Je americká bonanza minulostí?

Je americká bonanza minulostí?
Spojené státy americké zažily v uplynulém desetiletí historicky nejdelší období růstu své ekonomiky. V samotném loňském roce rostla americká ekonomika nejvíce od roku 1984, když hrubý domácí produkt vzrostl v reálném vyjádření o více něž pět procent, což je míra, kterou našinec už dlouho nepamatuje.

Pokaždé v posledních čtyřech letech vzrostla americká ekonomika o více než čtyři procenta a na poslední pokles reálného produktu v roce 1991 si už vzpomene jen málokdo. Investoři, kteří vsadili na americké kapitálové trhy, zaznamenávali v posledním desetiletí rok co rok dvouciferné výnosy. Bohužel, jak praví jedno velmi pravdivé pořekadlo, po každém flámu následuje kocovina.

Přijde stagnace?

Poslední údaje ze zámoří naznačují, že dochází minimálně ke stagnaci nejvyspělejší ekonomiky na světě. V posledním čtvrtletí loňského roku došlo k poklesu tempa růstu americké ekonomiky na 1,1 procenta, což je přesně pokles o 50 procent oproti předcházejícímu kvartálu a o jednu třetinu procenta méně, než američtí ekonomové předpokládali. Zároveň se jedná o nejpomalejší čtvrtletní růst amerického produktu od roku 1995, kdy společnosti zaznamenaly prudký nárůst svých zásob. Varovným signálem je zejména pokles spotřebitelské důvěry o 25 procent od září minulého rok. Vyjadřuje snížení důvěry domácností ve stabilitu ekonomiky a situaci na trhu práce. Tak velké snížení je normálně obvyklé jen v obdobích recese. Chování spotřebitelů je velmi ostře sledováno, protože spotřebitelské výdaje se podílejí zhruba na dvou třetinách celkového produktu.

Recese nehrozí

Nicméně americká ekonomika má zatím do stavu recese stejně daleko jako Česká republika do Evropské unie. Z nedávno uveřejněných údajů vyplývá, že ačkoliv spotřebitelé vyjadřují své obavy z budoucího vývoje ekonomiky, tak v prvních měsících tohoto roku naopak utratili mnohem více než na konci předešlého roku. Rovněž výrobci zaznamenali největší nárůst své produkce za posledních dvanáct měsíců, což příliš nesignalizuje recesi americké ekonomiky. Jen tak okraj, ekonomická literatura definuje recesi jako pokles reálného produktu ve dvou po sobě jdoucích kvartálech. Americká ekonomika však doposud stále roste, byť podstatně pomalejším tempem.

Nejednoznačná situace byla také důvodem prohlášení šéfa americké centrální banky Alana Greenspana, který jasně deklaroval, že Fed v blízké budoucnosti může přikročit k dalšímu snížení klíčové úrokové sazby. Nelze očekávat, že tak učiní dříve než na pravidelném zasedání Fedu naplánovaném na 20. března. Snížení úrokové sazby by zvýšilo bankovní rezervy a zpřístupnilo tolik potřebný kapitál pro podniky. Zvýšení množství peněz v ekonomice by ovšem mohlo vyvolat inflační tlaky, což by bylo v rozporu s povinností Fedu se starat o stabilitu cen v ekonomice, obzvláště v kontextu rostoucí cenové hladiny v USA. Index cen výrobců, který je jednou z hlavních měr vyjadřujících úroveň cenové hladiny, vzrostl za posledních 12 měsíců o 4,8 procenta, což je nejvíce za posledních deset let.

Mají se Češi bát?

Co z toho vyplývá pro českého investora? V současné době se dá s relativně velkou jistotou předpokládat další snižování úrokových sazeb, což by bylo pro ty, kteří investují na americkém kapitálovém trhu, bezpochyby pozitivním signálem. Pokles úrokových sazeb je obvykle následován růstem cen akcií i dluhopisů. Je třeba mít ovšem na paměti, že kapitálové trhy stejně tak jako ekonomika reagují na změny měnové politiky s určitým zpožděním, zpravidla v rozmezí šesti a dvanácti měsíců. Dlouhodobí investoři však mohou očekávat ještě několikeré změny úrokových sazeb, proto by současným změnám neměli přikládat větší důležitost.

Čeští investoři by rovněž neměli opominout vývoj devizového kurzu, který, jak se zdá, by tentokrát mohl být na jejich straně, protože snížení amerických úrokových sazeb by se mohlo pozitivně odrazit v kurzu české koruny oproti americkému dolaru. Od května loňského roku, kdy byl americký dolar v korunovém vyjádření nejdražší, došlo k jeho více než šestiprocentnímu znehodnocení.

Pomohou nižší daně

Americká ekonomika se sice v současné době nachází ve fázi jisté stagnace, ale není důvodu se obávat nějakého většího propadu, obzvláště nyní, když Bushova administrativa předkládá návrh na snížení daní z příjmu, jež by v následujících deseti letech přineslo do americké ekonomiky kolem 1,6 bilionu amerických dolarů. Uvolněné peníze se objeví ... hádejte kde? Na kapitálovém trhu, čímž podpoří růst kurzu akcií.

Psáno pro časopis Redhot.

Kam až se propadne Nasdaq? Jak se americké problémy projeví v Evropě a v ČR? Bojíte se americké recese? Stojí za to nyní investovat? Kde a do čeho? Napište nám svůj názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2001 12:36, TGP

"ekonomiky", před "měl" nepatří čárka, velké P už jste si opravil sám... Tři chyby ve dvou větách - dost dobré!

Zobrazit celé vlákno

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 3. 2001 13:16, shubert

...ekonomice...vy taky asi nebudete češtinář, že?

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 27 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

20. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Co stojí za raketovým růstem bitcoinu? Kdy jeho hodnota překoná hranici 20 tisíc dolarů? A co bude pro kryptoměny příští rok klíčové?

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.