Nezavrhujte akcie

Nezavrhujte akcie
Takový sešup už dlouho nepamatujeme. Dokonce i vláda se nechala ústy svého mluvčího slyšet, že prošetří, zda za tím nevězí něco víc. Mám na mysli pokles pražské burzy v uplynulém - třetím - červencovém týdnu.

Více než dvacetiprocentní propad kurzu ČEZu (pod sedmdesát korun za akcii) hned na počátku týdne v reakci na názor Spolkové republiky Německo na Temelín, byl prostě nečekaně razantní. Útěchou pro vládu, ale také pro další akcionáře ČEZu, může být, že na "cestě k jihu" nejsou sami.

Pod hranici dvou tisíc bodů se znovu po čtvrt roce vydal též americký index Nasdaq Composite. Bohužel si myslím, že ani současné propady k ještě nižším než nízkým hodnotám nebudou, a ani by býti neměly, impulsem k razantním investicím do akcií.

Celosvětová ekonomika prochází těžkým obdobím a nikdo si netroufne říci, zda příští rok bude lepší. Sklouznu-li pohledem na tuzemská makroekonomická čísla, meziroční inflace +5,5 procenta, schodek obchodní bilance o polovinu vyšší než před rokem, odhady celoročního deficitu státního rozpočtu minimálně o padesát procent vyšší než parlamentem schválený (70-80 miliard korun místo 49 miliard), mnoho optimistických slov mě nenapadá. Naopak, variace na argentinskou krizi, postupně se přelévající i do ostatních latinskoamerických ekonomik, může zasáhnout i nás.

Do čeho se tedy v této době vyplatí investovat volné firemní finance? Akcie, dluhopisy a do nich investující fondy určitě není třeba zavrhovat, jen je k nim třeba přistupovat opatrněji než dříve. Myslím, že nejlepším postupem je přesouvat hotovost do akcií či akciových fondů postupně v pravidelných měsíčních "splátkách" během následujících šesti až devíti měsíců. Že by právě tímto způsovem došlo k promarnění super investiční příležitosti, si nemyslím. Světové akciové trhy padají prakticky nepřetržitě již šestnáct měsíců. Stejně dlouhou dobu všemožní odborníci radí, že právě nyní je ta správná a jedinečná příležitost k nákupům. Velcí investoři jsou již tak znejistělí, že jakýkoliv růst kurzů je pro ně impulsem k prodeji a realizaci alespoň minimálního zisku. Tato situace se bude ještě pár měsíců opakovat. Jakýkoliv růst kurzů bude, bohužel pro drobnější korporátní i privátní investory, srážen okamžitými výprodeji.

Jak doporučujete investovat vy? Na jakých hodnotách se koncem roku budou pohybovat indexy Nasdaq, Dow Jones, Dax 30, PX 50? Napište svůj názor.

Psáno pro www.aspekt.cz.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 8. 2001 10:47, Pilulkin

Hmmm, pekny, ale jak v investovani poznate, ze zrovna mate pred sebou ty srnce????

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

21. 3. 2023 | Petr Fischer

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

Covid změnil všechno. I to, zda a jak lidé nakupují umění. Vlastnit pěkný kousek, který se za několik let dobře zhodnotí, nemusí nutně znamenat útratu v řádech statisíců korun. „Kvalitní... celý článek

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Partners Financial Services