Horory z pojišťoven II aneb Je libo investiční životní pojištění?

Radek Mann | rubrika: Analýza | 7. 6. 2001 | 81 komentářů
Horory z pojišťoven II aneb Je libo investiční životní pojištění?
Ne, nebojte se, nejedná se o pokračování nějakého filmu s kalužemi krve, ale o volné pokračování <a href="/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=278">článku</a> Lukáše Půdy a jeho testu – Horory z pojišťoven a také trochu o reakci na názory čtenářů na tento článek.

"Dlouhodobě dosahují životní pojistky minimální zhodnocení, takže..." I takové názory zazněly v diskusi v reakci na článek Horory z pojišťoven. Můžeme s takovým názorem souhlasit? Asi ano. Proč tomu tak ale je? Tento stav je způsoben tím, do jakých instrumentů investují klasické životní pojistky svěřené prostředky, tedy v zásadě nerizikově. Pak, samozřejmě, nelze očekávat zázračné výnosy.

Ale přesto jsme si položili otázku, do jaké oblasti můžeme vkládat své prostředky s cílem zhodnotit je co nejvíce? Pokud vynecháme státem podporované finanční produkty, jako je například stavební spoření, nezbývá, než se poohlédnout na kapitálovém trhu. Asi jste porovnáním historických výsledků došli ke stejnému závěru, jako my. Nezbývá, než investovat do akcií!

Životní pojištění a investice do akcií?

Je ale vůbec možné kombinovat životní pojištění a investice do akcií? Podle tvrzení pojišťoven není nic snazšího. Investiční životní pojištění, univerzální – variabilní životní pojištění, pojištění typu 'unit linked'. To jsou jen různé názvy pro stejný druh pojištění. V čem je tento druh pojištění výjimečný? Jedná se o 'normální' životní pojištění, s tím rozdílem, že pojišťovna umožňuje svému klientovi určit investiční strategii tím, že mu poskytne možnost spořící složku pojištění investovat do podílových listů (fondů spravovaných obvykle sesterskou investiční společností). Nepřímo tedy i do akcií, které tyto fondy mohou mít ve svém portfoliu.

Investiční životní pojištění v Česku

V zemích koruny české má podle informací poskytnutých Českou asociací pojišťoven poskytovat investiční životní pojištění šest pojišťoven a další pětice pojišťoven je připravuje.

Realita je ale podle našich zkušeností jiná, opravdu je nabízejí pouze zástupci tří pojišťoven Commercial Union, Nationale – Nederlanden a Winterthur pojišťovna.

Co se nabízí?

Winterthur pojišťovna nás ve svých propagačních materiálech láká na "Rozhodněte sami, co se svými penězi - Zvolte si vlastní investiční strategii". Jaké investiční možnosti nám jednotlivé pojišťovny nabídnou?

Nabídka fondů jednotlivých pojišťoven
potenciál výnosu/rizikovost fondu Commercial Union Nationale-Nederlanden Winterthur
velmi nízké Garantovaný
Peněžní
Fond flexibilních investic Fond peněžní
nízké Výnosový Fond obligací
Fond cizích měn
Fond Junior
Fond dluhopisový
střední Vyvážený Smíšený fond
Český Click Fond
Fond smíšený
vyšší Strategický
Zahraniční
- Fond zahraniční
velmi vysoké - Global Equity Fond -
Pramen: Společnost ekonomických poradců

Pokud jste očekávali širokou nabídku fondů, budete zklamáni. Nabídka několika desítek subfondů by asi většině laiků zbytečně zamotala hlavu.

Co je na nabídce zajímavé, je to, že z jednotlivých pojišťoven pouze Nationale – Nederlanden má ve své nabídce fond určený pro opravdu agresivnějšího investora - Global Equity Fond. Commercial Union ani Winterthur pojišťovna opravdu agresivní fond ve své nabídce nemají. Například Zahraniční program investování (The Global Managed Fund) Commercial Union, přestože je prezentován jako rizikový, nelze považovat za program s relativně vysokým investičním rizikem, ale spíše za fond smíšený. Maximální výše prostředků alokovaných v akciích totiž nepřekročí padesát procent. Za akciový se přitom podle Unie investičních společností považuje takový fond, který investuje do akcií více než šestašedesát procent prostředků.

A co za to?

A co výše výnosů? Jak si na tom jednotlivé fondy stojí? Tak na tuto otázku vám bohužel neodpovíme. Ne proto, že bychom nechtěli, ale proto, že některé z těchto fondů existují relativně krátce a tudíž nelze objektivně porovnat historickou výkonnost.

Spíše bychom navrhli orientovat se podle kvalit správců jednotlivých fondů.

Správu fondů pro Commercial Union vykonává společnost Privilege Portfolio, která je členem uskupení SGNU, tedy sesterské společnosti pojišťovny. V případě Nationale – Nederlanden má na starosti správu portfolia ING Investment Management - člen uskupení ING Group. U Winterthur pojišťovny je správou pověřena společnost Credit Suisse Group, Credit Suisse Asset Management, rovněž sesterská, neboť obě jsou členy jednoho uskupení.

Tedy? U všech tří pojišťoven se jedná o renomované správce, kterým bychom asi neměli strach svěřit do správy svoje finanční prostředky a je předpoklad, že se budou o naše peníze dobře starat.

Alternativa s budoucností

Investiční životní pojištění je jistě zajímavou alternativou vůči klasickému životnímu pojištění, které má v Česku jistě velkou budoucnost. A to i přesto, že možnosti investování jsou omezené - pojišťovny se jednoznačně kloní spíše k méně rizikově zaměřeným fondům. To je ale pochopitelné, vzhledem k malé ochotě běžného českého člověka podstupovat vyšší investiční riziko a jeho reakcím na volatilní chování kapitálového trhu. Přesto, nebo právě proto, si většina klientů, hlavně ti, kteří považují životní pojištění za konzervativnější část svého portfolia, jistě vyberou.

Uvažujete o životní pojistce jako investici? Nebo jak? Proč máte životní pojistku - a pokud ne, proč? Napište nám své názory a zkušenosti.

autor je hlavní analytik Společnosti ekonomických poradců

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 81 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 7. 2001 23:46, jvalek

Riziko neomezených ztrát už není pravidlem. Nationale Nederlanden uvedla na podzim nový fond investičního životního pojištění "Český click fond", který garantuje po celou dobu pojistky 90% AKTUÁLNÍ (tedy ne té počáteční) hodnoty podílu ve fondu. Když podíl roste, chráněná hodnota (90%) roste taky a pod ni nikdy nemůžete spadnout. Riziko ztráty je tedy garantové maximem 10%. Struktura portfolia fondu: 90% bezpečné peněžní deriváty českého trhu, 10% na call opce na index EuroStoxx50.

Zobrazit celé vlákno

+18
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 6. 2001 17:21, Honza

problém s výběrěm je jeden. Pokud si vyberete paníze a pak se něco stane, tak poté je pojistné plnění sníženo o tyto vybrané peníze.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (81 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 3 komentáře

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

13. 4. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

Na burzách vysychají bitcoiny. Ripple chce svůj stablecoin a americká Komise pro cenné papíry má další oběť. V Salvadoru mají problém, v Zimbabwe novou měnu a vy právě tady nový Týden... celý článek

Partners Financial Services