Sedm pohledů pro Peníze… Tomáše Prouzy

Sedm pohledů pro Peníze… Tomáše Prouzy
Minulý týden jako by se roztrhl pytel s výročími - prožili jsme 1000 dní vlády Miloše Zemana, 10 let ODS, 75. narozeniny Alžběty II. a řadu dalších. Kolik z nich je ale opravdu důvodem k oslavě a kolik jen velkým povykem pro nic? A víte, že Shakespeare byl chladný rasistický sexista?

Když Miloš Zeman se širokým úsměvem na tváři vstupoval hlavním vchodem do Strakovy akademie, neustále mluvil o vládě sebevrahů. Podíváme-li se ale na poměrně malou fluktuaci ministrů v jeho kabinetu, vidíme, že sociálně-demokratický sebevrah musí být velmi pilný a nesmí se vzdát po prvním neúspěchu. Většinu pokusů o předčasné ukončení života premiér i jeho ministři bez problémů přežili a darwinovskou selekcí vypadli pouze ti slabí a neperspektivní. Členská základna ČSSD by se měla radovat - strana plná tichých intelektuálních mertlíků je nevolitelná, zatímco kandidátka plná bodrých strýců grégrů a štědrých kolchozníků fenclů má o úspěch postaráno.

Rozhazovačnému státu třikrát sláva, volá průměrný volič, kterému slíbili, že si vláda došlápne na zlé podnikatele a zvýší sociální dávky, takže pracovat budou jenom hlupáci, které to baví. Každý rozumný člověk zůstane doma na podpoře a stát, který bohužel nemůže zbankrotovat, bude emitovat stále další a další dluhopisy. O splácení se nikdo starat nebude - alespoň takový dojem získal posluchač rozhovoru s vládním mluvčím Liborem Roučkem, kterého se třikrát zkusili zeptat, z čeho vláda splatí oněch 11 miliard, které si vypůjčila nad plán. Odpovědi jsme se nedočkali. Ale zajímá to vůbec někoho? Zvláště, když prý "za dvě třetiny funkčního období vláda splnila tři čtvrtiny slibů" - ale vládní mluvčí neumí říct, jak plnění těchto slibů sledují.

Miloš, Václav nebo Alžběta?

Deset let je v politice velmi dlouhá doba. To, že se v ní dokázal bez větších problémů udržet po celé desetiletí Václav Klaus, si bezpochyby zaslouží obdiv a uznání. Všechna média byla minulý týden plná celostránkových inzerátů, oslavných i kritických článků a rozhovorů. V jednom z nich řekl Klausův věrný souputník Miroslav Macek, že strana byla od začátku zakládána a budována s tím, že v jejím čele bude stát jen a pouze Václav Klaus. Co se ale stane, až jednou odejde do důchodu za Milošem Zemanem? Bude to krok směrem k civilizaci naší politické scény, k menší míře arogance a většímu důrazu na programy jednotlivých stran? Nebo bude česká politika na věky zakleta do stavu, v jakém je dnes? A jen tak mimochodem - desetileté výročí má i prodej mladoboleslavské škodovky Volkswagenu, transakce, kterou přes silný odpor Václava Klause prosadil Petr Pithart.

Pohlédneme-li za české pískoviště, uvidíme v minulém týdnu ještě jedno výročí - 75. narozeniny britské královny Alžběty II., vládnoucí Spojenému království především silou vůle a díky anglické lásce k tradici od června 1953. Jak bývá dobrým zvykem, narozeniny doprovodily desítky průzkumů. V jednom z nich se objevilo, že většina Britů by v případném referendu rozhodně nehlasovala pro konec monarchie, ale stejná většina očekává, že do dvaceti let nebude monarchie existovat.

Jsou dobré skutky jenom pro hlupáky?

Když už jsme u těch rozhovorů, v páteční příloze Lidových novin prohlásil oblíbený komik a veleúspěšný byznysmen Petr Novotný: "Musím vydělávat. Dneska na dobré skutky není čas." Slova jako vystřižená ze starého článku v Rudém Právu o degenerovaném západě. Určitě je jednoduché na základě pár vět Petra Novotného odsoudit, ale máme na to právo? To, zdali uděláme dobrý skutek nebo budeme jenom vydělávat, je jen na nás a na tom, jak se díváme na svět. Víra, že velký majetek ochrání lidi od neštěstí, bídy a nehod je obvykle velmi silná. Ale ne vždy přežije nezvané zemětřesení.

Pokud je ale tím zemětřesením nemoc, budete o tom vědět. Minulý týden totiž parlament ratifikoval Úmluvu na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v medicíně. Mezi odstavci o klonování a biomedicíně se krčí i ustanovení, podle kterého je lékař povinen pacienta na jeho žádost pravdivě seznámit s jeho stavem. Další novinkou je i to, že jakýkoliv zákrok je možno provést pouze se souhlasem pacienta.

Byl Shakespeare rasista nebo sexista?

Zdá se vám tato otázka divná? Výjimečně si ji nekladou Američané, ale Jihoafričané. Podle úřadů z provincie Guateng jsou Antonius a Kleopatra stejně jako Othello "rasistické a nedemokratické", Julius Caesar je "sexistický", protože je příliš zaměřen na muže a Hamlet není "dostatečně optimistický a povznášející". Nejhůře ovšem dopadl Král Lear, který má "směšnou a nepravděpodobnou zápletku" a "nechává čtenáře chladnými, je plný násilí a zoufalství". Jihoafričtí studenti literatury si tak budou moci přečíst pouze dvě Shakespearovy hry - Romea a Julii a Kupce benátského.

Kterou ze Shakespearových her máte nejraději? Kterou z nich vám připomíná naše politická scéna? Co byste popřáli Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi k jejich výročí? Co popřejete nám k 234 dnům provozu?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 5. 2001 11:08, hadanka

Moji mily, souputnici, mam kamarada, ktery tohle resi tim, ze neustale bombarduje nase zvolene zastupce maily..myslim si, ze to je uzasny, ac nevim jestli to pres jejich kuze pronikne! Nova strana fajn, lae za jak dlouho padnou dalsi idealy, ach jo...je to k vzteku -o politiku se snazim nestarat-to je taky k vzteku

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 4. 2001 8:29, TGP

Rasistického Antonia si vždy rád přečtu, Othella naopak příliš rád nemám. Ale doufám, že to nikdo nebude analyzovat třeba Freudovským prizmatem :-)

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

21. 3. 2023 | Petr Fischer

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

Covid změnil všechno. I to, zda a jak lidé nakupují umění. Vlastnit pěkný kousek, který se za několik let dobře zhodnotí, nemusí nutně znamenat útratu v řádech statisíců korun. „Kvalitní... celý článek

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Partners Financial Services