Český kapitálový trh ve světle americké tragédie

Emil Dočkal | 17. 9. 2001
Každý trh, tedy i kapitálový má smysl, pokud se na něm obchoduje se zbožím, které má určitou hodnotu a o které je zájem.

Pekař nabízí rohlíky, protože jsou k jídlu a jejich cena, kterou jsme ochotni zaplatit (poptávat) odpovídá jejich aktuální tržní hodnotě. Cena, která hodnotu zboží na trhu charakterizuje a kterou jsme ochotni zaplatit má dvě stránky: spekulační a manipulační. Manipulační stránka se týká samé podstaty obchodovaného zboží - rohlík buď je nebo není k jídlu! Spekulační stránka podstatu zboží nepopírá, ale znejišťuje kupujícího: ano, je to rohlík, ALE…

Podobně dnes vypadá situace na českém kapitálovém trhu. Tak dlouho jsme manipulovali ceny na českém trhu, až jsme popřeli, že rohlík je rohlík. Pohnutek k takovémuto škodlivému konání bylo víc. Většina těch, kdo se okolo kapitálových trhů pohybují chtějí se chtějí zviditelnit, jak je dneska módní říkat. Lidé - aktéři toho konání chtějí být zajímaví a ne zboží - akcie, které prodávají, bohužel. (1) Novináři v nových podmínkách po roce 1989 propadli iluzi, že jenom "černá" zpráva je dobrá zpráva. (2) Analytici "junioři" zase usilují o získání prvních ostruh, a to je prý možné jenom pomocí čtivých (tedy negativních) analýz. (3) Analytici "senioři" sice své ostruhy už získali v dávných bojích a dávno přestali mít ideály, ale zase je zajímají (většinou pouze a jenom) "peníze až na prvním místě". (4) Státní úředníky naproti tomu opila moc a ješitnost - "prodáme i za lacno" - aniž by si uvědomovali, že spravují a prodávají něco, co jim vůbec nepatří. A když to všechno sečteme a podtrhneme máme obraz českého akciového trhu.

A najednou bum - doslova i obrazně. V Americe spadlo Světové obchodní středisko a byla zasažena samotná podstata finančního světa. Co teď? Spojené státy své rohlíky - tedy akcie - mají, byť notně potlučené. Jenže i ty potlučené rohlíky mají dál svou hodnotu, jsou totiž k jídlu, byť se k nim hned bezprostředně nedostaneme. A tak nastupuje spekulace: ano, rohlíky mále, ALE zrovna teď… No dobrá, to chápeme, bereme, ale dáme vám za ně míň. Jenže co v Česku? My jsme přece o svých rohlících už dávno prohlásili, že to nejsou rohlíci. Takže s čím budeme spekulovat? Najednou sice křičíme: i my máme rohlíky, jenže nikdo už nám neuvěří. Vždyť jsme ještě před pár dny tvrdili: České radiokomunikace nejsou radiokomunikace a prodáváme "pouze skořápku bez obsahu" a prodáme ji i "za lacno!" Proč by nám tedy měli investoři najednou věřit, že Radiokomunikace přece jenom radiokomunikacemi jsou a nebýt jich, nikdo by neviděl v Česku televizi?

A jsme u jádra pudla. Tak dlouho kůzlátka křičela "Pomoc, je tu vlk," až jim nikdo - a právě když to potřebovala - neuvěřil. A s naším kapitálovým trhem to je stejné. Londýnští analytici říkají: v tuto chvíli skýtá velkou naději investorům Evropa, především střední a východní a Rusko. Tam se mohou zděšení investoři z Wall Streetu utíkat. Jenže my jsme ještě nedávno, jako ta kůzlátka, volali: u nás nic není, co byste tu hledali? Co budeme říkat nyní? Nejspíš tedy asi nepůjde o americkou tragédii, ale o naši, čistě českou tragédii. Neměli bychom na to v nejbližších dnech a týdnech zapomínat!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.