Portfolio manažeři: nemusí pršet, stačí, když je zataženo

Portfolio manažeři: nemusí pršet, stačí, když je zataženo
Ono výše uvedené a mírně poupravené přísloví velmi dobře vyjadřuje náladu portfolio manažerů: všichni se připravovali na obvyklý letní odliv peněz, ale řada domácností zřejmě dovolenou zrušila - žádné masivní odlivy peněz se nekonají.

Oficiálně sice čisté prodeje českých podílových fondů v minulém krátkém týdnu činí mínus 472 milionů korun, to ale jen kvůli České spořitelně (profil, názory). Ta pokračuje ve stahování svých peněz z trojice postkupónových fondů Spořitelní investiční (ISSIS) a již více než měsíc tak cloumá statistikami. Tentokrát byl na řadě SIS Český (OFSISCES), ze kterého spořitelna vybrala 579 milionů korun.

Pokud bychom zanedbali vliv tohoto kroku spořitelny, dostali bychom na první červencový týden velmi neobvyklý obrázek - do českých fondů během těchto tří dnů přibylo 107 milionů korun. Největší přírůstky (61 milionů korun) vykázaly jako obvykle fondy peněžního trhu, následované překvapivě fondy akciovými s plus 29 miliony korun. Na třetím místě jsou fondy dluhopisové s necelými 24 miliony korun a na čtvrtém fondy fondů s 13 miliony korun. Jedinou skupinou s odlivem peněz jsou fondy smíšené (mínus 19 milionů korun), a to především kvůli výběrům z postprivatizačních fondů (takže alespoň někdo na dovolenou opravdu jede).

Zůstaneme-li ještě chvíli u jednotlivých skupin a podíváme-li se na ně lupou výkonnosti, dostaneme čísla velmi příjemná: vzhledem k výraznému růstu zahraničních akciových trhů se minulý týden dařilo především fondům fondů, které v průměru vykázaly zhodnocení 2,41%. Poněkud hůře, především kvůli neúspěchu českých akcií v minulém týdnu, si vedly fondy akciové s průměrným zhodnocením 1,79%. Věrny svému jménu na půl cesty zůstaly fondy smíšené s 0,76%, zatímco fondy dluhopisové a peněžního trhu se dostaly jen těsně nad nulu, se zhodnocením 0,07% a 0,05%.

Tolik tedy jednotlivé skupiny fondů. A co jednotlivé fondy?

Z pohledu výkonnosti lze říci jediné - kdo byl minulý týden ve světě, vydělal, kdo byl v českých akciích nebo investoval konzervativně, nemá důvod k radosti. Celkem šest fondů překonalo týdenní výkonost 2,5%, první z nich, ČSOB světový akciový (profil, názory), vykázal dokonce růst o 3,43%. Za ním následovaly Akro Svět (profil, názory), SIS Globaltrend (OFSISFF), IKS fond fondů (profil, názory), IKS fond světových indexů (profil, názory) a akciový fond První investiční (profil, názory).

V červených číslech byly minulý týden netradičně pouze tři fondy - Akro Obligace (OFAKROB) s mínus 0,21% a dvojice fondů Newton KSIO I a II, které nedávno převzala do správy společnost Newton (profil, názory).

Seznam fondů s nejvyššími čistými prodeji musí působit vrásky především vedení Spořitelní investiční společnosti. První čtyři místa totiž drží fondy konkurenční IKS KB (profil, názory) a fondy SIS jsou teprve na pátém, sedmém, osmém a devátém místě. První místo si drží fond IKS peněžního trhu (profil, názory), základ všech Felixových balíčků, následovaný IKS fondem světových indexů, IKS dluhopisovým (profil, názory) a IKS fondem fondů.

Páté místo s čistými prodeji ve výši 12 milionů korun obsadil konzervativní fond SIS Merkur a na šestém místě je nejlepší fond peněžního trhu na českém trhu, ŽB-Sporokonto (profil, názory) - tento fond je na prvním místě žebříčků výkonnosti fondů peněžního trhu od jednoho týdne až po dva roky. Za ním následují podle čistých prodejů SIS Sporoinvest (OFSISSPI), Sporobond (OFSISSPB) a Sporotrend (OFSISSPT) a na desátém místě je po delší absenci v této tabulce Pioneer Trust (profil, názory). Uvidíme, jestli se podaří IKS udržet toto silné postavení i poté, co na trh vstoupí SIS se svým Sporoplánem. Na pobočkách spořitelny bude k dispozici již od dnešního dne, větší reklamní kampaň se dá očekávat v září - a pak uvidíme.

V číslech bychom samozřejmě mohli ještě dlouho pokračovat, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si tabulky s jednotlivými výsledky:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

A konečně
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co myslíte Vy? Má SIS šanci na trhu najít dostatek volných peněz? Nebo už se všichni zamilovali do Felixe a Sporoplány přijdou vniveč? Dejte nám vědět!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 7. 2001 9:54, Baronlempl

Nejsem samozřejmě schopen odhadnout, jak dopadne souboj SIS s IKS. SIS však poslední dobou vrší chybu na chybu (nesmyslně přízemní zastavení odkupů Sporotrendem v dubnu, poplatkový zmatek). Není mi jasné, zda mají úplně jasno ohledně Sporoplánu. ČS SIS také nepomohla ztahováním peněz v nejnevhodnější době (já vím o příčině současného odlivu peněz ze SIS - ale většina z těch, co odliv postřehnou, nemá ponětí o příčině a vezme to jako zápornou informaci). Situace v ČS a SIS by se změnila k lepšímu, kdyby někdo silný koupil Erste. Větší naději v souboji tedy dávám podle současného stavu IKS.

+19
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.