Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Řidiči, jezděte na červenou

Řidiči, jezděte na červenou
Překračujte povolenou rychlost, po dálnicích jezděte zásadně bez dálničních známek, před jízdou si dejte pivo nebo raději panáka. Možná budete mít problémy, ale určitě pomůžete státnímu rozpočtu.

Ministr financí má těžkou hlavu. Ministerstva chtějí pořád víc. Školství žádá deset procent navíc, další peníze chce kultura. To ještě není nic proti ministerstvu práce a sociálních věcí, které - ač spolkne třetinu rozpočtu - požaduje dalších dvacet miliard. A pozadu nezůstává ani zemědělství se svým požadavkem 19,5 miliardy korun. Vláda si peníze natisknout nemůže, co má tedy dělat?

Řidiči, zachraňte pana ministra

Pomoci by mohla policie ve spolupráci s neukázněnými řidiči. Kdyby se vybralo více pokut, státní pokladna se bude plnit jedna radost. Všechny pokuty, které policisté vyberou, totiž odvádí přímo do státního rozpočtu. Čím více pokut, tím lépe pro státní rozpočet. Řidiči se stejně na silnicích neumí chovat, jezdí rychle, bez pásů, po požití alkoholu. Když už nejedou, tak alespoň zastavují na zákazech zastavení. A toho by se mělo využít.

Prvním krokem byl poslední červnový víkend. Policie zorganizovala celorepublikovou bezpečnostní akci. Do terénu vyrazilo 4465 policistů. Kontrolovali dodržování rychlosti v obcích, užívání bezpečnostních pásů i zneužívání výstražných světelných a zvukových zařízení. Za necelých deset hodin vybrali na pokutách skoro šest milionů korun.

Šest milionů korun? To znamená 0,02 procenta dosavadního deficitu hospodaření státu. Zdá se vám to málo? Pořád je to víc než nic. Kdyby takto policisté vyšli do ulic ještě několikrát a v hojnějším počtu, bylo by po schodku.

Deficit na konci června činí 34,8 miliard. To znamená, že kdyby se každý týden udělaly dvě akce po patnácti hodinách … a do konce roku zbývá 25 týdnů, potřebujeme 360 tisíc stejně výkonných policistů. No, to asi nepůjde, je to hodně lidí i času. Zbyl by vůbec někdo, kdo by pokuty platil? Když pošleme do ulic tolik policistů, bude tam ještě místo pro řidiče? Vláda na to bude muset jít jinak.

Oceňte neukázněné řidiče

Práci policistů a řidičů na financování deficitu státního rozpočtu by bylo možno ulehčit doplněním vyhlášky o silničním provozu. Ta by dovolovala za předem jasných pravidel sem tam nějaký přestupek, který by byl samozřejmě pokutován a přinášel by peníze do státní kasy.

Několik návrhů na zlepšení situace státního rozpočtu:

§ XY Doplňující podmínky překračování rychlosti

(1) Řidiči se nabádají k překračování povolené rychlosti jen na těch úsecích silnic, kde jsou umístěny radary. Místa a čas měření rychlosti budou oznamovány předem v rozhlasu, tisku a televizi.
(2) Řidič je povinen zaplatit pokutu ihned, v hotovosti, přímo na místě.

§ XY+1 Finanční zvýhodnění řidičů

(1) Pokuta za překročení rychlosti v oblasti předem hlášené bude výrazně nižší oproti pokutě placené za přestupek v oblasti, která není na seznamu uvedena.
(2) Dále je možno využít slevy až 20 procent na každou desátou v hotovosti zaplacenou pokutu.
(3) Nahlásí-li řidič jízdu pod vlivem alkoholu předem a zaplatí-li v pokladně policie příslušnou částku, obdrží doklad, který ho opravňuje k řízení motorového vozidla bez toho, aby platil pokutu. K hlášení slouží telefonní číslo 0900POLICIE (bývalé 0609POLICIE)*.
*cena 40 korun za minutu, neprovozuje Český Telecom

Začnete porušovat předpisy, když teď víte, že pokuty jsou příjmem státního rozpočtu? Zavoláte na 0900POLICIE, když sedáte za volant po požití alkoholu? Jaký paragraf byste do vyhlášky o silničním provozu doplnili vy? Podělte se o své nápady s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2001 8:02, urubkova

Mám známého, co letos na pokutách zaplatil už 25 tisíc. Bohužel příjem do rozpočtu to není, tyhle "pokuty" byly za jízdu po dvou pivech a šly rovnou do kapsy policisty. A jelikož máme kapitalismus a všude jsou smluvní ceny, policista vždycky licitoval, kolik by to tak mohlo být. Podotýkám, že to nebyl pořád ten sám, ale tři různí, kteří se ale zachovali absolutně stejně. A potom mám mít důvěru ve státní orgány...

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 7. 2001 13:34, TGP

Jsem všemi deseti pro :-)

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Baronlempl 04. 07. 2001 11:51)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

11. 7. 2001 | 1:22

§ XY+2 Policii ČR se ukládá zásadně nekontrolovat rychlost u mateřských a základních škol, nemocnic a sociálních ústavů, jakož i v centrech měst. Dodržování rychlosti je nutné tak jako doposud kontrolovat pouze na čtyř a...více

8. 7. 2001 | 20:16

Jestli to byli tři různí na různých místech, tak si ty dvě piva docela zajímavě rozdělili a nebo ten Váš známý vydrží asi tolik co sousedovic andulka. více

4. 7. 2001 | 15:25 | fmarek

Daň pro nekuřáky. Navrhuji zřídit daň pro nekuřáky. Má to naprostou logiku. Kuřák je vlastně nemocný člověk, který by jinak nekouřil, kdyby se nevyráběly cigarety. Kuřák je „jednou nohou v hrobě“ a přesto musí platit spotřební...více

4. 7. 2001 | 15:08 | fmarek

§XY+3 Chodecké předplatné Každý VIP řidič si může předplatit přejetí maximálně jednoho „neukázněného“ chodce za rok. Předplatné ve výši 500.000,- Kč/rok bude uloženo formou pojistky. K tomuto účelu vláda zřídí „První českou...více

4. 7. 2001 | 13:34 | TGP

Jsem všemi deseti pro :-) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK