Čím novější fond, tím vyšší odkupy?

Čím novější fond, tím vyšší odkupy?
Česká spořitelna si udělala ve stahování peněz z postkuponových fondů prázdniny a tuzemské podílové fondy díky tomu nezaznamenaly žádné razantní úbytky majetku pod správou. Čisté odkupy v řádu čtyř desítek milionů korun připadají především na vrub Restitučního fondu a bohužel i loni založených fondů fondů a fondů akciových.

Malá schopnost prodávat podílové listy se – zdá se – může někdy vyplatit. Alespoň údaje o vývoji v podílových fondech ve druhém červencovém týdnu k této úvaze svádějí. Zatímco fondy Spořitelní investiční (ISSIS) - Globaltrend FF (OFSISFF) a Eurotrend (OFSISEUR) – minulý týden získaly jako obvykle pár stovek tisíc nových investic (růst majetku pod správou je výrazně za očekáváním managementu Spořitelní investiční), stejně starým, ale doposud v prodejích výrazně úspěšnějším fondům IKS Komerční banky (profil, názory) – světových indexů (profil, názory) a fond fondů (profil, názory) – uteklo ze správy v minulém týdnu 35,6 milionu korun , respektive 15,6 milionu korun. Oba fondy se v úbytku majetku zařadily hned za Restituční fond (OFPISRES). Odkupy za 35 milionů korun představují u fondu světových indexů dvanáctiprocentní zmenšení portfolia.

Prodávat, je jedno komu

Typicky sezónní chování, vlastní především fondům peněžního trhu, projevující se s takovouto razancích na akciových fondech, ke všemu ještě na prudce klesajícím trhu, svědčí podle mého o jediném: o schopnosti přepážkových pracovníků Komerční banky prodávat fondy, bohužel všech a každému, bez ohledu na investiční horizont a rizikový profil. Jaký to rozdíl proti pobočkám České spořitelny, kde často musí zájemce bojácného úředníka přesvědčovat, že chce právě akciový fond a ne Sporoinvest (OFSISSPI). Při pohledu na objem majetku spravovaného ve jmenovaných fondech, (Globaltrend FF + Eurotrend 333,7 milionu korun, fond světových indexů + fond fondů 551 milionů korun) nezbývá než konstatovat, že prodejní výsledky IKS KB jsou přes velikost odkupů stále výrazně lepší než konkurence.

Spolu se Sporoplány – propracovanějšími ale marketingově pravděpodobně hůře zabalenými obdobami Felixe (na vybraných přepážkách České spořitelny jsou k dispozici již od pondělí 9. července) – se v září dočkáme reklamní kampaně na nové jméno investiční společnosti. Současný název SIS (Spořitelní investiční společnost) nahradí v polovině září jméno ISČS (Investiční společnost České spořitelny). Úvaha o tom, že SIS okopírovala úspěšný produkt konkurence není na místě. O balíčcích namíchaných prakticky v libovolném poměru z různě zaměřených fondů hovoří lidé ze SIS již léta, nejstarší projekty uvedení produktu na trh jsou čtyři roky staré... Spíše než z plagiátorství je na místě nařknout SIS z neakceschopnosti.

Fondy v druhém červencovém týdnu

Podívejme se ale na ostatní, spíše neradostná čísla z minulého týdne. O odkupech, kterým dominuje Restituční fond a dvojice fondů IKS jsme již mluvili. Které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely? Podívejte se! Na opačném konci tabulky mezi nejúspěšnějšími vytrvale kralují IKS Dluhopisový (profil, názory) (+36 milionů korun), IKS Peněžní trh (profil, názory) (+31 milionů korun). Doplňuje je ŽB Sporokonto (profil, názory) (+23 milionů korun). Na konci první desítky se s 223 tisíci korun umístil investAGe AG2000 (profil, názory). Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Kurzy podílových listů akciových fondů poklesly za poslední týden v průměru o 4,8 procenta. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil s více než desetiprocentním propadem Akro Eurotech(profil, názory), následovaný Sporotrendem SIS (OFSISSPT) a 1. IN akciovým (profil, názory). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.

Fondů s kladným týdenním zhodnocením je jen sedm. Kromě fondů dluhopisových a peněžního trhu je mezi nimi i jeden akciový - ČSOB český akciový (OFOBICAK). Žádný div, že v tabulce nejvyšších výkonností najdete i tři fondy s nejmenší ztrátou.

Více než další slova o aktuálním vývoji v českých podílových fondech vypoví naše tabulky. Zde je najdete všechny pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Kdo podle vás první vymyslel balíčky – Spořitelní investiční nebo IKS Komerční banky? Budou ostatní s podobným produktem následovat? Dočkáme se na podzim nějakého nového fondu? Napište svůj názor.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 7. 2001 19:21

Na tom opravdu není nic tajného. To musíte přece vědět nejlépe pane Janečku z Pioneeru, a ne se neustále skrývat pod mail pj@telecom.cz.

Zobrazit celé vlákno

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 7. 2001 9:03, Sejk

Jenže tak to je vždycky. Třeba Akro má výborné fondy, ale špatnou distribuční síť. Proto prodává desetitisíce a SIS miliony. Navíc její sporofondy jsou klasický masový produkt, což třeba takový Pioneer není - i když OVB dělá všechno proto, aby byl, protože ta provize z prodeje je více než lákavá.

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

Z českého finančního trhu mizí značka Axa. Všechny pobočky společností, které loni koupila Uniqa, už mají nové logo, tedy Uniqa místo Axa.

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 48 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Jak na to? A „vidí“ finanční správa na burzy virtuálních měn? celý článek

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

13. 1. 2021 | Martin Mašát | 1 komentář

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

Tabulka průměrných výnosů za rok 2020 je celá v zeleném. A kolik vydělaly podílové fondy za posledních pět nebo deset let? Vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.