Životní pojistka je také investicí

Životní pojistka je také investicí
Pojištění nemusí sloužit pouze jako zajištění blízkých pro případ smrti nebo trvalé invalidity, může být také nástrojem k tvorbě úspor a jejich investování.

Kromě situací, kdy by úmrtí pojištěného přineslo komplikace jeho okolí (dluhy v bance, živitel rodiny apod.), může životní pojištění sloužit i k tvorbě dlouhodobých úspor a jejich zhodnocování. Z pojistného, které platíte pojišťovně, jde část na tvorbu rezervy na krytí rizika (zde pro případ, že zemřete) a zbývající část je investována. U tzv. klasických produktů o tom, kam půjdou vaše peníze rozhoduje pojišťovna, která však současně garantuje minimální výnos. Sjednáte-li si investiční životní pojištění (někdy nazývané unit linked), rozhodujete o umístění vašich peněz vy, ale výnos, ani zachování vložené částky nemáte zaručeno.

Tradiční produkty

Klasické kapitálové životní pojištění, které je na trhu s drobnými obměnami nabízeno již desítky let, dává pojištěncům malé možnosti rozhodnování o způsobu, jakým budou investovány jejich peníze. O rozložení zdrojů klientů rozhoduje pojišťovna. Ta většinou investuje rezervy pojistného do spíše konzervativních nástrojů (dluhopisy, termínované vklady, nemovitosti). Výhodou konzervativní strategie však jsou pojišťovnou garantované minimální výnosy. V České republice se jejich výše pohybuje od tří do pěti procent ročně, výjimečně i více.

Pojištění kombinované s podílovými fondy

Investiční životní pojištění nabízí možnost zajištění pro případ smrti a současně ukládat spořící část pojistného do podílových fondů. Jako možnost investování se nabízí fondy peněžního trhu, dluhopisové, smíšené i akciové. Vzhledem k délkám většiny životních pojistek je vhodnější úsporovou část pojistného spíše investovat než spořit. Protože většina smluv se uzavírá na desítky let, měly by především na začátku většinu portfolia představovat akciové fondy. S blížícím se koncem pojištění by pak měly být naspořené prostředky převáděny do méně rizikových aktiv (dluhopisy a peněžní trh).

Připojištění

Kromě rizik, která běžně kryje životní pojistka (úmrtí či invalidita) si k ní lze sjednat i připojištění. K jeho variantám patří zajištění pro případ trvalých následků v případě úrazu, náhrady ušlého výdělku v případě nemoci či úrazu a další. Díky těmto dodatečným produktům může být životní pojištění nástroj spoření, zajištění našich blízkých pro případ smrti a současně i jistotou pro případ úrazu či dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Snižte svůj daňový základ

Od začátku tohoto roku mají životní pojistky další výhodu - zaplacené pojistné můžete odečíst ze svého daňového základu. Jako každé jiné zvýhodnění má i toto své háčky. Pojistka musí být uzavřena nejméně na pět let a končit nejdříve v okamžiku, kdy bude pojištěnému 60 let. Maximální částkou, kterou lze odečítat je 12 tisíc korun ročně. I v nejnižší daňové skupině tak dosáhnete úspory až 1800 korun za rok.

Peníze v pojišťovně nejsou nedostupné

Jestliže potřebujete získat zdroje, které jste si naspořili na vaší pojistce, můžete je vybrat i před uplynutím doby, na kterou jste smlouvu uzavřeli. U klasických kapitálových životních pojistek však bude v několika prvních letech po jejich sjednání tento výběr provázen podstatnou srážkou. U investičního životní pojištění bývá tato situace řešena odkupním poplatkem obdobným jako u podílových listů a tak ztráta způsobená předčasným výběrem peněz nemusí být tak podstatná.

Životní pojištění je produktem, který nemusí řešit pouze jedinou situaci (smrt pojištěného), ale může být v kombinaci s různými připojištěními použito ke krytí mnoha dalších rizik. A navíc kromě zajištění ještě nabízí příležitost dlouhodobého spoření či investování. Díky této možnosti může být atraktivní i pro mladší "ročníky", které rizika související se zabezpečením svých blízkých nevnímají tak palčivě, jako ti starší.

Myslíte si, že je životní pojištění vhodné i pro lidi okolo 25 let věku? Jsou pro vás daňová zvýhodnění tohoto produktu dostatečně atraktivní? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2001 16:35, SYROVY

Važený pane, právě v pojistkách vidím největší podraz v rozšíření hypoték. Banky se předhánějí v tom, jaké mají nízké úrokové sazby, ale co s tím udělá poměrně drahé povinné připojištění - je mi 45 a dělá to skoro 30 %

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 2. 2001 16:15, TGP

To záleží? Máš ženu? Děti? Pokud ano (a pokud Ty jsi hlavní živitel), nemáš potřebu se o ně postarat pro případ, že se Ti něco stane? Já ano. Než se nám narodilo první dítě, moc jsem nad tím nepřemýšlel, poslední dva roky se tímhle problémem začínám zaobírat velmi intenzivně. Stačí, aby do mě naboural na křižovatce nějaký blbec - a co pak?

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.