Do Německa za pár šupů

Do Německa za pár šupů
Až donedávna platilo, že nejlevnějším dopravním prostředkem při cestě do zahraničí je auto, případně autobus. Dnes se ale najdou i cenově výhodnější způsoby, dostupnější bývá též vlak.

Při cestě do zahraničí se vyplatí promyslet volbu a kombinaci dopravních prostředků. Podrobnějším rozborem narazíte na různé výhody a slevy dopravců, ty mohou cenu jízdenky podstatně snížit.

Vydejte se třeba do bavorské metropole. Pokud vás pohodová atmosféra Mnichova a jeho obyvatel osloví, dejte si repete na podzim. To je Mnichov plný veselí a piva, slaví se Oktoberfest. Dát dohromady pět milovníků pěnivého moku snad nebude problém. Klasická nezpáteční jízdenka Praha - Mnichov vyjde u přepážky na pražském Wilsonově nádraží na 1600 korun. Při koupi Schönes-Wochenende-Ticket a jízdenky Praha – Plzeň je celková částka (rozpočítáno na pět osob) výrazně menší - 238 korun.

České dráhy ve spolupráci s německými Deutsche Bahn (DB) od roku 1999 nabízejí takzvanou Českoněmeckou jízdenku přátelství . Ta umožňuje cestovat o víkendu na příhraničních německých tratích za cenu jízdenky z vlakové zastávky v České republice na českoněmeckou hranici. V loňském roce byl tento experiment, zavedený původně na hranicích se Saskem, rozšířen i na bavorské pohraničí. Jedete-li nyní o víkendu například z Plzně do Řezna, koupíte si jen jízdenku na hranici, třeba do Železné rudy (z Plzně vás přijde jednosměrné jízdné na 70 korun), ale pojedete až do Řezna.

Při výletu hlouběji do německého vnitrozemí užijete Schönes-Wochenende-Ticket (v překladu Německých drah Hezký víkend jízdenka), která v přepočtu stojí 780 korun. Umožňuje jednodenní víkendové cestování po všech německých železnicích až pětici osob.

Kombinací obou těchto služeb získáte správný cenový koktejl, jak je vidno na příkladu cesty z Prahy do Mnichova. Jízdenka Schönes-Wochenende-Ticket je totiž akceptována také na tratích Českoněmecké jízdenky přátelství. Schönes-Wochenende-Ticket lze koupit na největších českých nádražích, například na hlavním nádraží v Praze.

Jaký význam mají tyto zvýhodněné jízdenky pro železniční přepravce? Jsou pro ně přínosem? Pokud by byly České a Německé dráhy klasickými firmami sledující jen zisk, pak žádný. Protože jejich vlastníci - český stát a německé spolkové země sledují "vyšší" cíle, jako rozvoj příhraničních regionů či podporu zaměstnanosti, pak jsou přínosem. Příkladem dokládajícím rostoucí oblíbenost tohoto typu dopravy jsou česko-saské spoje, které musely být posíleny, aby vyhověly zvýšené poptávce českých i německých turistů. Nejvíc se raduje pasažér. Na levném jízdném vydělá především on.

Jak cestovat do Mnichova
Cena/ koruny Čas/ hodiny
Letadlo 9000 3
Auto 1500 4,5
Autobus 950 6
Vlak (klasická jízdenka) 1600 6
Vlak (Schönes-Wochenende-Ticket) 238 7

Jeli jste někdy do zahraničí vlakem. Myslíte, že se s ním někdy při cestě do Spolkové repupliky Německo svezete? Jaké máte zkušenosti s cestováním po železnici? Podělte se o své zkušenosti!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2001 15:15, Marek1

Připojuji svou zkušenost.Dvakrát jsem využil zvýhodněných jízdenek ČD a DB.Jel jsem z Prahy do Drážďan a zpět.Jízdenka přisla asi na 200,-CZK tam i zpět.
Myslím si,že by se ČD mohly pokusit o podobné věci i s dalšími sousedy.Já jsem z přihraničí s Polskem,tady nic takového není a určitě by to přispělo k rozvoji turistiky.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Investoři nasadili růžové brýle. Zlatý listopad podílových fondů

10. 12. 2023 | Martin Mašát

Investoři nasadili růžové brýle. Zlatý listopad podílových fondů

Listopad byl pro investory jedním z nejúspěšnějších měsíců za kolik let. Americké akcie vyskočily skoro o devět procent, evropské o osm. Dluhopisové trhy nezaostávaly. Vývoj podílových... celý článek

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

9. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

Bitcoin pořídíte za milion, policie stíhá lidi z XIXOIO, ve Švýcarsku zaplatíte bitcoinem i daně, pokrytci z JPMorgan si nevidí do pusy a Do Kwon bude vydán do USA. Je tu další Týden... celý článek

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Partners Financial Services