Pohřeb jako dividenda

Pohřeb jako dividenda
Za časů našich dědečků bývaly akcie většinou krásnými uměleckými díly. Ve věku počítačů je ale všechno jinak.

Za časů našich dědečků bývaly akcie většinou krásnými uměleckými díly. Železnice na nich měly vláčky, strojírenské závody krásné rytiny svých továren, pivovary chmel. Dneší elektronická doba však listinných akciím nepřeje. Například akcie českých podniků obchodovaných na burze fyzicky vůbec neexistují, jsou to pouze záznamy v databázi Střediska cenných papírů. Hlavním důvodem je snaha o co nejvyšší rychlost vypořádání obchodů na burzách. V některých zemích se z historických důvodů nedostali až tak daleko. Například ve spojených státech sice také existují elektronické registry, ale můžete si požádat o jejich fyzické vydání. Listinná podoba akcií však komplikuje jejich případný prodej, takže v dnešní době bývá podobná žádost spíše výjimečná. Taková akcie však může být hezkým dárkem. Například akciích producenta kreslených pohádek pro děti Walta Disneyho jsou vyobrazeny různé postavičky z jeho filmů. Některé americké automobilové společnosti zase dávají zarámované akcie své firmy lidem, které si koupí jejich automobil.

Kromě běžných akcií je možné se setkat s dalšími druhy, které se liší především v právech s nimi spojených. Nejčastější asi budou prioritní a zaměstnanecké. Prioritní akcie mají, jak už z jejich názvu vyplývá přednost, a to především při výplatě dividend. Za tuto přednost však musí její majitel něco obětovat, většinou tedy držitelé těchto cenných papírů nemohou hlasovat na valné hromadě. V českých podmínkách se s nimi moc nesetkáte, většinou tyto akcie dostali v průběhu privatizace od státu obce nebo některé nadace. Na vyspělých trzích však bývají běžné. Drobní akcionáři většinou nemívají zájem příliš zasahovat do řízení společností a tak se raději "spokojí" s vyšší dividendou. Zaměstnanecké akcie také spojují výhody s jistými omezeními. Mohou je totiž vlastnit pouze současní a někdy i bývalí zaměstnanci společnosti. Většinou je možno je kupovat za nominální hodnotu a za určitých podmínek pak bývá možné je prodat za běžnou tržní cenu. Díky omezením spojených s jejich prodejem se však příliš nepoužívají a většina velkých firem dnes svým pracovníkům prodává za zvýhodněnou cenu běžné akcie, které však smějí prodat až po uplynutí lhůty, která může být několik měsíců, ale i let.

Jako majiteli akcie máte nárok hlasovat na valné hromadě, v případě ukončení činnost společnosti dostanete zpět likvidační zůstatek a především máte nárok na podíl na zisku – dividendu. Většinou je, vyplácena v hotovosti – vložil jsem do firmy hotovost, tak chci zisk také hotově. Někdy by ale výplata hotovosti mohla ohrozit další fungování podniku a tak se vám může stát, že dostanete dividendu v naturáliích. Jedna česká panelárna tak svým akcionářům z kupónové privatizace nabídla jako podíl na zisku panel. Mnohem absurdněji ale zní nabídka jednoho skotského krematoria. To svým akcionářům totiž nabídlo kremaci zdarma.

Máte doma nějaký listinný cenný papír? Má větší hodnotu sběratelskou nebo tržní? Dostali jste letos nějakou dividendu? Nebyla by kremace zdarma výhodnější? Napište nám svůj názor.

Psáno pro časopis Redhot.

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Agrofert varuje před falešným webem s investicemi

26. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Agrofert varuje před falešným webem s investicemi

Společnost Agrofert varuje před nabídkami investování „Just Invest“, které se pod jejím logem začaly šířit internetem a na sociálních sítích. Jde o podvod.

Obchodování s akciemi Fixed.zone bude dostupnější

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka

Obchodování s akciemi Fixed.zone bude dostupnější

Akcie společnosti Fixed.zone, českého výrobce mobilního příslušenství, budou na pražské burze dostupnější i pro menší investory. Velikost takzvaného lotu se od 1. února sníží ze současných... celý článek

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

Kryptoměny i akcie prožívají špatné dny.

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.