Papírové euro už čeká za rohem

Papírové euro už čeká za rohem
Úderem konce roku zazvoní umíráček německé marce a brzy i ostatním jedenácti měnám eurozóny. Zatímco bezhotovostní euro se nás moc nedotklo, ti z nás, kteří mají doma hotové peníze zemí měnové unie, by se měli na změnu připravit.

Do doby, než se setkáme se skutečnými eurovými bankovkami, zbývá ještě devět měsíců. Pro ty z nás, kteří mají své devizy v bance, to žádnou změnu nepřinese. Účty vedené v měnách Eurozóny budou bez jakéhokoliv poplatku převedeny do eur automaticky. Máte-li však v hrníčku schované německé marky, francouzské franky či jiné měny, budete si je muset včas vyměnit. Platnost německých marek končí s koncem roku, u ostatních měn o jeden až dva měsíce později.

Není se čeho bát

Všechny nové eurové bankovky si můžete prohlédnou tady.
Ukončení platnosti rozhodně neznamená, že se z vašich hotových peněz (valut) stanou bezcenné papírky. Bude je možno vyměnit i nadále, ale už za vysoké poplatky. Pro výši poplatku za výměnu bankovek jednotlivých měn za euro je důležitý okamžik této transakce. Začátkem příštího roku začíná v jedenácti zemích EMU (Evropské měnové unie) tzv. paralelní oběh - obchodníci přijímají jak původní měnu, tak nová eura. Ten končí nejpozději 28. února 2002 (někde dříve, podle data v tabulce). Výjimkou je Německo, kde oficiálně končí platnost marky poslední půlnocí tohoto roku a poté už platí pouze nová měna. Německé svazy obchodníků a komerční banky se však zavázaly markové bankovky přijímat bez jakýchkoliv poplatků až do konce února. Během této doby je možno vyměnit či utratit všechny hotové peníze v bankách a obchodech příslušných zemích bez jakýchkoliv poplatků. V českých peněžních ústavech budete muset zaplatit směnárenské poplatky podle sazebníku, můžete tak zaplatit za konverzi i několik procent hodnoty. Po uplynutí lhůty (viz tabulka) pro přijímání starých bankovek nastává tzv. prekluze. Během této doby jsou bankovky měn EMU vyměňovány bezpoplatkově pouze v centrálních bankách příslušných zemí a bude tak možno činit po dalších nejméně deset let (některé měny půjde vyměnit i po dvaceti letech). V praxi to však znamená, že poplatek za výměnu se v českých bankách bude pohybovat v řádu desítek procent.

Kdy končí platnost místních měn v jednotlivých zemích EMU
  Země Měna Konec platnosti
Německo německá marka 31. prosinec 2001
Nizozemsko gulden 28. leden 2002
Irsko irský punt 9. únor 2002
Francie francouzský frank 17. únor 2002
Řecko drachma 28. únor 2002
Itálie italská lira 28. únor 2002
Rakousko šilink 28. únor 2002
Portugalsko escudo 28. únor 2002
Španělsko peseta 28. únor 2002
Lucembursko lucemburský frank 28. únor 2002
Finsko finská marka 28. únor 2002
Belgie belgický frank 28. únor 2002
Uvedeným datem končí platnost (a jejich přijímání v obchodech) národních měn v jednotlivých zemích EMU. Výjimkou je Německo, kde sice platnost skonci poslednim prosincem tohoto roku, obchodníci však budou marky přijímat až do konce února 2002.

Zatímco bankovky budou ve všech zemích stejné u mincí si bude každá země moci vytvořit vlastní rubovou stranu. Zde vidíte portugalský rub jednoeurové mince, její líc a německý rub. Všechna nová kovová platidla si můžete prohlédnou zde.
Bankovky vyměníte, mince vám zůstanou

S výměnou peněz nemusíte čekat až na chvíli, kdy půjde získat hotové peníze. Můžete si je vyměnit již dnes jejich uložením na devizový účet v bance. Ten může být veden v eurech či jiných měnách EMU. Pokud jsou většina vašich valut bankovky, nebude mít s nimi mít problém ani po skončení jejich platnosti. Horší situace je ale u mincí. Již dnes nejsou drobné mince většinou bank přijímány, nezapomeňte je tedy při nejbližší cestě do zahraničí utratit. Pokud to nestihnete, nemusíte litovat, zůstane vám hezká památka.

Přestože termín konec platnosti zní hrozivě, není nutno se příliš obávat. Určitě ale není vhodné nechávat výměnu svých valut na poslední chvíli, vyhnete se tak stresu a vysokým poplatkům.

Už se chystáte na hotovostní euro? Myslíte si, že pomůže devizovému kurzu této měny? Líbí se vám mince a bankovky společné evropské měny? Podělte se o své názory s ostatními.

Zde si můžete prohlédnout nové eurové bankovky a mince.

Líbil se vám článek?

-36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 3. 2001 13:43, PetrV

Kromě vyobrazení na našich stránkách můžete také najít informace o bezpečnostních prvcích bankovek na stránkách Evropské centrální banky. Pokud budete valuty nakupovat v licencovaných směnárnách, je pravděpodobnost padělku minimální. Pravdou však je, že především v prvních dnech příštího roku můžete obdržet různé pochybné napodobeniny v obchodech. Myslím však, že s blížícím se koncem roku bude informační kampaň silnější a o vzhledu a zabezpečení nových bankovek budou dostupné podrobnější informace.

Zobrazit celé vlákno

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 3. 2001 16:51

jakykoliv rub je platny v kterekoli zemi menove unie

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.