Portfolio manažeři: nemusí pršet, stačí, když je zataženo

Portfolio manažeři: nemusí pršet, stačí, když je zataženo
Ono výše uvedené a mírně poupravené přísloví velmi dobře vyjadřuje náladu portfolio manažerů: všichni se připravovali na obvyklý letní odliv peněz, ale řada domácností zřejmě dovolenou zrušila - žádné masivní odlivy peněz se nekonají.

Oficiálně sice čisté prodeje českých podílových fondů v minulém krátkém týdnu činí mínus 472 milionů korun, to ale jen kvůli České spořitelně (profil, názory). Ta pokračuje ve stahování svých peněz z trojice postkupónových fondů Spořitelní investiční (ISSIS) a již více než měsíc tak cloumá statistikami. Tentokrát byl na řadě SIS Český (OFSISCES), ze kterého spořitelna vybrala 579 milionů korun.

Pokud bychom zanedbali vliv tohoto kroku spořitelny, dostali bychom na první červencový týden velmi neobvyklý obrázek - do českých fondů během těchto tří dnů přibylo 107 milionů korun. Největší přírůstky (61 milionů korun) vykázaly jako obvykle fondy peněžního trhu, následované překvapivě fondy akciovými s plus 29 miliony korun. Na třetím místě jsou fondy dluhopisové s necelými 24 miliony korun a na čtvrtém fondy fondů s 13 miliony korun. Jedinou skupinou s odlivem peněz jsou fondy smíšené (mínus 19 milionů korun), a to především kvůli výběrům z postprivatizačních fondů (takže alespoň někdo na dovolenou opravdu jede).

Zůstaneme-li ještě chvíli u jednotlivých skupin a podíváme-li se na ně lupou výkonnosti, dostaneme čísla velmi příjemná: vzhledem k výraznému růstu zahraničních akciových trhů se minulý týden dařilo především fondům fondů, které v průměru vykázaly zhodnocení 2,41%. Poněkud hůře, především kvůli neúspěchu českých akcií v minulém týdnu, si vedly fondy akciové s průměrným zhodnocením 1,79%. Věrny svému jménu na půl cesty zůstaly fondy smíšené s 0,76%, zatímco fondy dluhopisové a peněžního trhu se dostaly jen těsně nad nulu, se zhodnocením 0,07% a 0,05%.

Tolik tedy jednotlivé skupiny fondů. A co jednotlivé fondy?

Z pohledu výkonnosti lze říci jediné - kdo byl minulý týden ve světě, vydělal, kdo byl v českých akciích nebo investoval konzervativně, nemá důvod k radosti. Celkem šest fondů překonalo týdenní výkonost 2,5%, první z nich, ČSOB světový akciový (profil, názory), vykázal dokonce růst o 3,43%. Za ním následovaly Akro Svět (profil, názory), SIS Globaltrend (OFSISFF), IKS fond fondů (profil, názory), IKS fond světových indexů (profil, názory) a akciový fond První investiční (profil, názory).

V červených číslech byly minulý týden netradičně pouze tři fondy - Akro Obligace (OFAKROB) s mínus 0,21% a dvojice fondů Newton KSIO I a II, které nedávno převzala do správy společnost Newton (profil, názory).

Seznam fondů s nejvyššími čistými prodeji musí působit vrásky především vedení Spořitelní investiční společnosti. První čtyři místa totiž drží fondy konkurenční IKS KB (profil, názory) a fondy SIS jsou teprve na pátém, sedmém, osmém a devátém místě. První místo si drží fond IKS peněžního trhu (profil, názory), základ všech Felixových balíčků, následovaný IKS fondem světových indexů, IKS dluhopisovým (profil, názory) a IKS fondem fondů.

Páté místo s čistými prodeji ve výši 12 milionů korun obsadil konzervativní fond SIS Merkur a na šestém místě je nejlepší fond peněžního trhu na českém trhu, ŽB-Sporokonto (profil, názory) - tento fond je na prvním místě žebříčků výkonnosti fondů peněžního trhu od jednoho týdne až po dva roky. Za ním následují podle čistých prodejů SIS Sporoinvest (OFSISSPI), Sporobond (OFSISSPB) a Sporotrend (OFSISSPT) a na desátém místě je po delší absenci v této tabulce Pioneer Trust (profil, názory). Uvidíme, jestli se podaří IKS udržet toto silné postavení i poté, co na trh vstoupí SIS se svým Sporoplánem. Na pobočkách spořitelny bude k dispozici již od dnešního dne, větší reklamní kampaň se dá očekávat v září - a pak uvidíme.

V číslech bychom samozřejmě mohli ještě dlouho pokračovat, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si tabulky s jednotlivými výsledky:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

A konečně
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co myslíte Vy? Má SIS šanci na trhu najít dostatek volných peněz? Nebo už se všichni zamilovali do Felixe a Sporoplány přijdou vniveč? Dejte nám vědět!

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 7. 2001 9:54, Baronlempl

Nejsem samozřejmě schopen odhadnout, jak dopadne souboj SIS s IKS. SIS však poslední dobou vrší chybu na chybu (nesmyslně přízemní zastavení odkupů Sporotrendem v dubnu, poplatkový zmatek). Není mi jasné, zda mají úplně jasno ohledně Sporoplánu. ČS SIS také nepomohla ztahováním peněz v nejnevhodnější době (já vím o příčině současného odlivu peněz ze SIS - ale většina z těch, co odliv postřehnou, nemá ponětí o příčině a vezme to jako zápornou informaci). Situace v ČS a SIS by se změnila k lepšímu, kdyby někdo silný koupil Erste. Větší naději v souboji tedy dávám podle současného stavu IKS.

+19
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.