Jak katastrofická je katastrofa?

Jak katastrofická je katastrofa?
Není pochyb o tom, že teroristické útoky výrazně ovlivní americkou ekonomiku. Jak vážné to ale doopravdy bude?

Na první pohled byl teroristický útok 11. září a následná panika v USA i ve světě katastrofou nebývalých rozměrů, která americkou ekonomiku bez milosti vrhne do propasti recese. Stačí se jen podívat na několik málo čísel:

 • nervózní investoři po otevření trhů prodávali jako smyslu zbavení - index Dow Jones zaznamenal nejvyšší denní pokles v historii a v průběhu týdne Dow Jones poklesl o 14 procent (výsledky, grafy)
 • ještě týden po útoku se návštěvnost nákupních středisek v USA pohybovala na pouhých 30 procentech průměru
 • Američané odkládají větší výdaje - většina prodejců automobilů hlásí minimální počet zákazníků a první odhady předpokládají pokles prodeje automobilů v září o 20 procent
 • americké společnosti od ledna snížily cestovní výdaje o 40 procent a aerolinky původně očekávaly ztrátu 3,5 miliardy USD; po útocích rezervace letenek poklesly o více než polovinu a aerolinky očekávají, že jejich ztráty přesáhnou 5 miliard dolarů pouze za tento měsíc, některé letecké společnosti - například US Airways (profil, názory) - pravděpodobně čeká bankrot
 • obsazenost řady hotelů v turistických centrech se pohybuje pod úrovní 20 procent (v tuto dobu přitom obvykle přesahuje 80 procent)
 • Některé části ekonomiky ovšem z teroristického útoku těží. Nikoho asi nepřekvapí, že:

 • výrazně roste počet prodaných mobilních telefonů, a to jak mezi novými uživateli, tak i mezi stávajícími klienty, kteří si pořizují další telefony pro své blízké
 • podle prvních údajů výrazně vzrostl zájem o životní pojištění (odhady se pohybují od 25 do 40 procent)
 • Amtrak, nabízející dálkovou přepravu vlaky, v prvních dvou týdnech zaznamenal nárůst počtu pasažérů o 17 procent
 • Krátkodobě je tedy jasné, že americká ekonomika utrží velkou ránu. Na druhou stranu řada kroků Kongresu (napumpování 40 miliard USD do ekonomiky ve formě přímých dotací i půjček, snížení daně ze mzdy i z finančních operací a podobně) by měla americkou ekonomiku výrazně posílit.

  Jaká podle vás bude americká ekonomika v roce 2002? Upadne do dlouhodobé recese nebo naopak vyjde z těchto událostí posílena? Co myslíte?

  Odeslat
  e-mailem

  Líbil se vám článek?

  -1
  AnoNe
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem 8 komentářů

  Diskuze

  Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

  4. 10. 2001 9:44, Katerinka

  lokalne v USA

  v mensich komunitach, celkem neni videt zadnou podstatnou ekonomicko spolecenskou zmenu. Pochopitelne mimo "vlastenectvi" a nekterymi bezpecnostnimi zasahy, ktere ovsem opet provadeji lokalni "emergency services".

  Dokonce i cena PHM u cerpadel klesla oproti minulemu tydnu. "Shopping mall's" jsou celkem stejne plne jako pred mesicem.
  Bohuzel se vynorilo nekolik neprijemnych excesu vudci arabske enklave. Tolerance k teto skupine se zmenila, zostrila.
  Tolik ku "vnitrni Americe".

  +4
  +-
  Reagovat na příspěvek

  Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

  2. 10. 2001 10:53, TGP

  Souhlasím, ale za takovou cenu?

  Zobrazit celé vlákno

  -2
  +-
  Reagovat na příspěvek
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
  Partners Financial Services

  Přihlášení

  Jméno

  Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

  Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

  Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.