Do Německa za pár šupů

Do Německa za pár šupů
Až donedávna platilo, že nejlevnějším dopravním prostředkem při cestě do zahraničí je auto, případně autobus. Dnes se ale najdou i cenově výhodnější způsoby, dostupnější bývá též vlak.

Při cestě do zahraničí se vyplatí promyslet volbu a kombinaci dopravních prostředků. Podrobnějším rozborem narazíte na různé výhody a slevy dopravců, ty mohou cenu jízdenky podstatně snížit.

Vydejte se třeba do bavorské metropole. Pokud vás pohodová atmosféra Mnichova a jeho obyvatel osloví, dejte si repete na podzim. To je Mnichov plný veselí a piva, slaví se Oktoberfest. Dát dohromady pět milovníků pěnivého moku snad nebude problém. Klasická nezpáteční jízdenka Praha - Mnichov vyjde u přepážky na pražském Wilsonově nádraží na 1600 korun. Při koupi Schönes-Wochenende-Ticket a jízdenky Praha – Plzeň je celková částka (rozpočítáno na pět osob) výrazně menší - 238 korun.

České dráhy ve spolupráci s německými Deutsche Bahn (DB) od roku 1999 nabízejí takzvanou Českoněmeckou jízdenku přátelství . Ta umožňuje cestovat o víkendu na příhraničních německých tratích za cenu jízdenky z vlakové zastávky v České republice na českoněmeckou hranici. V loňském roce byl tento experiment, zavedený původně na hranicích se Saskem, rozšířen i na bavorské pohraničí. Jedete-li nyní o víkendu například z Plzně do Řezna, koupíte si jen jízdenku na hranici, třeba do Železné rudy (z Plzně vás přijde jednosměrné jízdné na 70 korun), ale pojedete až do Řezna.

Při výletu hlouběji do německého vnitrozemí užijete Schönes-Wochenende-Ticket (v překladu Německých drah Hezký víkend jízdenka), která v přepočtu stojí 780 korun. Umožňuje jednodenní víkendové cestování po všech německých železnicích až pětici osob.

Kombinací obou těchto služeb získáte správný cenový koktejl, jak je vidno na příkladu cesty z Prahy do Mnichova. Jízdenka Schönes-Wochenende-Ticket je totiž akceptována také na tratích Českoněmecké jízdenky přátelství. Schönes-Wochenende-Ticket lze koupit na největších českých nádražích, například na hlavním nádraží v Praze.

Jaký význam mají tyto zvýhodněné jízdenky pro železniční přepravce? Jsou pro ně přínosem? Pokud by byly České a Německé dráhy klasickými firmami sledující jen zisk, pak žádný. Protože jejich vlastníci - český stát a německé spolkové země sledují "vyšší" cíle, jako rozvoj příhraničních regionů či podporu zaměstnanosti, pak jsou přínosem. Příkladem dokládajícím rostoucí oblíbenost tohoto typu dopravy jsou česko-saské spoje, které musely být posíleny, aby vyhověly zvýšené poptávce českých i německých turistů. Nejvíc se raduje pasažér. Na levném jízdném vydělá především on.

Jak cestovat do Mnichova
Cena/ koruny Čas/ hodiny
Letadlo 9000 3
Auto 1500 4,5
Autobus 950 6
Vlak (klasická jízdenka) 1600 6
Vlak (Schönes-Wochenende-Ticket) 238 7

Jeli jste někdy do zahraničí vlakem. Myslíte, že se s ním někdy při cestě do Spolkové repupliky Německo svezete? Jaké máte zkušenosti s cestováním po železnici? Podělte se o své zkušenosti!

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2001 15:15, Marek1

Připojuji svou zkušenost.Dvakrát jsem využil zvýhodněných jízdenek ČD a DB.Jel jsem z Prahy do Drážďan a zpět.Jízdenka přisla asi na 200,-CZK tam i zpět.
Myslím si,že by se ČD mohly pokusit o podobné věci i s dalšími sousedy.Já jsem z přihraničí s Polskem,tady nic takového není a určitě by to přispělo k rozvoji turistiky.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.