Kolik zaplatíte za hodinu bez milovaného dítěte?

Kolik zaplatíte za hodinu bez milovaného dítěte?
Večer jsem chtěla vyrazit s manželem po dlouhé době do divadla, ale opět nastal problém, kdo pohlídá tříletého neposedného syna. Naše ochotné babičky bohužel bydlí poměrně daleko, a proto jsem přemýšlela, která kamarádka se stane obětí tentokrát. Nakonec jsem ale raději začala hledat v telefonním seznamu paní na hlídání.

Nalistovala jsem stránku označenou hlídání dětí a začala jsem vytáčet telefonní čísla. Pouze v agentuře Domestica jsem nepochodila vůbec, jinak jsem se vždycky úspěšně dovolala. Na druhé straně drátu mi začal milý ženský hlas vysvětlovat vše, co mě právě zajímalo.

Když jsem začala s obvoláváním agentur, bylo pět hodin odpoledne. Jen agentura Borůvka byla schopná vyhovět okamžitě. Ve většině ostatních požadovali nahlášení hlídání alespoň s denním předstihem. Do Harmonie by stačilo zavolat téhož dne ráno.

Pustím cizí ženu do bytu

Cizí člověk v domě a ještě s mým malým dítětem? Ve všech agenturách mě ujistili, že jejich pracovnice musí předložit výpis z rejstříku trestů a absolvovat psychologické testy. Případně jsou k dispozici i reference ostatních maminek nebo předchozích zaměstnavatelů. Zdravotní průkaz, který zaručuje bezinfekčnost, je většinou také samozřejmostí. Agentura Admína mi nabídla předběžné seznámení s konkrétní pracovnicí v kavárně nebo ve své centrále.

Agentura Borůvka upravuje vlastními vnitřními předpisy i náhradu škod, které by její zaměstnankyně mohla případně v bytě zákaznice způsobit. Do určité výše (například dva tisíce korun) je platí sama pracovnice a větší škody uhradí pojišťovna.

Sestřička, matka s odrostlými dětmi nebo studentka?

Protože doba strávená bez maminky je pro dítě vždycky zátěž, mělo by být alespoň ve společnosti osoby, se kterou se cítí příjemně a hlavně bezpečně. Dozvěděla jsem se, že mé dítě by hlídaly převážně studentky. Agentura Babysitting dokonce nabízí výhradně služby posluchaček pedagogických a lékařských fakult nebo zdravotních sester. To může, ale také nemusí, být zárukou kvality. Odborník, který neumí být laskavý, přátelský a případně hravý, jen těžko najde společnou řeč s malým dítětem. Mezi další zaměstnankyně agentur hlídajících děti patří učitelky, pedagogické pracovnice či alespoň maminky s odrostlými potomky.

Některé chůvy jsou ochotné vaše dítě jen pohlídat, jiné nabízejí aktivní hlídání - zpravidla ovšem za příplatek. Je například možné, aby si vaše starší dítě napsalo úkoly do školy nebo se připravovalo na zítřejší vyučování. Mnohé agentury poskytují výuku jazyků, kreslení nebo třeba hru na flétnu, jen musíte své požadavky sdělit už při výběru chůvy.

A kolik zaplatíte?

Ceny jsou zpravidla nižší za pravidelné hlídání (několik hodin týdně). Při občasných návštěvách divadla, kina, přátel nebo restaurace se jedná o občasné hlídaní. Hodinová sazba se v Praze pohybuje zhruba v rozmezí od padesáti do sta korun, ceny pro mimopražské maminky jsou zpravidla nižší (například jihlavská agentura Hlídání a doučování dětí má maximální sazbu 55 korun za hodinu). U většiny agentur jsou nejdražší první hodiny a hodinová sazba se snižuje s růstem doby celkového hlídání. Za doučování nebo přípravu do školy účtují agentury většinou příplatky až padesát korun k běžné hodinové sazbě. Agentura Borůvka požaduje při hlídání dítěte registrační poplatek (při každém jednorázovém hlídání padesát korun, při pravidelném hlídání dvě stě korun na půl roku), který může hodinovou sazbu, zvlášť při kratším hlídání, značně zvýšit.

Výběr ze sazebníku jedné z agentur
hlídání do 2 hodin100 Kč
hlídání do 3 hodin75 Kč
hlídání 4 a více hodin60 Kč
příprava do školypříplatek 20 Kč
doučování150 Kč
cestovné50 Kč
Dopravu do vašeho bydliště si pracovnice agentury přes den zajistí sama, cestovné jste jí ale někdy povinni proplatit. Jedná se zpravidla o fixní částku, která činí například 35 korun u agentury Babysitting, ale třeba i 55 korun u Harmonie. Po 22. hodině (výjimečně po 23. hodině) jste povinni chůvu odvézt do místa jejího bydliště nebo jí zaplatit taxík. Některé agentury se spokojí s dopravou k nejbližší stanici metra.

A jak to všechno dopadlo?

Rozhodla jsem se nakonec pro agenturu Borůvka, která byla schopná poskytnout své služby hned večer. Po návratu z divadla syn už spokojeně spal a náš byt vypadal stejně jako v době odchodu. Po třech hodinách hlídání jsme zaplatili chůvě taxík a 290 korun za hlídání.

Už jste někdy vyzkoušeli služby podobné agentury? Jaké máte zkušenosti? Jste ochotní svěřit své dítě cizímu člověku? Podělte se o své zkušenosti!

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 8. 2003 20:56, Chuva Eva

Ahoj jsem zkušená chůva zdravotní sestřička,které odchází milované hlídací dítko v září do školky,tudíž jsem téměř kdykoliv k dispozici.Pokud platí poptávka ozvěte se.na požádání poskytnu kontakt na bývalou zaměstnavatelku,kde jsem 2 roky hlídala chlapečka.tel.602776923

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 11. 2005 10:06, usnicka

Dobrý den, maminko!
Miluji děti a občas bych nějakého prcka U NÁS DOMA pohlídala - čas kdykoli. Je mi 34 let, mvychovávám14-tiletého syna a bydlím kousek od Uherského Hradiště. Věk dítěte nerozhoduje, může být i středně zdrav. postižené.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

Z českého finančního trhu mizí značka Axa. Všechny pobočky společností, které loni koupila Uniqa, už mají nové logo, tedy Uniqa místo Axa.

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 48 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Jak na to? A „vidí“ finanční správa na burzy virtuálních měn? celý článek

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

13. 1. 2021 | Martin Mašát | 1 komentář

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

Tabulka průměrných výnosů za rok 2020 je celá v zeleném. A kolik vydělaly podílové fondy za posledních pět nebo deset let? Vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.