Nezavrhujte akcie

Nezavrhujte akcie
Takový sešup už dlouho nepamatujeme. Dokonce i vláda se nechala ústy svého mluvčího slyšet, že prošetří, zda za tím nevězí něco víc. Mám na mysli pokles pražské burzy v uplynulém - třetím - červencovém týdnu.

Více než dvacetiprocentní propad kurzu ČEZu (pod sedmdesát korun za akcii) hned na počátku týdne v reakci na názor Spolkové republiky Německo na Temelín, byl prostě nečekaně razantní. Útěchou pro vládu, ale také pro další akcionáře ČEZu, může být, že na "cestě k jihu" nejsou sami.

Pod hranici dvou tisíc bodů se znovu po čtvrt roce vydal též americký index Nasdaq Composite. Bohužel si myslím, že ani současné propady k ještě nižším než nízkým hodnotám nebudou, a ani by býti neměly, impulsem k razantním investicím do akcií.

Celosvětová ekonomika prochází těžkým obdobím a nikdo si netroufne říci, zda příští rok bude lepší. Sklouznu-li pohledem na tuzemská makroekonomická čísla, meziroční inflace +5,5 procenta, schodek obchodní bilance o polovinu vyšší než před rokem, odhady celoročního deficitu státního rozpočtu minimálně o padesát procent vyšší než parlamentem schválený (70-80 miliard korun místo 49 miliard), mnoho optimistických slov mě nenapadá. Naopak, variace na argentinskou krizi, postupně se přelévající i do ostatních latinskoamerických ekonomik, může zasáhnout i nás.

Do čeho se tedy v této době vyplatí investovat volné firemní finance? Akcie, dluhopisy a do nich investující fondy určitě není třeba zavrhovat, jen je k nim třeba přistupovat opatrněji než dříve. Myslím, že nejlepším postupem je přesouvat hotovost do akcií či akciových fondů postupně v pravidelných měsíčních "splátkách" během následujících šesti až devíti měsíců. Že by právě tímto způsovem došlo k promarnění super investiční příležitosti, si nemyslím. Světové akciové trhy padají prakticky nepřetržitě již šestnáct měsíců. Stejně dlouhou dobu všemožní odborníci radí, že právě nyní je ta správná a jedinečná příležitost k nákupům. Velcí investoři jsou již tak znejistělí, že jakýkoliv růst kurzů je pro ně impulsem k prodeji a realizaci alespoň minimálního zisku. Tato situace se bude ještě pár měsíců opakovat. Jakýkoliv růst kurzů bude, bohužel pro drobnější korporátní i privátní investory, srážen okamžitými výprodeji.

Jak doporučujete investovat vy? Na jakých hodnotách se koncem roku budou pohybovat indexy Nasdaq, Dow Jones, Dax 30, PX 50? Napište svůj názor.

Psáno pro www.aspekt.cz.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 8. 2001 10:47, Pilulkin

Hmmm, pekny, ale jak v investovani poznate, ze zrovna mate pred sebou ty srnce????

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.