Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lišákův web je super, i když poněkud ve výstavbě

Lišákův web je super, i když poněkud ve výstavbě
Na první pohled složité a obsažné stránky Českomoravské stavební spořitelny se nakonec ukazují jako jedny z nejpřehlednějších, které jsem v poslední době měla možnost vidět.

Prezentace je řešena po grafické stránce poměrně zajímavě a uživatele rozhodně upoutá. Ani technická kvalita stránek Českomoravské stavební spořitelny (profil, názory, koupit) za tou vizuální nezaostává.

www stránky finančních institucí
Připravili jsme pro vás cestopis po serverech na českém internetu. Týden co týden se podíváme na jednu finanční instituci a na jejich způsob prezentace na síti sítí. Hodnotíme vždy pět nejvýznamnějších firem daného oboru (banky, stavební spořitelny, investiční společnosti...), každý týden jednu. Poté (v šestém týdnu) bude následovat článek shrnující využití internetu daným odvětvím.
Hlavním hodnotitelem je Danuše Pecharová ze společnosti imProve, porotu serveru Peníze.CZ tvoří dvanáct osobností.

Poměrně málo svižné načítání obrázků trochu komplikuje uživatelům život, celkově však působí použité grafické prvky pozitivním dojmem. Corporate identity je vkusně zapracována a používána i na dalších stránkách. Nechybí zde ani firemní maskot liška. Můžete tak například narazit na - v nadpisech používané - ukazovátko ve tvaru pacičky firemního maskota.

Poté, co se dostaneme na další stránky, je úvodní koncepce stránek změněna. Stránka se rázem rozdělí do souvisejících rámů. Trochu mate zdvojená navigace. Informace obsažené v základní navigaci jsou stejným způsobem přístupny v horní liště webu. Chvíli trvá, než si na změnu zvyknete, ale není to nijak násilný proces.

Pokud se vrátíme k hodnocení titulní strany, všimneme si zde již zmiňovaného lišáka hned vedle interaktivního loga společnosti a čtyř odkazů na čtyři hlavní informační sekce webu. Dole pod hlavním motivem je návštěvníkovi k dispozici rozšiřující nabídka jednoduše vypichující základní a důležité informace. Interaktivní prvky prezentace objevíme například pod odkazem Spočítejte si. Můžete si tak spočítat inflaci svého nájmu nebo čísla týkající se samotného stavebního spoření. Vyzkoušela jsem všechny tři interaktivní výpočty a do reality mě navrátila až čísla, která z formuláře "vypadla".

Příjemně přehledné je již zmiňované členění do čtyř hlavních sekcí. Pěkným a funkčním prvkem jsou šipky umožňující pohyb na stránkách tam a zpět a na začátek kapitoly. Tuto funkčnost oceníte v případě, že zabrousíte do sekce Otázky a odpovědi. Naopak ji začnete velmi postrádat, pokud se rozhodnete dozvědět se něco o zákonu o stavebním spoření nebo odečtu úroků. Škoda, že tvůrci stránek tuto milou pomoc ve formě barevných intuitivních šipek nezapracovali všude tam, kde je spousta nepřehledného textu. Jednotlivé stránky prezentace naštěstí do sebe koncepčně zapadají, takže ani zde se uživatel jen tak neztratí.

Technické hodnocení
Doba testování:od 25. 4. 2001 16:01:46
do 25. 4. 2001 19:00:18
Počet testovaných odkazů:4368
Nefunkční odkazy (interní): 21
Nefunkční odkazy (externí):5
Nefunkční záložky:1
Příliš objemné stránky (> 50 kB):75
Chybějící atributy:23
Stránky starší 180 dní:458
Stránky bez nadpisu:12
Vysvětlení:
Celkem šestadvacet odkazů nevede nikam. Příliš objemné stránky a chybějící atributy ve stránkách zase prodlužují načítání stránek.

