Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

KTP Quantum se vrací

KTP Quantum se vrací
Stačilo několik zpráv v médiích a KTP Quantum přestalo nabízet na internetu i prostřednictvím dealerů svůj produkt, který garantoval minimální výnos 14 procent. Během tohoto týdne začal být mírně upravený produkt s tentokrát již "jen" devět a půl procentní garancí opět nabízen klientům.

Společnost KTP Quantum přišla s nabídkou správy akcií drobným investorům v roce 1996. Vkladem nemusely být jen peníze, posloužily i akcie z kupónové privatizace. Díky nízké vstupní hranici (minimální investice je pět tisíc korun) a rozsáhlé distribuční síti začala velice rychle získávat nové klienty. Jejich počet se v současnosti pohybuje okolo dvaceti tří tisíc a objem svěřeného majetku dosahuje výše přibližně dvou miliard korun. K takovému úspěchu pravděpodobně největší měrou přispěla garance minimálního výnosu. Ta byla nastavena na 14 procent. V roce 1996, kdy byl produkt spouštěn, dosahovaly této výše úrokové sazby na běžných účtech. Ty od té doby výrazně poklesly, společnost však zaručený výnos nabízela i nadále. Teprve v červenci tohoto roku se rozhodli (pod tlakem trhu – slova z firemního časopisu) garanci snížit na 9,5 procenta a podle Karla Takáče, majitele společnosti, bude snižována i nadále. S dosažením slibovaného výnosu neměla firma v uplynulých letech problém. Podle slov jedné z dealerek byl vždy vyšší než slibovaných 14 procent a pohyboval se mezi 17 až 18 procenty.

Jak to dělají?

Portfolio firmy je podle Takáče tvořeno ze třiceti procent krátkodobými investicemi do českých a zahraničních likvidních akcií a podílových listů. Dalších dvacet procent představují významné podíly v různých společnostech určené k prodeji. Druhou polovinu představuje společnost Médeia Bohemia, tu KTP Quantum oceňuje na jednu miliardu korun. Společnost Médeia vlastní majoritní balíky ve třech českých lázeňských společnostech – Léčebné lázně Bohdaneč, Jáchymov a Teplice nad Bečvou. Podle Takáče jsou právě dlouhodobé projekty nezávislé na vývoji kapitálového trhu způsobem, jak dosahovat kladných a garantovaných výnosů i v době nepříznivého vývoje na burze.

Problematickou otázkou akcií společnosti Médeia Bohemie však může být jejich ocenění. Protože firma není obchodována na kapitálových trzích, oceňuje se v klientských portfoliích znaleckým odhadem. Ten však bohužel nemusí vždy odpovídat skutečnosti dosažitelné na trhu. Za rok 1999 vydělala firma podle informací zpravodajské společnosti Aspekt Kilcullen pouhý milion korun, protože většina vlastněných lázeňských podniků byla ve ztrátě. Loňský rok již byl lepší a konsolidovaný čistý zisk (podle představitelů firmy) byl asi sedmdesát milionů korun. Kromě výše zisku může být problematickou otázkou i převod podílu v Lázních Jáchymov na kyperskou společnost Penta Investments. Majitel společnosti k tomu uvádí, že jde o repooperaci s cílem zajistit financování pro ostatní akvizice (zbývajících dvou lázní). Médeia v současnosti vykonává pouze akcionářská práva.

Přestože projekty mimo kapitálový trh mohou přinášet zajímavé výnosy, nesou s sebou i rizika. Tím největším z nich je likviditní – veřejně neobchodovatelné akcie se prodávají o poznání hůře než nějaké blue chips. V případě zájmu většiny klientů o výběr peněz (na což mají nárok do tří dnů) by pravděpodobně společnost měla problémy se získáním dostatku hotových peněz (polovina aktiv je totiž obtížně prodejná) a nedokázala by vyplatit všechny zájemce. Vzhledem k rostoucímu objemu majetku zatím společnost na takový problém nenarazila. Případný "run" klientů by však mohl pro pozdě příchozí znamenat horké chvilky. Firmou často zmiňovaný Garanční fond jim v tomto případě nepomůže. Pokud budou totiž akcie Médeii připsané na jejich majetkových účtech v SCP, nedostanou za ně z fondu nic. Nároky na náhradu se totiž nevztahují na ztráty vzniké tím, že obchodník do portfolií nakoupil nadhodnocené akcie.

Související odkazy
KTP Quantum
Médeia Bohemia

Vložili byste do KTP Quantum své peníze? Myslíte si, že ocenění společnosti Médeia Bohemia na miliardu korun je reálné? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2001 6:59

Máte samozřejmě svým způsobem pravdu. Ale je třeba za tím vidět i víc. Že tito lidé už nejsou nesvéprávní a že mají i svůj rozum a své zkušenosti. Opatrnost je matka moudrosti. Toto si měli říkali ti, kteří naivně vkládali peníze do různých pochybných fondů (Futurum Aurum a pod.), kampeliček a do různých pyramidových her. Nedivte se těmto příspěvkům, mnohé představují jakousi vnitřní katarzi po tom všem, co přispěvatelé, nebo jejich známí, zažili. Já jim rozumím.

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (anonym 28. 07. 2001 18:58)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 7. 2001 16:41, SkrivanekT

Souhlasím s tím, že Fincebtrum je čím dál tím horší, už tam příliš často nechodím. Tady aspoň obvykle najdu dobrá témata.

Reagovat

 

-13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 31. 07. 2001 15:23)

Další příspěvky v diskuzi (45 komentářů)

5. 9. 2001 | 9:24

nebyla to jedna z veci (prilisna koncentrace), kterou KTP vycetla komise¨s tim, ze to maji napravit? více

5. 9. 2001 | 9:21

viz.rozhovor se sefem KTP na serveru: Penta Investment je silná slovenská společnost, velmi bohatá, která se zabývá kapitálovým trhem a kapitálovými obchody. (Penta Investment, Ltd. Cyprus patří do slovenské skupiny Penta...více

5. 9. 2001 | 9:19

no nevim jestli "troje male lazne" je ta spravna definice. Jachymov jsou u nas nejvetsi lazne s nejvetsi kapacitou..... více

18. 8. 2001 | 11:16 | Brada

Myslím, že diskuze na Fincentru je udělána dobře. Rád si přečtu oba portály, někdy jsou diskuze smysluplné, někdy je to plácání. V tomhle ale není Fincentrum určitě horší než Peníze. Nezapomeňte, že na napsání blbého dialogu...více

2. 8. 2001 | 1:09

Jo jo, já jsem ty prachy vybral potom, co otec vyhořel u Finnexu. Já si raději na burze prodrbu sám ! více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK