Už to víte? Právě to prasklo!

Už to víte? Právě to prasklo!
Dneska už to víme, ale včera šlo ještě o přísně embargované tajemství. Co skrývala Česká pojišťovna, a hlavně – proč?

"Dozvíte se už 15. února," slibovaly do včerejška různé tváře na stránkách tuzemských společenských časopisů. Jakoby šlo o reklamu, napadlo čtenáře. Jenže na stránkách pomyslných inzerátů chybělo firemní logo či zmínka o jakémkoliv produktu. Redakci Peněz.CZ však nezávisle na sobě několik informovaných zdrojů potvrdilo, že skutečně jde o reklamu: z dostupných informací i podle sloganů ("Jak jsem zabezpečila děti" - ptá se například usměvavá černovláska) vyplývá, že utajovaným produktem má být životní pojištění.

Zcela jisté je, že zadavatelem kampaně je Česká pojišťovna. Potvrdili to jak lidé z reklamní agentury Mark/BBDO, kteří zakázku pro pojišťovnu připravili, tak i Jan Herber, vedoucí reklamního oddělení České pojišťovny. "Nechci vůbec nic komunikovat, dokud kampaň neskončí," řekl však Penězům.CZ Herber. Více podrobností o probíhající kampani se nám však přes vynaložené úsilí nepodařilo zjistit – pokud jste si dnes ráno koupili v trafice svůj oblíbený týdeník, dozvíte se víc.

Proč ale Česká pojišťovna do včerejška skrývala svoji tvář a utrácela za inzeráty, na nichž chybělo firemní logo?

"Smyslem je upoutat pozornost, nabudit lidi na další pokračování," vysvětluje výkonný ředitel Asociace reklamních agentur Jiří Mikeš. Kampaně, které podobným způsobem dráždí pozornost potenciálních spotřebitelů, se v reklamní branži označují jako teaserové.
Vyplatí se ale takto koncipovaná reklama? Odborníci, které jsme oslovili, se shodují, že ano. "Nepřijde mi to úplně od věci. Můj subjektivní názor je, že takové řešení určitě zvyšuje povědomí o kampani," míní David Martinásek z MediaComu. "Výhody teaseru jsou nabíledni: funguje moment očekávání," přidává se Jiří Freund z agentury Dorland. Jeho reklamní společnost nedávno realizovala rovněž teaserovou kampaň pro HypoVereinsbank, jejíž billboardy v současnosti také nepříliš konkrétně sdělují, co propagují (Pozor! Díky tomuto billboardu můžete získat slušné peníze!); že jde o danou banku je však zřejmé z charakteristického obloučku pod textem. Pokračovací reklama ale nenapíná lidskou pozornost jenom z 'hravosti'. "Bankovní produkty nejsou až tak výjimečné, proto je třeba je nějak ozvláštnit," potvrzuje Freund.

Nic nového pod sluncem

Pro tuzemskou internetovou populaci zřejmě nejznámější teaserovou reklamou byla předloňská kampaň telekomunikačního operátora Contactel, který zaplavil česká média nabídkou dlouho utajovaného 'red boxu'. Všichni tušili, že půjde o něco kolem internetu, podrobnosti ale nikdo neznal a novináři se předháněli ve spekulacích. "Výhodou této metody je tedy i obrovská spontánní publicita, kterou dobře udělaná kampaň přináší," potvrdila Penězům.CZ mluvčí Contactelu Zdenka Pelikánová. Mediální zájem se přitom vyplácí: i následná odezva veřejnosti byla slušná – na internetu například existovala webová stránka, která slibovala v brzké době zaslání podrobností o red boxu. Během jediného měsíce tak Contactel získal zhruba šest tisíc adresných kontaktů.

Ještě dávno před red boxem jistá firma vydávající telefonní katalog vyvolala vlnu stížností svými billboardy. Ty v první fázi kampaně slibovaly "Budete ho mít v ruce každý den" a teprve později prozradily, že jde o podnikatelské adresáře.

Podobná řešení ale rozhodně nejsou českou specialitou. "Původ takových kampaní je ve Spojených státech," vysvětluje Mikeš. V šedesátých letech dvacátého století Američané žili příběhem odehrávajícím se na billboardech. "Marie, odpusť mi," prosil první vzkaz na plakátovacích plochách. 'Už to víckrát neudělám,' sliboval muž Marii v další fázi. Teprve později se napjatá Amerika dozvěděla, že nejde o lidské vztahy, ale – o reklamu. Mladšího data je příklad Pepsi, která před časem zásadním způsobem proměnila svoji korporátní identitu a rozhodla se nebýt červená jako její rival Coca-Cola. Novou firemní barvou se stala modrá – aby se tato skutečnost dostala dostatečně silně do povědomí spotřebitelů, použila Pepsi velice nápadité řešení. V reklamách se objevovaly výrobky proslulé svou červeností (například známý nůž švýcarské armády Victorinox či kečupy od Heinze) přebarvené na modro.

Tajuplný produkt, nebo image?

Většina expertů z reklamní branže se shoduje, že teaser je uplatňován především u kampaní na konkrétní produkty, zatímco na imageovou reklamu se příliš nehodí. Příklad s Pepsi je tak spíš výjimkou z pravidla.

Ale nikoliv jedinou. Právě v těchto dnech jsou v tuzemsku k vidění billboardy a menší plochy (citylights), na nichž účinkuje žena, žluté kuličky a slogan "Potěš své smysly". Nic víc. Podle redaktorky Lenky Ciznerové z odborného týdeníku Strategie jde o kampaň společnosti Siemens. "Snaží se o jinou komunikaci, když zřejmě zjistili, že jsou mezi lidmi vnímáni jako konzervativní značka - chtějí působit bláznivěji jako inovativní firma," míní Ciznerová.

Za málo peněz - žádná muzika

Nikdo nepochybuje o tom, že podobné kampaně přilákají pozornost. "Otázkou je rentabilita takových kampaní," podotýká šéf reklamní asociace Mikeš. "Takové kampaně jsou nákladnější, protože se uměle prodlužují," připouští Pelikánová z Contactelu. Proto napětí v reklamě dopřávají spotřebitelům především velké renomované společnosti.

Vzpomenete si na nějakou jinou reklamu s překvapením, ať už domácí či zahraniční? Pokud ano, napište nám o ní.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2001 9:47, pjt

Mate pravdu. ISOPI bylo nejlepsi jiz v dobe havarijni masaze.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 4. 2001 11:45

Muj nazor:
Reklama na Ceskou pojistovnu je tragedie.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Partners Financial Services