Čekání na Pepu

Čekání na Pepu
Nejprve do Čech s nevídaným důrazem vtrhl Oskar a zamotal hlavu spokojenému mobilnímu duopolu. A místo aby se zmítala v předprivatizační agónii, vtrhla před dvěma týdny na trh s podobnou strategií personifikace IKS KB. Její Felix je v českých domácnostech vítanou návštěvou.

Otázkou, na jejíž rozřešení všichni s napětím očekávají, je - na jak dlouho. I přes prvotní úspěch Felixe jde o v Čechách zatím nevyzkoušený způsob distribuce podílových fondů a uvidíme, zdali dokáže pro IKS získat pouze jednorázové investice nebo pravidelně spořící klienty (k čemuž jeden z Felixových programů i vyznění většiny reklam vybízí). Navíc se dá předpokládat, že nabídka Felixe ještě stále není kompletní. Nyní ji tvoří kombinace fondů IKS Peněžní trh (profil, názory), IKS Dluhopisový (profil, názory) a (spíše jen aby se neřeklo) také IKS fond světových indexů (profil, názory). O dalších možných variantách Felixe psal minulý týden Tomáš Skřivánek.

Ve světě jsou balíčky poměrně rozšířeným způsobem prodeje fondů a u nás je jako první začala loni zkoušet ČSOB. Šlo (a stále ještě jde) o balíčky vytvořené z fondů registrovaných v zahraničí a nabízející vedle konzervativních kombinací i poněkud "šťavnatější" mix s akciovými fondy. Navíc to, že ČSOB nevytvářela balíčky z fondů ve správě dceřiné OB Invest (ISOBI), ale z fondů registrovaných v zahraničí, jí umožnilo vyhnout se konzervativnímu přístupu Komise pro cenné papíry, která se velmi dlouho na prodej prostřednictvím balíčků dívala skrz prsty. V části KCP navíc tato nedůvěra přetrvává i nadále a jak nám potvrdil jeden z jejích vysoce postavených pracovníků, "IKS nyní pečlivě sledují".

Zdá se ale, že balíčková mánie je již v plném proudu. Stejný způsob prodeje již od konce minulého roku chystá i Spořitelní investiční společnost (ISSIS) a v případě integrace s První investiční (profil, názory) by zřejmě něco podobného učinil také OB Invest. Balíčkový přístup aplikuje také řada externích prodejních sítí, především u Pioneeru (profil, názory), kde kombinuje český Pioneer Trust (profil, názory) se zahraničními fondy Pioneeru a u ŽB-Trustu, který má po loňském uvedení Živnobanka akciového fondu (profil, názory) dostatečně "balíčkovatelné" portfolio.

Kdo vyhrál minulý týden?

Díky Felixovi nejen IKS, ale i celý trh. Celkový objem majetku ve správě za minulý týden vzrostl o více než 119 milionů korun, když lidé do fondů přinesli 372 milionů korun a vybrali si pouze 252 milionů. Jediným segmentem trhu, který skončil se zápornou bilancí, byly fondy smíšené - a to pouze díky pokračujícímu exodu podílníků z Restitučního fondu První investiční (profil, názory).

Nejlépe si minulý týden vedl - měřeno čistými prodeji - IKS Peněžní trh se saldem téměř 55 milionů korun. Mírně za ním, s 53 miliony korun, skončil Sporoinvest (OFSISSPI), na třetím pak druhý Felixův pilíř - IKS Dluhopisový s necelými 26 miliony korun. Na čtvrtém pak poněkud překvapivě se ziskem 15 milionů akciový Sporotrend (OFSISSPT) a na pátém se 14 miliony Živnobanka Sporokonto (profil, názory).

Tabulka fondů podle prodejů vypadá v první části podobně - na prvních pěti místech jsou Sporoinvest, IKS Peněžní trh, IKS Dluhopisový, Živnobanka Sporokonto a Sporotrend. Na šestém místě je Pioneer Trust s necelými devíti miliony (podobně vysoké ale byly minulý týden také odkupy), dále Sporobond (OFSISSPB) a IKS fond světových indexů. Devátý je fond fondů První investiční (profil, názory), jediný to zástupce První investiční v tabulkách úspěšných fondů minulého týdne. Zdá se tedy, že zatím reklamní kampaň První investiční příliš velké úspěchy neslaví - a není divu. Dočasné zavedení nulových poplatků je již obehraná písnička, která zaujme již jen málokoho, zvláště pokud ji hraje společnost s tak nejasnou budoucností jakou má První investiční.

V číslech bychom samozřejmě mohli ještě dlouho pokračovat, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si tabulky s jednotlivými výsledky:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

A konečně
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co si o balíčkovém prodeji myslíte vy? Přinesou konec prodeje fondů jak je známe dnes nebo budou oba způsoby prodeje žít spokojeně vedle sebe? Přijde po Felixovi Pepa a Jana s Marií? Podělte se s námi o své názory!

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2001 7:57, TGP

Kampaň - desítky milionů. Tisk, rozhlas, už chybí jenom TV.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2001 21:19

Časy se mění. Někdy bohužel, někdy bohudík. Je pravda, že bývalí manažeři SIS řídí fondy IKS proklatě dobře, ale není všem dnům konec. Jinak máte pravdu, ale až se transformace ČS usadí, teprve ten potenciál uvidíte. Těm 50% nerozumím, ale co vy na to, že mají obyvatelé ČR v OPF 1% úspor a Sporoinvest má 18mld. oproti 350mld. vkladů v ČS ?

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

31. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, ale bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel. Vyplývá to z analýzy České... celý článek

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

30. 5. 2023 | Jana Divinová

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

Podle statistik ČNB Češi za covidu rekordně šetřili. To je dobrá zpráva. Horší je, že valná část peněz zůstává ležet na bankovních účtech, odkud se úspory vypařují. Buď velmi rychle,... celý článek

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

26. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Kam s milionem? Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí zisk i rizika

25. 5. 2023 | Petra Nová

Kam s milionem? Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí zisk i rizika

Fondy kvalifikovaných investorů zažívají velký boom. Největší zájem je o zakládání těch nemovitostních. Jejich výnosy ale už nemusí být tak atraktivní jako dřív. „Už loni byla cítit... celý článek

Partners Financial Services