Do Německa za pár šupů

Do Německa za pár šupů
Až donedávna platilo, že nejlevnějším dopravním prostředkem při cestě do zahraničí je auto, případně autobus. Dnes se ale najdou i cenově výhodnější způsoby, dostupnější bývá též vlak.

Při cestě do zahraničí se vyplatí promyslet volbu a kombinaci dopravních prostředků. Podrobnějším rozborem narazíte na různé výhody a slevy dopravců, ty mohou cenu jízdenky podstatně snížit.

Vydejte se třeba do bavorské metropole. Pokud vás pohodová atmosféra Mnichova a jeho obyvatel osloví, dejte si repete na podzim. To je Mnichov plný veselí a piva, slaví se Oktoberfest. Dát dohromady pět milovníků pěnivého moku snad nebude problém. Klasická nezpáteční jízdenka Praha - Mnichov vyjde u přepážky na pražském Wilsonově nádraží na 1600 korun. Při koupi Schönes-Wochenende-Ticket a jízdenky Praha – Plzeň je celková částka (rozpočítáno na pět osob) výrazně menší - 238 korun.

České dráhy ve spolupráci s německými Deutsche Bahn (DB) od roku 1999 nabízejí takzvanou Českoněmeckou jízdenku přátelství . Ta umožňuje cestovat o víkendu na příhraničních německých tratích za cenu jízdenky z vlakové zastávky v České republice na českoněmeckou hranici. V loňském roce byl tento experiment, zavedený původně na hranicích se Saskem, rozšířen i na bavorské pohraničí. Jedete-li nyní o víkendu například z Plzně do Řezna, koupíte si jen jízdenku na hranici, třeba do Železné rudy (z Plzně vás přijde jednosměrné jízdné na 70 korun), ale pojedete až do Řezna.

Při výletu hlouběji do německého vnitrozemí užijete Schönes-Wochenende-Ticket (v překladu Německých drah Hezký víkend jízdenka), která v přepočtu stojí 780 korun. Umožňuje jednodenní víkendové cestování po všech německých železnicích až pětici osob.

Kombinací obou těchto služeb získáte správný cenový koktejl, jak je vidno na příkladu cesty z Prahy do Mnichova. Jízdenka Schönes-Wochenende-Ticket je totiž akceptována také na tratích Českoněmecké jízdenky přátelství. Schönes-Wochenende-Ticket lze koupit na největších českých nádražích, například na hlavním nádraží v Praze.

Jaký význam mají tyto zvýhodněné jízdenky pro železniční přepravce? Jsou pro ně přínosem? Pokud by byly České a Německé dráhy klasickými firmami sledující jen zisk, pak žádný. Protože jejich vlastníci - český stát a německé spolkové země sledují "vyšší" cíle, jako rozvoj příhraničních regionů či podporu zaměstnanosti, pak jsou přínosem. Příkladem dokládajícím rostoucí oblíbenost tohoto typu dopravy jsou česko-saské spoje, které musely být posíleny, aby vyhověly zvýšené poptávce českých i německých turistů. Nejvíc se raduje pasažér. Na levném jízdném vydělá především on.

Jak cestovat do Mnichova
Cena/ koruny Čas/ hodiny
Letadlo 9000 3
Auto 1500 4,5
Autobus 950 6
Vlak (klasická jízdenka) 1600 6
Vlak (Schönes-Wochenende-Ticket) 238 7

Jeli jste někdy do zahraničí vlakem. Myslíte, že se s ním někdy při cestě do Spolkové repupliky Německo svezete? Jaké máte zkušenosti s cestováním po železnici? Podělte se o své zkušenosti!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2001 15:15, Marek1

Připojuji svou zkušenost.Dvakrát jsem využil zvýhodněných jízdenek ČD a DB.Jel jsem z Prahy do Drážďan a zpět.Jízdenka přisla asi na 200,-CZK tam i zpět.
Myslím si,že by se ČD mohly pokusit o podobné věci i s dalšími sousedy.Já jsem z přihraničí s Polskem,tady nic takového není a určitě by to přispělo k rozvoji turistiky.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.