Nebojte se dividend

Nebojte se dividend
Letošní léto na pražské burze, alespoň z pohledu dividend vypadá hezky. Čtyři ze sedmi podniků obchodovaných ve v segmentu SPAD vyplácejí dividendy. A hlavně, protože u většiny z nich nejde o moc peněz, určitě vás potěší zjištění, že pro jejich obdržení nemusíte udělat téměř nic.

Doby krátce po skončení kupónové privatizace, kdy většina podniků vyplácejících dividendy hledala alespoň nějaké kličky, jak si výplatu peněz akcionářům zjednodušit, jsou pryč. Dnes se již nemusíte pro svých 16,50 z pěti akcií Staré prádelny Špinavá voda a.s. trmácet přes celou republiku, abyste si je nechali v účtárně firmy vyplatit v hotovosti. Moderní společnosti věnují svým akcionářům náležitou péči. Dividendy již většinu zasílají poštovní poukázkou, kterou vám proplatí na každé poště. Pokud toužíte po zaslání peněz na účet, stačí o to většinou požádat. V některých případech je však tato možnost přístupná pouze právnickým osobám, jindy je zase závislá na výši zasílané částky. Větším problémem může být, pokud již dávno nebydlíte na adrese uvedené ve Středisku cenných papírů. To je totiž jediný kontakt, která na vás společnost má. Pokud jste se přestěhovali, ale k datu schválení dividendy měli v SCP starou adresu, budete muset "svůj" podnik kontaktovat a domluvit se na dalším postupu. Firma již totiž všechny adresy má (potřebovala je k valné hromadě), takže dodatečná změna adresy v SCP na situaci nic nemění.
Své výnosy nedostanete ve výši, která byla schválena na valné hromadě, ale po zdanění. O to se postará sama vyplácející společnost a vy se tak nemusíte zatěžovat žádným daňovým přiznáním.

"Kolik že to dostanu?"

Z podniků obchodovaných v segmentu SPAD vyplácel dividendu každoročně za poslední tři léta jedině Philip Morris (bývalý Tabák Kutná Hora). Až letos se situace trochu zlepšila, přidali se další tři – Český telecom, České radiokomunikace a ČEZ. Jediným z dividendových nováčků o jehož výnosech má smysl mluvit jsou Radiokomunikace, které vyplatily 395 korun hrubého na akcii, jejíž kurz se v okamžiku nároku na dividendu pohyboval okolo 590 korun. Šlo však vlastně o převod zisku z prodeje majority v Radiomobilu na akcionáře, a tudíž se nedá očekávat, že by se Rádio stejně pochlapilo i příště. U ostatních se ale o nějakém velkém výnosu mluvit nedá, náš telekomunikační monopol nadělil svým akcionářům sedm korun padesát na kus, což při kurzu 365 korun (v době schválení dividendy, dnes je to pouhých 260) představuje přibližně dvě procenta hrubého. Na podobné úrovni jsou i dvě koruny na akcii od našeho energetického téměř monopolu. Jedinou stálicí, která by asi potěšila i rentiéry z dob našich babiček, je Philip Morris. Výše jeho dividend se pohybuje stabilně okolo osmi set korun čistého ročně, což při současném kurzu okolo šesti tisíc korun za akcii představuje nějakých 13 procent. Díky pravidelné dividendě je tento titul velmi populární mezi portfoliomanagery penzijních fondů.

Koupili byste si akcie jen proto, abyste dostávali dividendy? Myslíte, že by se z toho dalo žít? Podělte se s ostatními o své zkušenosti a názory.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 8. 2001 9:50, TGP

Ne, že také Bondinvest vyplácí svým podílmníkům dividendy. A pravidelně.

Zobrazit celé vlákno

+38
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 8. 2001 4:17, Feudál

Jednoduše proto, že ještě nějaké mají...

Zobrazit celé vlákno

-32
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.