Pravděpodobně…

Pravděpodobně…
Že hodíme kostkou šestku šestkrát za sebou, máme šanci jednou z 7776 pokusných sérií hodů. Tak praví teorie pravděpodobnosti. Při každém hodu má každá strana kostky stejnou vyhlídku, tedy 1/6.

Malér je ovšem v tom, že to vůbec nic neříká o celých sériích hodů. Základní vtip je již u druhého hodu po první šestce: pravděpodobnost, že při druhém hodu hodíme opět šestku, není totiž 1/36, ale opět jen 1/6. U třetího hodu opět 1/6 atd. Co to znamená? Že zpětně se dostaneme z "velkých čísel" či statistiky k poměrně přesným údajům, ale dopředu nám i teorie nejvýš zazpívá starou známou: "že život je jen náhoda".
Modernímu karteziánskému mozku se to ovšem nechce líbit a tak hledá kauzality. Dokonce Albert Einstein znechuceně prohlásil, že "Bůh nehraje v kostky" – v reakci na fyzikální interpretaci postavené na počtu pravděpodobnosti.

Co tím chce básník říci? Dow Jones za minulé století vystoupal ze 70,71 bodu na 10 788 bodů. A kupodivu za těch sto let nebylo podle tradice sedm hubených a sedm tučných, ale jen 36 roků bylo hubených, zatímco 64 tučných. I potěší se naivní mysl investorova: pravděpodobnost přece stojí na "naší" straně! Dokonce lze zjistit, že tučné roky byly v průměru ještě výkonnější (dvacet procent) než ony klesající s průměrem jen mínus patnáct procent. Jenže červíček pochybností jistě zavrtá. Taková nepěkná série let třicátých, ale i sedmdesátých dá zabrat i největšímu optimistovi. Jaké bude přistání? Jak hard bude hardlanding?

Koho jiného se zeptat, než nejmocnějšího muže ekonomiky. Alanu Greenspanovi na rtech visí svět, jako druhdy slovutné Pýthii: "Překročíš-li řeku Pád, zničíš zemi velikou" – no řekněte, jakého vojevůdce by po takovém proroctví jen napadlo, že ta země bude jeho… I Greenspan si hlídá, aby jeho výroky byly dostatečně dvojznačné. Leč i v samé Americe v něm stále víc lidí vidí ďábla, zejména ti, kdo zjišťují, že se jim hodnoty penzijních plánů scvrkávají na polovinu. Dokonce na něj vytahují i starý hřích – že prý nepoznal recesi ani v roce 1990. Tehdy však došlo k jen mírnému poklesu ve dvou čtvrtletích, navíc v době války v Zálivu – za takovou "minirecesi" by dnes lecjaký politik dal půl království i princeznu.

Rok se s rokem sešel a vidíme, že loni v březnu probuzený technologický medvěd nejen neulehl k zimnímu spánku, ale s chutí plení křemíkové úly dál. Občas přikousne i z klasických trhů, nedávno si smlsnul dokonce na bankách – holt je to všežravec. Anebo že by nám v devadesátých letech padalo moc šestek a vybrali jsme si jaksi pravděpodobnosti "na dluh". A dluhy se musí splácet; jde jen o to, s jakým úrokem.

Co ještě sežere medvěd? Čeká nás dlouhodobá stagnace? Kdy podle Vás dosáhne Nasdaq Composite znovu pěti tisíc bodů? Za rok, dva, pět, deset? Nikdy? Co si myslíte? Napište nám!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2001 13:16, TGP

Pravděpodobnost - skoro stejně kouzelné slovo jako statistika. Statisticky lze dokázat úplně vše a na pravděpodobnost se pak vymluvit, pokud to nevyjde :-) Běžný člověk to ale často příliš netuší a tak se dá velmi jednoduše ukecat. Obvykle ke své vlastní škodě.

+31
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

19. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Bezvavlasy, českého e-shopu s téměř půlmiliardovým obratem? Zeptali jsme se investičních expertů.

Nováček na burze: Akcie od 490 korun, úpis začíná

18. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Nováček na burze: Akcie od 490 korun, úpis začíná

Na trh Start pražské burzy míří další nová akcie, tentokrát si pro peníze od investorů jde společnost Bezvavlasy, druhý největší prodejce vlasové kosmetiky v Česku po Notinu. Prodejem... celý článek

Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

18. 8. 2022 | Alan Pock | 1 komentář

Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Mnoho lidí přestává v době krize investovat. Hodnota řady aktiv, která se nyní dostávají pod cenu, ale v dlouhodobějším horizontu opět poroste. Navíc stále existují aktiva, která dokážou... celý článek

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.