Řidiči, jezděte na červenou

Řidiči, jezděte na červenou
Překračujte povolenou rychlost, po dálnicích jezděte zásadně bez dálničních známek, před jízdou si dejte pivo nebo raději panáka. Možná budete mít problémy, ale určitě pomůžete státnímu rozpočtu.

Ministr financí má těžkou hlavu. Ministerstva chtějí pořád víc. Školství žádá deset procent navíc, další peníze chce kultura. To ještě není nic proti ministerstvu práce a sociálních věcí, které - ač spolkne třetinu rozpočtu - požaduje dalších dvacet miliard. A pozadu nezůstává ani zemědělství se svým požadavkem 19,5 miliardy korun. Vláda si peníze natisknout nemůže, co má tedy dělat?

Řidiči, zachraňte pana ministra

Pomoci by mohla policie ve spolupráci s neukázněnými řidiči. Kdyby se vybralo více pokut, státní pokladna se bude plnit jedna radost. Všechny pokuty, které policisté vyberou, totiž odvádí přímo do státního rozpočtu. Čím více pokut, tím lépe pro státní rozpočet. Řidiči se stejně na silnicích neumí chovat, jezdí rychle, bez pásů, po požití alkoholu. Když už nejedou, tak alespoň zastavují na zákazech zastavení. A toho by se mělo využít.

Prvním krokem byl poslední červnový víkend. Policie zorganizovala celorepublikovou bezpečnostní akci. Do terénu vyrazilo 4465 policistů. Kontrolovali dodržování rychlosti v obcích, užívání bezpečnostních pásů i zneužívání výstražných světelných a zvukových zařízení. Za necelých deset hodin vybrali na pokutách skoro šest milionů korun.

Šest milionů korun? To znamená 0,02 procenta dosavadního deficitu hospodaření státu. Zdá se vám to málo? Pořád je to víc než nic. Kdyby takto policisté vyšli do ulic ještě několikrát a v hojnějším počtu, bylo by po schodku.

Deficit na konci června činí 34,8 miliard. To znamená, že kdyby se každý týden udělaly dvě akce po patnácti hodinách … a do konce roku zbývá 25 týdnů, potřebujeme 360 tisíc stejně výkonných policistů. No, to asi nepůjde, je to hodně lidí i času. Zbyl by vůbec někdo, kdo by pokuty platil? Když pošleme do ulic tolik policistů, bude tam ještě místo pro řidiče? Vláda na to bude muset jít jinak.

Oceňte neukázněné řidiče

Práci policistů a řidičů na financování deficitu státního rozpočtu by bylo možno ulehčit doplněním vyhlášky o silničním provozu. Ta by dovolovala za předem jasných pravidel sem tam nějaký přestupek, který by byl samozřejmě pokutován a přinášel by peníze do státní kasy.

Několik návrhů na zlepšení situace státního rozpočtu:

§ XY Doplňující podmínky překračování rychlosti

(1) Řidiči se nabádají k překračování povolené rychlosti jen na těch úsecích silnic, kde jsou umístěny radary. Místa a čas měření rychlosti budou oznamovány předem v rozhlasu, tisku a televizi.
(2) Řidič je povinen zaplatit pokutu ihned, v hotovosti, přímo na místě.

§ XY+1 Finanční zvýhodnění řidičů

(1) Pokuta za překročení rychlosti v oblasti předem hlášené bude výrazně nižší oproti pokutě placené za přestupek v oblasti, která není na seznamu uvedena.
(2) Dále je možno využít slevy až 20 procent na každou desátou v hotovosti zaplacenou pokutu.
(3) Nahlásí-li řidič jízdu pod vlivem alkoholu předem a zaplatí-li v pokladně policie příslušnou částku, obdrží doklad, který ho opravňuje k řízení motorového vozidla bez toho, aby platil pokutu. K hlášení slouží telefonní číslo 0900POLICIE (bývalé 0609POLICIE)*.
*cena 40 korun za minutu, neprovozuje Český Telecom

Začnete porušovat předpisy, když teď víte, že pokuty jsou příjmem státního rozpočtu? Zavoláte na 0900POLICIE, když sedáte za volant po požití alkoholu? Jaký paragraf byste do vyhlášky o silničním provozu doplnili vy? Podělte se o své nápady s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2001 8:02, urubkova

Mám známého, co letos na pokutách zaplatil už 25 tisíc. Bohužel příjem do rozpočtu to není, tyhle "pokuty" byly za jízdu po dvou pivech a šly rovnou do kapsy policisty. A jelikož máme kapitalismus a všude jsou smluvní ceny, policista vždycky licitoval, kolik by to tak mohlo být. Podotýkám, že to nebyl pořád ten sám, ale tři různí, kteří se ale zachovali absolutně stejně. A potom mám mít důvěru ve státní orgány...

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 7. 2001 13:34, TGP

Jsem všemi deseti pro :-)

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.