Spořitelní peníze v hrsti, komerční holub na střeše

Spořitelní peníze v hrsti, komerční holub na střeše
Spořitelna minulý týden učinila další krok k získání peněz, které má v některých fondech SIS, zatímco IKS si může spokojeně mnout ruce. Zdá se, že Felix zatím slaví úspěchy. A brzy se asi dočkáme i garantovaného fondu.

Podíváme-li se na statistiku prodejů a odkupů minulý týden, můžeme se možná divit: zatímco akciové, dluhopisové, peněžní i fondy fondů v průběhu týdne přilákaly více peněz než kolik si jich investoři vybrali (o plus mínus dvacet milionů korun), fondy smíšené mají ve své kolonce u čistých prodejů mínus 327,5 miliónu korun). Kde se toto neobvyklé číslo vzalo? Restituční fond První investiční (OFPISRES) už má svůj velký exodus za sebou (minulý týden z něj odešlo již "jen" 85 milionů korun).

Viníkem této neobvykle vychýlené statistiky je Česká spořitelna. Spořitelna totiž vlastní ve třech postprivatizačních fondech - SIS Český (OFSISCES), SIS Výnosový (OFSISVYN) a SIS Všeobecný (OFSISVSE) - výrazný podíl. Snižování podílu České spořitelny na majetku těchto fondů je naplánováno dlouhodobě a první část této transakce proběhla již loni v prosinci. Své podíly spořitelna získala díky půjčce, kterou během první vlny kupónové privatizace nabídla DIKům. Zajištěním půjčky byla právě jejich investovaná kupónová knížka - a jak se dalo očekávat, pro řadu klientů byla půjčka v hrsti atraktivnější než jakési podivné akcie na střeše.

Pár set milionů korun v minulém týdnu je ale jen náznakem toho, co se bude dít v průběhu června. Podle informací SIS se objem majetku spravovaný třemi zmiňovanými fondy sníží z více než 11 miliard korun na přibližně 6 miliard. Poté bude zřejmě následovat chvíle klidu a poté bude spořitelna až do konce roku v prodeji svých podílových listů pokračovat.

Felix jede, garance se blíží

Tolik tedy SIS a její staré fondy. Větší pozornost ovšem v posledních týdnech budí IKS KB a především její netradičně pojatý balíček Felix. Podíváme-li se na statistiky nejprodávanějších fondů i fondů s nejvyššími čistými prodeji, uvidíme, že se Felix (podobně jako jeho bratranec Oskar) v českých domácnostech zabydluje. Fondy, tvořící v různém poměru Felixovy balíčky, tedy IKS Peněžní trh (OFIKSPT), IKS Dluhopisový (OFIKSDL) a IKS fond světových indexů (OFIKSFSI), obsadily druhé, třetí a šesté místo v tabulce nejprodávanějších fondů. Na nějaké větší soudy je samozřejmě ještě brzo, ale zatím se zdá, že i u finančních produktů platí - nekomunikujte příliš složitě, nezahlcujte lidi složitými grafy a odbornými slovíčky. Stačí, když jim dáte pocit, že to funguje - a přesně to reklamní kampaň IKS donekonečna opakuje.

IKS navíc bude zřejmě tou společností, která jako první z českých investičních společností na trh uvede garantovaný fond. Její management o tomto typu fondu mluví už několik měsíců - a stále intenzivněji. Právě garantované fondy jsou také námětem přednášky jednoho z manažerů IKS KB na nadcházející konferenci Investiční příležitosti 2001, jejímž mediálním partnerem Peníze.CZ jsou.

Hezká čísla

Chcete-li vědět vše podstatné o fondech v minulém týdnu, máte samozřejmě k dispozici naše přehledné tabulky (linky na ně najdete pohromadě na konci článku). Pro zajímavost ale vytahujeme alespoň několik málo čísel:

Trojicí fondů s nejvyšší týdenní výkonností jsou: PPF smíšený (OFPPFSMI), Akro mezinárodní akciový (OFAKRMA) a ŽB-akciový (OFZBTAC). (Teoreticky je na třetím místě Akro Svět (OFAKRSVT), ovšem vzhledem k jeho nejistému osudu jej v tomto komentáři vynecháme.)

Trojicí fondů s nejhorší týdenní výkonností pak jsou: Citicorp OPF akcií (OFCITAKC), PKIS Růstový (OFPKRU) a Akro Eurotech (OFAKRET).

Zatímco mezi fondy s nejvyšší týdenní výkonností patří fondy akciové a smíšené, trojku fondů s nejvyšší výkonností roční tvoří fondy mnohem konzervativnější: IKS Dluhopisový (OFIKSDL), ČSOB český dluhopisový (OFOBICDL) a IKS Plus Balancovaný (OFIKSPLS).

Trojicí fondů s nejhorší roční výkonností jsou Pioneer Trust (OFPIOPIO), PPF smíšený (OFPPFSMI) a Akro výnosový (OFAKRVYN).

V číslech bychom samozřejmě mohli ještě dlouho pokračovat, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si tabulky s jednotlivými výsledky:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

A konečně: Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Budou mít u nás garantované fondy úspěch? Co udělá Česká spořitelna s miliardami, které si vybere z fondů SIS? Kam budete investovat v následujících měsících? Podělte se s námi o své názory!

A nezapomeňte svými hlasy zvolit nejlepší web investiční společnosti. Můžete vyhrát i mobilní telefon nebo aspoň vděk své oblíbené investiční společnosti. I to se někdy může hodit!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 6. 2001 11:42, Baronlempl

Co si představujete pod pojmem "velmi bezpečný". Z příspěvku sálá víra, úhlavní nepřítel investora.

Zobrazit celé vlákno

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2001 20:27, CSrypatschek

Kam bych poradil ČS investovat miliardy z fondů SIS ?
1. Do funkčního přiměřeného nezávislého kontrolního útvaru a zrušit funkci závislého stranného ombudsmana, neboť je mi k smíchu a pláči zároveň.
2. Do znalostí a chování pracovníků drobného bankovnictví, neboť je to otřesné, co dosud předvádí.
3. Do masové aplikace čipové karty, aby se Česká spořitelna nemusela před klienty a před Poštovní spořitelnou stydět.
4. Výrazněji ( s bodem 3. ) podpořit nasazení moderních terminálů u obchodníků ( zvýšení bezpečnosti transakcí ) a vycouvat rychle ze smluv kde transakce jdou přes "žehličku" nebo el. terminál bez zadání PINu.
5. Do úřadoven s více než 3 pracovníky ( přepážkami ) instalovat samoobslužné elektronické platební terminály a tzv. sběrné boxy jako ostudu všude zrušit.
6. Posílit spolehlivostně a výkonnostně bankomatovou síť, tu však dále nerozšiřovat a prostředky věnovat spíše do kartového čipového programu viz výše. Spořitelna pak nebude muset v konečném dopadu ostatní vydírat s poplatkem za výběr ze spořitelního bankomatu.
7. Na nutné sjednocení software z různých aplikací už asi peníze nezbydou, budou muset o ně být pumpnuti postupně klienti.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

Nižší limit pro náhradu z garančního fondu se vztahuje jen na zainvestované peníze, říká jeden z největších obchodníků. Na takzvanou volnou hotovost klientů, kterou obchodník uloží... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.