Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Týden slávy akciových fondů

Týden slávy akciových fondů
Tabulku fondů s nejvyšší výkonností minulý týden obsadily především akciové fondy a navíc získaly i nový balíček peněz investorů. Naopak stagnovaly fondy dluhopisové a o peněžním trhu lze říct jen jediné - žádná sláva.

Při pohledu na růst akciových fondů (za minulý týden investorům přinesly v průměru 2,3 procenta) každého investora napadne jediné - už bylo na čase! V ročním průměru totiž české akciové fondy ztrácejí téměř 16 procent a i za pouhé tři uplynulé měsíce ztratily téměř jednu desetinu své hodnoty. Podobně na tom jsou i fondy fondů, které v ročním horizontu ztrácí 16 procent, ale minulý týden svým podílníkům připsaly téměř dvě procenta.

V čele tabulky fondů s nejvyšší týdenní výkonností stojí málo známý fond PKIS Růstový (profil, názory) ve správě Partnerské kapitálové investiční společnosti se ziskem téměř sedmi procent. Těsně za ním je další malý fond, KIS Alpha Effect (OFKISALP) s 6,5 procenty. Bronzovou příčku obsadil PPF smíšený (OFPPFSMI) s necelými pěti procenty. Další úspěšné fondy z první desítky najdete jako každý týden v přehledné tabulce.

Na rostoucím trhu je poměrně obtížné ztrácet, a tak na první místa v tabulce fondů s nejnižší výkonností stačily ztráty ve výši desetin procenta. Na prvním místě je fond Akro Obligace (profil, názory) s mínus 1,06 procenta (především kvůli pohybu kursu eura, neboť tento fond veškerý majetek umisťuje právě do nástrojů peněžního trhu denominovaných ve společné evropské měně). Druhou příčku s mínus půl procentem obsadil fond Patria evropský akciový (OFPATEA), jediná výjimka mezi jinak rostoucími akciovými fondy. Třetí místo patří fondu IKS Plus balancovaný (profil, názory), další místa pak především fondům dluhopisovým.

Nebýt RIFu…

… tak by v černých číslech zůstal i přehled čistých prodejů fondů. Kladné čisté prodeje (tedy rozdíl mezi penězi vloženými a vybranými) vykázaly fondy peněžního trhu (plus 76 milionů), fondy akciové (plus 19 milionů) i fondy fondů (i když jen o pouhých 1 353 korun). Záporné čisté prodeje se naopak objevují ve statistice u fondů dluhopisových (mínus 12 milionů) a smíšených (mínus 166 milionů). Ne, nejde o překlep, neboť jen z IPB restitučního (profil, názory) si investoři vybrali 125 milionů korun.

Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám:
tabulka fondů s nejvyššími čistými prodeji
tabulka fondů s nejnižšími čistými prodeji
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Statistiku prodejů a odkupů bezpochyby výrazně ovlivňuje pozastavení obchodování s podílovými listy Sporotrendu. Tento krok představenstva Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) vyvolal bouřlivé debaty a dokonce i obvinění z tunelování. Podle dnešního vyjádření SIS ale podílníkům přinesl výrazný zisk - od 6. dubna, kdy k pozastavení díky obrovské volatilitě kursu Českých radiokomunikací (profil, názory) došlo, do dnešního dne kurs podílového listu narostl o zhruba 8 procent. V tomto případě se tedy SIS podařilo některé podílníky ochránit před zbytečnou ztrátou. Na druhou stranu ale platí, že investice do akciového fondu je sama o sobě riziková a investiční společnost nemůže za podílníky rozhodovat příliš často. Možná je načase, aby Komise pro cenné papíry přijala pro podobné případy podrobnější doporučení či požádala investiční společnosti, aby lépe upravily statuty jednotlivých fondů.

Bude podle vás pokračovat růst akciových fondů i nadále? Nebo je na větší investice do akcií příliš brzy? A co dluhopisy? Podělte se se čtenáři o své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 4. 2001 17:26, pjt

Ale..., vzdyt preci vydelavate na spekulacich!!! Ze by se nezadarilo s CRa?

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Baronlempl 27. 04. 2001 16:35)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 4. 2001 17:08, TGP

Jejich reklama se mi příliš nelíbí a nevím, zdali by se nedala považovat za klamavou. Podle mne svádí lidi, kteří fondům příliš nerozumí,k neuváženým rozhodnutím. Myslím, že není správné takové lidi bez dostatku informací tlačit do rizikových produktů, zvlášť ve chvíli, kdy fondy chápou jako náhradu termínovaného vkladu.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 24. 04. 2001 11:29)

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

2. 5. 2001 | 12:07

Děkuji Honzovi za odpověď. Vendulka více

28. 4. 2001 | 11:00 | Baronlempl

Že spekulace na ČRa vychází, je patrné. Opět mi to potom, prosím, spočtěte v procentech, upozorněte mně na vysoké poplatky, daně, nemorálnost spekulací. Rád to čtu. Jako vše na světě, i chudoba je relativní. více

27. 4. 2001 | 18:03 | TGP

Nesouhlasím. Jednou z rolí KCP je dohlížet na vzdělávání investorů. Navíc každý rozumný člověk ví, že všichni vidí velká procenta výkonnosti, ale ne varovné větičky malým písmem. Taková inzerce navíc ohrožuje celý byznys...více

27. 4. 2001 | 17:26 | pjt

Ale..., vzdyt preci vydelavate na spekulacich!!! Ze by se nezadarilo s CRa? více

27. 4. 2001 | 16:42

Jestli si myslíte, že komise může úplně vše, tak jste na omylu. Neznamená to, že kvůli kdejakému inzerátu zalarmuje všechny své zaměstnance srkající právě kávu a pošle je do terénu, místo aby v klidu dočetli nové vydání Blesku....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK