Kde se ztratila spořitelní dotace?

Kde se ztratila spořitelní dotace?
Dotované hypotéky dotovány nejsou. Tak proč jsme na ně museli čekat tak dlouho? Při hlubším pohledu totiž zjistíme, že nabídka levnějších úvěrů na bydlení zákonitě musela přijít.
Byl to mimo jiné slib dotovaných hypoték, který pomohl rakouské Erste k získání České spořitelny. Poté, co byl onen 'zázračný' produkt v polovině května představen, hrozily některé banky antimonopolním úřadem. Jiné ale velice rychle nabídly produkty, které jsou dokonce lepší než ten spořitelní. Rakouští bankéři tak získali spořitelnu mimo jiné i za slib něčeho, co by stejně museli obětovat na oltář klesajících úrokových sazeb a konkurenčního boje.

Podpora bytové politiky patří mezi hlavní priority současné i většiny minulých vlád. Líbeznou melodií pro vládní uši tak musel být slib dotování hypoték v případě, že bude spořitelna privatizována do rukou Erste. Zmínky o chystaném produktu se objevovaly v tisku od ledna a podle zástupců konkurence totálně zablokovaly trh s hypotékami v uplynulých měsících. Zájemci o úvěry na bydlení totiž čekali na spořitelní hypoteční zázrak. Snížení úroků o jedno a půl procenta potěšilo nejednoho zájemce. Banka si je sice trošku přisladila zvýšením poplatků, ale stejně byla na trhu nejlevnější. Vydrželo jí to několik dní. Ostatní banky totiž nelenily a připravily vlastní produkt. Spořitelní 'dotovaná' hypotéka (HBCS) je poskytována za 6,3 procenta, GE Capital Bank (HBGECB) záhy snížila sazbu na 6,9, Komerční banka (HBKB) na 6,25 a Českomoravská hypoteční (HBCMBH) dokonce na 5,9 procenta. Žádná z těchto bank nemluví o dotaci, je to běžný produkt, který je ziskový.

U nás výjimka, v zahraničí normál

Při pohledu 'za kopečky' zjistíme zajímavou věc. Oněch spořitelních 6,3 procent je přibližně 1,3 procentního bodu nad roční mezibankovní sazbou (za tu si půjčují banky mezi sebou). V Německu jsou úroky na hypotéky asi 1,1 procenta nad mezibankovní sazbou, v Rakousku 1,2 a ve Velké Británii 1,4 procenta. Ve světle těchto čísel je 'dotovaná' hypotéka vlastně normálním produktem, který by dříve či později musel na náš trh přijít. Navíc při prezentaci programu Top Bydlení (jak se ona dotace-nedotace jmenuje) si banka dala za cíl razantně zvýšit svůj podíl na trhu. Snížení sazeb a urychlené vyřízení žádostí jsou pouze logickými kroky k tomuto cíli.

Rakušané tak dokázali (jak často se to u nás při privatizaci stává?) nakrmit vlka (stát) tak, aby ovce (Česká spořitelna) zůstala celá. Musíme jim ale přiznat, že díky jejich nabídce došlo k poklesu sazeb, což určitě zájemci o pořízení bydlení na úvěr ocení. Můžeme se ale oprávněně ptát, proč to trvalo tak dlouho. Ostatní banky váhaly, protože čekaly na spořitelnu. Zájemci o úvěry také čekali, a tak vhodná roční doba na zahájení stavby už je dávno za námi. Teď nezbývá než popřát všem, co staví, hezké počasí a rychlé stavební dělníky, když už jsou ti naši bankéři tak pomalí. A pokud chcete stavět vy, rozhodně nemusíte spěchat. I kdyby České spořitelně ony avizované tři miliardy na dotování hypoték došly, stejný úvěr vám klidně dá i někdo jiný.

Co vy si myslíte o současné nabídce hypoték? Jsou skutečně výhodné, uvažujete o nich? Svěřte se nám se svými názory.

psáno pro týdeník Redhot

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2001 22:41, cs-defence

Ale jděte ! A zkusil jste vůbec o hypotéku žádat (pokud to vůbec máte v úmyslu) nebo jen r.....jete ?
I nejzarytější protivníci ČS uznávají, že právě ona trh rozhýbala. Zřejmě neznáte čísla o poskytnutých úvěrech, což Vám nemohu zazlívat, nejsou moc často uveřejňována.

Zobrazit celé vlákno

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 6. 2001 19:53, SkrivanekT

PRAHA 13. června (ČTK) - Další dvě banky zareagovaly na pohyby na trhu hypotečních úvěrů. Zatímco Živnostenská banka tak snižuje minimální úrokovou sazbu o 0,7 procenta na 6,8 procenta, hypoteční úvěr Majordomus od Bank Austria Creditanstalt lze získat od 6,1 procenta při fixaci úrokové sazby na jeden rok.
"Veškeré související služby jako konzultace, poradenství, potvrzení o klientově úvěrové solventnosti, příslib poskytnutí úvěru či jeho zpracování během několika pracovních dnů jsou zahrnuty v základním poplatku za zpracování žádosti," dodal k tomu mluvčí Živnostenské banky Karel Ježek s tím, že klient tento poplatek platí jen v případě schválení a poskytnutí úvěru.
Bank Austria snižuje úročení i u delších období fixace úrokové sazby, banka nabízí fixaci až na deset let. Banka navíc nabízí mj. možnost vybrat si systém s rovnoměrnou, rostoucí nebo klesající výši měsíčních splátek či bezplatnou asistenci hypotečního poradce, dodal vedoucí úseku hypotečního bankovnictví Aleš Sloupenský.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.