Český kapitálový trh ve světle americké tragédie

Emil Dočkal | 17. 9. 2001
Každý trh, tedy i kapitálový má smysl, pokud se na něm obchoduje se zbožím, které má určitou hodnotu a o které je zájem.

Pekař nabízí rohlíky, protože jsou k jídlu a jejich cena, kterou jsme ochotni zaplatit (poptávat) odpovídá jejich aktuální tržní hodnotě. Cena, která hodnotu zboží na trhu charakterizuje a kterou jsme ochotni zaplatit má dvě stránky: spekulační a manipulační. Manipulační stránka se týká samé podstaty obchodovaného zboží - rohlík buď je nebo není k jídlu! Spekulační stránka podstatu zboží nepopírá, ale znejišťuje kupujícího: ano, je to rohlík, ALE…

Podobně dnes vypadá situace na českém kapitálovém trhu. Tak dlouho jsme manipulovali ceny na českém trhu, až jsme popřeli, že rohlík je rohlík. Pohnutek k takovémuto škodlivému konání bylo víc. Většina těch, kdo se okolo kapitálových trhů pohybují chtějí se chtějí zviditelnit, jak je dneska módní říkat. Lidé - aktéři toho konání chtějí být zajímaví a ne zboží - akcie, které prodávají, bohužel. (1) Novináři v nových podmínkách po roce 1989 propadli iluzi, že jenom "černá" zpráva je dobrá zpráva. (2) Analytici "junioři" zase usilují o získání prvních ostruh, a to je prý možné jenom pomocí čtivých (tedy negativních) analýz. (3) Analytici "senioři" sice své ostruhy už získali v dávných bojích a dávno přestali mít ideály, ale zase je zajímají (většinou pouze a jenom) "peníze až na prvním místě". (4) Státní úředníky naproti tomu opila moc a ješitnost - "prodáme i za lacno" - aniž by si uvědomovali, že spravují a prodávají něco, co jim vůbec nepatří. A když to všechno sečteme a podtrhneme máme obraz českého akciového trhu.

A najednou bum - doslova i obrazně. V Americe spadlo Světové obchodní středisko a byla zasažena samotná podstata finančního světa. Co teď? Spojené státy své rohlíky - tedy akcie - mají, byť notně potlučené. Jenže i ty potlučené rohlíky mají dál svou hodnotu, jsou totiž k jídlu, byť se k nim hned bezprostředně nedostaneme. A tak nastupuje spekulace: ano, rohlíky mále, ALE zrovna teď… No dobrá, to chápeme, bereme, ale dáme vám za ně míň. Jenže co v Česku? My jsme přece o svých rohlících už dávno prohlásili, že to nejsou rohlíci. Takže s čím budeme spekulovat? Najednou sice křičíme: i my máme rohlíky, jenže nikdo už nám neuvěří. Vždyť jsme ještě před pár dny tvrdili: České radiokomunikace nejsou radiokomunikace a prodáváme "pouze skořápku bez obsahu" a prodáme ji i "za lacno!" Proč by nám tedy měli investoři najednou věřit, že Radiokomunikace přece jenom radiokomunikacemi jsou a nebýt jich, nikdo by neviděl v Česku televizi?

A jsme u jádra pudla. Tak dlouho kůzlátka křičela "Pomoc, je tu vlk," až jim nikdo - a právě když to potřebovala - neuvěřil. A s naším kapitálovým trhem to je stejné. Londýnští analytici říkají: v tuto chvíli skýtá velkou naději investorům Evropa, především střední a východní a Rusko. Tam se mohou zděšení investoři z Wall Streetu utíkat. Jenže my jsme ještě nedávno, jako ta kůzlátka, volali: u nás nic není, co byste tu hledali? Co budeme říkat nyní? Nejspíš tedy asi nepůjde o americkou tragédii, ale o naši, čistě českou tragédii. Neměli bychom na to v nejbližších dnech a týdnech zapomínat!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.