Co vlastně víte II.?

Co vlastně víte II.?
Připravili jsme pro Vás nový test investičních znalostí, tentokrát sestávající z deseti otázek. Ještě před tím, než začnete pokoušet své štěstí, podívejte se, jak si v předcházejícím investičním testu vedli ostatní.

Naši výzvu přijalo a své investiční znalosti otestovalo více než tisíc návštěvníků Peníze.CZ, a to s průměrnou úspěšností téměř 62 procent. Nic moc, říkáte si. Stále je to ovšem o deset procent lepší výsledek, než kterého dosáhli Američané v podobném testu (i když s trochu jinými otázkami), což je minimálně povzbudivé.

Podle některých ohlasů by se mohlo zdát, že nejvíce nesprávných odpovědí by bylo možné nalézt u dvou otázek týkajících se maximální, respektive minimální jednodenní změny indexu Dow Jones (DJIA). Toto se ukázalo být pravdivé, ale pouze v případě maximálního vzrůstu výše uvedeného indexu, kdy se do správné odpovědi "strefila" pouze pětina dotázaných. Většina spíše tipovala vyšší maximální vzrůst, než ve skutečnosti nastal. Na druhou stranu otázka týkající se největšího propadu DJIA nepřekvapila čtyřicet procent lidí, což svědčí o tom, že propady akciových trhů se lépe vryjí do paměti investorů než růst, který spousta investorů bere jako samozřejmost.

Druhý nejhorší výsledek byl zaznamenán u otázky, která se týkala toho, jak budou reagovat dluhopisy s různou dobou splatnosti na změny úrokových sazeb. Ani ne jedna třetina odpovědí byla správných a téměř polovina lidí nesprávně odpověděla, že cena dluhopisu s delší dobou splatnosti budu méně citlivá na pohyb úrokových sazeb.

Rovněž reinvestiční riziko si vyžádalo své oběti. Správně jej definovala pouze jedna třetina dotazovaných. Zato u věřitelského rizika se nezmýlilo osmdesát procent lidí.

Šedesát procent lidí si myslí, že akcie vždy poskytovaly vyšší výnosy než dluhopisy a nástroje peněžního trhu, což je překvapivé v kontextu padajících trhů v poslední době. Vývoj kurzů si můžete prohlédnou na mapě fondového trhu.

Naopak téměř všichni mají jasno v tom, co jsou dluhopis a akcie a jak tyto cenné papíry ovlivňují celkové riziko portfolia, protože pouze pět, respektive procent odpovědí bylo u těchto otázek nesprávných. Většina také ví, co to je diverzifikace a je si dobře vědoma toho, že výnosy z prodeje podílových listů podléhají dani z příjmu pouze v případě, je-li rozdíl mezi jejich nabytím a prodejem menší než šest měsíců. Více než osm z deseti lidí také správně odpovědělo, že investice do podílových fondů nejsou pojištěny státem. Většina by také správně hledala vysoký podíl pokladničních poukázek právě ve fondech peněžního trhu. Jak tomu reálně je najdete v portfoliích fondů, takto například vypadá portfolio Pioneer Trustu.

Poslední skupinu tvoří otázky, kde se počet správných a nesprávných odpovědí pohyboval zhruba na stejné úrovni. Téměř polovina lidí si spletla správcovský poplatek se vstupním poplatkem nebo si myslí, že správcovský poplatek podílových fondů je pouze jednorázový. Kéž by byl! Více informacích o poplatcích najdete v žebříčcích fondů.

Při růstu úrokových měr cena dluhopisu klesá, i když asi čtyřicet procent odpovědí naznačovalo buď pravý opak nebo případně nezávislost ceny dluhopisu na změnách úrokových měr. Podílový fond samotný nemá právní subjektivitu. Je sice spravován investiční společností, ale jeho skutečnými vlastníky jsou podílnící. Tady zaváhala více než jedna polovina lidí.

Indexové fondy se nesnaží překonat zvolený index, jak se domnívá jedna pětina respondentů. Kouzlo pasivního investování naopak spočívá ve spokojení se s tržními výnosy (před odečtěním velmi nízkých správcovských poplatků).

Nový investiční test najdete zde, pokud zatoužíte po starém, je tady. Přečíst si můžete i názory na starší z testů.

Doufáme, že vám naše testy alespoň trochu pomohou při seznamování se světem velkých peněz a budeme jenom rádi, když nám sdělíte vaše názory či připomínky k testům.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 2. 2001 17:24, HradilD

Rád bych, ale nevím jak jste k tomu číslu dospěl. Mimochodem, konzultoval sem tuto věc s webem Staffordské univerzity v UK a jejich materiály potvrzují to, co jsem napsal výše (1x,2x,3x...).
Podívejte se, je tam pěkná animace na rozdělení hodnot kolem průměru: http://www.staffs.ac.uk/sands/buss/bscal/mandev/m_qm/t_mld/mld_i.htm

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 2. 2001 16:28, urubkova

Udělala jsem si oba testy, ale nebyla jsem sama se sebou nijak zvlášť spokojená. I přesto to považuju za super nápad.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

29. 11. 2022 | Gabriel Pleska

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle... celý článek

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

14. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

Vedoucím nově vytvořeného oddělení Investice v Air Bank se stal sedmačtyřicetiletý Petr Žabža.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.