Týden slávy akciových fondů

Týden slávy akciových fondů
Tabulku fondů s nejvyšší výkonností minulý týden obsadily především akciové fondy a navíc získaly i nový balíček peněz investorů. Naopak stagnovaly fondy dluhopisové a o peněžním trhu lze říct jen jediné - žádná sláva.

Při pohledu na růst akciových fondů (za minulý týden investorům přinesly v průměru 2,3 procenta) každého investora napadne jediné - už bylo na čase! V ročním průměru totiž české akciové fondy ztrácejí téměř 16 procent a i za pouhé tři uplynulé měsíce ztratily téměř jednu desetinu své hodnoty. Podobně na tom jsou i fondy fondů, které v ročním horizontu ztrácí 16 procent, ale minulý týden svým podílníkům připsaly téměř dvě procenta.

V čele tabulky fondů s nejvyšší týdenní výkonností stojí málo známý fond PKIS Růstový (profil, názory) ve správě Partnerské kapitálové investiční společnosti se ziskem téměř sedmi procent. Těsně za ním je další malý fond, KIS Alpha Effect (OFKISALP) s 6,5 procenty. Bronzovou příčku obsadil PPF smíšený (OFPPFSMI) s necelými pěti procenty. Další úspěšné fondy z první desítky najdete jako každý týden v přehledné tabulce.

Na rostoucím trhu je poměrně obtížné ztrácet, a tak na první místa v tabulce fondů s nejnižší výkonností stačily ztráty ve výši desetin procenta. Na prvním místě je fond Akro Obligace (profil, názory) s mínus 1,06 procenta (především kvůli pohybu kursu eura, neboť tento fond veškerý majetek umisťuje právě do nástrojů peněžního trhu denominovaných ve společné evropské měně). Druhou příčku s mínus půl procentem obsadil fond Patria evropský akciový (OFPATEA), jediná výjimka mezi jinak rostoucími akciovými fondy. Třetí místo patří fondu IKS Plus balancovaný (profil, názory), další místa pak především fondům dluhopisovým.

Nebýt RIFu…

… tak by v černých číslech zůstal i přehled čistých prodejů fondů. Kladné čisté prodeje (tedy rozdíl mezi penězi vloženými a vybranými) vykázaly fondy peněžního trhu (plus 76 milionů), fondy akciové (plus 19 milionů) i fondy fondů (i když jen o pouhých 1 353 korun). Záporné čisté prodeje se naopak objevují ve statistice u fondů dluhopisových (mínus 12 milionů) a smíšených (mínus 166 milionů). Ne, nejde o překlep, neboť jen z IPB restitučního (profil, názory) si investoři vybrali 125 milionů korun.

Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám:
tabulka fondů s nejvyššími čistými prodeji
tabulka fondů s nejnižšími čistými prodeji
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Statistiku prodejů a odkupů bezpochyby výrazně ovlivňuje pozastavení obchodování s podílovými listy Sporotrendu. Tento krok představenstva Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) vyvolal bouřlivé debaty a dokonce i obvinění z tunelování. Podle dnešního vyjádření SIS ale podílníkům přinesl výrazný zisk - od 6. dubna, kdy k pozastavení díky obrovské volatilitě kursu Českých radiokomunikací (profil, názory) došlo, do dnešního dne kurs podílového listu narostl o zhruba 8 procent. V tomto případě se tedy SIS podařilo některé podílníky ochránit před zbytečnou ztrátou. Na druhou stranu ale platí, že investice do akciového fondu je sama o sobě riziková a investiční společnost nemůže za podílníky rozhodovat příliš často. Možná je načase, aby Komise pro cenné papíry přijala pro podobné případy podrobnější doporučení či požádala investiční společnosti, aby lépe upravily statuty jednotlivých fondů.

Bude podle vás pokračovat růst akciových fondů i nadále? Nebo je na větší investice do akcií příliš brzy? A co dluhopisy? Podělte se se čtenáři o své názory.

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 4. 2001 17:26, pjt

Ale..., vzdyt preci vydelavate na spekulacich!!! Ze by se nezadarilo s CRa?

Zobrazit celé vlákno

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 4. 2001 17:08, TGP

Jejich reklama se mi příliš nelíbí a nevím, zdali by se nedala považovat za klamavou. Podle mne svádí lidi, kteří fondům příliš nerozumí,k neuváženým rozhodnutím. Myslím, že není správné takové lidi bez dostatku informací tlačit do rizikových produktů, zvlášť ve chvíli, kdy fondy chápou jako náhradu termínovaného vkladu.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

19. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

Na předních místech žebříčku nejvýkonnějších podílových fondů za letošní první pololetí najdeme fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný... celý článek

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

Realitní fond společnosti Generali uzavřel druhou letošní akvizici. Koupil rezidenční budovu v centru Prahy, konkrétně v ulici Ke Karlovu. Akvizice byla provedena formou nabytí 100%... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.