Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akro má problémy, UNIS mlčí

| rubrika: Analýza | 28. 5. 2001 | 26 komentářů
Akro má problémy, UNIS mlčí
Zprávu o problémech fondu Akro Svět, jehož majetek, 38 milionové jmění investované přibližně čtyřmi sty podílníky, nakupovaly a na svém účtu držely Private Investors, <a href="/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=355" target=_blank>četl</a> během uplynulých dní snad každý. Na celé věci je zarážející neakceschopnost Unie investičních společností. Ta mohla zabránit přelití krize obchodníků mezi investiční společnosti a fondy.

Fond Akro Svět (OFAKRSVT) patřil k tomu nejlepšímu, co bylo na českém trhu k dispozici. Nízké poplatky, jasně a hodně podrobně definovaná investiční strategie nezávislá na rozmarech portfolio managera myslícího si, že dokáže přechytračit trh a v neposlední řadě osobní přístup ke klientovi. Není divu, že fond získal především kvalifikované investory preferující pasivní správu. Nyní ani oni nemají nic a je otázkou, zdali někdy něco mít budou. Na rozdíl od přímých PI investorů se na ně nevztahuje výplata z Garančního fondu. Tedy přesněji řečeno neměla by. Jelikož je ale Garanční fond prázdný a na jeho budoucí postup neexistuje žádný precedent, myslím, že se dočkáme novely, která umožní odškodnit také klienty podílového fondu, jež prostřednictvím zkrachovalého obchodníka nakupoval cenné papíry do svého portfolia. V této konkrétní situaci bych to považoval za logické. Pokud se totiž klienti PI i Akra odhodlali ke své investiční strategii (správa portfolia nebo fond) na základě své svobodné vůle a dostatku informací, byla averze k riziku u podílníků fondu podstatně silnější než u přímých klientů PI.

UNIS ČR – lobbyisté, nic víc

Unie investičních společností (UNIS ČR) se vždy ráda prezentovala jako samoregulující orgán, schopný dění v segmentu podílových fondů ohlídat. Časté byly stížnosti jejích čelných představitelů na přílišnou uzurpaci pravomocí Komisí pro cenné papíry. Možná by UNIS skutečně samoregulaci zvládl, bohužel se ale zdá, že pouze v klidných dobách, ve stabilním prostředí. V krizové situaci zcela propadl.

UNIS ČR byl, stejně jako Komise pro cenné papíry, o problémech fondu Akro Svět informován již v úterý 22. května, tedy den po oznámení krachu Private Investors. Co jmenované orgány udělaly? Komise pro cenné papíry rozeslala v pátek večer tiskovou zprávu o pozastavení obchodování s fondem, UNIS neudělal vůbec nic. V minulém týdnu se přitom sešlo představenstvo Unie složené z čelných představitelů tuzemských investičních společností.

Představenstvo Unie, složené především z šéfů velkých investičních společností, zřejmě propadlo pocitu, že teď se teprve rozjíždí ten správný byznys. Úvaha, že lidé zděšení pádem obchodníka s cennými papíry přesunou svůj majetek do bank a jejich investičních společností, je sice logická, ale krátkozraká. Banky a jejich investiční společnosti důvěru veřejnosti mají a hned tak ji neztratí. Přihlásit se k problémům Akra, komunikovat jméno svého obchodníka(ů) s cennými papíry, by opravdu mohlo klienty Sporoinvestu (OFSISSPI) a podobných bezpečných fondů peněžního trhu a dluhopisů znejistit. Unie ale nezastupuje jen velké bankovní investiční společnosti, ale též firmy jako Newton (ISNTN), InvestAGe (ISAGE), Union (ISUNI), Patria (ISPAT), nebo Akro (ISAKR). Právě tyto menší subjekty, pokud UNIS nezačne veřejně komunikovat, vysvětlovat situaci a důvody, proč by se ostatním nic podobného jako Akru Svět nemělo stát, postihne největší odliv majetku. Ostatně nejen je. Investiční strategie fondu světových indexů IKS KB (OFIKSFSI) jako by Akru Svět z oka vypadla. Dokud se jeho klienti nedoví, kdo cenné papíry pro investiční společnost nakupuje, budou se bát.

Unie investičních společností v krizové situaci zcela propadla. Lecos má možnost ještě napravit. Pokud se ale ani do konce května nedočkáme souhrnného přehledu obchodníků s cennými papíry, jejichž služeb členové využívají, případně dalších forem transparentní komunikace, bude třeba dát za pravdu šéfovi Komise pro cenné papíry Františku Jakubovi. Ten v rozhovoru pro Peníze.CZ v lednu 2001 řekl, že UNIS je sice nejlépe fungující oborovou asociací, na přijetí skutečné odpovědnosti není ale připraven. Po posledních událostech se UNIS skutečně jeví jako zájmové sdružení lobbující, někdy s většími, někdy menšími úspěchy, za lepší podnikatelské podmínky svých členů (nižší zdanění, regulace zahraničních konkurentů aj.).

Fondy rostly a posilovaly

Podle čísel se podílovým fondům v posledním úplném květnovém týdnu dařilo. Všechny kategorie zakončily týden růstem. Pokles majetku připadajícího na podílový list byl výjimkou. Celkový majetek pod správou vzrostl o osmdesát milionů korun (čisté prodeje). Nejlépe se dařilo fondům fondů (+3,1 procenta), fondům akciovým (+1,7 procenta) a smíšeným (+0,6 procenta). Více najdete v tabulce výkonností. Měsíční zhodnocení fondů fondů je v průměru dokonce více než šestiprocentní. V ročním horizontu však fondy fondů stále deset procent ztrácejí, fondy akciové jsou na tom ještě o dvě procenta hůře.

Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s více než 4,7 procenty fond fondů Globaltrend (OFSISFF), následovaný Sporotrendem(OFSISSPT). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.

Mezi nejméně výkonnými tentokrát zůstala většina dluhopisových fondů (když akcie rostou, dluhopisy klesají). Nejnižší výkonnost měl dluhopisový fond První investiční (OFPISDL). Fondy s nejnižší výkonností najdete v této tabulce.

Dalších devadesát milionů korun odplynulo z Restitučního fondu IPB (OFPISRES). Z IKS Globálního (OFIKSGL) ubylo 5,9 milionu korun. Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil Sporoinvest (OFSISSPI) (+45,6 milionu korun) a IKS Dluhopisový (OFIKSDL). Výsledky další stálice, součásti úspěšného balíčku Felix - IKS Peněžní trh (OFIKSPT), se tentokrát z neznámého důvodu ve statistice neobjevily. Fond ale výrazně rostl a v nedávných dnech překonal hranici pěti miliard korun pod správou. S plus 23,6 miliony korun nových vkladů se tak nakonec na třetím místě umístil ŽB – Sporokonto (OFZBTSPO).

Myslíte si, že Unie investičních společností postupovala správně, když se nepostavila za svého člena? Jak se podle vás měla v ideálním případě zachovat? A co Komise pro cenné papíry, měla o Akru Svět informovat dříve než v pátek večer? Jak případ tohoto fondu skončí? Dostanou se podílníci ke svým penězům? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2001 18:15, TGP

Na jednu stranu máte pravdu, na druhou stranu UNIS asi měl aspoň něco udělat a ne jen tiše mlčet a čekat, až bouřka přejde.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr Zapletal, UNIS ČR 28. 05. 2001 15:29)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 5. 2001 19:43

Skutečně mohu potvrdit, že myšlenka marginových obchodů ve spojitosti s OPF Akro svět skutečně není na místě. Pavel Kučera, mediální zástupce, IS AKRO.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marek 28. 05. 2001 11:40)

Další příspěvky v diskuzi (26 komentářů)

15. 6. 2001 | 16:03

Vazeni pane Drozd, slibili jsme, ze budeme v co nejrychlejším sledu obeznamovat podilniky bude-li nejaky vyvoj v situaci. Jak jsme v minulosti sdelili, je třeba nejdříve zjistit aktuální stav - a ten se porad šetří. Teprve...více

15. 6. 2001 | 13:13 | Januš Drózd/akrosvetinvestor@yahoo.com

Rád bych založil sdružení majitelů podílových listů fondu AKRO Svět. Jeho cílem by bylo sledovat kroky, které společnost AKRO činí směrem k navrácení naší investice, a v případě, že nebudeme souhlasit s postupem této společnosti,...více

31. 5. 2001 | 0:58

Dobrý den pane Kohout, Vaše knížky a články čtu velmi rád, ale to co v poslední době publikujete na různých internetových fórech je pro mne docela zklamáním. Vaše těžkopádné a prvoplánové lobování na troskách PI je krokem...více

30. 5. 2001 | 14:52

Průser jak mraky, dámy prominou. Jinak se to nedá nazvat. Neustále tvrdím, že fondy jsou bezpečnější, a teď bác ho - vypadám jak idiot. Akro mělo udělat analýzu kreditního rizika protistrany jako každá slušná firma a nespoléhat...více

29. 5. 2001 | 8:30 | urbanjan

V zákoně o Investičních společnostech a investičních fondech v podstatě slovo "správa" nenajdete. Činnost, kterou dělají investiční společnosti je "obhospodařování" portfolií podílových nebo penzijních fondů. více

Oblíbená témata

1. IN dluhopisový fond, a.s., Akcie, Akro, Akro Svět, asociace, balíček, balíčky, banky, boj, Cenné papíry, Cenný papír, data, datum, dluhopis, dluhopisové fondy, dluhopisový fond, Dluhopisy, důvěra, Felix, firma, Fond, Fond fondů, fond světových indexů, fondy, Fondy peněžního trhu, forma, horizont, hranice, IKS, IKS Dluhopisový, IKS fond světových indexů, IKS KB, Index, Indexy, informace, investiční, Investiční společnosti, investiční strategie, Investiční strategie fondu, investor, investoři, IPB, jak zvládnout, kategorie, klienti, komis, komise, Komise pro cenné papíry, komunikace, konkurent, koruna, krach, leden, majetek, manager, Moje banka, nezávislí, nové, novela, obchodníci, Obchodník s cennými papíry, obchodování, odpovědnost, OK, orgány, otázky, oznámení, Peněžní trh, peněžního trhu, peníze, Peníze.CZ, Podílník, Podílové fondy, Podílový fond, Podílový list, podmínka, podmínky, pokles, pokles majetku, poplatek, poplatky, Portfolio, postup, pozastavení, pravomoc, problémy, procenta, procento, prodej, prodeje, prostředí, průměr, První investiční, představenstvo, přehled, přístup, rady, regulace, Riziko, rozdíl, rozhovor, růst, sdružení, situace, služby, správa, stát, Statistika, státy, strategie, svět, tabulka, tabulky, trh, trhy, událost, události, Unie investičních společností, UNIS, úspěch, velké, veřejnost, vklad, vklady, výjimky, výkonnost, výplata, výsledek, vzrůst, základ, zdanění, zhodnocení, zhodnotit

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK