Co vlastně víte II.?

Co vlastně víte II.?
Připravili jsme pro Vás nový test investičních znalostí, tentokrát sestávající z deseti otázek. Ještě před tím, než začnete pokoušet své štěstí, podívejte se, jak si v předcházejícím investičním testu vedli ostatní.

Naši výzvu přijalo a své investiční znalosti otestovalo více než tisíc návštěvníků Peníze.CZ, a to s průměrnou úspěšností téměř 62 procent. Nic moc, říkáte si. Stále je to ovšem o deset procent lepší výsledek, než kterého dosáhli Američané v podobném testu (i když s trochu jinými otázkami), což je minimálně povzbudivé.

Podle některých ohlasů by se mohlo zdát, že nejvíce nesprávných odpovědí by bylo možné nalézt u dvou otázek týkajících se maximální, respektive minimální jednodenní změny indexu Dow Jones (DJIA). Toto se ukázalo být pravdivé, ale pouze v případě maximálního vzrůstu výše uvedeného indexu, kdy se do správné odpovědi "strefila" pouze pětina dotázaných. Většina spíše tipovala vyšší maximální vzrůst, než ve skutečnosti nastal. Na druhou stranu otázka týkající se největšího propadu DJIA nepřekvapila čtyřicet procent lidí, což svědčí o tom, že propady akciových trhů se lépe vryjí do paměti investorů než růst, který spousta investorů bere jako samozřejmost.

Druhý nejhorší výsledek byl zaznamenán u otázky, která se týkala toho, jak budou reagovat dluhopisy s různou dobou splatnosti na změny úrokových sazeb. Ani ne jedna třetina odpovědí byla správných a téměř polovina lidí nesprávně odpověděla, že cena dluhopisu s delší dobou splatnosti budu méně citlivá na pohyb úrokových sazeb.

Rovněž reinvestiční riziko si vyžádalo své oběti. Správně jej definovala pouze jedna třetina dotazovaných. Zato u věřitelského rizika se nezmýlilo osmdesát procent lidí.

Šedesát procent lidí si myslí, že akcie vždy poskytovaly vyšší výnosy než dluhopisy a nástroje peněžního trhu, což je překvapivé v kontextu padajících trhů v poslední době. Vývoj kurzů si můžete prohlédnou na mapě fondového trhu.

Naopak téměř všichni mají jasno v tom, co jsou dluhopis a akcie a jak tyto cenné papíry ovlivňují celkové riziko portfolia, protože pouze pět, respektive procent odpovědí bylo u těchto otázek nesprávných. Většina také ví, co to je diverzifikace a je si dobře vědoma toho, že výnosy z prodeje podílových listů podléhají dani z příjmu pouze v případě, je-li rozdíl mezi jejich nabytím a prodejem menší než šest měsíců. Více než osm z deseti lidí také správně odpovědělo, že investice do podílových fondů nejsou pojištěny státem. Většina by také správně hledala vysoký podíl pokladničních poukázek právě ve fondech peněžního trhu. Jak tomu reálně je najdete v portfoliích fondů, takto například vypadá portfolio Pioneer Trustu.

Poslední skupinu tvoří otázky, kde se počet správných a nesprávných odpovědí pohyboval zhruba na stejné úrovni. Téměř polovina lidí si spletla správcovský poplatek se vstupním poplatkem nebo si myslí, že správcovský poplatek podílových fondů je pouze jednorázový. Kéž by byl! Více informacích o poplatcích najdete v žebříčcích fondů.

Při růstu úrokových měr cena dluhopisu klesá, i když asi čtyřicet procent odpovědí naznačovalo buď pravý opak nebo případně nezávislost ceny dluhopisu na změnách úrokových měr. Podílový fond samotný nemá právní subjektivitu. Je sice spravován investiční společností, ale jeho skutečnými vlastníky jsou podílnící. Tady zaváhala více než jedna polovina lidí.

Indexové fondy se nesnaží překonat zvolený index, jak se domnívá jedna pětina respondentů. Kouzlo pasivního investování naopak spočívá ve spokojení se s tržními výnosy (před odečtěním velmi nízkých správcovských poplatků).

Nový investiční test najdete zde, pokud zatoužíte po starém, je tady. Přečíst si můžete i názory na starší z testů.

Doufáme, že vám naše testy alespoň trochu pomohou při seznamování se světem velkých peněz a budeme jenom rádi, když nám sdělíte vaše názory či připomínky k testům.

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 2. 2001 17:24, HradilD

Rád bych, ale nevím jak jste k tomu číslu dospěl. Mimochodem, konzultoval sem tuto věc s webem Staffordské univerzity v UK a jejich materiály potvrzují to, co jsem napsal výše (1x,2x,3x...).
Podívejte se, je tam pěkná animace na rozdělení hodnot kolem průměru: http://www.staffs.ac.uk/sands/buss/bscal/mandev/m_qm/t_mld/mld_i.htm

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 2. 2001 16:28, urubkova

Udělala jsem si oba testy, ale nebyla jsem sama se sebou nijak zvlášť spokojená. I přesto to považuju za super nápad.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.