Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čekání na Pepu

Čekání na Pepu
Nejprve do Čech s nevídaným důrazem vtrhl Oskar a zamotal hlavu spokojenému mobilnímu duopolu. A místo aby se zmítala v předprivatizační agónii, vtrhla před dvěma týdny na trh s podobnou strategií personifikace IKS KB. Její Felix je v českých domácnostech vítanou návštěvou.

Otázkou, na jejíž rozřešení všichni s napětím očekávají, je - na jak dlouho. I přes prvotní úspěch Felixe jde o v Čechách zatím nevyzkoušený způsob distribuce podílových fondů a uvidíme, zdali dokáže pro IKS získat pouze jednorázové investice nebo pravidelně spořící klienty (k čemuž jeden z Felixových programů i vyznění většiny reklam vybízí). Navíc se dá předpokládat, že nabídka Felixe ještě stále není kompletní. Nyní ji tvoří kombinace fondů IKS Peněžní trh (profil, názory), IKS Dluhopisový (profil, názory) a (spíše jen aby se neřeklo) také IKS fond světových indexů (profil, názory). O dalších možných variantách Felixe psal minulý týden Tomáš Skřivánek.

Ve světě jsou balíčky poměrně rozšířeným způsobem prodeje fondů a u nás je jako první začala loni zkoušet ČSOB. Šlo (a stále ještě jde) o balíčky vytvořené z fondů registrovaných v zahraničí a nabízející vedle konzervativních kombinací i poněkud "šťavnatější" mix s akciovými fondy. Navíc to, že ČSOB nevytvářela balíčky z fondů ve správě dceřiné OB Invest (ISOBI), ale z fondů registrovaných v zahraničí, jí umožnilo vyhnout se konzervativnímu přístupu Komise pro cenné papíry, která se velmi dlouho na prodej prostřednictvím balíčků dívala skrz prsty. V části KCP navíc tato nedůvěra přetrvává i nadále a jak nám potvrdil jeden z jejích vysoce postavených pracovníků, "IKS nyní pečlivě sledují".

Zdá se ale, že balíčková mánie je již v plném proudu. Stejný způsob prodeje již od konce minulého roku chystá i Spořitelní investiční společnost (ISSIS) a v případě integrace s První investiční (profil, názory) by zřejmě něco podobného učinil také OB Invest. Balíčkový přístup aplikuje také řada externích prodejních sítí, především u Pioneeru (profil, názory), kde kombinuje český Pioneer Trust (profil, názory) se zahraničními fondy Pioneeru a u ŽB-Trustu, který má po loňském uvedení Živnobanka akciového fondu (profil, názory) dostatečně "balíčkovatelné" portfolio.

Kdo vyhrál minulý týden?

Díky Felixovi nejen IKS, ale i celý trh. Celkový objem majetku ve správě za minulý týden vzrostl o více než 119 milionů korun, když lidé do fondů přinesli 372 milionů korun a vybrali si pouze 252 milionů. Jediným segmentem trhu, který skončil se zápornou bilancí, byly fondy smíšené - a to pouze díky pokračujícímu exodu podílníků z Restitučního fondu První investiční (profil, názory).

Nejlépe si minulý týden vedl - měřeno čistými prodeji - IKS Peněžní trh se saldem téměř 55 milionů korun. Mírně za ním, s 53 miliony korun, skončil Sporoinvest (OFSISSPI), na třetím pak druhý Felixův pilíř - IKS Dluhopisový s necelými 26 miliony korun. Na čtvrtém pak poněkud překvapivě se ziskem 15 milionů akciový Sporotrend (OFSISSPT) a na pátém se 14 miliony Živnobanka Sporokonto (profil, názory).

Tabulka fondů podle prodejů vypadá v první části podobně - na prvních pěti místech jsou Sporoinvest, IKS Peněžní trh, IKS Dluhopisový, Živnobanka Sporokonto a Sporotrend. Na šestém místě je Pioneer Trust s necelými devíti miliony (podobně vysoké ale byly minulý týden také odkupy), dále Sporobond (OFSISSPB) a IKS fond světových indexů. Devátý je fond fondů První investiční (profil, názory), jediný to zástupce První investiční v tabulkách úspěšných fondů minulého týdne. Zdá se tedy, že zatím reklamní kampaň První investiční příliš velké úspěchy neslaví - a není divu. Dočasné zavedení nulových poplatků je již obehraná písnička, která zaujme již jen málokoho, zvláště pokud ji hraje společnost s tak nejasnou budoucností jakou má První investiční.

V číslech bychom samozřejmě mohli ještě dlouho pokračovat, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si tabulky s jednotlivými výsledky:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

A konečně
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co si o balíčkovém prodeji myslíte vy? Přinesou konec prodeje fondů jak je známe dnes nebo budou oba způsoby prodeje žít spokojeně vedle sebe? Přijde po Felixovi Pepa a Jana s Marií? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2001 7:57, TGP

Kampaň - desítky milionů. Tisk, rozhlas, už chybí jenom TV.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (stromecek 14. 05. 2001 19:10)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2001 21:19

Časy se mění. Někdy bohužel, někdy bohudík. Je pravda, že bývalí manažeři SIS řídí fondy IKS proklatě dobře, ale není všem dnům konec. Jinak máte pravdu, ale až se transformace ČS usadí, teprve ten potenciál uvidíte. Těm 50% nerozumím, ale co vy na to, že mají obyvatelé ČR v OPF 1% úspor a Sporoinvest má 18mld. oproti 350mld. vkladů v ČS ?

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 15. 05. 2001 08:00)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

15. 5. 2001 | 21:19

Časy se mění. Někdy bohužel, někdy bohudík. Je pravda, že bývalí manažeři SIS řídí fondy IKS proklatě dobře, ale není všem dnům konec. Jinak máte pravdu, ale až se transformace ČS usadí, teprve ten potenciál uvidíte. Těm...více

15. 5. 2001 | 8:00 | TGP

Hezký argument :-) Ale trochu zapominate, ze byly doby, kdy Sporoinvest ziskaval tak 100 milionu tydne, zatimco IKS Penezni trh par desitek. A tak zatimco IKS rychle roste, Sporoinvest je dole o 50 procent. A to neni s potencialem...více

15. 5. 2001 | 7:57 | TGP

Kampaň - desítky milionů. Tisk, rozhlas, už chybí jenom TV. více

14. 5. 2001 | 21:43

Vskutku nevím, co počít s balíčkem. Snad každý investor má jiné potřeby a naturel, ta univerzalita mi tu nesedí. Snad je to berlička pro přiblížení investování novým klientům... Všude balíčky - úvěrový,fondový,telekomunikačn...více

14. 5. 2001 | 19:10 | stromecek

Raději si namíchám vlastní balíček :-) Ale rovněž se domnívám, že pro plošné zavedení je balíček ideální. Naši spoluobčané mají své úspory na TV, popř. někde doma v matraci a dle mého mínění je pro ně akcie nebo dluhopis...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK