Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Srovnávejme srovnatelné

Srovnávejme srovnatelné
Vždycky neplatí, že devět procent je méně, než čtrnáct. Roční výnos sám o sobě o vašich investorských úspěších nevypovídá. Správnou srovnávací mírou je totiž benchmark. Jednoduše - jde o to, s čím svoji investici porovnáváte.

Úvodní rozhovor mezi investorem a jeho finančním poradcem či investičním manažerem se dříve nebo později stočí na tři klíčové determinanty:

  • investiční horizont
  • riziková averze/tolerance
  • benchmark
V délce investice a potřebné likviditě má téměř každý jasno. Klientův vztah k riziku určí správce dotazníkem a modelováním hypotetických scénářů s využitím historických datových řad (výnosy, volatilita a korelace jednotlivých investičních instrumentů). Avšak otázku stanovení odpovídajícího benchmarku, volně přeloženo srovnávací míry, spousta klientů podceňuje. Velká část investiční veřejnosti jej pro své potřeby není schopna ani přesněji definovat. Pak v praxi často dochází ke srovnávání investorských úspěchů typu: "Hele, strejda Pavel loni vydělal přes čtrnáct procent a my jen devět! Jak je to možný?" Tito investoři si totiž neuvědomují, že většina správců považuje odsouhlasený benchmark za bezrizikový, takzvaně 'risk less'.

Zodpovědnost za případné ztráty benchmarku jsou pak na bedrech investora. Správce zodpovídá jen za výsledky odchylek od benchmarku, kterými podstupuje rizika za účelem dosažení nadvýnosu a překonání srovnávací míry.

Co je to benchmark?

Nejpoužívanější indexy pro tvorbu benchmarku
akcie dluhopisy
Dow Jones Averages Dow Jones Bond Averages
Standard & Poors Indexes
Russell Merrill Lynch
Wilshire Salomon Brothers
Morgan Stanley Capital Indexes PBICS 100

Benchmark je v podstatě referenční portfolio zvolené investorem, které reprezentuje nejlepší proveditelnou pasivní investiční strategii, která v sobě odráží investorovy preference a požadavky na likviditu a kredibilitu. Důsledně a správně zvolený benchmark je pak jedinou srovnávací mírou, kterou můžeme vztáhnout k výkonu vlastního portfolia. Máte-li tedy akciové portfolio s celosvětovým záběrem, můžete si třeba zvolit známý Morgan Stanley Capital Index (MSCI) World (www.mscidata.com). Pokud pak tento index utrpí roční ztrátu například třicet procent a váš výsledek je sice minus, ale jen deset procent, můžete být spokojeni. Překonali jste benchmark!

Veřejný nebo vlastní?

Výše uvedený příklad volby srovnávací míry byl velmi jednoduchý. Stejně tak jednoduché by bylo sledování a monitorování vývoje tohoto benchmarku na uvedené veřejně dostupné internetové adrese. Chcete-li však dosáhnout komplexního cíle, kterým je sledování celkové kvality zhodnocení aktiv, musíte sledovat vlastní benchmark. Ten by měl být složením odpovídající vašim disponibilním aktivům. Pokud tedy máte například polovinu svého majetku uloženu v bance na termínovaném korunovém vkladu, čtvrtinu v globálním akciovém fondu a zbytek v tuzemských dluhopisech, měl by váš vlastní benchmark vypadat asi takto:

  • 50 % PRIBID, například tříměsíční
  • 25 % MSCI World
  • 25 % PBICS 100
Sledování a kompletace takovéhoto soukromého benchmarku je sice časově náročná, ale určitě stojí za tu trochu námahy. Práci vám ulehčí využití vhodného programového vybavení a volba odpovídající periodicity (denně, týdně, měsíčně). Pak už plně dostačuje myslet na to, že každá změna portfolia, odchylka od benchmarku by měla být jakousi přidanou hodnotou, která přispívá k tvorbě nadvýnosu ve vašem portfoliu. Velmi důležité je však taktéž průběžné analyzování vztahu výnos versus volatilita u benchmarku a vlastního portfolia. Ale o tom zase někdy příště.

Jaká je vaše zkušenost - porovnávají lidé porovnatelné, nebo poměřují 'hrušky s jablky'? Svěřte se nám, třeba i s nějakou humornou historkou z vlastní praxe.

Autor je externím spolupracovníkem redakce.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2001 13:51, TGP

Mate svym zpusobem pravdu. Benchmark ma smysl v pripade, ze jde o podobne fondy (treba ceske penezni nebo dluhopisove fondy). V tom pripade ma smysl i onen prumer vykonosti, protoze stejne se cesky masovy investor rozhoduje jenom podle toho, kolik procent historickeho rocniho vynosu fond vykazuje (viz treba inzerce IKS KB, tlacici prave minulou vykonost).

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TL 14. 06. 2001 12:41)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

14. 6. 2001 | 13:51 | TGP

Mate svym zpusobem pravdu. Benchmark ma smysl v pripade, ze jde o podobne fondy (treba ceske penezni nebo dluhopisove fondy). V tom pripade ma smysl i onen prumer vykonosti, protoze stejne se cesky masovy investor rozhoduje...více

14. 6. 2001 | 12:41 | TL

Je pravda, ze benchmark je marketingovy nastroj, ale jen pro inteligentni investory. I u dluhopisovych fondu je asi rozdil, jestli je prumerna durace portfolia 1 rok nebo 15 let a do jak kvalitnich dluhopisu investuji a proto...více

14. 6. 2001 | 11:19 | TGP

Máte pravdu. Pamatuji si, že svého času používala docela jednoduché benchmarky SIS. Ale například SPorotrend byl neustále pod benchmarkem (docela výrazně), takže jednoho dne to srovnání raději zrušili :-) více

14. 6. 2001 | 10:53 | TGP

To je přece normální, benchmark není nic jiného než marketingový nástroj. Pokud bych to chtěl používat opravdu pro srovnání, tak bych musel mít jeden benchmark pro celou kategorii. Proto se mi daleko více líbí třeba průměr...více

14. 6. 2001 | 10:39 | TGP

Možností je řada, od direktivně stanovených benchmarků od KCP až po různé asociace. Ideální by asi byla Asociace pro kapitálový trh, která sjednocuje všechny možné instituce věnující se investování, nebo ratingová agentura,...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK