Revoluce v peněžence?

Michal Hazi | 2. 7. 2001
Revoluce v peněžence?
Nejmladší mobilní operátor Oskar nedávno představil novou službu Platby z mobilu. Kapesní telefon by se díky ní měl stát plnohodnotným platebním nástrojem každého z nás. O podobných projektech se ve světě již mluví dlouho. Možnosti nabízené v rámci pilotního projektu jsou navíc zatím poměrně omezené.

Nová služba, která by měla umožnit pohodlné a bezpečné placení, je spojením mobilního telefonu a platební karty. Údaje o kartě vložíte do telefonu, který se pak sám stane danou kartou. Takový telefon je pak možné použít jako platební nástroj. Alespoň tolik zjednodušeně praví teorie.

Aplikace je zatím nabízena pouze ve spolupráci s Komerční bankou (BAKB) (Oskarův zákazník tedy musí vlastnit platební kartu KB) a platit je možné pouze za Oskarovy služby. Můžete uhradit fakturu za telefon, složit či navýšit zálohu na další služby, aktivovat roaming a volání do zahraničí. Samozřejmostí je také dobití jakékoliv Oskarty. Výsledek každé operace je potvrzen textovou zprávou. Služba je tak svou současnou nabídkou podobná aplikaci, kterou Oskar i další operátoři provozují v některých bankomatech. Příjemné na ní je, že její používání není zatím zpoplatněno, a to jak na straně Komerční banky (transakce se účtuje jako platba za zboží), tak Oskara (neplatí se SMS zprávy odeslané aplikací).

Jak to funguje

Protože aplikace je podobně jako GSM Banking postavena na SIM Toolkitu, musíte mít telefon, který tuto funkci podporuje. Pokud takový telefon máte, stačí si už jen objednat speciální SIM kartu. Oskar slibuje výměnu do dvou dnů a zatím je prováděna zdarma. Telefonní čísla a textové zprávy ze staré SIM karty si můžete nechat přehrát ve značkových obchodech. Po vložení nové SIM karty do telefonu se v menu objeví položka "Oskar", která ukrývá nabídku mobilní platební karty.

Na SIM kartu je dále třeba uložit informaci o čísle bankovní karty, datu platnosti a v případě embosované platební karty také kontrolní kód CVV, který naleznete v podpisovém proužku na zadní straně karty. Údaje se ihned po uložení zakódují a není je možné zobrazit – pouze vymazat.

Jednotlivé transakce se provádějí výběrem příslušné položky menu a následným zadáním PINu platební karty. Nakonec je zpráva s požadavkem šifrovaně zaslána do autorizačního centra, které potvrdí platnost údajů o kartě. Pokud bude mít klient na účtu v bance dostatek prostředků, proběhne transakce během několika minut. V opačném případě dostane zprávu s upozorněním, že operace nebyla provedena.

Placení z mobilu si můžete vyzkoušet pomocí tohoto programu.

Platby z mobilu nejsou na rozdíl od GSM bankingu komunikačním kanálem s bankou. Není tedy možné zjistit zůstatek bankovního účtu ani zadat trvalý příkaz k úhradě. Tato služba zatím funguje pouze jako elektronická platba nahrazující platební kartu, a to ještě pouze pro platby za služby Oskara.

A co budoucnost?

Pro další existenci služby bude rozhodující, jak ji přijmou zákazníci a zda obchodníci projeví zájem se na této službě podílet. Podle zástupců Oskara si zatím nechaly SIM kartu vyměnit "řádově stovky až tisíce zákazníků". Jiné zdroje tvrdí, že skutečný počet uživatelů služby se pohybuje spíše v několika málo stovkách. Časový horizont dalšího rozšíření aplikace na další banky a služby nedokázali zástupci Oskara upřesnit. Služba má šanci na rozšíření pouze tehdy, pokud nabídne jednoduché a praktické využití, což však rozhodně bude muset být více než pouhé placení služeb souvisejících s mobilním telefonem.

Další vývoj může pokračovat v několika směrech. Jedním z nich by mohly být služby nahrané přímo na SIM kartě, například objednávání či rezervace vstupenek. Některé londýnské kluby již takovou platbu umožňují, dovnitř vás pustí až ve chvíli, kdy na telefonu ukážete sms zprávu se správným kódem. Další variantou je mobil jako náhrada platební karty, s možností placení v obchodech. Ty k tomu budou potřebovat speciální terminály, nebo budou muset být ochotny akceptovat potvrzení platby e-mailem či textovou zprávou na mobilní telefon. Zatímco v reálné světě asi tato varianta moc uplatnění nenajde, ideální by mohla být při placení na internetu. Obchodník dostane pouze potvrzení o provedení platby, ale nedisponuje citlivými údaji o platební kartě.

Časový horizont dalšího rozšíření aplikace na další banky a služby nedokázali zástupci Oskara upřesnit. Služba má šanci na rozšíření pouze tehdy, pokud nabídne jednoduché a praktické využití, což však rozhodně bude muset být více než pouhé placení služeb souvisejících s mobilním telefonem.

Spojení platební karty a mobilu však nemusí být jen v podobných aplikacích. Karetní asociace Europay nedávno prezentovala vizi využití vysokého množství mobilů mezi obyvateli v Evropě k zajištění vyšší bezpečnosti plateb kartami. Při každé transakci vám bankovní automat či platební brána zavolá na váš mobil a vyžádá si potvrzení operace zadáním PINu či jiného kódu. Především u internetových plateb by to mohla být cesta, jak ověřit, zdali kartou platí její skutečný majitel.

Domníváte se, že propojení mobilů s platebními kartami má budoucnost? Použijete Oskarovu aplikaci vy? Těšíme se na vaše názory!

Na článku spolupracoval Petr Vykoukal.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 13 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

8. 4. 2021 | Adam Erler | 5 komentářů

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

Vyplatí se peníze svěřit portfoliovému manažerovi podílového fondu, nebo je lepší jen kopírovat index? Adam Erler z investiční společnosti Conseq v komentáři vysvětluje, proč si myslí,... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

8. 4. 2021 | Jan Traxler | 5 komentářů

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

Šestnáct z osmnácti sledovaných nemovitostních fondů v roce 2020 porazilo inflaci. Ale až na jednu výjimku jejich výnosy oproti roku 2019 mírně poklesly. Letošní rok bude podobný.

Jak porazit inflaci? Zkuste půjčit developerům

2. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Jak porazit inflaci? Zkuste půjčit developerům

Investice do zajištěných developerských projektů slibuje výnos kolem pěti procent. Ukážeme vám, jak to funguje.

Portu rychle roste a dává slevu za fixaci investice

1. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Portu rychle roste a dává slevu za fixaci investice

Investiční platforma Portu snížila poplatky za správu pro lidi, kteří se zaváží k investici minimálně na pět let.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.