Papírové euro už čeká za rohem

Papírové euro už čeká za rohem
Úderem konce roku zazvoní umíráček německé marce a brzy i ostatním jedenácti měnám eurozóny. Zatímco bezhotovostní euro se nás moc nedotklo, ti z nás, kteří mají doma hotové peníze zemí měnové unie, by se měli na změnu připravit.

Do doby, než se setkáme se skutečnými eurovými bankovkami, zbývá ještě devět měsíců. Pro ty z nás, kteří mají své devizy v bance, to žádnou změnu nepřinese. Účty vedené v měnách Eurozóny budou bez jakéhokoliv poplatku převedeny do eur automaticky. Máte-li však v hrníčku schované německé marky, francouzské franky či jiné měny, budete si je muset včas vyměnit. Platnost německých marek končí s koncem roku, u ostatních měn o jeden až dva měsíce později.

Není se čeho bát

Všechny nové eurové bankovky si můžete prohlédnou tady.
Ukončení platnosti rozhodně neznamená, že se z vašich hotových peněz (valut) stanou bezcenné papírky. Bude je možno vyměnit i nadále, ale už za vysoké poplatky. Pro výši poplatku za výměnu bankovek jednotlivých měn za euro je důležitý okamžik této transakce. Začátkem příštího roku začíná v jedenácti zemích EMU (Evropské měnové unie) tzv. paralelní oběh - obchodníci přijímají jak původní měnu, tak nová eura. Ten končí nejpozději 28. února 2002 (někde dříve, podle data v tabulce). Výjimkou je Německo, kde oficiálně končí platnost marky poslední půlnocí tohoto roku a poté už platí pouze nová měna. Německé svazy obchodníků a komerční banky se však zavázaly markové bankovky přijímat bez jakýchkoliv poplatků až do konce února. Během této doby je možno vyměnit či utratit všechny hotové peníze v bankách a obchodech příslušných zemích bez jakýchkoliv poplatků. V českých peněžních ústavech budete muset zaplatit směnárenské poplatky podle sazebníku, můžete tak zaplatit za konverzi i několik procent hodnoty. Po uplynutí lhůty (viz tabulka) pro přijímání starých bankovek nastává tzv. prekluze. Během této doby jsou bankovky měn EMU vyměňovány bezpoplatkově pouze v centrálních bankách příslušných zemí a bude tak možno činit po dalších nejméně deset let (některé měny půjde vyměnit i po dvaceti letech). V praxi to však znamená, že poplatek za výměnu se v českých bankách bude pohybovat v řádu desítek procent.

Kdy končí platnost místních měn v jednotlivých zemích EMU
  Země Měna Konec platnosti
Německo německá marka 31. prosinec 2001
Nizozemsko gulden 28. leden 2002
Irsko irský punt 9. únor 2002
Francie francouzský frank 17. únor 2002
Řecko drachma 28. únor 2002
Itálie italská lira 28. únor 2002
Rakousko šilink 28. únor 2002
Portugalsko escudo 28. únor 2002
Španělsko peseta 28. únor 2002
Lucembursko lucemburský frank 28. únor 2002
Finsko finská marka 28. únor 2002
Belgie belgický frank 28. únor 2002
Uvedeným datem končí platnost (a jejich přijímání v obchodech) národních měn v jednotlivých zemích EMU. Výjimkou je Německo, kde sice platnost skonci poslednim prosincem tohoto roku, obchodníci však budou marky přijímat až do konce února 2002.

Zatímco bankovky budou ve všech zemích stejné u mincí si bude každá země moci vytvořit vlastní rubovou stranu. Zde vidíte portugalský rub jednoeurové mince, její líc a německý rub. Všechna nová kovová platidla si můžete prohlédnou zde.
Bankovky vyměníte, mince vám zůstanou

S výměnou peněz nemusíte čekat až na chvíli, kdy půjde získat hotové peníze. Můžete si je vyměnit již dnes jejich uložením na devizový účet v bance. Ten může být veden v eurech či jiných měnách EMU. Pokud jsou většina vašich valut bankovky, nebude mít s nimi mít problém ani po skončení jejich platnosti. Horší situace je ale u mincí. Již dnes nejsou drobné mince většinou bank přijímány, nezapomeňte je tedy při nejbližší cestě do zahraničí utratit. Pokud to nestihnete, nemusíte litovat, zůstane vám hezká památka.

Přestože termín konec platnosti zní hrozivě, není nutno se příliš obávat. Určitě ale není vhodné nechávat výměnu svých valut na poslední chvíli, vyhnete se tak stresu a vysokým poplatkům.

Už se chystáte na hotovostní euro? Myslíte si, že pomůže devizovému kurzu této měny? Líbí se vám mince a bankovky společné evropské měny? Podělte se o své názory s ostatními.

Zde si můžete prohlédnout nové eurové bankovky a mince.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 3. 2001 13:43, PetrV

Kromě vyobrazení na našich stránkách můžete také najít informace o bezpečnostních prvcích bankovek na stránkách Evropské centrální banky. Pokud budete valuty nakupovat v licencovaných směnárnách, je pravděpodobnost padělku minimální. Pravdou však je, že především v prvních dnech příštího roku můžete obdržet různé pochybné napodobeniny v obchodech. Myslím však, že s blížícím se koncem roku bude informační kampaň silnější a o vzhledu a zabezpečení nových bankovek budou dostupné podrobnější informace.

Zobrazit celé vlákno

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 3. 2001 16:51

jakykoliv rub je platny v kterekoli zemi menove unie

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.