Kupte si dům, nebo raději dva

Kupte si dům, nebo raději dva
Dobře vybraná nemovitost vám může každý rok růst na hodnotě a ještě přinášet pravidelné výnosy. Má však také své nevýhody - není snadno prodejná a k investování do nich potřebujete velké množství peněz.

Stejně jako u jiných investic je třeba i u nemovitostí si předem ujasnit své cíle. Většinou ji budete kupovat minimálně na několik let, nejlépe na pět a více, protože po uplynutí této doby se zisk z jejího prodeje nezdaňuje. Narozdíl od cenných papírů, jejichž prodej je většinou otázkou několika dní, musíte u nemovitostí počítat spíše s týdny a měsíci, měli byste tedy do nich vkládat peníze o kterých víte, že je v dlouhodobém horizontu nebudete potřebovat. Z toho také bude plynout vaše největší omezení – částka, kterou budete investovat. Ta vás bude při hledání vhodné nemovitosti omezovat nejvíce.

Největšími otázkami při výběru vhodné nemovitosti je kde a do čeho investovat. V nemovitostech se totiž nabízejí domy a byty určené k bydlení, kancelářské prostory nebo výrobní prostory, pozemky, lesy a další. Nejlevnější bude zemědělská půda na venkově, ta však nabízí pouze malý potenciál výnosů a její hodnota poroste pouze pokud dojde k její přeměně na stavební pozemky, v tom případě je možné realizovat vysoký výnos během několika let. Pokud chcete investovat konzervativněji jsou vhodnější investicí byty a kancelářské prostory ve velkých městech. Výhodou těchto investic je pravidelný příjem v podobě nájmu. Navíc koupíte-li si byt z kategorie středně velkých, po kterých je největší poptávka, nebudete mít problém je pronajmout. Podobná situace platí i o kancelářích, většinou však nelze koupit pouze jednu a musíte mít dostatek peněz na koupi celého domu. Podobně jako u bytů je velmi důležité, kde se nemovitost nachází. V Praze a některých dalších velkých městech jsou sice kupní ceny bytů a domů vysoké, současně však jsou vysoké i nájmy. Například v Praze tak lze dosahovat výnosů z nájemného okolo desíti až patnácti procent ročně z hodnoty nemovitosti. Navíc s přibližování České republiky do Evropské unie její cena průběžně poroste. Rizikovou oblastní jsou malá města a oblasti s vysokou nezaměstnaností. Ceny nemovitostí jsou tu hodně nízké, podobně se ale také chovají i nájmy. Může však jít o velmi zajímavou dlouhodobou investici, protože pokud se situace v oblasti výrazně zlepší, dojde k růstu hodnoty vaší nemovitosti.

Psáno pro týdeník Redhot.

Máte mezi svými investicemi i nemovitosti? Kolik očekáváte, že vám přinesou? Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.