Nebojte se dividend

Nebojte se dividend
Letošní léto na pražské burze, alespoň z pohledu dividend vypadá hezky. Čtyři ze sedmi podniků obchodovaných ve v segmentu SPAD vyplácejí dividendy. A hlavně, protože u většiny z nich nejde o moc peněz, určitě vás potěší zjištění, že pro jejich obdržení nemusíte udělat téměř nic.

Doby krátce po skončení kupónové privatizace, kdy většina podniků vyplácejících dividendy hledala alespoň nějaké kličky, jak si výplatu peněz akcionářům zjednodušit, jsou pryč. Dnes se již nemusíte pro svých 16,50 z pěti akcií Staré prádelny Špinavá voda a.s. trmácet přes celou republiku, abyste si je nechali v účtárně firmy vyplatit v hotovosti. Moderní společnosti věnují svým akcionářům náležitou péči. Dividendy již většinu zasílají poštovní poukázkou, kterou vám proplatí na každé poště. Pokud toužíte po zaslání peněz na účet, stačí o to většinou požádat. V některých případech je však tato možnost přístupná pouze právnickým osobám, jindy je zase závislá na výši zasílané částky. Větším problémem může být, pokud již dávno nebydlíte na adrese uvedené ve Středisku cenných papírů. To je totiž jediný kontakt, která na vás společnost má. Pokud jste se přestěhovali, ale k datu schválení dividendy měli v SCP starou adresu, budete muset "svůj" podnik kontaktovat a domluvit se na dalším postupu. Firma již totiž všechny adresy má (potřebovala je k valné hromadě), takže dodatečná změna adresy v SCP na situaci nic nemění.
Své výnosy nedostanete ve výši, která byla schválena na valné hromadě, ale po zdanění. O to se postará sama vyplácející společnost a vy se tak nemusíte zatěžovat žádným daňovým přiznáním.

"Kolik že to dostanu?"

Z podniků obchodovaných v segmentu SPAD vyplácel dividendu každoročně za poslední tři léta jedině Philip Morris (bývalý Tabák Kutná Hora). Až letos se situace trochu zlepšila, přidali se další tři – Český telecom, České radiokomunikace a ČEZ. Jediným z dividendových nováčků o jehož výnosech má smysl mluvit jsou Radiokomunikace, které vyplatily 395 korun hrubého na akcii, jejíž kurz se v okamžiku nároku na dividendu pohyboval okolo 590 korun. Šlo však vlastně o převod zisku z prodeje majority v Radiomobilu na akcionáře, a tudíž se nedá očekávat, že by se Rádio stejně pochlapilo i příště. U ostatních se ale o nějakém velkém výnosu mluvit nedá, náš telekomunikační monopol nadělil svým akcionářům sedm korun padesát na kus, což při kurzu 365 korun (v době schválení dividendy, dnes je to pouhých 260) představuje přibližně dvě procenta hrubého. Na podobné úrovni jsou i dvě koruny na akcii od našeho energetického téměř monopolu. Jedinou stálicí, která by asi potěšila i rentiéry z dob našich babiček, je Philip Morris. Výše jeho dividend se pohybuje stabilně okolo osmi set korun čistého ročně, což při současném kurzu okolo šesti tisíc korun za akcii představuje nějakých 13 procent. Díky pravidelné dividendě je tento titul velmi populární mezi portfoliomanagery penzijních fondů.

Koupili byste si akcie jen proto, abyste dostávali dividendy? Myslíte, že by se z toho dalo žít? Podělte se s ostatními o své zkušenosti a názory.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 8. 2001 9:50, TGP

Ne, že také Bondinvest vyplácí svým podílmníkům dividendy. A pravidelně.

Zobrazit celé vlákno

+38
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 8. 2001 4:17, Feudál

Jednoduše proto, že ještě nějaké mají...

Zobrazit celé vlákno

-32
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

Česká investiční služba Fondee zjednodušila registraci a začíná působit i na Slovensku. Novou formu registrace umožnila Fondee změna brokera, tím je místo původního nizozemského Degira... celý článek

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

23. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

Antivirová společnost Avast varuje před spamy, které obsahují škodlivý software určený ke krádeži kryptoměn z populárních peněženek jako jsou ArmoryDB, Bytecoin, Jaxx Liberty, Exodus,... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.