Povinné ručení bude dražší

Povinné ručení bude dražší
Ceny pojištění odpovědnosti za provoz vozidel v příštích letech porostou.

Novinářům to řekl výkonný ředitel České pojišťovny Petr Prokop s tím, že minimální sazby povinného ručení pro rok 2002 zatím stanoveny nebyly.

Připomněl, že povinně smluvní pojištění odpovědnosti 12 pojišťoven za provoz více než pěti miliónů vozidel vykázalo v roce 2000 ztrátu přes 1,6 miliardy korun. V okolních postkomunistických zemích s výjimkou Slovenska jsou tyto sazby pojištění zhruba dvojnásobné, dodal.

Česká kancelář pojistitelů, která minimální sazby vyhlašuje, odhaduje, že minimální sazby vzrostou pro příští rok průměrně o šest procent. Cenu pojistného určuje výše celkem vyplaceného plnění z povinného ručení a inflace. Podle Prokopa jsou pojistky některých skupin vozidel stále cenově výrazně podhodnocené, jiné naopak předražené. "Majitelé osobních vozů s velkými motory jsou diskriminováni, v jiných kategoriích naopak vyplacené škody několikanásobně převyšují vybrané pojistné," uvedl Prokop.

Vývoj sazeb je po dobu trvání státní regulace upraven zákonem, podle kterého se minimální pojistné po dobu tří let od nabytí účinnosti zákona, tj. do 30. července 2002, každoročně zvyšuje o stejné procento, o jaké v předchozím roce vzrostly spotřebitelské ceny. Konkrétní sazby však vedle toho závisejí i na škodním průběhu u jednotlivých skupin vozidel.

Podívejte se na naší sekci povinného ručení. Najdete v ní profily všech pojistek nabízených na tuzemském trhu. Smlouvu s Českou podnikatelskou pojišťovnou u nás můžete dokonce uzavřít!

U které pojišťovny máte pojištěný vůz? Věříte, že povinné ručení je pro pojišťovny ztrátové? Napište svůj názor!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 10. 2001 16:23, Kozderka

Stále očekávám snížení zákonného pojištění za bezškodní průběh! Místo toho pojišťovny odvádějí problém na řeči, jak motoristům roste plnění za škody a oblbují veřejnost, že je třeba více obecně více platit. V lepším případě poskytují směšné bonusy či slevy na benzín apod. služby. Chtěl bych vědět, kolik motoristů bonusy využilo. Co takhle anketa s vyhodnocením???

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 10. 2001 11:43, TGP

Pokud by měl antimonopolní úřad někde zasahovat, tak by to byly kartelové dohody pojišťoven o zvyšování pojistného u povinného ručení. Ty ceny jsou nehorázně vysoké a není proti tomu obrana.

Zobrazit celé vlákno

-21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.