Kupte si dům, nebo raději dva

Kupte si dům, nebo raději dva
Dobře vybraná nemovitost vám může každý rok růst na hodnotě a ještě přinášet pravidelné výnosy. Má však také své nevýhody - není snadno prodejná a k investování do nich potřebujete velké množství peněz.

Stejně jako u jiných investic je třeba i u nemovitostí si předem ujasnit své cíle. Většinou ji budete kupovat minimálně na několik let, nejlépe na pět a více, protože po uplynutí této doby se zisk z jejího prodeje nezdaňuje. Narozdíl od cenných papírů, jejichž prodej je většinou otázkou několika dní, musíte u nemovitostí počítat spíše s týdny a měsíci, měli byste tedy do nich vkládat peníze o kterých víte, že je v dlouhodobém horizontu nebudete potřebovat. Z toho také bude plynout vaše největší omezení – částka, kterou budete investovat. Ta vás bude při hledání vhodné nemovitosti omezovat nejvíce.

Největšími otázkami při výběru vhodné nemovitosti je kde a do čeho investovat. V nemovitostech se totiž nabízejí domy a byty určené k bydlení, kancelářské prostory nebo výrobní prostory, pozemky, lesy a další. Nejlevnější bude zemědělská půda na venkově, ta však nabízí pouze malý potenciál výnosů a její hodnota poroste pouze pokud dojde k její přeměně na stavební pozemky, v tom případě je možné realizovat vysoký výnos během několika let. Pokud chcete investovat konzervativněji jsou vhodnější investicí byty a kancelářské prostory ve velkých městech. Výhodou těchto investic je pravidelný příjem v podobě nájmu. Navíc koupíte-li si byt z kategorie středně velkých, po kterých je největší poptávka, nebudete mít problém je pronajmout. Podobná situace platí i o kancelářích, většinou však nelze koupit pouze jednu a musíte mít dostatek peněz na koupi celého domu. Podobně jako u bytů je velmi důležité, kde se nemovitost nachází. V Praze a některých dalších velkých městech jsou sice kupní ceny bytů a domů vysoké, současně však jsou vysoké i nájmy. Například v Praze tak lze dosahovat výnosů z nájemného okolo desíti až patnácti procent ročně z hodnoty nemovitosti. Navíc s přibližování České republiky do Evropské unie její cena průběžně poroste. Rizikovou oblastní jsou malá města a oblasti s vysokou nezaměstnaností. Ceny nemovitostí jsou tu hodně nízké, podobně se ale také chovají i nájmy. Může však jít o velmi zajímavou dlouhodobou investici, protože pokud se situace v oblasti výrazně zlepší, dojde k růstu hodnoty vaší nemovitosti.

Psáno pro týdeník Redhot.

Máte mezi svými investicemi i nemovitosti? Kolik očekáváte, že vám přinesou? Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními.

 

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Investice pro začátečníky: Jak se vyznat v podílových fondech

3. 10. 2023 | Jan Müller | 1 komentář

Investice pro začátečníky: Jak se vyznat v podílových fondech

Pokud nechcete nechat peníze prohrávat s inflací na bankovních účtech, můžete zkusit investice. Podílové fondy představují jednoduchý způsob pro ty, kteří sice chtějí investovat, ale... celý článek

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Partners Financial Services