Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu

Jan Urban | 10. 4. 2001 | 5 komentářů
Inflace je, o kolik víc zaplatíte v hypermarketu
Statistický úřad včera zveřejnil nová čísla o inflaci. Slovo inflace slyšíme denně. Přemýšlíme o něm při pohledu na ceny v obchodech či na svou výplatní pásku, ale i tehdy, kdy přemýšlíme o investicích. Co to ale inflace je?

Inflace je slovo, které většina z nás slyší téměř denně a přemýšlí o něm vždy, když se dívá na ceny v obchodech, když se dívá na svou výplatní pásku, když přemýšlí o úrocích na svém bankovním účtu nebo když přemýšlí o svých investicích. Co to ale inflace je? Jak si ji má představit člověk, který nemá ekonomické vzdělání?

Učebnice ekonomie většinou v první větě o inflaci uvádějí, že je to procentuální roční zvýšení všeobecné cenové hladiny měřené nejčastěji indexem spotřebitelských cen. To je sice jednoduchá a v podstatě přesná definice inflace, ale neekonomům to zase příliš neřekne.

Zkusíme to jinak. Představme si, že jsme v jednom obrovském hypermarketu, kde se dají nakoupit jakékoliv služby a jakékoliv zboží, které člověk ve svém životě spotřebovává. V hypermarketu dáváme všechno nakoupené zboží do jednoho obrovského nákupního koše a po jeho naplnění samozřejmě u pokladny za zboží zaplatíme. Zboží, které nakupujeme, je vše, co spotřebováváme a za co platíme. Jsou to základní potraviny, nájemné, auta, zájezdy, kadeřník, stravenky pro děti ve škole, benzín, městská hromadná doprava... Druhů nakupovaného zboží jsou stovky. Takto naplněnému nákupnímu koši se v ekonomii říká spotřebitelský koš nebo také koš spotřebního zboží.

Nyní si představme, že do našeho hypermarketu budeme pravidelně chodit měsíc co měsíc a vždy nakoupíme naprosto shodné zboží. Cenu, kterou každý měsíc zaplatíme, si pečlivě zapíšeme a protože je to cena, kterou zaplatíme za náš spotřebitelský koš, nazýváme ji spotřebitelská cena.

Index spotřebitelských cen
březen '01březen '00
celkový100,1104,1
z toho:
potraviny a nealko100,0104,4
alkohol a tabák100,4103,5
oděvy a obuv100,098,2
bydlení, voda, energie, paliva100,2109,2
doprava99,9100,7
stravování a ubytování99,7102,4
Pramen: Český statistický úřad

Měření inflace v České republice spadá do náplně práce Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jeho zaměstnanci každý měsíc zjišťují ceny zboží ve spotřebitelském koši v několika tisících prodejen a provozoven po celé České republice a zkoumají úroveň spotřebitelských cen. Když změříme změnu spotřebitelských cen ve dvou po sobě jdoucích měsících a vyjádříme ji v procentech, hovoříme o meziměsíčním indexu spotřebitelských cen a stejně tak pokud změříme procentuální změnu spotřebitelských cen ve stejném měsíci, ale dvou po sobě následujících letech (např. březen 2000 a březen 2001), hovoříme o meziročním indexu spotřebitelských cen.

Indexy spotřebitelských cen zveřejňuje ČSÚ zhruba v osmém až desátém dni každého měsíce. Naposledy zveřejnil ČSÚ tyto údaje právě včera a to za měsíc březen. Meziměsíční index spotřebitelských cen byl v březnu 0,1 procenta a meziroční index spotřebitelských cen byl 4,1 procenta. Znamená to, že celková cena všeho zboží ve spotřebitelském koši byla v březnu téměř stejná - jen o desetinu procenta vyšší -, jako v únoru letošního roku, ale proti ceně z března 2000 byla o 4,1 procenta vyšší.

O dalších souvislostech spojených s inflací se setkáme v některém z dalších článků.

Autor pracuje v Investiční společnosti Union

Co byste dále chtěli vědět o inflaci? Kde všude se ve svém běžném životě setkáváte s inflací? Jak ji vnímáte, je pro vás neznámým strašákem nebo s ní naprosto běžně počítáte? Určitě nám napište své názory.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.