Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Horory z pojišťoven II aneb Je libo investiční životní pojištění?

| rubrika: Analýza | 7. 6. 2001 | 81 komentářů
Horory z pojišťoven II aneb Je libo investiční životní pojištění?
Ne, nebojte se, nejedná se o pokračování nějakého filmu s kalužemi krve, ale o volné pokračování <a href="/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=278">článku</a> Lukáše Půdy a jeho testu – Horory z pojišťoven a také trochu o reakci na názory čtenářů na tento článek.

"Dlouhodobě dosahují životní pojistky minimální zhodnocení, takže..." I takové názory zazněly v diskusi v reakci na článek Horory z pojišťoven. Můžeme s takovým názorem souhlasit? Asi ano. Proč tomu tak ale je? Tento stav je způsoben tím, do jakých instrumentů investují klasické životní pojistky svěřené prostředky, tedy v zásadě nerizikově. Pak, samozřejmě, nelze očekávat zázračné výnosy.

Ale přesto jsme si položili otázku, do jaké oblasti můžeme vkládat své prostředky s cílem zhodnotit je co nejvíce? Pokud vynecháme státem podporované finanční produkty, jako je například stavební spoření, nezbývá, než se poohlédnout na kapitálovém trhu. Asi jste porovnáním historických výsledků došli ke stejnému závěru, jako my. Nezbývá, než investovat do akcií!

Životní pojištění a investice do akcií?

Je ale vůbec možné kombinovat životní pojištění a investice do akcií? Podle tvrzení pojišťoven není nic snazšího. Investiční životní pojištění, univerzální – variabilní životní pojištění, pojištění typu 'unit linked'. To jsou jen různé názvy pro stejný druh pojištění. V čem je tento druh pojištění výjimečný? Jedná se o 'normální' životní pojištění, s tím rozdílem, že pojišťovna umožňuje svému klientovi určit investiční strategii tím, že mu poskytne možnost spořící složku pojištění investovat do podílových listů (fondů spravovaných obvykle sesterskou investiční společností). Nepřímo tedy i do akcií, které tyto fondy mohou mít ve svém portfoliu.

Investiční životní pojištění v Česku

V zemích koruny české má podle informací poskytnutých Českou asociací pojišťoven poskytovat investiční životní pojištění šest pojišťoven a další pětice pojišťoven je připravuje.

Realita je ale podle našich zkušeností jiná, opravdu je nabízejí pouze zástupci tří pojišťoven Commercial Union, Nationale – Nederlanden a Winterthur pojišťovna.

Co se nabízí?

Winterthur pojišťovna nás ve svých propagačních materiálech láká na "Rozhodněte sami, co se svými penězi - Zvolte si vlastní investiční strategii". Jaké investiční možnosti nám jednotlivé pojišťovny nabídnou?

Nabídka fondů jednotlivých pojišťoven
potenciál výnosu/rizikovost fondu Commercial Union Nationale-Nederlanden Winterthur
velmi nízké Garantovaný
Peněžní
Fond flexibilních investic Fond peněžní
nízké Výnosový Fond obligací
Fond cizích měn
Fond Junior
Fond dluhopisový
střední Vyvážený Smíšený fond
Český Click Fond
Fond smíšený
vyšší Strategický
Zahraniční
- Fond zahraniční
velmi vysoké - Global Equity Fond -
Pramen: Společnost ekonomických poradců

Pokud jste očekávali širokou nabídku fondů, budete zklamáni. Nabídka několika desítek subfondů by asi většině laiků zbytečně zamotala hlavu.

Co je na nabídce zajímavé, je to, že z jednotlivých pojišťoven pouze Nationale – Nederlanden má ve své nabídce fond určený pro opravdu agresivnějšího investora - Global Equity Fond. Commercial Union ani Winterthur pojišťovna opravdu agresivní fond ve své nabídce nemají. Například Zahraniční program investování (The Global Managed Fund) Commercial Union, přestože je prezentován jako rizikový, nelze považovat za program s relativně vysokým investičním rizikem, ale spíše za fond smíšený. Maximální výše prostředků alokovaných v akciích totiž nepřekročí padesát procent. Za akciový se přitom podle Unie investičních společností považuje takový fond, který investuje do akcií více než šestašedesát procent prostředků.

A co za to?

