Když se dva perou, třetí se směje

Když se dva perou, třetí se směje
Před pár týdny jsme na tomto místě prognózovali nástup IKS peněžního trhu. Zdálo se, že fond má nejen lepší výkonnost než konkurenční Sporoinvest, ale že se mu též daří lépe oslovovat nové podílníky. Realita posledního březnového týdne odhad nepotvrdila. Jako by platilo staré pořekadlo: "Když se dva perou, třetí se směje."

Třetím vzadu, vystoupivším v minulém týdnu ze stínu, je Citicorp OPF peněžního trhu (OFCITPT). Fond za jediný týden získal sto milionů korun nových investic a zvýšil tím objem majetku pod správou na 752 milionů korun. V tabulkách Unie investičních společností jeho výsledky ale nehledejte. Investiční společnost Citicorp je sice založena podle českého práva a obhospodařuje korunové fondy registrované v ČR, členem Unie však již nějaký ten pátek není. Peníze.CZ se rozhodly neomezovat kategorii českých korunových fondů jen na členy Unis ČR. Podle výsledků minulého týdne můžeme soudit, že rozhodnutí může v budoucnu totálně zamíchat pořadím.

Čisté prodeje

Po fondu Citicorp peněžního trhu následují z hlediska přílivu nových investic samá známá jména. Sporoinvest (OFSISSPI) (+66 milionů korun), Sporotrend (OFSISSPT) (+31milionů korun) a IKS Dluhopisový (profil, názory) (+24,7 milionu korun). Hranici deseti milionů čerstvých investic překonal ještě IPB dluhopisový (profil, názory). V první desítce nejúspěšnějších fondů je jen jediný akciový – na šestém místě se umístivší IPB akciový (OFPISAC), ostatní příčky první desítky obsadili zástupci peněžního trhu a dluhopisů. Celkově podílové fondy získaly 137,6 milionu svěžích investic (z toho fondy UNIS ČR +37 milionů korun). Zajímavé jsou výsledky v jednotlivých kategoriích.

Čisté odkupy

Možná vás již při čtení předchozího odstavce napadlo, že mu něco chybí. To "něco" je zřejmě Pioneer Trust (profil, názory) umísťující se v minulosti v disciplíně "příliv čerstvých investic" na čelních místech s železnou pravidelností. Karty se ale obrátily a Pioneer tentokrát zaznamenal odliv vkladů. Mínus 3,1 milionu stačilo dokonce na umístění mezi desítkou fondů, jež podílníci opouštěli nejvíce. První místo v této neradostné disciplíně obsadil IPB restituční (profil, názory), jenž je po minulém týdnu o 52,3 miliony korun menší. K nové dynamice odlivu podílníků jistě přispělo snížení výstupního poplatku na pouho pouhé jedno procento. Uvidíme. Již za tři týdny ale odlivy podílníku z bývalého RIFu získají další impuls. V polovině dubna bude výstupní poplatek zcela zrušen a spekulanti na diskont bývalého investičního fondu budou moci realizovat transformační zisk v plné výši. Za Restitučním fondem následují IKS Globální (profil, názory), IKS Plus balancovaný(profil, názory) a IPB fond fondů (profil, názory). Zmiňované odkupy Pioneer Trustu stačily "až" na desáté místo v tabulce nejvyšších čistých odkupů.

Nejvyšší výkonnost

Růst akciových trhů se příznivě projevil ve výkonnosti rizikověji zaměřených fondů. Nejvyšší týdenní výkonnost tentokrát vykázal Newton Euro (profil, názory) (+5,58 procenta) (jeho profil najdete zde), následovaný ČSOB světovým akciovým (profil, názory), ŽB akciovým (profil, názory), Pioneer Trustem a fondem světových indexů IKS(profil, názory). Mezi nejúspěšnějšími najdete dnes samá jména fondů, jejichž kurzy v minulých týdnech nejrychleji padaly. Které to jsou? Podívejte se!

Nejnižší výkonnost

Nejméně úspěšné byly fondy zaměřené svou investiční strategií na český akciový trh. Není se ale čemu divit, vždyť akcie Českého Telecomu (profil, názory), tvořící základ českých akciových portfolií, po oznámení odchodu nizozemského akcionáře KPN ze společnosti propadly jen za pátek 30. března o bezmála sedm procent a pohybují se nyní pod čtyřmi sty korunami. Doplatily na to především IPB výnosový (profil, názory) (-2,74 procenta), Citicorp OPF akcií (OFCITAC) (-2,55 procenta), fondy InvestAge - AG 2000 (profil, názory) a AG 135 (profil, názory). Jejich pády nebyly ale nikterak dramatické. O více než jedno procento za týden poklesly jen tři fondy, mnohem častější bylo přešlapování okolo nuly. Tady najdete deset fondů s nejvyšším propadem kurzu.

Na tomto místě najdete všechny tabulky ještě jednou pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Domníváte se, že má cenu počítat do statistik českých fondů také korunové fondy registrované v zahraničí? Nesrovnávají se tím hrušky a jablka? Co si o tom myslíte? Napište nám. Těšíme se na vaše názory!

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.