Připravte se, papírové euro přichází

Připravte se, papírové euro přichází
Ačkoli do skutečného zavedení euromincí a eurobankovek ještě zbývá několik měsíců, měli byste na ně myslet již během letošních prázdnin. Pokud vám totiž zůstaly doma v hrníčku peníze z loňských prázdnin, kupte si za ně na letošní dovolené nanuka, protože jinak vám z nich zůstane za pár měsíců pouze hezká památka.

Přestože podoba nových platidel v zemích evropské měnové unie (EMU) už je známa, na možnost mít je v ruce, si ještě několik měsíců počkáme. Nejdříve je budou mít v rukou bankéři, kteří by měli první bankovky a mince dostat již počátkem září. Po nich budou následovat velké obchodní řetězce, které budou muset na nové peníze zaškolit své zaměstnance. Konečně od poloviny prosince si je bude moci kdokoliv vyměnit v bankách jednotlivých zemí EMU.

Kam s nimi?

Které mince ještě vyměníte
BankaJaké mince vyměníPoplatek za výměnu
Česká spořitelnažádné
ČSOB1, 2, 5 DEM
10, 20 ATS
10%*
IPB1, 2, 5 DEM
1, 2, 5, 10, 20 ATS
1, 2, 5, 10 FFR2
15%
Komerční banka1, 2, 5 DEM
10, 20 ATS**
10%
* při vkladu několika mincí na účet se žádný poplatek neplatí
** některé pobočky banky mění i některé jiné mince, poplatek je však 20 procent

Nová měna však před hodně z nás staví problém. Zatímco dříve jsme si drobné z cest schovali s tím, že je utratíme v budoucnu, letos by to nebyl nejlepší nápad. Peníze zemí EMU totiž ztratí platnost nejpozději koncem února, některé však již dříve. To výrazně zkomplikuje výměnu především drobných mincí. Kvůli dvaceti šilinkům přece nepojedete do Vídně, abyste je vyměnili za eura v rakouské centrální bance. Nejvhodnější tedy bude tyto peníze utratit. Pokud se vám tato varianta jeví jako neodpustitelné plýtvání, máte ještě možnost některé zbylé drobné vyměnit v českých bankách. Možná ale přece jenom při pohledu na deseti a více procentní poplatky dostanete chuť na zmrzlinu a drobné raději utratíte. Navíc ne všechny mince je možné vyměnit.

Přechod na euro se vás však týká i tehdy, pokud nechcete jet na dovolenou do zemí, které brzy zavedou novou měnu. Nejjednodušší způsob, jak si vzít s sebou peníze k moři do Chorvatska (či dalších zemí) bylo vzít si s sebou německé marky. Letos bude možná lepší vzít s sebou švýcarské franky nebo jinou měnu, které se zavádění eura nedotkne. Zbylé peníze totiž nebudete muset na konci roku vyměnit, ale můžete si je nechat na příští dovolenou.

Kdy končí platnost místních měn v jednotlivých zemích EMU
Země Měna Konec platnosti
Německo německá marka 31. prosinec 2001
Nizozemsko gulden 28. leden 2002
Irsko irský punt 9. únor 2002
Francie francouzský frank 17. únor 2002
Řecko drachma 28. únor 2002
Itálie italská lira 28. únor 2002
Rakousko šilink 28. únor 2002
Portugalsko escudo 28. únor 2002
Španělsko peseta 28. únor 2002
Lucembursko lucemburský frank 28. únor 2002
Finsko finská marka 28. únor 2002
Belgie belgický frank 28. únor 2002
Uvedeným datem končí platnost (a jejich přijímání v obchodech) národních měn v jednotlivých zemích EMU. Výjimkou je Německo, kde sice platnost skonci poslednim prosincem tohoto roku, obchodníci však budou marky přijímat až do konce února 2002.

Více podrobností o přechodu na Euro najdete zde.

Obyvatelé Eurozóny díky společné měně možná ušetří

Kromě svých záporných stránek, jako je především nutnost vyměnit své peníze a možných zdržení v obchodech v prvních měsících po zavedení nové měny přinese euro i jisté výhody, alespoň obyvatelům zemí EMU. Evropská komise se totiž snaží zavést nařízení, podle kterého by banky v Eurozóně musely za finanční převody v nové měně účtovat stejně bez ohledu na to, jestli jsou peníze zasílány v dané zemi, nebo do zahraničí. V současnosti se poplatek za přeshraniční převod 100 eur (asi 3400 korun) platí v průměru poplatek 17 eur (necelých šest set korun, cena podobného převodu u nás je o něco nižší). Domácí finanční operace ve stejné výši (100 eur) však stojí pouhé jedno euro (34 korun – u ČR se stejný poplatek pohybuje v průměru okolo pěti korun). Podobná diference existuje i u výběrů z bankomatů. Podle nového nařízení by však měl být poplatek stejný pro domácí i zahraniční transakce v eurech a to od prvního ledna příštího roku pro bankomaty a od dalšího roku i pro bankovní převody.

Myslíte, že české banky zlevní zahraniční převody v eurech? Koupíte si na dovolené za zbylé drobné zmrzlinu? Podělte se o své názory s ostatními.

Líbil se vám článek?

-39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 8. 2001 20:13

Dnes již není důvod si zakládat účet v měně některého ze států EMU. Jednak některé banky již brzy nebudou zřizovat tyto účty (např. ŽB od 28.9.2001), navíc se tak vyhnete konverzi (která je někdy spojená se změnou čísla účtu)

Založte si účet v EUR u SOLIDNÍ banky, kde konverze při vkladu je přesně podle fixních přepočítávacích poměrů. Tedy NE např. GECB, která u sedmi měn EMU napaří poplatek 2 procenta.

Je také výhodné pokud mít u stejné banky jak korunový, tak devizový účet, neboť mezi nimi je možné snadno převádět prostředky - většinou bez poplatku, kdežto převody do jiné banky jsou realizovány jako mezinárodní a tedy zatížené procentním poplatkem

Zobrazit celé vlákno

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 7. 2001 10:39, Feudál

Protože být jednou bankou prostě není dost dobrý důvod pro to mít jedny poplatky...:o)))

Zobrazit celé vlákno

-26
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.