A co zdraví, studenti?

A co zdraví, studenti?
Jste student, pracujete na dohodu o pracovní činnosti a pobíráte mzdu vyšší, než je mzda minimální. Tím, že za vás zaměstnavatel odvádí daně, vaše povinnost odvodů do 'společné kasy' bohužel nekončí.

V současné době je stále více vysokoškolských studentů zaměstnaných formou polovičních, či třetinových úvazků. Nutí je k tomu mnohé skutečnosti. Buď jednoduše chtějí pracovat, protože k tomu mají příležitost, nebo pracují proto, že studují a bydlí na internátech v cizím městě a finanční pomoc jejich rodičů by zdaleka nepokryla jejich výdaje na každodenní život. Pro některé je práce při každodenním studiu nezbytná - příjem jejich rodičů je natolik nízký, že nestačí ani na základní potřeby.

Bez ohledu na důvody, proč studenti pracují během vysoké školy, se podívejme na souvislosti, které z toho vyplývají, hlavně na jeden fenomén, který se při výkonu práce formou klasické pracovní smlouvy nevyskytuje.

Studenti, plaťte!

Při uzavření pracovního poměru formou pracovní smlouvy odvádí zaměstnavatel za své zaměstnance všechny platby pojistného a zálohy daně z příjmů. Pokud student, který nemá hlavní pracovní poměr, ale pracuje na dohodu o pracovní činnosti a vydělává více, než je minimální mzda, vyplývá pro něho ze zákona o zdravotním pojištění povinnost platit si zdravotní pojištění sám určeným procentem z hrubé mzdy. Ode dne, kdy podepsal dohodu o pracovní činnosti, přestává za něho stát platit zdravotní pojištění. Dotyčný by měl navštívit příslušnou zdravotní pojišťovnu a zaregistrovat se jako samoplátce zdravotního pojištění – stejně, jako kdyby provozoval živnost. Spolu s vyplněnou žádostí by si měl vyzvednout složenky, na kterých je předtištěné číslo účtu příslušné zdravotní pojišťovny a vždy po obdržení výplatní pásky za předešlý kalendářní měsíc odvést částku zdravotního pojištění vypočítanou procentem z hrubé mzdy.

Tento postup se zdá být velmi jednoduchý, přesto ho devět z deseti pracujících studentů nedodržuje. Důvodů může být několik. Hlavním však zůstává, že je nikdo na danou skutečnost neupozornil - ani mnozí zaměstnavatelé o tom nevědí. Dalším důvodem je, že studenti, kteří o dané skutečnosti vědí, nejsou ochotni tyto peníze platit "z vlastní kapsy" a použijí je na jiné, pro ně důležitější věci a služby.

Při podání daňového přiznání za konkrétní zdaňovací období je možné přiložit kopie ústřižků o zaplacení zdravotního pojištění, protože o uvedené sumy je možné snížit základ daně z příjmů. I toto však naráží na problémy, protože mnozí pracovníci daňových úřadů to nevědí a takto vyplněná daňová přiznání vracejí poplatníkům nazpět k přepracování.

Vyděsil úřednice

Na závěr jedna kuriozita, která se skutečně stala na pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny v Žilině. Měl jsem známého, který zdravotní pojištění jako student pracující na dohodu o pracovní činnosti úmyslně neplatil, asi po dvou letech výdělečné činnosti se v něm hnulo svědomí a dlužnou částku v hodnotě asi 15 tisíc korun chtěl v této zdravotní pojišťovně zaplatit v hotovosti. Nejdřív se střetl se všeobecným nepochopením a zděšením, poté se mu asi po hodině vysvětlování podařilo věci uvést na pravou míru, přesvědčit příslušné zaměstnance pojišťovny a dlužnou částku zaplatit. Problém však nastal, když zodpovědná pracovnice zjistila, že je vůbec prvním pojištěncem svého druhu ve městě, který chce jako student zaplatit pojistné a tím pádem v softwarovém programu této pojišťovny není vytvořená kategorie, do které by ho zaevidovali.

Ze slovenštiny přeložila Kateřina Beranová

Jakou máte vy zkušenost? Platíte si pojištění, nebo ne? Pokud jste zaměstnavatel - víte o takové povinnosti studentů? Napište nám o tom.

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 4. 2001 11:55, TGP

A proč by studenti neměli platit? Pokud si vydělávají, tak je to přirozené. Spíš nechápu, proč mají vůbec slevy na daních, když vedle toho i pracují. Jaký to má smysl?

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 4. 2001 17:25, Katerinka

Ladiku,samozřejmě pojištěn jste a máte nárok na léč.péči hrazenou zdr.poj.,pokud nejste cizinec bez pov.k trv.pobytu.Je vaší povinností být zaregistrován (dokonce si musíte sám hlídat,jestli vás zaměstnavatel přihlásil).Řeči o tom,že doktoři ví,kdo platí a kdo neplatí pojištění jsou absolutní kec,neví to ani běžná úřednice v pojišťovně,ani revizní lékař a neplacení pojistného má za následek finanční sankce,nikoliv odepření hrazené péče.Občas to prý nějaký doktor zkouší,ale právo na to nemá.Vy jen musíte prokázat,že jste platně zaregistrován u zdr.poj.Aragonův příspěvek pokládám za projev vzteku na nepoctivého mizeru zaměstnavatele,který mu asi hodně zkomplikoval život,ale určitě nemá nic společného s lékařskými obstrukcemi.

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.