A co výše výnosů? Jak si na tom jednotlivé fondy stojí? Tak na tuto otázku vám bohužel neodpovíme. Ne proto, že bychom nechtěli, ale proto, že některé z těchto fondů existují relativně krátce a tudíž nelze objektivně porovnat historickou výkonnost.

Spíše bychom navrhli orientovat se podle kvalit správců jednotlivých fondů.

Správu fondů pro Commercial Union vykonává společnost Privilege Portfolio, která je členem uskupení SGNU, tedy sesterské společnosti pojišťovny. V případě Nationale – Nederlanden má na starosti správu portfolia ING Investment Management - člen uskupení ING Group. U Winterthur pojišťovny je správou pověřena společnost Credit Suisse Group, Credit Suisse Asset Management, rovněž sesterská, neboť obě jsou členy jednoho uskupení.

Tedy? U všech tří pojišťoven se jedná o renomované správce, kterým bychom asi neměli strach svěřit do správy svoje finanční prostředky a je předpoklad, že se budou o naše peníze dobře starat.

Alternativa s budoucností

Investiční životní pojištění je jistě zajímavou alternativou vůči klasickému životnímu pojištění, které má v Česku jistě velkou budoucnost. A to i přesto, že možnosti investování jsou omezené - pojišťovny se jednoznačně kloní spíše k méně rizikově zaměřeným fondům. To je ale pochopitelné, vzhledem k malé ochotě běžného českého člověka podstupovat vyšší investiční riziko a jeho reakcím na volatilní chování kapitálového trhu. Přesto, nebo právě proto, si většina klientů, hlavně ti, kteří považují životní pojištění za konzervativnější část svého portfolia, jistě vyberou.

Uvažujete o životní pojistce jako investici? Nebo jak? Proč máte životní pojistku - a pokud ne, proč? Napište nám své názory a zkušenosti.

autor je hlavní analytik Společnosti ekonomických poradců

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+21
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 7. 2001 23:46, jvalek

Riziko neomezených ztrát už není pravidlem. Nationale Nederlanden uvedla na podzim nový fond investičního životního pojištění "Český click fond", který garantuje po celou dobu pojistky 90% AKTUÁLNÍ (tedy ne té počáteční) hodnoty podílu ve fondu. Když podíl roste, chráněná hodnota (90%) roste taky a pod ni nikdy nemůžete spadnout. Riziko ztráty je tedy garantové maximem 10%. Struktura portfolia fondu: 90% bezpečné peněžní deriváty českého trhu, 10% na call opce na index EuroStoxx50.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Antonin Boucek 07. 06. 2001 11:47)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 6. 2001 17:21, Honza

problém s výběrěm je jeden. Pokud si vyberete paníze a pak se něco stane, tak poté je pojistné plnění sníženo o tyto vybrané peníze.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (fmarek 07. 06. 2001 06:33)

Další příspěvky v diskuzi (81 komentářů)

27. 7. 2001 | 9:04 | TGP

S hodně (všeho) schopnými dealery dokážete hodně, zvlášť když jste na trhu brzy a pokud dealery dobře odměňujete - a sumy okolo 20,000 Kč za jednu životní pojistku nejsou vůbec špatné. více

26. 7. 2001 | 23:57 | jvalek

Zkušenosti jsou dobrá věc, podělte se s námi prosím: které 3 pojišťovny to byly a čím se od sebe lišily? Čím to ty 2 prohrály ? více

26. 7. 2001 | 23:53 | jvalek

Možná jste opomenul dodat že čerpat lze u investičních životních pojistek (odprodejem podílů ve fondech), klasické kapitálové pojistky jsou většinou dost tvrdé produkty, které neumožňují ani mimořádné vklady ani mimořádné...více

26. 7. 2001 | 23:46 | jvalek

Riziko neomezených ztrát už není pravidlem. Nationale Nederlanden uvedla na podzim nový fond investičního životního pojištění "Český click fond", který garantuje po celou dobu pojistky 90% AKTUÁLNÍ (tedy ne té počáteční)...více

26. 7. 2001 | 23:39 | jvalek

Zřejmě vám to bernardýn nevysvětlil: IŽP znamená, že když vás např. někdo nabourá a vy se stanete invalidou, penízky za vás do IŽP (tedy i do fondů) bude dál sypat pojišťovna (to je tzv. zproštění od placení pojistného) a...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK