Pioneer Trust, dvakrát více než ostatní

Pioneer Trust, dvakrát více než ostatní
Minimálně v jedné kategorii se Pioneeru se žádný jiný tuzemský fond nevyrovná. Je na tom dvakrát lépe než druhý nejúspěšnější konkurent – Sporotrend. Co je to za kategorii? Že jeho meziroční výkonnost je stále mínus třicet procent?

Vítězství Pioneeru s jeho výkonností velmi úzce souvisí. Fond je nedostižitelně první v žebříčků počtu o něm napsaných čtenářských názorů, většina reakcí se týká právě poklesu kurzu podílových listů. Zatímco k Pioneer Trustu (OFPIOPIO) jste již připsali 173 názorů, Sporotrend (OFSISSPT) jich má "jen" 91, Sporoinvest (OFSISSPI) na třetím místě registruje (37 názorů). Následují Newton YSE akcionářů (OFNTNYSE) (30 názorů) a IKS fond světových indexů (OFIKSFSI) (28 názorů). I další místa komentářového žebříčku obsadily především akciové a smíšené fondy. Méně "problematické" fondy peněžního trhu a dluhopisů přes jejich velikost necítí mnoho lidí potřebu komentovat. Pioneer je zkrátka charismatický fond. Jeho výsledky vás zajímají, názor na něj máte vyhraněný. Ostatně podívejte se na přehled počtu komentářů sami.

Odliv z Restitučního fondu se zastavuje

Nejvíce - 24,5 milionu korun - odplynulo z Restitučního fondu IPB (OFPISRES). Z výsledků mají v První investiční (ISPIS) určitě radost. Vypadá to, že exodus, který nastal po zrušení výstupního poplatku z fondu v polovině dubna, pomalu ustává a portfolio manager bude mít opět "klid na práci". Nebude již muset jen převádět majetek fondu na hotovost. O třináct milionů méně odplynulo ze Sporotrendu , třetí je poněkud překvapivě IKS Peněžní trh. V závěsu za ním následuje IKS Globální (OFIKSGL) a IKS Eurobondový (OFIKSEBD). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely.

Celkově týdenní bilance skončila přílivem 76 milionů korun. Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil Sporoinvest (+ 78 milionů korun), IKS Dluhopisový(OFIKSDL) (+34 milionů korun) a ŽB – Sporokonto (OFZBTSPO) (+16 milionů korun). V první desítce se tentokrát kromě několika dluhopisových fondů a Pioneeru (OFPIOPIO) umístil také akciový fond První investiční (OFPISAKC) a fond světových indexů IKS (OFIKSFSI). Zdá se, že Felixův elixír IKS (ISIKS) začíná mít pro investiční společnost blahodárné účinky, prodeje dluhopisového fondu a fondu světových indexů se jeho zásluhou podařilo zvýšit. Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Chcete-li se podívat na prodeje a odkupy blíže, poslouží vám ještě:
statistika prodejů
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Více než měsíc bez trendu

Akciové trhy již měsíc několik týdnů kolísají a stagnují bez zjevného trendu. Týdenní výkonnosti všech kategorií se pohybují blízko nule, podobně jsou na tom i výsledky měsíční. V dlouhodobějším horizontu akciové fondy stále dost ztrácejí, od vánoc loňského roku například v průměru dvanáct procent. Týdenní výsledky v červených číslech zapsaly fondy fondů a fondy dluhopisové. Akciové, dluhopisové a kategorie fondů smíšených naopak mírně posilovaly. Více najde v přehledu výkonností podle kategorií.

Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 2,3 procenty PKIS Růstový (OFPKRU) a Akro Svět (OFAKRSVT). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.

Nejvíce, přes 1,5 procenta, ztrácel premiant předminulého týdne Akro Eurotech (OFAKRET) a fondy fondů SIS (OFSISFF) a 1.IN (OFPISFF). Všechny "minusové" fondy najdete v tabulce nejnižších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

O čem podle vás vypovídá počet komentářů u fondu? Pomáhají vám se orientovat? Proč je u Pioneeru dvakrát více komentářů než u druhého fondu v pořadí? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.