Podzim je tu a pořád nic

Podzim je tu a pořád nic
Marketingově nejefektivnější část roku je tu. Na sklonu (spíše nesklonu) k investování se ale nic nezměnilo. Za týden poklesl majetek ve fondech opět bezmála o miliardu korun.

Přestože většina fondů první dva dny týdne následkem zastaveného obchodování v USA neprodávala a neodkupovala podílové listy, stihli toho investoři v druhé polovině týdne opravdu hodně – vybrali z fondů majetek za 937 milionů korun. Hluboko v červených číslech se pohybovala také výkonnost.

Za čtrnáct dní pod šedesát miliard?

Léto skončilo a nezbývá než toto roční období bilancovat. Celkově z fondů za poslední tři měsíce uteklo přes osm miliard korun a hodnota majetku se scvrkla na 61,9 miliard. O tom, že obhospodařovaný majetek během podzimu klesne pod 60 miliard korun, nemá snad ani cenu spekulovat. Okolo tří miliard korun ještě odkoupí Česká spořitelna z trojice svých postkuponových fondů. Stahování celkových cca. 11 miliard korun započaté na přelomu května a června pokračovalo též v posledním, jen podle kalendáře letním, týdnu. Nejvíce byl postižen ISČS Český (profil, názory). s úbytkem 406 milionů korun (za poslední čtvrt rok klesl objem majetku pod správou z 4,6 miliardy na 1,8 miliardy korun). O 180 milionů korun přišel také ISČS Výnosový (profil, názory). Jím obhospodařovaný majetek poklesl během léta o šest set milionů korun na současné dvě miliardy. Ve Všeobecném fondu ISČS (profil, názory) zbývá po posledním odkupu za 76 milionů korun ještě 440 milionů (před třemi měsíci byla ve fondu miliarda korun).

Fondy, které se, kromě trojice ze stáje Investiční společnosti České spořitelny, na poklesu podílely, zjistíte v přehledu úbytku majetku pod správou. Prozradím vám jen, že dva největší fondy peněžního trhu na tom byly velmi špatně. Ze Sporoinvestu (profil, názory). odplynulo 179 milionů korun a z IKS peněžní trh (profil, názory). více než dvaašedesát milionů. Majetek pod správou vzrostl jen šesti fondům. Výrazněji jen jedinému. Sedmdesát osm milionů korun přibylo v IKS Dluhopisovém (profil, názory). Podrobnější informace o zbývající pětici fondů s přírůstky majetku zjistíte v tabulce čistých prodejů .
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Kurzy podílových listů akciových fondů a fondů fondů poklesly za poslední týden v průměru o šest procent. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil ŽB-Trust Akciový (profil, názory) s mínus jedenácti procenty následovaný Akro Eurotech (profil, názory) (-10,2 procenta) a IKS světových indexů (profil, názory). Každý z nich minus 10,2 procenta. O moc lépe na tom ale nebyly, a následkem vývoje světových trhů ani být nemohly, ostatní fondy fondů a fondy akciové. Eurotech svým zmenšováním způsobeném především trvalým pádem kurzu podílových listů (od založení před čtrnácti měsíci o osmdesát procent) a také půlmilionovým odkupem tento týden stále více připomíná privátní portfolio. K tomu má nyní svou malostí (aktuálně spravuje čtyři miliony korun) blíže než ke standardnímu podílovému fondu. Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.

Klesající inflace a o půl procentního bodu snížená mezibankovní úroková sazba měly pozitivní dopad na zhodnocení dluhopisových fondů. Nejvíce (0,69 procenta) připsal Bondinvest ISČS (profil, názory). Týdenní výkonnost žádného dalšího fondu nepřevýšila 0,5 procenta. Druhý skončil Akro obligace (profil, názory), třetí ČSOB český dluhopisový (profil, názory). Všechny "plusové" fondy najdete v tabulce nejvyšších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Jaký typ fondů by měl šanci investory konečně zaujmout? Klesne majetek ve fondech do konce roku na padesát miliard korun? Nastane v některé společnosti v důsledku špatných výsledků "personální zemětřesení"? V které? Napište nám , co víte či si myslíte!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 41 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 9. 2001 17:19, žabák

Amater není až tak hloupí. Některé akcie jsem již nakoupil a další mám v plánu. Nezapomínejte na akcie zbrojařských firem z Francie, Itálie, Velké Británie, ale i jiné. Za pár týdnů si o tom můžeme popovídat.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 9. 2001 7:12

Pan Baron je bývalý lampasák, tak ví co dělá.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (41 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services