Investiční desatero

Investiční desatero
Jako byste se sotva vrhli do rozbouřeného moře bez toho, abyste uměli plavat, bylo by stejně nerozumné skočit rovnýma nohama do světa investování bez znalosti věci. Přitom pochopení základních, leč pevných základů investování nevyžaduje příliš času a energie. Naopak. Zůstaneme-li u přirovnání s plaváním, lze říci, že je investování celkem přirozená věc. V tomto článku se dozvíte, jak se neutopit.

Investování je nutností. Investovat prostě musíte. Nelze se spoléhat na "bezpečí" bankovního vkladu - je draze vykoupeno realizovaným výnosem, který sotva kompenzuje pokles kupní síly vašich těžce vydělaných peněz. Katalyzátorem investování je složené úročení, to znamená stav, kdy peníze vydělávají peníze. Čím dříve, tím lépe.

Stanovte si svůj investiční cíl. Neinvestuje jenom kvůli potěšení z investování (pokud nejste zámožný člověk a nemáte nikoho, komu byste peníze odkázal). Stanovte si, co je vaším cílem, respektive proč investujete. Chcete si koupit jachtu? Nebo zajistit se na stáří? Definování investičního cíle je nesmírně důležité, ovlivňuje samotný způsob investování a alokaci peněz mezi jednotlivá aktiva.

Nic není zadarmo. Může se to zdát otřepané, ale stoprocentně platí, že vyššího výnosu lze dosáhnout jen za podstoupení vyššího rizika. Riziko je ovšem jen příležitostí ve světě vyšších výnosů, nikoliv vstupenkou do tohoto světa. Váš postoj k riziku je stejně jako investiční horizont, investiční cíl a vaše finanční situace jedním ze základních parametrů investice.

Nesázejte vše na jednoho koně. Investování není hazard, alespoň to dlouhodobé ne. Rozložte svou investici do více instrumentů, a to podle výše uvedených parametrů. Při krátkém investičním horizontu dvakrát zvažte výši investice do akcií (při nízkém sklonu k riziku rovněž) a naopak.

Akcie jsou výnosnější než dluhopisy, jenže jim to chvíli trvá. Investice do akcií je dlouhodobě výnosnější a paradoxně i bezpečnější, než investice do dluhopisů. V krátkém období ovšem akcioví investoři musí překousnout nestálost akciových výnosů.

Nezapomeňte na náklady, ty mnohdy hrají hlavní roli. Při investování se nemůžete vyhnout službám prostředníků, kteří si za tyto služby nechávají samozřejmě slušně zaplatit. Nezapomeňte rovněž na rozpětí mezi prodejní a nákupní cenou a daně! To vše vám kousek po kousku ukrajuje z hodnoty vaší investice.

Mnoho aktivity škodí. Nikdo neumí předpovídat budoucnost, což beze zbytku platí i o finančních analyticích nebo manažerech podílových fondů. Logika velí, že aktivní investoři musí v průměru dosahovat nižších výnosů než pasivní investoři, a to převážně kvůli vyšším nákladům. A historická data to plně potvrzují. Pasivní investiční strategie je osvědčený způsob, jak nejefektivněji využít dlouhodobě růstové potenciálu akciového trhu.

Investování není nákup stíracích losů. Když investujete, tak investujte s rozumem. Narozdíl od stíracích losů se jedna akcie liší od jiné akcie a rovněž podílové fondy se navzájem liší.

Investujte pravidelně. Na počátku investujte nejvíce, co si můžete dovolit, i když se může stát, že se zrovna strefíte do tržního poklesu. Uvědomte si však, že v dlouhém období je pravděpodobnější, že trh poroste spíše, než poklesne.

Sledujte své investice. Toto nelze nikdy dost zdůraznit. Veďte si záznamy o každé investici, především proč a za jaké situace jste investovali. Pokud jste investovali v souladu se svým cílem a postojem k riziku, tak průběžně kontrolujte, zda se vaše investice vyvíjí v souladu s důvody, pro které jste investovali.

Řídíte se těmito zásadami? Nebo máte jiné? Dáte tip ostatním? O tom, a nejen o tom nám můžete napsat.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 5. 2001 11:14, FekarZ

OK. Beru zpet. Mne jen rozciluje, kdyz se nekdo porad navazi do prace mozkem. A Vas komentar mi tak pripadal.
Napr. ve Svycarsku tvori sluzby cca 70% ekonomiky. A jak jim to hezky funguje.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 4. 2001 20:34, FekarZ

Docela trefné - právě pro ně jsou ale Peníze.CZ takovou Školou plavání :)

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

9. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

Bitcoin pořídíte za milion, policie stíhá lidi z XIXOIO, ve Švýcarsku zaplatíte bitcoinem i daně, pokrytci z JPMorgan si nevidí do pusy a Do Kwon bude vydán do USA. Je tu další Týden... celý článek

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Partners Financial Services