Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Životní pojistka je také investicí

Životní pojistka je také investicí
Pojištění nemusí sloužit pouze jako zajištění blízkých pro případ smrti nebo trvalé invalidity, může být také nástrojem k tvorbě úspor a jejich investování.

Kromě situací, kdy by úmrtí pojištěného přineslo komplikace jeho okolí (dluhy v bance, živitel rodiny apod.), může životní pojištění sloužit i k tvorbě dlouhodobých úspor a jejich zhodnocování. Z pojistného, které platíte pojišťovně, jde část na tvorbu rezervy na krytí rizika (zde pro případ, že zemřete) a zbývající část je investována. U tzv. klasických produktů o tom, kam půjdou vaše peníze rozhoduje pojišťovna, která však současně garantuje minimální výnos. Sjednáte-li si investiční životní pojištění (někdy nazývané unit linked), rozhodujete o umístění vašich peněz vy, ale výnos, ani zachování vložené částky nemáte zaručeno.

Tradiční produkty

Klasické kapitálové životní pojištění, které je na trhu s drobnými obměnami nabízeno již desítky let, dává pojištěncům malé možnosti rozhodnování o způsobu, jakým budou investovány jejich peníze. O rozložení zdrojů klientů rozhoduje pojišťovna. Ta většinou investuje rezervy pojistného do spíše konzervativních nástrojů (dluhopisy, termínované vklady, nemovitosti). Výhodou konzervativní strategie však jsou pojišťovnou garantované minimální výnosy. V České republice se jejich výše pohybuje od tří do pěti procent ročně, výjimečně i více.

Pojištění kombinované s podílovými fondy

Investiční životní pojištění nabízí možnost zajištění pro případ smrti a současně ukládat spořící část pojistného do podílových fondů. Jako možnost investování se nabízí fondy peněžního trhu, dluhopisové, smíšené i akciové. Vzhledem k délkám většiny životních pojistek je vhodnější úsporovou část pojistného spíše investovat než spořit. Protože většina smluv se uzavírá na desítky let, měly by především na začátku většinu portfolia představovat akciové fondy. S blížícím se koncem pojištění by pak měly být naspořené prostředky převáděny do méně rizikových aktiv (dluhopisy a peněžní trh).

Připojištění

Kromě rizik, která běžně kryje životní pojistka (úmrtí či invalidita) si k ní lze sjednat i připojištění. K jeho variantám patří zajištění pro případ trvalých následků v případě úrazu, náhrady ušlého výdělku v případě nemoci či úrazu a další. Díky těmto dodatečným produktům může být životní pojištění nástroj spoření, zajištění našich blízkých pro případ smrti a současně i jistotou pro případ úrazu či dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Snižte svůj daňový základ

Od začátku tohoto roku mají životní pojistky další výhodu - zaplacené pojistné můžete odečíst ze svého daňového základu. Jako každé jiné zvýhodnění má i toto své háčky. Pojistka musí být uzavřena nejméně na pět let a končit nejdříve v okamžiku, kdy bude pojištěnému 60 let. Maximální částkou, kterou lze odečítat je 12 tisíc korun ročně. I v nejnižší daňové skupině tak dosáhnete úspory až 1800 korun za rok.

Peníze v pojišťovně nejsou nedostupné

Jestliže potřebujete získat zdroje, které jste si naspořili na vaší pojistce, můžete je vybrat i před uplynutím doby, na kterou jste smlouvu uzavřeli. U klasických kapitálových životních pojistek však bude v několika prvních letech po jejich sjednání tento výběr provázen podstatnou srážkou. U investičního životní pojištění bývá tato situace řešena odkupním poplatkem obdobným jako u podílových listů a tak ztráta způsobená předčasným výběrem peněz nemusí být tak podstatná.

Životní pojištění je produktem, který nemusí řešit pouze jedinou situaci (smrt pojištěného), ale může být v kombinaci s různými připojištěními použito ke krytí mnoha dalších rizik. A navíc kromě zajištění ještě nabízí příležitost dlouhodobého spoření či investování. Díky této možnosti může být atraktivní i pro mladší "ročníky", které rizika související se zabezpečením svých blízkých nevnímají tak palčivě, jako ti starší.

Myslíte si, že je životní pojištění vhodné i pro lidi okolo 25 let věku? Jsou pro vás daňová zvýhodnění tohoto produktu dostatečně atraktivní? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2001 16:35, SYROVY

Važený pane, právě v pojistkách vidím největší podraz v rozšíření hypoték. Banky se předhánějí v tom, jaké mají nízké úrokové sazby, ale co s tím udělá poměrně drahé povinné připojištění - je mi 45 a dělá to skoro 30 %

Reagovat

 

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 15. 02. 2001 12:46)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 2. 2001 16:15, TGP

To záleží? Máš ženu? Děti? Pokud ano (a pokud Ty jsi hlavní živitel), nemáš potřebu se o ně postarat pro případ, že se Ti něco stane? Já ano. Než se nám narodilo první dítě, moc jsem nad tím nepřemýšlel, poslední dva roky se tímhle problémem začínám zaobírat velmi intenzivně. Stačí, aby do mě naboural na křižovatce nějaký blbec - a co pak?

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (urbanjan 15. 02. 2001 13:38)

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

28. 7. 2001 | 16:37

Vy jste se ale naprosto záměrně vyhnul jedné variantě, která může být pro klienta naprosto zásadní: invaliditě. Klient nezemře, jen přijde o výdělečnou schopnost. Ve variantě A ty 2000 do ŽP bude za něj platit pojišťovna,...více

12. 4. 2001 | 14:00 | Halamka

Pozor!!!! Pojišťovny nabízí v základním životním pojištění další produkty/podporu v neschopnosti, úraz, narození dítěte apod./ s tím, že je můžete všechny odečítat ze základu daně. Není to pravda!!! Je to jen další finta...více

29. 3. 2001 | 17:28

Jak jsem si pročetl názory, poslední diskuse se ubírá směrem: Co je lepší (výnosnější)- životní pojistka nebo investice do podílových listů? Diskutuje se tu pak převážně o tom, kolik která investice "vynese". Oba druhy investice...více

23. 3. 2001 | 13:29 | Gladiator

Pokud se investicni pojisteni protahne do 60 let, tak danove ulevy hraji velmi zanedbatelnou roli. IRR investice do podiloveho fondu je vyssi nez IRR investice do stejneho fondu pres pojisteni, prestoze zde jako vynos navic...více

23. 3. 2001 | 12:40

Příklad má zásadní nedostatek v tom že nepočítá s daňovymi úlevami, pokud se investični pojištění protáhne do 60 let a případnými nedaněnými příspěvky zaměstnavatele. Investovat sice mohu i do stejného fondu jako přes pojišťovnu...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK