Stala se hospodyně nepostradatelným členem rodiny?

Stala se hospodyně nepostradatelným členem rodiny?
Patříte také k řadě žen, kterým začíná po návratu ze zaměstnání "druhá směna"? Než byste manžela nebo odrostlé děti hodinu přemlouvala k pomoci v domácnosti, raději jdete a uděláte to sama. Večery pak trávíte uklízením, praním, žehlením nebo vařením. Právě nastal čas zavolat hospodyni.

Služby hospodyněk nemusejí využívat jen ženy, jejichž pracovní nasazení nedovoluje plně se věnovat péči o domácnost, ale například i svobodní muži, kteří nejsou ochotni trávit svůj volný čas vykonáváním domácích prací. Mezi další klienty často patří senioři, kteří nejsou schopni si sami uklidit, vyprat nebo uvařit. Také početnějším rodinám může hospodyně značně pomoci při zajišťování běžného chodu domácnosti.

S čím vám hospodyně pomůže?

Pomoc je dnes žádána převážně při provádění běžného úklidu (praní a žehlení prádla, vysávání koberců a sedaček, utírání prachu, zalévání květin nebo mytí nádobí). Většina agentur nabízí klientům i vyřízení drobných pochůzek, návštěvu pošty, opravny nebo třeba čistírny. Velký nákup vám zajistí agentura Domestica, agentura Vadana omezuje koupené zboží deseti kilogramy. Mezi zřídka využívané služby patří pomoc při přípravě jídla, vaření a pečení. Agentuře Ole servis můžete bez obav svěřit i péči o různá domácí zvířata.

Někteří klienti si objednávají služby hospodyněk i na důkladnější údržbu domácnosti jako například mytí oken, leštění zrcadel a nábytku nebo čištění kuchyňských linek. Agentura Housewife vám po dohodě zajistí dokonce úklid po malování a po stěhování. Zaneprázdněným majitelům rodinných domků nabízí agentura Vadana úklid okolí bazénu, vnějších schodišť nebo garáží.

Taková normální hospodyňka

Agentuře Domestica se osvědčilo zaměstnávání čilých důchodkyň, které se u stálých zákazníků zpravidla stávají nepostradatelnou součástí rodiny, podobnou strategii volí i pražská Housewife, pro níž pracují ženy starší třiceti let. Naopak ISA Prague nabízí převážně služby studentek. Brněnská Vadana zaměstnává ženy i na hlavní pracovní poměr, jedna hospodyně má zpravidla na starost až pět domácností. Muži pracují v tomto oboru velmi zřídka a jsou najímáni na specifické činnosti, například na mytí větších oken nebo na práce v zahradě.

Bojíte se svěřit svůj byt cizí ženě? Agentury požadují u svých zaměstnankyň výpis z rejstříku trestů. Hospodyně v zavedených agenturách absolvují zpravidla pohovor a psychologické testy. Nejvíce vám asi mohou napovědět reference z předchozích domácností, do kterých můžete na požádání nahlédnout. Agentura Borůvka řeší i případné nehody způsobené nepozorností hospodyňky. Škody do výše dva tisíce korun zaplatí dotyčná přímo a vyšší částky jsou uhrazeny zákazníkům z pojištění.

Kolik vás bude stát volný čas?

Kolik to stojí?
agenturaběžný úklidsleva při
pravidelném úklidu
žehlení
Borůvka80,- běžné sazby
Domestica100,- 150,-
Domov130,-110,-běžné sazby
Housewife130,- běžné sazby
ISA Prague80,-60,-120,-
Ole servis100,- běžný sazby
Vadana130,-115,50běžné sazby

Na veškeré činnosti se zpravidla vztahuje jednotná hodinová sazba, která se pohybuje v rozmezí od osmdesáti do sto třiceti korun. Při pravidelném využívání služeb se sazba snižuje, například u ISA Prague na šedesát korun. Na tuto výhodnou sazbu ale máte nárok jen tehdy, když si necháte uklízet domácnost vícekrát týdně. Agentura Ole servis účtuje za mytí oken příplatek dvacet korun a u Housewife neplatíte hodinou sazbu, ale částku dle velikosti zasklené plochy. Žehlení prádla účtují některé agentury zvýšenou sazbou v rozmezí 120-150 korun, protože se jedná o náročnější práci.

Pokud v zaměstnání vyděláte za hodinu více, než si účtují jednotlivé agentury, a pokud vás vaše práce baví víc než úklid nebo žehlení, pozvěte si domů hospodyňku. Možná budete ale muset překonat zažité předsudky a narážky příbuzných, že pomoc hledají jen nešikovné ženy a staří mládenci. Z praxe mohu potvrdit, že vás úklid bytu včetně žehlení přijde měsíčně na zhruba dva až dva a půl tisíce korun.

Máte vlastní zkušenosti s hospodyní? Využili byste její služby, pokud byste zastávali významnou pozici v zaměstnání? Myslíte, že by hospodyně dokázala uklidit, uvařit nebo vyprat podle vašich představ? Kolik byste byli ochotni měsíčně za služby hospodyně platit? Co si myslíte? Napište nám!

Líbil se vám článek?

-45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2001 13:25

Vždy jsem chtěl mít dům plný služebnictva a teď se mi tento sen konečně splnil. Mám osm sluhů a služek a nemusím doma dělat vůbec nic. Když přijdu naštvaný ze svého náročného zaměstnání, sešvihám služtičku bičíkem a zavřu do komory. Zkuste to také!

+41
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 4. 2001 14:32

Vřele doporučuji. Mám paní, která jednou týdně přichází uklidit celý rodinný dům. Nedovedete si představit tu nádheru přijít v pátek odpoledne do uklizeného bytu (pokud se dětem nepodaří její práci zhatit). Stojí mne to cca 250 kč týdně a je to k nezaplacení.
Hlaváčková

-29
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

Z českého finančního trhu mizí značka Axa. Všechny pobočky společností, které loni koupila Uniqa, už mají nové logo, tedy Uniqa místo Axa.

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 48 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Jak na to? A „vidí“ finanční správa na burzy virtuálních měn? celý článek

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

13. 1. 2021 | Martin Mašát | 1 komentář

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

Tabulka průměrných výnosů za rok 2020 je celá v zeleném. A kolik vydělaly podílové fondy za posledních pět nebo deset let? Vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.