Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co se čtvrt milionem?

Co se čtvrt milionem?
Od nepaměti se lidstvo zabývá otázkou, jak nejlépe zhodnocovat vlastní majetek. Podobnou otázku klade ve svém posledním vydání časopis Ekonom. Nejlepší portfolio jsme navrhli také my.

Čtvrt milionu je hodně peněz. Když se ale rozhodnete tuto sumu investovat, zjistíte velmi brzy, že zástupy privátních bankéřů, toužících vaše jmění spravovat, rozhodně nepřiletí. Pro ně je to málo peněz, nehledě na to, že při přímém investování do akcií nelze tuto sumu s rozumnými náklady dostatečně diverzifikovat. Proto jsme pro Ekonom doporučili portfolia sestavená výlučně z podílových fondů.

Na současném vysoce volatilním trhu doporučujeme investovat do rizikovějších smíšených a akciových fondů postupně. Plánovanou investici navrhujeme nejprve přesunout do fondu peněžního trhu s nulovými vstupními a výstupními poplatky (Sporoinvest, IKS peněžní trh, Peněžní trh První investiční (OFPISPT), Union peněžní trh (OFUNIPT)) a zainvestovávání do jiných fondů rozložit na přibližně čtyři až šest měsíců. Jen tak lze podle našeho názoru předejít krátkodobému znehodnocení okamžitě po zainvestování. Stabilizaci a obrat trendu kapitálových trhů směrem k růstu očekáváme až v závěru roku.

50 000 korun

Největší část plánované investice – cca. 35 tisíc korun, doporučujeme rozložit konzervativním způsobem do balíčkových produktů – nejspíše do Sporoplánů Spořitelní investiční společnosti (ISSIS). V nich jsou zastoupeny fondy Sporoinvest (OFSISSPI), Sporobond (OFSISSPB) a Globaltrend FF (OFSISFF), dominanci v portfoliu by měly mít první dva. Zbytek investujeme do IKS světových indexů (OFIKSFSI). V tuzemsku je po problémech fondu Akro Svět (OFAKRSVT) jediným fondem s pasivní investiční strategií orientovanou na hlavní světové akciové indexy. Příjemný je také nízký 0,9 procentní vstupní poplatek. Poplatky by ale při pětileté investici již neměly hrát příliš velkou roli.

100 000 korun

Polovinu, tedy padesát tisíc korun, doporučujeme opět rozložit konzervativním způsobem do balíčků – do Sporoplánů Spořitelní investiční nebo do Felixe IKS Komerční banky. Za dalších třicet tisíc doporučujeme nakoupit podobně jako v předešlém případě fond světových indexů IKS. Za zbylých dvacet tisíc korun portfolio obohacujeme o fondy zaměřené na dluhopisy rozvíjejících se zemí. To je kategorie, kterou tuzemští správci zatím nenabízejí. Například fondy ABN Amro mají práh první investice právě jen dvacet tisíc korun. Za pozornost z jejich nabídky stojí například dluhopisový ABN Amro Global Emerging Markets (ZFABNEMB). Má sice vyšší tříprocentní vstupní poplatek, ale dosahuje často více než deseti procentního ročního zhodnocení.

250 000 korun

Šedesát tisíc vkládáme, stejně jako v předešlém případě, do balíčků SIS nebo IKS KB. Stejnou částku investujeme také do velmi kvalitně řízeného ING Českého fondu obligací (ZFINGCFO), jenž investuje do kvalitních, likvidních obligací denominovaných v českých korunách. Padesát tisíc vkládáme do v předešlém portfoliu zmiňovaného dluhopisového ABN Amro Global Emerging Markets (ZFABNEMB). K investicím do dluhopisů na rozvíjejících se trzích nás vede fakt, že stále vynášejí podstatně více než dluhopisové fondy zaměřené na země Eurozóny a Spojených států. Za šedesát tisíc kupujeme dva z globálních akciových fondů s dlouhou historií existence portfolio managementu (s výměnou portfolio managera bere za své i celá historie fondu), například KBC Equity Fund World (ZFKBCEFW) a na stabilní necyklický sektor farmacie a zdravotnické techniky orientovaný Parvest World Health (ZFPARWOH). Zbývajících osm procent portfolia, tedy dvacet tisíc korun, vkládáme do rizikového, potenciálně ale velmi výnosného, indexu Nasdaq. Jako nejsnazší cesta k nákupu tohoto indexu se nám jeví KBC Equity Fund NASDAQ (ZFKBCEFN). Tento fond prodávají v ČSOB a práh minimální investice je srovnatelný s tuzemskými fondy.

Jak by jste modelová portfolia postavili vy? Zapomněli jsme na něco zajímavého? Máte nějaký tajný tip? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

Své názory můžete připsat také přímo k zmiňovaným fondům, stačí, když kliknete na jejich ticker. U všech fondů (stejně jako u ostatních produktů) můžete svou spokojenost či nespokojenost vyjádřit také hlasováním.

Psáno pro časopis Ekonom.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-21
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 8. 2001 16:08, Baronlempl

Krásné! Takové názory jsou třeba publikovat. A pořád dokola.

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (agent 08. 08. 2001 14:34)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 7. 2001 11:21, Baronlempl

Beru. Nechť Vámi získaní uvedou ve variabilním symbolu svoje rodné číslo a ve specifickém symbolu Vaše rodné číslo. To víte, bude jistě mnoho položek, tak abych se v tom vyznal.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 26. 07. 2001 11:00)

Další příspěvky v diskuzi (105 komentářů)

21. 3. 2002 | 11:54

Souhlasím s Vámi a tato kniha je to co by jsi měli přečíst všichni lidé místo toho,aby si jen stěžovali. Mám přečtenu i jeho druhou knihu Cashflow a to je zase skvělá kniha. více

13. 8. 2001 | 21:30 | Kempe

Připouštím, že než nějaké peníze začnu investovat, že mohla předcházet práce, ale jakmile je vložíte do aktiv, měly by peníze pracovat za vás. To je celá pointa. Nechci propagovat nic nedělání. To by stejně nikoho nebavilo....více

13. 8. 2001 | 21:21 | Kempe

Které knížky z oblasti finančího vzdělávání udělaly dojem na Vás? více

13. 8. 2001 | 21:17 | Kempe

Máte také pravdu, zase tak úplně bez práce to není, ale musíte vynaložit nesrovantelně méně energie na toto zhodnocení, než nějakou jinou prací. Nechci propagovat ležení s nohama nahoře a nic nedělání. To by mě nebavilo a...více

13. 8. 2001 | 21:06 | Kempe

Vím, že jich jsou stovky, ale na mě z těch stovek knih hodně zapůsobila právě tato. (Mimo jiné.) Díky radám, které jsou v ní obsažené, vím, že se mohu dostat z krysího závodu, tj. vydělávat na existenční přežití. Těch rad...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK