Losna nebo Mažňák, UNIS nebo AKAT?

Losna nebo Mažňák, UNIS nebo AKAT?
Unie investičních společností (UNIS) začala bojovat o přitáhnutí nových členů. Do UNISu mohou nově vstupovat distributoři zahraničních fondů, auditoři, depozitáři, právníci a další subjekty související více či méně s kolektivním investováním. Unie se snaží oslovit ty, o které ještě před rokem neměla zájem, subjekty, které již založily a k životu postupně probouzejí vlastní organizaci.

Členství v UNISu nebo AKATu (Asociaci pro kapitálový trh), bude dilema každého nového účastníka trhu kolektivního investování. Obě organizace začínají mít po změně stanov UNISu 19. června velmi podobné cíle a bojují o členství stejných subjektů. Bude zajímavé sledovat, kdo bude vítěz, kdo poražený, případně zda se obě organizace v budoucnu nespojí v jednu.

Pro UNIS hraje tradice a především vybudovaný systém informačních povinností, různých pravidelně generovaných statistik o všech členech. Ty se staly v průběhu let na mediálním trhu žádaným zbožím. Publikují je všechny velké deníky, ekonomické týdeníky, používá je i náš server. Vstupem do UNISu si potenciální člen "kupuje" zaručený mediální prostor.

Proti UNISu hovoří především silná pozice domácích investičních společností v něm. Ty si organizaci založily a jejich šéfové jí stále vedou. Prosadit se proti nim v představenstvu organizace bude během na dlouhou trať. Z nedávné minulosti má navíc mezi zahraničními subjekty UNIS stále stigma organizace, jenž je nebere vážně a o spolupráce s nimi nemá zájem.

Pro Akat hovoří jména jeho členů a ambicióznost cílů. Již nyní organizace sdružuje většinu významných účastníků kapitálového trhu, spustila vlastní webovou stránku. Navrhuje a připomínkuje legislativu týkající se kapitálového trhu. Stává se prostorem pro zahraniční subjekty snažící se působit ve zdejším prostředí.

Proti Akatu vypovídá krátká historie, nevybudovaná distribuce dat o členech, snaha být organizací všech a v konečném důsledku tak možná zastupovat zájmy jednotlivého člena nebo skupiny členů méně. V českém "protykaném" prostředí, kde jsou osobní vztahy a emoce často důležitější než fakta, může určitou negativní roli hrát i skutečnost, že ve vedení asociace jsou silně zastoupeni představitelé minulého vedení Komise pro cenné papíry. Mezi současnými a minulými reprezentanty Komise panuje všechno jiné, než ovzduší "porozumění a spolupráce".

Zase SISka

Pojďme ale k výsledkům českých fondů za minulý týden. Spořitelní investiční se zmenšuje před očima. Již třetí týden z jejích postkuponových fondů odplývají miliardy stahované mateřskou bankou. Také tentokrát byl nejvíce postižen SIS Výnosový s úbytkem bezmála osm set milionů korun (fond obhospodařuje ještě 2,6 miliardy korun). O 213 milionů korun pod správou přišel též SIS Český (OFSISCES) - spravuje stále 4,6 miliardy korun – a o 165 milionů korun SIS Všeobecný (OFSISVSE) - zbývá v něm miliarda korun. Připomeňme, že Česká spořitelna měla ve vlastních podílových fondech ještě před měsícem zainvestováno více než jedenáct miliard korun. Do konce roku se chce banka všech podílů zbavit. Žádný podrobný plán snižování angažovanosti ve fondech ale Česká spořitelna ani Spořitelní investiční nepředstavila.

Fondy, které se, kromě trojice ze stáje Spořitelní investiční, na poklesu podílely, zjistíte v přehledu úbytku majetku pod správou. Prozradím vám jen, že také čtvrtý nejhorší fond spravuje Spořitelní investiční. Majetek pod správou vzrostl jen v kategoriích "dluhopisový" a "fond fondů". Přírůstky dluhopisových fondů jdou převážně na vrub IKS Dluhopisového (OFIKSDL). Podrobnější informace zjistíte ve statistice prodejů.

Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil opět balíček Felix skládající se z IKS Dluhopisového (OFIKSDL) (+26 milionů korun), IKS Peněžního trhu (OFIKSPT) (+16 milionů korun). O slušných čtrnáct milionů korun více spravuje také ŽB Sporokonto (OFZBTSPO). I na dalších místech se umístily fondy fondů, akciové a dluhopisové. Sporoinvest (OFSISSPI) s odkupy za třicet milionů korun propadl. Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Kurzy podílových listů akciových fondů poklesly za poslední týden v průměru o 1,5 procenta. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil nepřekvapivě Akro Eurotech (OFAKRET) (-6,8 procenta), následovaný většinou dalších fondů fondů a fondů akciových. Eurotech svým zmenšováním, především v důsledku trvalého pádu kurzu podílových listů – výkonnost od založení před necelým rokem minus 67 procent - stále více připomíná privátní portfolio. K tomu má nyní svou maličkostí (aktuálně spravuje 6,9 milionu korun) blíže než ke standardnímu podílovému fondu. Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.

Výkonnost žádného fondu s výjimkou AG2000 společnosti investAGe (OFAGE2000) (+6,7 procenta), nepřevýšila 0,4 procenta. Druhý skončil Akro mezinárodní akciový (OFAKRMA), třetí Akro výnosový (OFAKRVYN). Všechny "plusové" fondy najdete v tabulce nejvyšších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Bude vedle sebe existovat Asociace (AKAT) i Unie (UNIS)? Do kterého sdružení byste vstoupili vy? Kam až padnou kurzy podílových listů? A na kolik miliard korun se sníží majetek pod správou tuzemských investičních společností (aktuálně spravují necelých 72 miliard korun)? Napište svůj názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 6. 2001 22:41, PavelPP

Již dlohodobě sleduji činnost obou společností, ale v médiích a osvětě o podílových fondech jednoznačně převažuje UNIS. Navíc nyní o vstupu uvažuje jeden nejmenovaný marketingový koordinátor, který zde distribuje fondy ve vlastnictví největší finanční skupiny kterou je AIG GICO. a mezi správce patří jak výše jmenovaná AIG GICO. tak třeba i Brandes či Franklin-Templeton. Tak nevěřím, že by chtěli volit horší alternativu.
Proto jsem si dovolil dát skupině UNIS 10 hlasů. Což mě zárovaň utvrdilo o objektivnosti hlasování....

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 6. 2001 17:40, TGP

Losna je starý lobbista, Mažnák zase ambiciózní mladík bez skrupulí. Aneb záleží na to?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.