Velkým nebezpečím takovýchto prezentací se stávají neaktualizované nebo chybějící informace. Na stejný nešvar narazíme bohužel i zde. Kliknete–li si na Lexikon, zjistíte, že "tato stránka se aktualizuje, prosíme, zkuste to později..." a aby toho nebylo dost, totéž se stane po kliknutí na odkaz Návrh smlouvy. Objeví se "tato stránka se připravuje..." Naštěstí výše uvedené informace nejsou zásadního charakteru.

Pokud jde o hodnocení technické kvality, jsou na tom stránky ČMSS poměrně dobře. Hodně také překvapí vysoký počet starých stránek. Větším problémem z mého pohledu jsou hlavně nefunkční odkazy a příliš objemné stránky. Uvážíme-li ale, kolik prezentace obsahuje testovaných odkazů, musíme uznat, že na tom stránky nejsou až tak zle.

Poznámka redakce: Podle informace z Českomoravské stavební spořitelny v současné době u lišáka intenzivně pracují na nové podobě své webové prezentace.


Hodnocení webu porotou serveru Peníze.CZ (známky jako ve škole)
PDDG PJMJ VLaVLu VS JVíPVJVy průměr
informační hodnota1,5 2,5222-1- -321,5 1,94
grafika2,5 2,51,5 1,52-1- -313 2,00
celkový dojem1,5 21,5 22-1 -- 312,5 1,83
Vysvětlivky: PD - Pavel Daniel, Marketing & Media; DG - David Gladiš, Ami Communications; PJ - Pavel Janeček, Pioneer; MJ - Martin Jaroš, Hospodářské noviny; VLa - Veronika Lamperová, Mona; VLu - Viera Lukáčová, Českomoravská stavební spořitelna; TŘ - Tomáš Řehák, Run Interactive; VS - Václav Strýhal, Bank Austria Creditanstalt; MŠ - Markéta Škodová, Strategie; JVí - Jiří Vítek, MindShare; PV - Petr Vyhnálek, Globus; JVy - Jitka Vysekalová, Marktest
Slovní komentáře jednotlivých porotců najdete na speciální stránce.
Kdo jsou porotci serveru Peníze.CZ? Seznamte se s nimi.

Navštívili jste stránky Českomoravské stavební spořitelny? Líbí se vám? Pomohly vám v něčem? Napište nám své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 4. 2001 11:28, FekarZ

Díky - vlastně jste Mirkovi Dušínovi plně odpověděl. Sám nechápu, proč lidé kritizují něco, co si ani pořádně nepřečetli.

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 27. 04. 2001 10:56)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 4. 2001 15:50, TGP

Stránka je strašně pomalá, proč? Jinak se mi hodně líbí, ale ta rychlost chudáka modemistu pěkně odradí...

Reagovat

 

-13
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

2. 5. 2001 | 12:33 | TGP

Oproti české bankovní šedi jde o výborný počin. Gratuluji!!! více

1. 5. 2001 | 11:28

Lišákův web má hezké grafické zpracování a obsahuje slušně zpracované a členěné informace. Na druhou stranu mi to v roce 2001 připadá trochu málo, což takhle založit si smlouvu o stavebním spoření nebo požádat o úvěr ze stavebního...více

28. 4. 2001 | 15:21

V tom případě ti opravdu závidím tvoje jméno. Nebo je to příjmení ? více

28. 4. 2001 | 10:39 | Baronlempl

Vážení ze serveru Peníze.CZ. Hlavně se nenechte odradit štěky chlapců. Vyznačují se zejména tím, že zatím toho málo viděli, aniž dočtou pojednání dělají hluk, napadají autora (na napadnutí problému nemají), nepodepisují se,...více

28. 4. 2001 | 0:39 | FekarZ

Kdo nevolí, dává hlas komunistům. Tak jste to myslel, že? Prosím vás - nezdá se vám, že tohle myšlení je už překonané? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK