Uč se, zaplatím ti!

Uč se, zaplatím ti!
Asi každý rodič si přeje, aby jeho potomek přinesl ze školy co nejlepší vysvědčení. A tak slíbí své ratolesti za pěkné známky peníze, panenku Barbie, počítačovou hru nebo třeba autodráhu. Někteří rodiče pozvou dítě za vysvědčení se samými jedničkami na zmrzlinový pohár, jiní koupí čtyřkaři za odměnu mobilní telefon.

Měli bychom školákům opravdu platit za hezké vysvědčení? "Není správné odměňovat za známky penězi," říká klinický psycholog Vladimír Pohl. Redukuje se totiž vztah otce a matky ke vzdělání dětí. Rodiče by měli svým potomkům spíše pomáhat při přípravě do školy, i když pro mnoho z nich není vůbec jednoduché doučovat dítě po večerech logaritmy nebo mu vysvětlovat podstatu fotosyntézy či Ohmův zákon. Neměli by se ale zříkat odpovědnosti slibováním finanční odměny za vysvědčení. Školáky nemusíme zahrnovat horami peněz ani drahými dárky, je však nutné, aby cítili, že za nimi někdo opravdu stojí a že jim v případě potřeby může pomoci a poradit.

Ani psycholožka Zuzana Nováková nedoporučuje platit školákům za dobré výsledky: "Pokud chtějí rodiče svého potomka odměnit za vynaložené úsilí, mohou mu udělat radost dárkem, který si přál, vzít ho na dlouho slibovaný výlet nebo mu splnit tajné přání."

Peníze ano, ale za známky raději ne

Řada rodičů namítá, že pokud dostanou děti za vysvědčení peníze, naučí se alespoň samostatně rozhodnout, jak je nejlépe utratit. Jestliže chcete, aby se váš potomek naučil hospodařit, měl by spíše dostávat pravidelné kapesné. Když dítě utratí vše hned za sladkosti nebo oblíbené časopisy, nebude mít koncem měsíce třeba na vstupné do kina, a tak si možná příště schová nějaké peníze na horší časy. Školáci se musí naučit hospodařit se svým kapesným podobně jako dospěláci s platem.

Své potomky bychom neměli odměňovat za vysvědčení penězi také proto, že všechny děti nejsou stejně nadané. Školák, který se doma vůbec nepřipravuje, může na konci roku přinést stejné vysvědčení jako váš Ládík, i když jste s ním skoro denně procvičovali odmocniny a vyjmenovaná slova. Některým dětem to prostě ve škole ani přes velkou snahu moc nejde. Ale nezoufejte, malý Einstein nebyl ve škole žádná hvězda a jak daleko to nakonec dotáhl.

Pepíček je lepší než ty!

"Ty máš čtverku? Vždyť Pepíček přinesl jedničku. Neříkej mi, že ses vzorečky kyselin nenaučil zase jenom ty!" křičí rozzlobený tatínek na svého syna. Podle psycholožky Zuzany Novákové bychom ale děti neměli vzájemně srovnávat, a to ani sourozence v rodině. Každý člověk je úplně jiný, někteří školáci mohou trpět poruchami učení. "Pokud chtějí rodiče své potomky alespoň trochu ovlivnit, mohou je nenápadně nasměrovat k nějakému pozitivnímu vzoru."

Jestliže se přece jen rozhodneme obdarovat dítě za školní výsledky penězi, kolik zaplatit za jedničku? Stovku, nebo rovnou dvě? Své potomky bychom neměli odměňovat za konkrétní známku, ale za dosažené pokroky. Takže pokud přijde domů s dvojkou čtyřkař, mají rodiče důvod k radosti. Stejná situace ale nejspíš zůstane bez povšimnutí v rodině, kde jsou dobré známky dítěte takřka pravidlem.

Je chytrá, má totiž samé jedničky

Školáci většinou nosí domů známky od jedničky do pětky. Pokud má dítě poruchu učení, je například dysnumerik nebo dyslektik, může být hodnoceno i na běžné základní škole slovně. Na waldorfských či na některých soukromých školách nemusí být vaše dítě známkováno vůbec, často se používá jen slovní hodnocení. Jaký systém je nejlepší? Názory na tuto problematiku nejsou jednotné.

Psycholog Vladimír Pohl preferuje slovní hodnocení dětí. "Známkování je jednodušší pro učitele a čitelnější pro rodiče, ale nemusí vystihovat skutečné schopnosti školáka." Naopak Zuzana Nováková považuje v dnešní době klasické známkování za nejobjektivnější způsob hodnocení, protože rodiče, školáci i učitelé jsou na něj zvyklí. "Myslím, že děti netrpí tím, že jsou hodnocené známkami. Až budou učitelé umět napsat kvalitní slovní hodnocení s jasně stanovenými kriterii, pak bude možné začít ve školách hodnotit i slovně." Dnes ale obsah slovního hodnocení závisí převážně na slohové zdatnosti vyučujících, kteří mohou na žáky někdy pohlížet velice subjektivně. Pro některé školáky je vysvědčení bez známek také méně motivující a učitelům samozřejmě přibude práce, místo jedné číslice musí napsat stránkovou esej.

Přečtěte si článek o placení dětem za známky z konce ledna.

Myslíte, že je současný systém hodnocení dětí správný? Změnili byste ho nějak? Přejete si, aby byl váš potomek raději hodnocen slovně? Měly by se děti nějak odměňovat za docházku do školy? Dáváte dětem za vysvědčení peníze? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 1. 2002 9:06

Oprava úvodu článku: ne všichni rodiče mají zájem na studijních výsledcích svých dětí. Někteří "otcové" si sem tam vzpomenou a vyžádají si od svých dětí na konci roku vysvědčení a dítě zmlátí za příliš velkou koncentraci dvojek :-(.

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 7. 2001 8:38, Kalinka1

Nemáme peněz nazbyt. Ostatně, kdo jich má nazbyt (nejsa zlodějem)? Zavedli jsme však již před léty, možná trochu strohý, ale přehledný systém odměňování za známky. V rozporu se všemi doporučeními psychologů jsme děti "odměňovali" vždy podle dosažených známek. Za jedničky a dvojky příslušné mince, za trojku nic a za čtyřku a pětku zpětná platba do kasičky. Dětí máme pět. Nejstarší dcera vystudovala střední školu, druhá dcera je vysokoškolačka, nejstarší syn chodí po maturitě na vyšší odbornou školu, druhý syn má střední odborné vzdělání a nejmladší dcera měla v sedmičce jednu dvojku (z matematiky). Přesto, že to vypadá, že jsme svůj zájem o prospěch naších dětí "odbývali" placením za známky, každý soudný člověk pochopí, že někdy každé dítě potřebuje se školní látkou pomoci nebo poradit jak na to či ono přijít. Děti nás rodiče přesto nepovažují za chladné "bankéře". Poznaly však, že za dobré výsledky je odměna a naopak. Co je však hlavní, mají k nám velmi hezký přístup a opravdu bratrské vztahy mezi sebou navzájem. Nedomníváme se, že bychom se dopustili nějaké výchovné chyby tím, že jsem děti odměňovali za výsledky ve škole. Mnohem více křiví úpohled mladých lidi na odměňování údaje o nehorázných a ničím neodůvodnitelných příjmech umělců, sportovců a členů správních rad lukrativních podniků.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.