Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu

Jan Urban | 10. 4. 2001 | 5 komentářů
Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu
Statistický úřad včera zveřejnil nová čísla o inflaci. Slovo inflace slyšíme denně. Přemýšlíme o něm při pohledu na ceny v obchodech či na svou výplatní pásku, ale i tehdy, kdy přemýšlíme o investicích. Co to ale inflace je?

Inflace je slovo, které většina z nás slyší téměř denně a přemýšlí o něm vždy, když se dívá na ceny v obchodech, když se dívá na svou výplatní pásku, když přemýšlí o úrocích na svém bankovním účtu nebo když přemýšlí o svých investicích. Co to ale inflace je? Jak si ji má představit člověk, který nemá ekonomické vzdělání?

Učebnice ekonomie většinou v první větě o inflaci uvádějí, že je to procentuální roční zvýšení všeobecné cenové hladiny měřené nejčastěji indexem spotřebitelských cen. To je sice jednoduchá a v podstatě přesná definice inflace, ale neekonomům to zase příliš neřekne.

Zkusíme to jinak. Představme si, že jsme v jednom obrovském hypermarketu, kde se dají nakoupit jakékoliv služby a jakékoliv zboží, které člověk ve svém životě spotřebovává. V hypermarketu dáváme všechno nakoupené zboží do jednoho obrovského nákupního koše a po jeho naplnění samozřejmě u pokladny za zboží zaplatíme. Zboží, které nakupujeme, je vše, co spotřebováváme a za co platíme. Jsou to základní potraviny, nájemné, auta, zájezdy, kadeřník, stravenky pro děti ve škole, benzín, městská hromadná doprava... Druhů nakupovaného zboží jsou stovky. Takto naplněnému nákupnímu koši se v ekonomii říká spotřebitelský koš nebo také koš spotřebního zboží.

Nyní si představme, že do našeho hypermarketu budeme pravidelně chodit měsíc co měsíc a vždy nakoupíme naprosto shodné zboží. Cenu, kterou každý měsíc zaplatíme, si pečlivě zapíšeme a protože je to cena, kterou zaplatíme za náš spotřebitelský koš, nazýváme ji spotřebitelská cena.

Index spotřebitelských cen
březen '01březen '00
celkový100,1104,1
z toho:
potraviny a nealko100,0104,4
alkohol a tabák100,4103,5
oděvy a obuv100,098,2
bydlení, voda, energie, paliva100,2109,2
doprava99,9100,7
stravování a ubytování99,7102,4
Pramen: Český statistický úřad

Měření inflace v České republice spadá do náplně práce Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jeho zaměstnanci každý měsíc zjišťují ceny zboží ve spotřebitelském koši v několika tisících prodejen a provozoven po celé České republice a zkoumají úroveň spotřebitelských cen. Když změříme změnu spotřebitelských cen ve dvou po sobě jdoucích měsících a vyjádříme ji v procentech, hovoříme o meziměsíčním indexu spotřebitelských cen a stejně tak pokud změříme procentuální změnu spotřebitelských cen ve stejném měsíci, ale dvou po sobě následujících letech (např. březen 2000 a březen 2001), hovoříme o meziročním indexu spotřebitelských cen.

Indexy spotřebitelských cen zveřejňuje ČSÚ zhruba v osmém až desátém dni každého měsíce. Naposledy zveřejnil ČSÚ tyto údaje právě včera a to za měsíc březen. Meziměsíční index spotřebitelských cen byl v březnu 0,1 procenta a meziroční index spotřebitelských cen byl 4,1 procenta. Znamená to, že celková cena všeho zboží ve spotřebitelském koši byla v březnu téměř stejná - jen o desetinu procenta vyšší -, jako v únoru letošního roku, ale proti ceně z března 2000 byla o 4,1 procenta vyšší.

O dalších souvislostech spojených s inflací se setkáme v některém z dalších článků.

Autor pracuje v Investiční společnosti Union

Co byste dále chtěli vědět o inflaci? Kde všude se ve svém běžném životě setkáváte s inflací? Jak ji vnímáte, je pro vás neznámým strašákem nebo s ní naprosto běžně počítáte? Určitě nám napište své názory.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

4. 3. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

Jaroslav Šura patří na Twitteru k nejvýraznějším tvářím mezi českými investory. Ve svém nadšení pro akcie Pilulky nemá konkurenci. Kdo ho v říjnu poslechl a nakoupil za 424 Kč, mohl... celý článek

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

4. 3. 2021 | Renata Lichtenegerová

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

Odměna až z toho, co dokážeme vysoudit. Ve sporech, které za své klienty vede společnost LitFin, se právě teď hraje o víc než miliardu. Eur.

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený | 13 komentářů

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.