Pioneer Trust, dvakrát více než ostatní

Pioneer Trust, dvakrát více než ostatní
Minimálně v jedné kategorii se Pioneeru se žádný jiný tuzemský fond nevyrovná. Je na tom dvakrát lépe než druhý nejúspěšnější konkurent – Sporotrend. Co je to za kategorii? Že jeho meziroční výkonnost je stále mínus třicet procent?

Vítězství Pioneeru s jeho výkonností velmi úzce souvisí. Fond je nedostižitelně první v žebříčků počtu o něm napsaných čtenářských názorů, většina reakcí se týká právě poklesu kurzu podílových listů. Zatímco k Pioneer Trustu (OFPIOPIO) jste již připsali 173 názorů, Sporotrend (OFSISSPT) jich má "jen" 91, Sporoinvest (OFSISSPI) na třetím místě registruje (37 názorů). Následují Newton YSE akcionářů (OFNTNYSE) (30 názorů) a IKS fond světových indexů (OFIKSFSI) (28 názorů). I další místa komentářového žebříčku obsadily především akciové a smíšené fondy. Méně "problematické" fondy peněžního trhu a dluhopisů přes jejich velikost necítí mnoho lidí potřebu komentovat. Pioneer je zkrátka charismatický fond. Jeho výsledky vás zajímají, názor na něj máte vyhraněný. Ostatně podívejte se na přehled počtu komentářů sami.

Odliv z Restitučního fondu se zastavuje

Nejvíce - 24,5 milionu korun - odplynulo z Restitučního fondu IPB (OFPISRES). Z výsledků mají v První investiční (ISPIS) určitě radost. Vypadá to, že exodus, který nastal po zrušení výstupního poplatku z fondu v polovině dubna, pomalu ustává a portfolio manager bude mít opět "klid na práci". Nebude již muset jen převádět majetek fondu na hotovost. O třináct milionů méně odplynulo ze Sporotrendu , třetí je poněkud překvapivě IKS Peněžní trh. V závěsu za ním následuje IKS Globální (OFIKSGL) a IKS Eurobondový (OFIKSEBD). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely.

Celkově týdenní bilance skončila přílivem 76 milionů korun. Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil Sporoinvest (+ 78 milionů korun), IKS Dluhopisový(OFIKSDL) (+34 milionů korun) a ŽB – Sporokonto (OFZBTSPO) (+16 milionů korun). V první desítce se tentokrát kromě několika dluhopisových fondů a Pioneeru (OFPIOPIO) umístil také akciový fond První investiční (OFPISAKC) a fond světových indexů IKS (OFIKSFSI). Zdá se, že Felixův elixír IKS (ISIKS) začíná mít pro investiční společnost blahodárné účinky, prodeje dluhopisového fondu a fondu světových indexů se jeho zásluhou podařilo zvýšit. Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Chcete-li se podívat na prodeje a odkupy blíže, poslouží vám ještě:
statistika prodejů
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Více než měsíc bez trendu

Akciové trhy již měsíc několik týdnů kolísají a stagnují bez zjevného trendu. Týdenní výkonnosti všech kategorií se pohybují blízko nule, podobně jsou na tom i výsledky měsíční. V dlouhodobějším horizontu akciové fondy stále dost ztrácejí, od vánoc loňského roku například v průměru dvanáct procent. Týdenní výsledky v červených číslech zapsaly fondy fondů a fondy dluhopisové. Akciové, dluhopisové a kategorie fondů smíšených naopak mírně posilovaly. Více najde v přehledu výkonností podle kategorií.

Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 2,3 procenty PKIS Růstový (OFPKRU) a Akro Svět (OFAKRSVT). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.

Nejvíce, přes 1,5 procenta, ztrácel premiant předminulého týdne Akro Eurotech (OFAKRET) a fondy fondů SIS (OFSISFF) a 1.IN (OFPISFF). Všechny "minusové" fondy najdete v tabulce nejnižších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

O čem podle vás vypovídá počet komentářů u fondu? Pomáhají vám se orientovat? Proč je u Pioneeru dvakrát více komentářů než u druhého fondu v pořadí? Napište svůj názor.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services