Lišákův web je super, i když poněkud ve výstavbě

Lišákův web je super, i když poněkud ve výstavbě
Na první pohled složité a obsažné stránky Českomoravské stavební spořitelny se nakonec ukazují jako jedny z nejpřehlednějších, které jsem v poslední době měla možnost vidět.

Prezentace je řešena po grafické stránce poměrně zajímavě a uživatele rozhodně upoutá. Ani technická kvalita stránek Českomoravské stavební spořitelny (profil, názory, koupit) za tou vizuální nezaostává.

www stránky finančních institucí
Připravili jsme pro vás cestopis po serverech na českém internetu. Týden co týden se podíváme na jednu finanční instituci a na jejich způsob prezentace na síti sítí. Hodnotíme vždy pět nejvýznamnějších firem daného oboru (banky, stavební spořitelny, investiční společnosti...), každý týden jednu. Poté (v šestém týdnu) bude následovat článek shrnující využití internetu daným odvětvím.
Hlavním hodnotitelem je Danuše Pecharová ze společnosti imProve, porotu serveru Peníze.CZ tvoří dvanáct osobností.

Poměrně málo svižné načítání obrázků trochu komplikuje uživatelům život, celkově však působí použité grafické prvky pozitivním dojmem. Corporate identity je vkusně zapracována a používána i na dalších stránkách. Nechybí zde ani firemní maskot liška. Můžete tak například narazit na - v nadpisech používané - ukazovátko ve tvaru pacičky firemního maskota.

Poté, co se dostaneme na další stránky, je úvodní koncepce stránek změněna. Stránka se rázem rozdělí do souvisejících rámů. Trochu mate zdvojená navigace. Informace obsažené v základní navigaci jsou stejným způsobem přístupny v horní liště webu. Chvíli trvá, než si na změnu zvyknete, ale není to nijak násilný proces.

Pokud se vrátíme k hodnocení titulní strany, všimneme si zde již zmiňovaného lišáka hned vedle interaktivního loga společnosti a čtyř odkazů na čtyři hlavní informační sekce webu. Dole pod hlavním motivem je návštěvníkovi k dispozici rozšiřující nabídka jednoduše vypichující základní a důležité informace. Interaktivní prvky prezentace objevíme například pod odkazem Spočítejte si. Můžete si tak spočítat inflaci svého nájmu nebo čísla týkající se samotného stavebního spoření. Vyzkoušela jsem všechny tři interaktivní výpočty a do reality mě navrátila až čísla, která z formuláře "vypadla".

Příjemně přehledné je již zmiňované členění do čtyř hlavních sekcí. Pěkným a funkčním prvkem jsou šipky umožňující pohyb na stránkách tam a zpět a na začátek kapitoly. Tuto funkčnost oceníte v případě, že zabrousíte do sekce Otázky a odpovědi. Naopak ji začnete velmi postrádat, pokud se rozhodnete dozvědět se něco o zákonu o stavebním spoření nebo odečtu úroků. Škoda, že tvůrci stránek tuto milou pomoc ve formě barevných intuitivních šipek nezapracovali všude tam, kde je spousta nepřehledného textu. Jednotlivé stránky prezentace naštěstí do sebe koncepčně zapadají, takže ani zde se uživatel jen tak neztratí.

Technické hodnocení
Doba testování:od 25. 4. 2001 16:01:46
do 25. 4. 2001 19:00:18
Počet testovaných odkazů:4368
Nefunkční odkazy (interní): 21
Nefunkční odkazy (externí):5
Nefunkční záložky:1
Příliš objemné stránky (> 50 kB):75
Chybějící atributy:23
Stránky starší 180 dní:458
Stránky bez nadpisu:12
Vysvětlení:
Celkem šestadvacet odkazů nevede nikam. Příliš objemné stránky a chybějící atributy ve stránkách zase prodlužují načítání stránek.

Velkým nebezpečím takovýchto prezentací se stávají neaktualizované nebo chybějící informace. Na stejný nešvar narazíme bohužel i zde. Kliknete–li si na Lexikon, zjistíte, že "tato stránka se aktualizuje, prosíme, zkuste to později..." a aby toho nebylo dost, totéž se stane po kliknutí na odkaz Návrh smlouvy. Objeví se "tato stránka se připravuje..." Naštěstí výše uvedené informace nejsou zásadního charakteru.

Pokud jde o hodnocení technické kvality, jsou na tom stránky ČMSS poměrně dobře. Hodně také překvapí vysoký počet starých stránek. Větším problémem z mého pohledu jsou hlavně nefunkční odkazy a příliš objemné stránky. Uvážíme-li ale, kolik prezentace obsahuje testovaných odkazů, musíme uznat, že na tom stránky nejsou až tak zle.

Poznámka redakce: Podle informace z Českomoravské stavební spořitelny v současné době u lišáka intenzivně pracují na nové podobě své webové prezentace.


Hodnocení webu porotou serveru Peníze.CZ (známky jako ve škole)
PDDG PJMJ VLaVLu VS JVíPVJVy průměr
informační hodnota1,5 2,5222-1- -321,5 1,94
grafika2,5 2,51,5 1,52-1- -313 2,00
celkový dojem1,5 21,5 22-1 -- 312,5 1,83
Vysvětlivky: PD - Pavel Daniel, Marketing & Media; DG - David Gladiš, Ami Communications; PJ - Pavel Janeček, Pioneer; MJ - Martin Jaroš, Hospodářské noviny; VLa - Veronika Lamperová, Mona; VLu - Viera Lukáčová, Českomoravská stavební spořitelna; TŘ - Tomáš Řehák, Run Interactive; VS - Václav Strýhal, Bank Austria Creditanstalt; MŠ - Markéta Škodová, Strategie; JVí - Jiří Vítek, MindShare; PV - Petr Vyhnálek, Globus; JVy - Jitka Vysekalová, Marktest
Slovní komentáře jednotlivých porotců najdete na speciální stránce.
Kdo jsou porotci serveru Peníze.CZ? Seznamte se s nimi.

Navštívili jste stránky Českomoravské stavební spořitelny? Líbí se vám? Pomohly vám v něčem? Napište nám své názory.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 4. 2001 11:28, FekarZ

Díky - vlastně jste Mirkovi Dušínovi plně odpověděl. Sám nechápu, proč lidé kritizují něco, co si ani pořádně nepřečetli.

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 4. 2001 15:50, TGP

Stránka je strašně pomalá, proč? Jinak se mi hodně líbí, ale ta rychlost chudáka modemistu pěkně odradí...

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Partners Financial Services