Když se dva perou, třetí se směje

Když se dva perou, třetí se směje
Před pár týdny jsme na tomto místě prognózovali nástup IKS peněžního trhu. Zdálo se, že fond má nejen lepší výkonnost než konkurenční Sporoinvest, ale že se mu též daří lépe oslovovat nové podílníky. Realita posledního březnového týdne odhad nepotvrdila. Jako by platilo staré pořekadlo: "Když se dva perou, třetí se směje."

Třetím vzadu, vystoupivším v minulém týdnu ze stínu, je Citicorp OPF peněžního trhu (OFCITPT). Fond za jediný týden získal sto milionů korun nových investic a zvýšil tím objem majetku pod správou na 752 milionů korun. V tabulkách Unie investičních společností jeho výsledky ale nehledejte. Investiční společnost Citicorp je sice založena podle českého práva a obhospodařuje korunové fondy registrované v ČR, členem Unie však již nějaký ten pátek není. Peníze.CZ se rozhodly neomezovat kategorii českých korunových fondů jen na členy Unis ČR. Podle výsledků minulého týdne můžeme soudit, že rozhodnutí může v budoucnu totálně zamíchat pořadím.

Čisté prodeje

Po fondu Citicorp peněžního trhu následují z hlediska přílivu nových investic samá známá jména. Sporoinvest (OFSISSPI) (+66 milionů korun), Sporotrend (OFSISSPT) (+31milionů korun) a IKS Dluhopisový (profil, názory) (+24,7 milionu korun). Hranici deseti milionů čerstvých investic překonal ještě IPB dluhopisový (profil, názory). V první desítce nejúspěšnějších fondů je jen jediný akciový – na šestém místě se umístivší IPB akciový (OFPISAC), ostatní příčky první desítky obsadili zástupci peněžního trhu a dluhopisů. Celkově podílové fondy získaly 137,6 milionu svěžích investic (z toho fondy UNIS ČR +37 milionů korun). Zajímavé jsou výsledky v jednotlivých kategoriích.

Čisté odkupy

Možná vás již při čtení předchozího odstavce napadlo, že mu něco chybí. To "něco" je zřejmě Pioneer Trust (profil, názory) umísťující se v minulosti v disciplíně "příliv čerstvých investic" na čelních místech s železnou pravidelností. Karty se ale obrátily a Pioneer tentokrát zaznamenal odliv vkladů. Mínus 3,1 milionu stačilo dokonce na umístění mezi desítkou fondů, jež podílníci opouštěli nejvíce. První místo v této neradostné disciplíně obsadil IPB restituční (profil, názory), jenž je po minulém týdnu o 52,3 miliony korun menší. K nové dynamice odlivu podílníků jistě přispělo snížení výstupního poplatku na pouho pouhé jedno procento. Uvidíme. Již za tři týdny ale odlivy podílníku z bývalého RIFu získají další impuls. V polovině dubna bude výstupní poplatek zcela zrušen a spekulanti na diskont bývalého investičního fondu budou moci realizovat transformační zisk v plné výši. Za Restitučním fondem následují IKS Globální (profil, názory), IKS Plus balancovaný(profil, názory) a IPB fond fondů (profil, názory). Zmiňované odkupy Pioneer Trustu stačily "až" na desáté místo v tabulce nejvyšších čistých odkupů.

Nejvyšší výkonnost

Růst akciových trhů se příznivě projevil ve výkonnosti rizikověji zaměřených fondů. Nejvyšší týdenní výkonnost tentokrát vykázal Newton Euro (profil, názory) (+5,58 procenta) (jeho profil najdete zde), následovaný ČSOB světovým akciovým (profil, názory), ŽB akciovým (profil, názory), Pioneer Trustem a fondem světových indexů IKS(profil, názory). Mezi nejúspěšnějšími najdete dnes samá jména fondů, jejichž kurzy v minulých týdnech nejrychleji padaly. Které to jsou? Podívejte se!

Nejnižší výkonnost

Nejméně úspěšné byly fondy zaměřené svou investiční strategií na český akciový trh. Není se ale čemu divit, vždyť akcie Českého Telecomu (profil, názory), tvořící základ českých akciových portfolií, po oznámení odchodu nizozemského akcionáře KPN ze společnosti propadly jen za pátek 30. března o bezmála sedm procent a pohybují se nyní pod čtyřmi sty korunami. Doplatily na to především IPB výnosový (profil, názory) (-2,74 procenta), Citicorp OPF akcií (OFCITAC) (-2,55 procenta), fondy InvestAge - AG 2000 (profil, názory) a AG 135 (profil, názory). Jejich pády nebyly ale nikterak dramatické. O více než jedno procento za týden poklesly jen tři fondy, mnohem častější bylo přešlapování okolo nuly. Tady najdete deset fondů s nejvyšším propadem kurzu.

Na tomto místě najdete všechny tabulky ještě jednou pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Domníváte se, že má cenu počítat do statistik českých fondů také korunové fondy registrované v zahraničí? Nesrovnávají se tím hrušky a jablka? Co si o tom myslíte? Napište nám. Těšíme se na vaše názory!

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

Crowdfundingová služba CroFunGo, která lidem nabízí investice do developerských projektů, hlásí po roce fungování restart.

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Nekonečný dluhopis, nebo riskantní nesmysl? Xixoio se brání kritice

5. 10. 2021 | Petr Zámečník, redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nekonečný dluhopis, nebo riskantní nesmysl? Xixoio se brání kritice

Zařaďte se mezi vyvolené a podpořte svými penězi vznik smysluplného projektu, jehož ekosystém posune náš národ a postupně se rozvine do celého světa, láká firma Xixoio. Má to spoustu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.