Jak katastrofická je katastrofa?

Jak katastrofická je katastrofa?
Není pochyb o tom, že teroristické útoky výrazně ovlivní americkou ekonomiku. Jak vážné to ale doopravdy bude?

Na první pohled byl teroristický útok 11. září a následná panika v USA i ve světě katastrofou nebývalých rozměrů, která americkou ekonomiku bez milosti vrhne do propasti recese. Stačí se jen podívat na několik málo čísel:

 • nervózní investoři po otevření trhů prodávali jako smyslu zbavení - index Dow Jones zaznamenal nejvyšší denní pokles v historii a v průběhu týdne Dow Jones poklesl o 14 procent (výsledky, grafy)
 • ještě týden po útoku se návštěvnost nákupních středisek v USA pohybovala na pouhých 30 procentech průměru
 • Američané odkládají větší výdaje - většina prodejců automobilů hlásí minimální počet zákazníků a první odhady předpokládají pokles prodeje automobilů v září o 20 procent
 • americké společnosti od ledna snížily cestovní výdaje o 40 procent a aerolinky původně očekávaly ztrátu 3,5 miliardy USD; po útocích rezervace letenek poklesly o více než polovinu a aerolinky očekávají, že jejich ztráty přesáhnou 5 miliard dolarů pouze za tento měsíc, některé letecké společnosti - například US Airways (profil, názory) - pravděpodobně čeká bankrot
 • obsazenost řady hotelů v turistických centrech se pohybuje pod úrovní 20 procent (v tuto dobu přitom obvykle přesahuje 80 procent)
 • Některé části ekonomiky ovšem z teroristického útoku těží. Nikoho asi nepřekvapí, že:

 • výrazně roste počet prodaných mobilních telefonů, a to jak mezi novými uživateli, tak i mezi stávajícími klienty, kteří si pořizují další telefony pro své blízké
 • podle prvních údajů výrazně vzrostl zájem o životní pojištění (odhady se pohybují od 25 do 40 procent)
 • Amtrak, nabízející dálkovou přepravu vlaky, v prvních dvou týdnech zaznamenal nárůst počtu pasažérů o 17 procent
 • Krátkodobě je tedy jasné, že americká ekonomika utrží velkou ránu. Na druhou stranu řada kroků Kongresu (napumpování 40 miliard USD do ekonomiky ve formě přímých dotací i půjček, snížení daně ze mzdy i z finančních operací a podobně) by měla americkou ekonomiku výrazně posílit.

  Jaká podle vás bude americká ekonomika v roce 2002? Upadne do dlouhodobé recese nebo naopak vyjde z těchto událostí posílena? Co myslíte?

  Sdílejte článek, než ho smažem

  Líbil se vám článek?

  -1
  AnoNe
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem 8 komentářů

  Diskuze

  Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

  4. 10. 2001 9:44, Katerinka

  lokalne v USA

  v mensich komunitach, celkem neni videt zadnou podstatnou ekonomicko spolecenskou zmenu. Pochopitelne mimo "vlastenectvi" a nekterymi bezpecnostnimi zasahy, ktere ovsem opet provadeji lokalni "emergency services".

  Dokonce i cena PHM u cerpadel klesla oproti minulemu tydnu. "Shopping mall's" jsou celkem stejne plne jako pred mesicem.
  Bohuzel se vynorilo nekolik neprijemnych excesu vudci arabske enklave. Tolerance k teto skupine se zmenila, zostrila.
  Tolik ku "vnitrni Americe".

  +4
  +-
  Reagovat na příspěvek

  Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

  2. 10. 2001 10:53, TGP

  Souhlasím, ale za takovou cenu?

  Zobrazit celé vlákno

  -2
  +-
  Reagovat na příspěvek
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
  Simplecoin

  A tohle už jste četli?

  Dopady na letecké společnosti

  27. 9. 2001 | Tomáš Hampl

  Letecké společnosti jsou tvrdě zasaženy následky teroristického útoku z 11. září. Drasticky se snížil počet cestujících, pojišťovny prudce zvýšily ceny pojištění proti teroristickým... celý článek

  Globalizace v praxi

  17. 9. 2001 | Tomáš Skřivánek

  Globalizace v praxi

  Deset ze sedmapadesáti tuzemských podílových fondů má vinou teroristického útoku na USA stále pozastavené obchodování. V polovině uplynulého týdne podílové listy neodkupovalo dokonce... celý článek

  Český kapitálový trh ve světle americké tragédie

  17. 9. 2001 | Emil Dočkal

  Každý trh, tedy i kapitálový má smysl, pokud se na něm obchoduje se zbožím, které má určitou hodnotu a o které je zájem.

  Americké aerolinky - krach!

  15. 9. 2001 | Tomáš Prouza

  Americké aerolinky - krach!

  Americké letecké společnosti jednohlasně tvrdí: po úterku jsme kvůli teroristům v krizi a nejpozději do třiceti dnů je po nás. Rychle nám pomozte nebo skončíme všechny!

  Teror – pro akcie horší než hyperinflace

  14. 9. 2001 | Tomáš Holinka

  Teror – pro akcie horší než hyperinflace

  Reakce na teroristický útok ve Spojených státech na sebe nenechala dlouho čekat. Akcie napříč celým světem začaly padat, dolar znehodnotil, naopak zlato, jako bezpečné aktivum, posílilo.... celý článek

  Partners Financial Services

  Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.