Pohřeb jako dividenda

Pohřeb jako dividenda
Za časů našich dědečků bývaly akcie většinou krásnými uměleckými díly. Ve věku počítačů je ale všechno jinak.

Za časů našich dědečků bývaly akcie většinou krásnými uměleckými díly. Železnice na nich měly vláčky, strojírenské závody krásné rytiny svých továren, pivovary chmel. Dneší elektronická doba však listinných akciím nepřeje. Například akcie českých podniků obchodovaných na burze fyzicky vůbec neexistují, jsou to pouze záznamy v databázi Střediska cenných papírů. Hlavním důvodem je snaha o co nejvyšší rychlost vypořádání obchodů na burzách. V některých zemích se z historických důvodů nedostali až tak daleko. Například ve spojených státech sice také existují elektronické registry, ale můžete si požádat o jejich fyzické vydání. Listinná podoba akcií však komplikuje jejich případný prodej, takže v dnešní době bývá podobná žádost spíše výjimečná. Taková akcie však může být hezkým dárkem. Například akciích producenta kreslených pohádek pro děti Walta Disneyho jsou vyobrazeny různé postavičky z jeho filmů. Některé americké automobilové společnosti zase dávají zarámované akcie své firmy lidem, které si koupí jejich automobil.

Kromě běžných akcií je možné se setkat s dalšími druhy, které se liší především v právech s nimi spojených. Nejčastější asi budou prioritní a zaměstnanecké. Prioritní akcie mají, jak už z jejich názvu vyplývá přednost, a to především při výplatě dividend. Za tuto přednost však musí její majitel něco obětovat, většinou tedy držitelé těchto cenných papírů nemohou hlasovat na valné hromadě. V českých podmínkách se s nimi moc nesetkáte, většinou tyto akcie dostali v průběhu privatizace od státu obce nebo některé nadace. Na vyspělých trzích však bývají běžné. Drobní akcionáři většinou nemívají zájem příliš zasahovat do řízení společností a tak se raději "spokojí" s vyšší dividendou. Zaměstnanecké akcie také spojují výhody s jistými omezeními. Mohou je totiž vlastnit pouze současní a někdy i bývalí zaměstnanci společnosti. Většinou je možno je kupovat za nominální hodnotu a za určitých podmínek pak bývá možné je prodat za běžnou tržní cenu. Díky omezením spojených s jejich prodejem se však příliš nepoužívají a většina velkých firem dnes svým pracovníkům prodává za zvýhodněnou cenu běžné akcie, které však smějí prodat až po uplynutí lhůty, která může být několik měsíců, ale i let.

Jako majiteli akcie máte nárok hlasovat na valné hromadě, v případě ukončení činnost společnosti dostanete zpět likvidační zůstatek a především máte nárok na podíl na zisku – dividendu. Většinou je, vyplácena v hotovosti – vložil jsem do firmy hotovost, tak chci zisk také hotově. Někdy by ale výplata hotovosti mohla ohrozit další fungování podniku a tak se vám může stát, že dostanete dividendu v naturáliích. Jedna česká panelárna tak svým akcionářům z kupónové privatizace nabídla jako podíl na zisku panel. Mnohem absurdněji ale zní nabídka jednoho skotského krematoria. To svým akcionářům totiž nabídlo kremaci zdarma.

Máte doma nějaký listinný cenný papír? Má větší hodnotu sběratelskou nebo tržní? Dostali jste letos nějakou dividendu? Nebyla by kremace zdarma výhodnější? Napište nám svůj názor.

Psáno pro časopis Redhot.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services