Úzký a hluboký, aneb Specifikace trhu cenných papírů

Radek Létal | 25. 9. 2001 | 1 komentář
Úzký a hluboký, aneb Specifikace trhu cenných papírů
Český kapitálový trh má do vyspělého daleko. Hlavními důvody je jeho mělkost a úzkost znemožňující větším portfoliovým investorům nebo denním obchodníkům efektivní vstup či výstup do investičních pozic. Co to ale ta úzkost a mělkost, kterou všichni operují, znamená?

Riziko každého cenného papíru rozdělujeme na dvě základní části. První složkou je ta část rizika, kterou lze eliminovat v případě zahrnutí tohoto cenného papíru do diversifikovaného portfolia. Tato diversifikovatelná složka se většinou nazývá jedinečným, nebo nesystematickým rizikem. Druhou složku rizika pojmenovali odborníci jako takzvané systematické riziko. Toto riziko pramení z všeobecných pohybů trhu a je to tedy ona nediversifikovatelná (v rámci jednoho trhu) složka rizika, která prioritně určuje takzvanou "prémii za riziko". Málokdo si však uvědomuje, že v této prémii za riziko je kromě obecných, lokálně ekonomických, veřejných a politických rizik obsažena také část (prémiová či diskontní), která velmi úzce souvisí se specifikem tržní nabídky a poptávky po cenném papíru. grafy trhů

Široký a úzký trh

Trh s určitým cenným papírem je považován za široký, jestliže na něm existuje dostatečný počet nákupních a prodejních příkazů za aktuálně rovnovážnou cenu, tedy poslední kurs daného cenného papíru. Naopak jako úzký označujeme trh s malým počtem prodávajících a kupujících. Proto jsou cenné papíry obchodované na širokém trhu likvidnější a tím jsou považovány za méně rizikové než cenné papíry obchodované na úzkém trhu. Zmiňovaná riziková prémie bude tedy na úzkých trzích vyšší než na trzích širokých.

Hluboký a mělký trh

Trh cenného papíru je hluboký, existuje-li na něm neustálý tok nákupních a prodejních příkazů za ceny vyšší a nižší než je aktuální kurs. Poptávková a nabídková křivka je na hlubokém trhu kontinuální (nepřerušovaná) při cenách vyšších nebo nižších než je rovnovážná cena. Obě tyto křivky jsou téměř ploché při cenách blízkých aktuálnímu kursu. Na takto hlubokém trhu je obnovena cenová rovnováha pouze malou změnou kursu daného cenného papíru, v případě, že došlo k jejímu porušení. Toto porušení mohlo být způsobeno náhlým vznikem nerovnováhy mezi nákupními a prodejními příkazy investorů. Takováto úprava kursu na hlubokém trhu je většinou vždy kontinuální, téměř bez skokových změn. Naopak na mělkém trhu jsou nabídková a poptávková křivka buď diskontuální (přerušovaná) nebo velmi strmá. Cenové změny na takovém trhu jsou také nejčastěji diskontuální s velkými procentními skoky. Obecně lze tedy říci, že cenné papíry s hlubokým trhem jsou bezpečnější investicí než cenné papíry vykazující mělký trh.

České versus světové akcie Rozpětí, nebo-li spread, udávající relaci mezi nabídkou a poptávkou daného cenného papíru je na úzkých a mělkých trzích větší než na širších a hlubších trzích. Vztáhneme-li výše uvedenou teorii na domácí podmínky akciového trhu, objasní se tak důvody, proč nelikvidní akcie vykazují vysoké rozpětí mezi nabídkou a poptávkou. Kurs těchto akcií taktéž osciluje během krátkých časových úseků ve velmi širokém cenovém pásmu. Nahlédneme-li na český akciový trh jako celek, zjistíme, že převážná většina domácích akciových titulů (především těch nekotovaných tvůrci trhu) má ve srovnání s evropskými či americkými akciemi co dohánět. Jejich úzký a mělký trh znemožňuje větším portfoliovým investorům nebo denním obchodníkům (daytraders) efektivní vstup (nákup) či výstup (prodej) do investičních pozic v těchto akciových společnostech. Srovnáním trhů akcií Unipetrolu a Exxonu, Českého Telecomu a Vodafonu či Komerční banky a Deutsche Bank z detailního pohledu jejich šířky a hloubky si nejlépe uvědomíme onen propastný likviditní rozdíl. Doufejme, že stejně tak jako ve světě zapůsobil rozvoj finančních derivátů na likviditu podkladových aktiv, bude tomu i u nás po otevření trhu s těmito deriváty.

Mají středo- a východoevropské trhy šanci propastný rozdíl v likviditě snížit svojí fůzí? Jakou naději dáváte projektu na propojení burz v Praze, Varšavě a Budapešti? Napište svůj názor!

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.