Pravděpodobně…

Pravděpodobně…
Že hodíme kostkou šestku šestkrát za sebou, máme šanci jednou z 7776 pokusných sérií hodů. Tak praví teorie pravděpodobnosti. Při každém hodu má každá strana kostky stejnou vyhlídku, tedy 1/6.

Malér je ovšem v tom, že to vůbec nic neříká o celých sériích hodů. Základní vtip je již u druhého hodu po první šestce: pravděpodobnost, že při druhém hodu hodíme opět šestku, není totiž 1/36, ale opět jen 1/6. U třetího hodu opět 1/6 atd. Co to znamená? Že zpětně se dostaneme z "velkých čísel" či statistiky k poměrně přesným údajům, ale dopředu nám i teorie nejvýš zazpívá starou známou: "že život je jen náhoda".
Modernímu karteziánskému mozku se to ovšem nechce líbit a tak hledá kauzality. Dokonce Albert Einstein znechuceně prohlásil, že "Bůh nehraje v kostky" – v reakci na fyzikální interpretaci postavené na počtu pravděpodobnosti.

Co tím chce básník říci? Dow Jones za minulé století vystoupal ze 70,71 bodu na 10 788 bodů. A kupodivu za těch sto let nebylo podle tradice sedm hubených a sedm tučných, ale jen 36 roků bylo hubených, zatímco 64 tučných. I potěší se naivní mysl investorova: pravděpodobnost přece stojí na "naší" straně! Dokonce lze zjistit, že tučné roky byly v průměru ještě výkonnější (dvacet procent) než ony klesající s průměrem jen mínus patnáct procent. Jenže červíček pochybností jistě zavrtá. Taková nepěkná série let třicátých, ale i sedmdesátých dá zabrat i největšímu optimistovi. Jaké bude přistání? Jak hard bude hardlanding?

Koho jiného se zeptat, než nejmocnějšího muže ekonomiky. Alanu Greenspanovi na rtech visí svět, jako druhdy slovutné Pýthii: "Překročíš-li řeku Pád, zničíš zemi velikou" – no řekněte, jakého vojevůdce by po takovém proroctví jen napadlo, že ta země bude jeho… I Greenspan si hlídá, aby jeho výroky byly dostatečně dvojznačné. Leč i v samé Americe v něm stále víc lidí vidí ďábla, zejména ti, kdo zjišťují, že se jim hodnoty penzijních plánů scvrkávají na polovinu. Dokonce na něj vytahují i starý hřích – že prý nepoznal recesi ani v roce 1990. Tehdy však došlo k jen mírnému poklesu ve dvou čtvrtletích, navíc v době války v Zálivu – za takovou "minirecesi" by dnes lecjaký politik dal půl království i princeznu.

Rok se s rokem sešel a vidíme, že loni v březnu probuzený technologický medvěd nejen neulehl k zimnímu spánku, ale s chutí plení křemíkové úly dál. Občas přikousne i z klasických trhů, nedávno si smlsnul dokonce na bankách – holt je to všežravec. Anebo že by nám v devadesátých letech padalo moc šestek a vybrali jsme si jaksi pravděpodobnosti "na dluh". A dluhy se musí splácet; jde jen o to, s jakým úrokem.

Co ještě sežere medvěd? Čeká nás dlouhodobá stagnace? Kdy podle Vás dosáhne Nasdaq Composite znovu pěti tisíc bodů? Za rok, dva, pět, deset? Nikdy? Co si myslíte? Napište nám!

Líbil se vám článek?

-11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2001 13:16, TGP

Pravděpodobnost - skoro stejně kouzelné slovo jako statistika. Statisticky lze dokázat úplně vše a na pravděpodobnost se pak vymluvit, pokud to nevyjde :-) Běžný člověk to ale často příliš netuší a tak se dá velmi jednoduše ukecat. Obvykle ke své vlastní škodě.

+31
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

Crowdfundingová služba CroFunGo, která lidem nabízí investice do developerských projektů, hlásí po roce fungování restart.

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.