Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Červená od shora až dolů

Červená od shora až dolů
Mínusem začínají prakticky všechny ukazatele podílových fondů. Odkupy násobně převýšily prodeje, v červených číslech jsou také výkonnosti všech kategorií fondů včetně dluhopisů a peněžního trhu.

O jednu miliardu a dvě stě dvacet sedm milionů korun méně než před týdnem spravují v polovině června tuzemské podílové fondy. Razantní odkupy lze plně přičíst na vrub České spořitelny. Ta, jak jsme již psali, postupně prodává své účasti v postkuponových fondech Spořitelní investiční – Výnosovém (OFSISVYN), Všeobecném (OFSISVSE) a Českém (OFSISCES). Tentokrát padl los na fond Výnosový, jenž pozbyl majetku za více než 1,18 miliardy korun. Sto deset milionů korun odkoupila Česká spořitelna též z fondu Všeobecného. Celkově měla Česká spořitelna ve vlastních podílových fondech zainvestováno více než jedenáct miliard korun. Do konce roku se banka chce celé účasti zbavit.

Vysoká inflace – pád dluhopisů

Akciové trhy a na ně navázané kategorie podílových fondů nejsou v dobré kondici již hezkých pár měsíců. Záporná výkonnost na dluhopisech a na peněžním trhu je ale novinkou, způsobenou nečekaně vysokými čísly meziroční květnové inflace. Na ní reagovaly všechny formy dlužních cenných papírů pádem, tím vyšším, čím delší je jejich splatnost. Stále jasnější se zdá, že dluhopisové fondy budou po zbytek roku žít z výkonnosti z přelomu milénia (tehdy byla inflace nízká). Díky ní meziroční výkonnost tří nejúspěšnějších fondů – IKS Dluhopisového (OFIKSDL), IKS Plus balancovaného (OFIKSPLS) a SIS Výnosového (OFSISVYN) stále přesahuje šest procent.

Odkupy mnohonásobně (v minulém týdnu tří a půl násobně) převyšující prodeje vedou investiční společnosti k novým, pro klienta rozhodně pozitivním inovacím. Nejvíce takovýchto novinek zavedla minulý týden Spořitelní investiční. Především snížila vstupní poplatky u fondů Eurotrend (OFSISEUR) a Globaltrend FF (OFSISFF) na 1,75 procenta. Vstupní poplatek ve stejné výši má nyní i Sporotrend (OFSISSPT), který byl dosud k dispozici bez poplatku. Vstupní poplatky jsou rozhodně standardnějším způsobem "boje" s krátkodobými spekulanty než prodlužování zpětných odkupů podílových listů. Kromě poplatků zavedla SIS ve spolupráci s mateřskou bankou v roli depozitáře pružnější způsob oceňování fondů. Kurzy fondů SIS jsou nově vyhlašovány již odpoledne a ještě téhož dne lze za ně podílové listy nakupovat. Doposud museli investoři dát v jednom dni příkaz k nákupu či prodeji a až druhý den se v novinách nebo jiných informačních kanálech dozvěděli, v jakém kurzu nakoupili.

Podobný způsob oceňování nabízí v tuzemsku zatím málokdo, jednou ze světlých výjimek je investiční společnost Akro (ISAKR). Bude zajímavé sledovat, kdy se přidají ostatní.

Ukazovat se budou koláče

Nehledě na to, že celkový trh fondů v ČR se s odkupy z postkuponových fondů kvapem zmenšuje (kde je loňských 85 miliard korun pod správou), budou moci šéfové menších investičních společností ukazovat letos svým akcionářům pěkná čísla, respektive poměrové grafy. Odkupy realizované Českou spořitelnou způsobují oslabování tržní pozice Spořitelní investiční. Ta již rozhodně nebude mít pod správou více než padesát procent veškerého v tuzemských fondech uloženého majetku. Graf srovnání tržní pozice na počátku a na konci roku bude u většiny správců mimo SIS jistě vypadat velmi hezky.

Jak si stály fondy v polovině června

O odkupech, kterým dominují fondy SIS, jsme již mluvili, podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely. Majetek pod správou vzrostl jen u fondů akciových a peněžního trhu, zbylé kategorie podílníky ztrácely. Jak moc? To zjistíte ve statistice prodejů.

Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil IKS Peněžní trh (OFIKSPT) (+42 milionů korun), Sporoinvest (OFSISSPI) (+36 milionů korun) a IKS Dluhopisový (+34 milionů korun). V první desítce se tentokrát překvapivě neumístil třetí z fondů Felixova balíčku – IKS světových indexů (OFIKSFSI). Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Kurzy podílových listů akciových fondů poklesly za poslední týden v průměru o 3,6 procenta. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil s více než sedmiprocentním propadem Akro Eurotech (OFAKRET) následovaný ČSOB světovým akciovým (OFOBISAK). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.

Výkonnost žádného fondu nepřevýšila jedno procento. Nejvíce získal na český trh orientovaný Citicorp OPF akcií (OFCITAKC) a investAGe 2000 (OFAGE2000). Všechny "plusové" fondy najdete v tabulce nejvyšších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Jaká bude podle vás tržní pozice Spořitelní investiční po odprodeji podílů České spořitelny? Bude stále největší? Nebo ji předstihne IKS Komerční banky? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 6. 2001 23:17, PavelPP

Navíc termínovaný vklad by měl být alternativou pro několik dní. To bychom mohli ty peníze mít rovnou na něm.A cizí měna? Ta už vůbec nemá v portfoliu peněžního trhu co pohledávat. Měnové riziko je totiž větší, než by měl být celý fond.

Reagovat

 

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PavelPP 25. 06. 2001 23:12)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 6. 2001 23:12, PavelPP

Pak doporučuji paní Magdo využívat peněžní trh jiných invest. spol. Ono totiž fond peněžního trhu přestává být peněžním trhem když průměrná durace přesahuje více než 90dní. Je možné mít zastoupené i dluhopisy s delším obdobím splatnosti, ale blížícím se datem do splatnosti. a tím pádem dobrý peněžní trh nemůže téměř nikdy poklesnout.
A kontrola???? Když se podívám na depozitáře SISky, tak je myslím jasno kde ta kontrola může být...

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 18. 06. 2001 15:16)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

13. 7. 2001 | 23:45

Lidovky.cz 13/7/2001 Rakušané odstartovali letos v České spořitelně řadu změn Nový styl řízení, propouštění a zvýšení konkurenceschopnosti. To je rok České spořitelny pod novým majitelem - - rakouskou Erste Bank....více

25. 6. 2001 | 23:17 | PavelPP

Navíc termínovaný vklad by měl být alternativou pro několik dní. To bychom mohli ty peníze mít rovnou na něm.A cizí měna? Ta už vůbec nemá v portfoliu peněžního trhu co pohledávat. Měnové riziko je totiž větší, než by měl...více

25. 6. 2001 | 23:12 | PavelPP

Pak doporučuji paní Magdo využívat peněžní trh jiných invest. spol. Ono totiž fond peněžního trhu přestává být peněžním trhem když průměrná durace přesahuje více než 90dní. Je možné mít zastoupené i dluhopisy s delším obdobím...více

25. 6. 2001 | 23:05 | PavelPP

Pokud Komerční banku koupí Unicredito, tak rozhodně dle mého názoru nebude IKS nadále fungovat, ale fondy budou zřejmě sloučeny. více

25. 6. 2001 | 21:02

Máte zajímavé připomínky - zaslal jste je někdy do SIS ? Pokud ne, smím Vás o to požádat ? Pokud se již objevili na tomto serveru, jistě se odpovědi nevyhnou... Děkuji! více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK