Úzký a hluboký, aneb Specifikace trhu cenných papírů

Radek Létal | 25. 9. 2001 | 1 komentář
Úzký a hluboký, aneb Specifikace trhu cenných papírů
Český kapitálový trh má do vyspělého daleko. Hlavními důvody je jeho mělkost a úzkost znemožňující větším portfoliovým investorům nebo denním obchodníkům efektivní vstup či výstup do investičních pozic. Co to ale ta úzkost a mělkost, kterou všichni operují, znamená?

Riziko každého cenného papíru rozdělujeme na dvě základní části. První složkou je ta část rizika, kterou lze eliminovat v případě zahrnutí tohoto cenného papíru do diversifikovaného portfolia. Tato diversifikovatelná složka se většinou nazývá jedinečným, nebo nesystematickým rizikem. Druhou složku rizika pojmenovali odborníci jako takzvané systematické riziko. Toto riziko pramení z všeobecných pohybů trhu a je to tedy ona nediversifikovatelná (v rámci jednoho trhu) složka rizika, která prioritně určuje takzvanou "prémii za riziko". Málokdo si však uvědomuje, že v této prémii za riziko je kromě obecných, lokálně ekonomických, veřejných a politických rizik obsažena také část (prémiová či diskontní), která velmi úzce souvisí se specifikem tržní nabídky a poptávky po cenném papíru. grafy trhů

Široký a úzký trh

Trh s určitým cenným papírem je považován za široký, jestliže na něm existuje dostatečný počet nákupních a prodejních příkazů za aktuálně rovnovážnou cenu, tedy poslední kurs daného cenného papíru. Naopak jako úzký označujeme trh s malým počtem prodávajících a kupujících. Proto jsou cenné papíry obchodované na širokém trhu likvidnější a tím jsou považovány za méně rizikové než cenné papíry obchodované na úzkém trhu. Zmiňovaná riziková prémie bude tedy na úzkých trzích vyšší než na trzích širokých.

Hluboký a mělký trh

Trh cenného papíru je hluboký, existuje-li na něm neustálý tok nákupních a prodejních příkazů za ceny vyšší a nižší než je aktuální kurs. Poptávková a nabídková křivka je na hlubokém trhu kontinuální (nepřerušovaná) při cenách vyšších nebo nižších než je rovnovážná cena. Obě tyto křivky jsou téměř ploché při cenách blízkých aktuálnímu kursu. Na takto hlubokém trhu je obnovena cenová rovnováha pouze malou změnou kursu daného cenného papíru, v případě, že došlo k jejímu porušení. Toto porušení mohlo být způsobeno náhlým vznikem nerovnováhy mezi nákupními a prodejními příkazy investorů. Takováto úprava kursu na hlubokém trhu je většinou vždy kontinuální, téměř bez skokových změn. Naopak na mělkém trhu jsou nabídková a poptávková křivka buď diskontuální (přerušovaná) nebo velmi strmá. Cenové změny na takovém trhu jsou také nejčastěji diskontuální s velkými procentními skoky. Obecně lze tedy říci, že cenné papíry s hlubokým trhem jsou bezpečnější investicí než cenné papíry vykazující mělký trh.

České versus světové akcie Rozpětí, nebo-li spread, udávající relaci mezi nabídkou a poptávkou daného cenného papíru je na úzkých a mělkých trzích větší než na širších a hlubších trzích. Vztáhneme-li výše uvedenou teorii na domácí podmínky akciového trhu, objasní se tak důvody, proč nelikvidní akcie vykazují vysoké rozpětí mezi nabídkou a poptávkou. Kurs těchto akcií taktéž osciluje během krátkých časových úseků ve velmi širokém cenovém pásmu. Nahlédneme-li na český akciový trh jako celek, zjistíme, že převážná většina domácích akciových titulů (především těch nekotovaných tvůrci trhu) má ve srovnání s evropskými či americkými akciemi co dohánět. Jejich úzký a mělký trh znemožňuje větším portfoliovým investorům nebo denním obchodníkům (daytraders) efektivní vstup (nákup) či výstup (prodej) do investičních pozic v těchto akciových společnostech. Srovnáním trhů akcií Unipetrolu a Exxonu, Českého Telecomu a Vodafonu či Komerční banky a Deutsche Bank z detailního pohledu jejich šířky a hloubky si nejlépe uvědomíme onen propastný likviditní rozdíl. Doufejme, že stejně tak jako ve světě zapůsobil rozvoj finančních derivátů na likviditu podkladových aktiv, bude tomu i u nás po otevření trhu s těmito deriváty.

Mají středo- a východoevropské trhy šanci propastný rozdíl v likviditě snížit svojí fůzí? Jakou naději dáváte projektu na propojení burz v Praze, Varšavě a Budapešti? Napište svůj názor!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.