Sdružení nesdružení

Sdružení nesdružení
Možná až pětina klientů zkrachovalých společností Private Investors a Online Investor se sešla na zakládající schůzi Asociace poškozených. Kromě vybírání příspěvků na další činnost nebyly podniknuty žádné kroky k tomu, aby sdružení mohlo začít jednat jménem svých členů.

Padesát metrů dlouhá fronta se táhla při registraci účastníků zakládající schůze Asociace poškozených Private Investors a Online Investor (APPI). Menza Vysoké školy ekonomické se během půl hodiny úplně zaplnila čtyřmi až pěti sty lidmi. Většina z nich byla oblečena jako kdokoliv z ulice, obleky a kravaty mělo jen několik z nich, milionoví klienti se asi neukázali. Byli tam spíše běžní občané, kteří chtěli investovat své peníze, nebo studenti, kteří si své peníze spravovali sami prostřednictvím Online Investora. U dveří do sálu stáli dva muži ochranky a zajišťovali, aby se dovnitř nedostal nikdo, kdo tam nepatří. Všichni, kdož prokázali, že byly klienty, jsou vpuštěni a dostávají stanovy a přihlášku do APPI. Obojí krásně natištěno na kvalitním papíře.

Žádné překvapivé novinky se nekonaly

Kvůli dlouho trvající registraci stovek účastníků začala samotná schůze s půlhodinovým zpožděním. Zakladatel APPI Filip Bernard na úvod řekl, že chtějí dosáhnout rychlého vyjasnění situace a zajistit ochranu nároků klientů. Nakonec nabídl přítomným možnost stát se členy za poplatek dvou set korun. Okolo registračních stolečků opět vznikla fronta. Druhý řečník shrnul nastalou situaci z pohledu klientů, připomněl, kde pravděpodobně došlo k porušení zákona. Kromě jednatelů zkrachovalých firem vyslovil i podezření ze selhání na straně Komise pro cenné papíry. Svou řeč uzavřel tím, že budou o vzniklé situaci jednat s KCP, Garančním fondem a dalšími orgány. Pak bylo shromáždění ukončeno. Pokud na něj někdo přišel s očekáváním, že se dozví na čem je a jestli může očekávat nějakou náhradu svých pohledávek, měl smůlu. Vzhledem k bezprecedentnosti situace se ale není čemu divit.

Odcházející účastníci začali vytvářet hloučky a někteří upozorňovali na to, že aby mohla Asociace vůbec nějakým způsobem fungovat, musejí být zvoleny orgány. Nic z toho však nebylo na programu a tak se to ani nestalo. K vytvoření orgánů APPI by mělo dojít na schůzi členů, která bude příští týden. Na řádné fungování sdružení si tak ještě chvíli počkáme.

Co si o vzniku APPI myslíte? Očekáváte, že pomůže s vyjasněním situace okolo krachu Private Investors? Podělte se o své názory s ostatními.

Asociace by měla o sobě začít podávat informace na internetové adrese www.appi.cz.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 31 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2001 13:31

Podle ověřené informace byla založeno ještě jedno združení poškozených klientů PI.Tito klienti jsou z řady těch největších, nejbohatších a nejvlivnějších v součastné době se snaží dostat přímo k penězum které stále leží na účtech v USA a z tohoto účtu je doslova ukrást. Vzhledem k tomu že mezi těmito klienty jsou i vysocí statní úředníci je velmi pravděpodobné že Komise pro Cenné papíry s nimi spolupracuje. Jelikož se doposdavad snaží velice urputně mlžit skutečné stavy a pohyby na těchto účtech po úpadku |PI.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 6. 2001 8:59

Kecy podle vzoru hrady. A Kožený měl také se zakládáním Harvardů spoustu práce...

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (31 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 2 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services