Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu

| 10. 4. 2001 | 5 komentářů
Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu
Statistický úřad včera zveřejnil nová čísla o inflaci. Slovo inflace slyšíme denně. Přemýšlíme o něm při pohledu na ceny v obchodech či na svou výplatní pásku, ale i tehdy, kdy přemýšlíme o investicích. Co to ale inflace je?

Inflace je slovo, které většina z nás slyší téměř denně a přemýšlí o něm vždy, když se dívá na ceny v obchodech, když se dívá na svou výplatní pásku, když přemýšlí o úrocích na svém bankovním účtu nebo když přemýšlí o svých investicích. Co to ale inflace je? Jak si ji má představit člověk, který nemá ekonomické vzdělání?

Učebnice ekonomie většinou v první větě o inflaci uvádějí, že je to procentuální roční zvýšení všeobecné cenové hladiny měřené nejčastěji indexem spotřebitelských cen. To je sice jednoduchá a v podstatě přesná definice inflace, ale neekonomům to zase příliš neřekne.

Zkusíme to jinak. Představme si, že jsme v jednom obrovském hypermarketu, kde se dají nakoupit jakékoliv služby a jakékoliv zboží, které člověk ve svém životě spotřebovává. V hypermarketu dáváme všechno nakoupené zboží do jednoho obrovského nákupního koše a po jeho naplnění samozřejmě u pokladny za zboží zaplatíme. Zboží, které nakupujeme, je vše, co spotřebováváme a za co platíme. Jsou to základní potraviny, nájemné, auta, zájezdy, kadeřník, stravenky pro děti ve škole, benzín, městská hromadná doprava... Druhů nakupovaného zboží jsou stovky. Takto naplněnému nákupnímu koši se v ekonomii říká spotřebitelský koš nebo také koš spotřebního zboží.

Nyní si představme, že do našeho hypermarketu budeme pravidelně chodit měsíc co měsíc a vždy nakoupíme naprosto shodné zboží. Cenu, kterou každý měsíc zaplatíme, si pečlivě zapíšeme a protože je to cena, kterou zaplatíme za náš spotřebitelský koš, nazýváme ji spotřebitelská cena.

Index spotřebitelských cen
březen '01březen '00
celkový100,1104,1
z toho:
potraviny a nealko100,0104,4
alkohol a tabák100,4103,5
oděvy a obuv100,098,2
bydlení, voda, energie, paliva100,2109,2
doprava99,9100,7
stravování a ubytování99,7102,4
Pramen: Český statistický úřad

Měření inflace v České republice spadá do náplně práce Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jeho zaměstnanci každý měsíc zjišťují ceny zboží ve spotřebitelském koši v několika tisících prodejen a provozoven po celé České republice a zkoumají úroveň spotřebitelských cen. Když změříme změnu spotřebitelských cen ve dvou po sobě jdoucích měsících a vyjádříme ji v procentech, hovoříme o meziměsíčním indexu spotřebitelských cen a stejně tak pokud změříme procentuální změnu spotřebitelských cen ve stejném měsíci, ale dvou po sobě následujících letech (např. březen 2000 a březen 2001), hovoříme o meziročním indexu spotřebitelských cen.

Indexy spotřebitelských cen zveřejňuje ČSÚ zhruba v osmém až desátém dni každého měsíce. Naposledy zveřejnil ČSÚ tyto údaje právě včera a to za měsíc březen. Meziměsíční index spotřebitelských cen byl v březnu 0,1 procenta a meziroční index spotřebitelských cen byl 4,1 procenta. Znamená to, že celková cena všeho zboží ve spotřebitelském koši byla v březnu téměř stejná - jen o desetinu procenta vyšší -, jako v únoru letošního roku, ale proti ceně z března 2000 byla o 4,1 procenta vyšší.

O dalších souvislostech spojených s inflací se setkáme v některém z dalších článků.

Autor pracuje v Investiční společnosti Union

Co byste dále chtěli vědět o inflaci? Kde všude se ve svém běžném životě setkáváte s inflací? Jak ji vnímáte, je pro vás neznámým strašákem nebo s ní naprosto běžně počítáte? Určitě nám napište své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

13. 4. 2001 | 8:48 | Dańový poplatník

Myslím, že každý ví, co je inflace, ale málokdo ví, proč k ní dochází. více

12. 4. 2001 | 18:22 | M.K.

K tomu je jeste nutno dodat, ze nejvetsi dluznik je stat (a centralni banka) a veritelem je pak vetsina lidi
více

10. 4. 2001 | 22:23 | Radek Létal

Inflace je peklem věřitelů a rájem dlužníků. Nejhorší je však v případě, že se z ní stane běžný a společensky obecně přijatý pojem. Pak hlavně při její vyšší míře všichni zaměstanci, podnikatelé, společnosti atd. začnou běžně...více

10. 4. 2001 | 10:06 | FekarZ

Autor nějaká pokračování chystá, takže se můžeme těšit na odhalení dalších souvislostí, jež inflace přináší. více

10. 4. 2001 | 10:00 | lisakj

Možná by nebylo od věci v dalším pokračování vysvětlit vlivy inflace, příp. také deflace. Co je příčinou, důsledkem, výhody, nevýhody, atd. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK