Když se dva perou, třetí se směje

Když se dva perou, třetí se směje
Před pár týdny jsme na tomto místě prognózovali nástup IKS peněžního trhu. Zdálo se, že fond má nejen lepší výkonnost než konkurenční Sporoinvest, ale že se mu též daří lépe oslovovat nové podílníky. Realita posledního březnového týdne odhad nepotvrdila. Jako by platilo staré pořekadlo: "Když se dva perou, třetí se směje."

Třetím vzadu, vystoupivším v minulém týdnu ze stínu, je Citicorp OPF peněžního trhu (OFCITPT). Fond za jediný týden získal sto milionů korun nových investic a zvýšil tím objem majetku pod správou na 752 milionů korun. V tabulkách Unie investičních společností jeho výsledky ale nehledejte. Investiční společnost Citicorp je sice založena podle českého práva a obhospodařuje korunové fondy registrované v ČR, členem Unie však již nějaký ten pátek není. Peníze.CZ se rozhodly neomezovat kategorii českých korunových fondů jen na členy Unis ČR. Podle výsledků minulého týdne můžeme soudit, že rozhodnutí může v budoucnu totálně zamíchat pořadím.

Čisté prodeje

Po fondu Citicorp peněžního trhu následují z hlediska přílivu nových investic samá známá jména. Sporoinvest (OFSISSPI) (+66 milionů korun), Sporotrend (OFSISSPT) (+31milionů korun) a IKS Dluhopisový (profil, názory) (+24,7 milionu korun). Hranici deseti milionů čerstvých investic překonal ještě IPB dluhopisový (profil, názory). V první desítce nejúspěšnějších fondů je jen jediný akciový – na šestém místě se umístivší IPB akciový (OFPISAC), ostatní příčky první desítky obsadili zástupci peněžního trhu a dluhopisů. Celkově podílové fondy získaly 137,6 milionu svěžích investic (z toho fondy UNIS ČR +37 milionů korun). Zajímavé jsou výsledky v jednotlivých kategoriích.

Čisté odkupy

Možná vás již při čtení předchozího odstavce napadlo, že mu něco chybí. To "něco" je zřejmě Pioneer Trust (profil, názory) umísťující se v minulosti v disciplíně "příliv čerstvých investic" na čelních místech s železnou pravidelností. Karty se ale obrátily a Pioneer tentokrát zaznamenal odliv vkladů. Mínus 3,1 milionu stačilo dokonce na umístění mezi desítkou fondů, jež podílníci opouštěli nejvíce. První místo v této neradostné disciplíně obsadil IPB restituční (profil, názory), jenž je po minulém týdnu o 52,3 miliony korun menší. K nové dynamice odlivu podílníků jistě přispělo snížení výstupního poplatku na pouho pouhé jedno procento. Uvidíme. Již za tři týdny ale odlivy podílníku z bývalého RIFu získají další impuls. V polovině dubna bude výstupní poplatek zcela zrušen a spekulanti na diskont bývalého investičního fondu budou moci realizovat transformační zisk v plné výši. Za Restitučním fondem následují IKS Globální (profil, názory), IKS Plus balancovaný(profil, názory) a IPB fond fondů (profil, názory). Zmiňované odkupy Pioneer Trustu stačily "až" na desáté místo v tabulce nejvyšších čistých odkupů.

Nejvyšší výkonnost

Růst akciových trhů se příznivě projevil ve výkonnosti rizikověji zaměřených fondů. Nejvyšší týdenní výkonnost tentokrát vykázal Newton Euro (profil, názory) (+5,58 procenta) (jeho profil najdete zde), následovaný ČSOB světovým akciovým (profil, názory), ŽB akciovým (profil, názory), Pioneer Trustem a fondem světových indexů IKS(profil, názory). Mezi nejúspěšnějšími najdete dnes samá jména fondů, jejichž kurzy v minulých týdnech nejrychleji padaly. Které to jsou? Podívejte se!

Nejnižší výkonnost

Nejméně úspěšné byly fondy zaměřené svou investiční strategií na český akciový trh. Není se ale čemu divit, vždyť akcie Českého Telecomu (profil, názory), tvořící základ českých akciových portfolií, po oznámení odchodu nizozemského akcionáře KPN ze společnosti propadly jen za pátek 30. března o bezmála sedm procent a pohybují se nyní pod čtyřmi sty korunami. Doplatily na to především IPB výnosový (profil, názory) (-2,74 procenta), Citicorp OPF akcií (OFCITAC) (-2,55 procenta), fondy InvestAge - AG 2000 (profil, názory) a AG 135 (profil, názory). Jejich pády nebyly ale nikterak dramatické. O více než jedno procento za týden poklesly jen tři fondy, mnohem častější bylo přešlapování okolo nuly. Tady najdete deset fondů s nejvyšším propadem kurzu.

Na tomto místě najdete všechny tabulky ještě jednou pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Domníváte se, že má cenu počítat do statistik českých fondů také korunové fondy registrované v zahraničí? Nesrovnávají se tím hrušky a jablka? Co si o tom myslíte? Napište nám. Těšíme se na vaše názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.