KTP Quantum se vrací

KTP Quantum se vrací
Stačilo několik zpráv v médiích a KTP Quantum přestalo nabízet na internetu i prostřednictvím dealerů svůj produkt, který garantoval minimální výnos 14 procent. Během tohoto týdne začal být mírně upravený produkt s tentokrát již "jen" devět a půl procentní garancí opět nabízen klientům.

Společnost KTP Quantum přišla s nabídkou správy akcií drobným investorům v roce 1996. Vkladem nemusely být jen peníze, posloužily i akcie z kupónové privatizace. Díky nízké vstupní hranici (minimální investice je pět tisíc korun) a rozsáhlé distribuční síti začala velice rychle získávat nové klienty. Jejich počet se v současnosti pohybuje okolo dvaceti tří tisíc a objem svěřeného majetku dosahuje výše přibližně dvou miliard korun. K takovému úspěchu pravděpodobně největší měrou přispěla garance minimálního výnosu. Ta byla nastavena na 14 procent. V roce 1996, kdy byl produkt spouštěn, dosahovaly této výše úrokové sazby na běžných účtech. Ty od té doby výrazně poklesly, společnost však zaručený výnos nabízela i nadále. Teprve v červenci tohoto roku se rozhodli (pod tlakem trhu – slova z firemního časopisu) garanci snížit na 9,5 procenta a podle Karla Takáče, majitele společnosti, bude snižována i nadále. S dosažením slibovaného výnosu neměla firma v uplynulých letech problém. Podle slov jedné z dealerek byl vždy vyšší než slibovaných 14 procent a pohyboval se mezi 17 až 18 procenty.

Jak to dělají?

Portfolio firmy je podle Takáče tvořeno ze třiceti procent krátkodobými investicemi do českých a zahraničních likvidních akcií a podílových listů. Dalších dvacet procent představují významné podíly v různých společnostech určené k prodeji. Druhou polovinu představuje společnost Médeia Bohemia, tu KTP Quantum oceňuje na jednu miliardu korun. Společnost Médeia vlastní majoritní balíky ve třech českých lázeňských společnostech – Léčebné lázně Bohdaneč, Jáchymov a Teplice nad Bečvou. Podle Takáče jsou právě dlouhodobé projekty nezávislé na vývoji kapitálového trhu způsobem, jak dosahovat kladných a garantovaných výnosů i v době nepříznivého vývoje na burze.

Problematickou otázkou akcií společnosti Médeia Bohemie však může být jejich ocenění. Protože firma není obchodována na kapitálových trzích, oceňuje se v klientských portfoliích znaleckým odhadem. Ten však bohužel nemusí vždy odpovídat skutečnosti dosažitelné na trhu. Za rok 1999 vydělala firma podle informací zpravodajské společnosti Aspekt Kilcullen pouhý milion korun, protože většina vlastněných lázeňských podniků byla ve ztrátě. Loňský rok již byl lepší a konsolidovaný čistý zisk (podle představitelů firmy) byl asi sedmdesát milionů korun. Kromě výše zisku může být problematickou otázkou i převod podílu v Lázních Jáchymov na kyperskou společnost Penta Investments. Majitel společnosti k tomu uvádí, že jde o repooperaci s cílem zajistit financování pro ostatní akvizice (zbývajících dvou lázní). Médeia v současnosti vykonává pouze akcionářská práva.

Přestože projekty mimo kapitálový trh mohou přinášet zajímavé výnosy, nesou s sebou i rizika. Tím největším z nich je likviditní – veřejně neobchodovatelné akcie se prodávají o poznání hůře než nějaké blue chips. V případě zájmu většiny klientů o výběr peněz (na což mají nárok do tří dnů) by pravděpodobně společnost měla problémy se získáním dostatku hotových peněz (polovina aktiv je totiž obtížně prodejná) a nedokázala by vyplatit všechny zájemce. Vzhledem k rostoucímu objemu majetku zatím společnost na takový problém nenarazila. Případný "run" klientů by však mohl pro pozdě příchozí znamenat horké chvilky. Firmou často zmiňovaný Garanční fond jim v tomto případě nepomůže. Pokud budou totiž akcie Médeii připsané na jejich majetkových účtech v SCP, nedostanou za ně z fondu nic. Nároky na náhradu se totiž nevztahují na ztráty vzniké tím, že obchodník do portfolií nakoupil nadhodnocené akcie.

Související odkazy
KTP Quantum
Médeia Bohemia

Vložili byste do KTP Quantum své peníze? Myslíte si, že ocenění společnosti Médeia Bohemia na miliardu korun je reálné? Podělte se o své názory s ostatními.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 45 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2001 6:59

Máte samozřejmě svým způsobem pravdu. Ale je třeba za tím vidět i víc. Že tito lidé už nejsou nesvéprávní a že mají i svůj rozum a své zkušenosti. Opatrnost je matka moudrosti. Toto si měli říkali ti, kteří naivně vkládali peníze do různých pochybných fondů (Futurum Aurum a pod.), kampeliček a do různých pyramidových her. Nedivte se těmto příspěvkům, mnohé představují jakousi vnitřní katarzi po tom všem, co přispěvatelé, nebo jejich známí, zažili. Já jim rozumím.

Zobrazit celé vlákno

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 7. 2001 16:41, SkrivanekT

Souhlasím s tím, že Fincebtrum je čím dál tím horší, už tam příliš často nechodím. Tady aspoň obvykle najdu dobrá témata.

Zobrazit celé vlákno

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (45 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Partners Financial Services