Objevují investoři dluhopisové fondy?

Objevují investoři dluhopisové fondy?
Pád kurzů podílových listů a snížení výstupních poplatků dvou významných ex-kuponových fondů – to jsou hlavní hybatelé trhu podílových fondů v posledním úplném únorovém týdnu.

Renesancí dluhopisových fondů by se dal nazvat uplynulý týden. Přes slušné přírůstky spravuje na jeho konci 67 podílových fondů evidovaných Unií investičních společností o 60,6 milionu korun méně, než na jeho počátku.
Vedle fondů peněžního trhu zaznamenaly vysoké přítoky majetku právě fondy dluhopisové, doposud tuzemskými investory často přehlížené. Přírůstky dluhopisových fondů dokonce odsunuly fond Pioneer Trust (profil, názory), tradičně se doposud umisťující na třetím až pátém místě v žebříčku fondů s nejvyššími novými vklady, až na místo sedmé. Pravda, Pioneer již čtrnáct dní v prodejích zaostává. Zatímco během ledna a v první polovině února zvětšoval fond týdně svůj majetek o zhruba dvanáct milionů korun, nyní již podruhé za sebou připsal "jen" plus pět milionů korun. Nové podílníky zřejmě od nákupu odrazuje velmi špatná výkonnost. Meziročně vykazuje Pioneer již více než třiceti procentní propad kurzu.

Kdo jsou ti úspěšní

Vedle Sporoinvestu (OFSISSPI) s +44,2 miliony korun nových vkladů jsou obecně úspěšné fondy peněžního trhu, ať již IKS peněžní trh (profil, názory) (+27,3 milionu korun) nebo Sporokonto ŽB-Trustu (profil, názory) (+9,5 milionu korun). Mezi druhý a třetí jmenovaný fond se dokázaly v uplynulém týdnu vklínit ještě Sporobond SIS (OFSISSPB) (+11,9 milionu korun) a Sporotrend SIS (OFSISSPT) (+9,5 milionu korun). Mezi nejžádanější fondy s čistými prodeji přesahujícími pět milionů korun se dostalo i Akro Obligace (profil, názory) (+6,5 milionu korun) a již zmiňovaný Pioneer Trust.

Do budoucna velmi zajímavým bude souboj o titul největšího tuzemského fondu peněžního trhu. IKS peněžní trh je 4,5 miliardami korun pod správou stále čtyřikrát menší než vedoucí Sporoinvest, ve sběru nových vkladů již ale začíná "spořitelní" fond dotahovat. IKS Komerční banky jistě udělá mnohé pro to, aby na poli fondů (nejen) peněžního trhu Spořitelní investiční překonala. Na ruku IKS hraje také dobrá výkonnost fondu (aktuálně o 0,4 procentního bodu, tedy bezmála o deset procent, lepší než u Sporoinvestu). Toho, že "fond Komerční banky vydělává více než fond spořitelny" si všimla již i moje teta z Jizerských hor. Pokud IKS podpoří fond dobře zacílenou podporou prodeje, může se již během jara zrodit nový leader.

Odkud se prchalo

O 98 milionů korun méně než před týdnem spravuje nyní IKS Globální (profil, názory). Příčinu je jednoduché dohledat. Výstupní poplatek poklesl 16. února na čtyři procenta a na této hladině setrvá až do léta. Jelikož na obecně přijatelná dvě procenta klesne až za rok, není divu, že investoři realizují diskont - vydělávají na loňském otevření fondu. Podobným případem je Restituční fond IPB (profil, názory). Jestliže kolega v článku publikovaném právě před týdnem 19. února konstatoval, že: "fond uzavírá s překvapivě nízkými šesti miliony odkupů první desítku," nyní je po překvapení. V čase psaní minulého článku se ještě nestačily projevit následky snížení výstupního poplatku na dvě procenta. Nyní již uhodily se vší silou a výsledkem je –48 milionů korun. Na dalších příčkách fondů, které noví investoři nevyhledávají, je nejstarší tuzemský fond fondů – IPB (profil, názory) (-6,18 milionu korun), IKS balancovaný (profil, názory) (-6,15 milionu korun) a 2.OPF SIS (OFSIS2). V červených číslech zůstala i podzimní novinka – další z fondů fondů – Globaltrend FF Spořitelní investiční (OFSISFF). Investoři z něj vybrali o 160 tisíc korun více, než do něj vložili.

Nedobrá výkonnost

Kolonku týdenního zhodnocení by bylo u 51 ze zdejších 67 fondů čestnější nazvat znehodnocení. Pád kapitálových trhů s sebou strhl i fondy. Nejméně důvodů k radosti mají opět portfolio manageři a investoři do technologií. PPF smíšený (OFPPFSMI), jehož název již dávno neodpovídá realitě, propadl o sedm procent, Akro Eurotech (profil, názory) o 6,3 procenta, Newton Euro (profil, názory) o pět procent. Méně výrazně, ale přesto dost, klesly i ostatní, oborově i teritoriálně více diverzifikované fondy. ŽB-Trust KBF (profil, názory) (-4,6 procenta), Akro Svět (profil, názory) (-4,13 procenta) nebo Pioneer Trust (-3,92 procenta).

Co si myslíte o oblibě dluhopisových fondů? Je nabídka dluhopisových fondů v tuzemsku dostatečná? Měly by se fondy, jejichž investiční zaměření je jiné než by se mohlo zdát z názvu, přejmenovat? Podělte se o své názory.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

27. 2. 2001 | 9:40

Fondy by se měly jmenovat podle toho jaké mají zaměření. Myslím, že jde o normální produkt a normální vztah právní úpravy týkající se klamavé reklamy. Navíc sem vstupují i další normy (KCP, UNIS), které by navíc měly přinést...více

26. 2. 2001 | 18:25 | TGP

Dluhopisové fondy v euru či dolarech jsou úplně jiný nástroj než fondy s korunovými dluhopisy. Jsou mnohem více spekulací na pohyb kurzu měny než na rozdíl ve výši úroků a jsou proto poměrně rizikové. Svou výhodu samozřejmě...více

26. 2. 2001 | 18:17 | TGP

Myslím, že i dluhopisové fondy v euru jsou hodně zajímavé, je ale třeba vidět, že jde o poměrně rizikovou investici. Oproti tomu je český dluhopisový fond velmi stabilní, takže je opravdu možno peníze vybrat kdykoliv, u fondu...více

26. 2. 2001 | 8:56 | SkrivanekT

České dluhopisy jsou stále ještě nejvýhodnější. Nějaké dluhopisové fondy globální by ale české investičky mít mohly. Je to určitě jednodušší spravovat než akciové fondy. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.