To takhle jednou v roce 1965 nějaký pan John Shepard Baron potřeboval nutně peníze, ale co se nestalo, všechny banky již měly zavřeno a musel počkat až do druhého dne. V první chvíli ho popadl vztek, ale vzápětí, tak jako správný muž, začal přemýšlet, jak to zařídit, aby si mohl vybírat své peníze kdykoliv.
Poté, co svůj nápad promyslel (pravděpodobně nad sklenkou nějakého dobrého moku - většina mužů tak přichází na své geniální myšlenky a sdělují je nám ženám, nejlépe ještě za čerstva, tudíž ve dvě hodiny ráno), došel do britské Barclays Bank a zažádal tehdejšího ředitele o 90 vteřin jeho času. Trvalo mu pouhých 82 vteřin, než se ředitel pro tento nápad nadchl a okamžitě jeden kus na zkoušku koupil.
Nicméně trvalo ještě pár let, než první prototyp spatřil světlo zemské. Na jeho konstrukci se podílela i britská tajná služba MI6. První bankomat byl nainstalován v roce 1967 v Curychu a zažili si s ním ještě kupu legrace, než začal být plně funkční.
Bankomat byl umístěn v blízkosti křížení tramvajových trolejí a při každém projetí tramvaje jiskření vyvolávalo impulzy, v jejichž důsledku poté přístroj sám od sebe vyplácel peníze.
Po roce pekla s tímto přístrojem byly problémy odstraněny a americká společnost Diebold začala vyrábět bankomaty sériově.
Co se vlastně skrývá uvnitř bankomatu?
Bankomat se dělí na tři až čtyři části:
- 1. trezor - zde bychom našli kazetu s bankovkami, kazeta na vrácené bankovky, bezpečnostní a spojovací modul
- 2. počítač třídy PC, klávesnici a tiskárnu
- 3. počítač bankovek, tiskárnu stvrzenek klientů, obrazovku s klávesnicí, snímač platební karty, podávací a transportní systém
- 4. některé bankomaty mají ještě další nadstandardní zařízení.
Prozatím se s Vámi loučím a příště Vám povím něco o podvodech s bankomaty.
Kolikrát měsíčně vybíráte z bankomatu peníze? Umíte si ještě život bez těchto přístrojů představit?
Bude bankomatů v budoucnu přibývat nebo ubývat? Napište svůj názor.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
28. 6. 2001 9:24
Není pravda, že je dostane ten další.
Jistě narážíte na velmi známý podvod, že? To byla chyba bankomatu, ale rozhodně se tak nechová každý bankomat.
Navíc ten podvod byl založen na principu bankomatu, kdy do šuplíčku na neodebrané bankovky spadnou peníze, ale počítač nedokáže říci kolik. Bankomat umí počítat bankovky ven, ale už je neumí spočítat po cestě zpět. Vy poté jdete a řekente: Chtěl jsem vybrat 5000, ale bankomat mi vzal 3000 zpět. Ale i to už se dá dnes zjistit :-)) Lucie
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
2. 7. 2001 21:31
Nevím, podle mě "my" znamená zájmeno v první osobě množného čísla, například my chlapi, my ženy. "Mi" je jeden tvar slovesa já, např. dej mi to.
Chlapi je správně s měkkým i, chyba byla jen v zájmenu my.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (32 komentářů) příspěvků.