Každý může spořit. I ten, kdo

Každý může spořit. I ten, kdo
Spořit může opravdu každý, nezávisí to na výši příjmu. Jde jen o to zvolit si priority, tvrdí Pavel Pršala.

V jednom z předchozích příspěvků jsme mluvili o každodenním odložení jedné koruny, což by za jeden předlistopadový rok znamenalo uspoření na lahev skotské whisky. Nebyl to pochopitelně univerzální návod - těžko budeme po koruně spořit na auto, jenom u nejlevnější Škody Fabie za 259.400 by nám to ode dneška trvalo 710 let a to ani neberu v úvahu inflaci. Každý také pochopitelně musí odhadnout své možnosti. Mám-li měsíční příjem patnáct tisíc, neměl bych snít o tom, že si koupím Jaguára. Byl to ale příklad toho, že "něco" uspořit může víceméně každý – buď zjistí, že částka, kterou si odkládá, mu vlastně při uspokojování svých potřeb skutečně nechybí, nebo se v něčem na nějakou dobu malinko uskromní. Spoření v pojetí tohoto příspěvku je i otázkou priorit a preferencí – kdo si rád užije dnes, protože bůhví jak bude zítra, ten si opravdu raději každý den koupí dobrý oběd, zatímco jeho kolega z práce sice celý rok obědvá standardně, ale v létě si z uspořených peněz může dovolit zajímavou cestu – třeba do Skotska.


Pavel Pršala
Investiční kapitálová společnost Komerční bankyChodíte v pracovních dnech na oběd nebo jíte bagetu? Myslíte, že má cenu přemýšlět o úsporách tímto způsobem? Napište svůj názor.

Zde najdete předchozí, tedy první, druhý , třetí a čtvrtý díl seriálu.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 2. 2001 8:48, martinahu

Problém je, že spousta lidí si žije nad poměry, potom si stěžují, že na nic neušetří. Já to vidím v mém okolí. A na druhou stranu, kdo šetří a žije skromně je v očích ostatních blázen, který škudlí každou korunu. Např. náš Dominátor, když o něm napíšou, že hot dog koupí až před zábavním centrem, protože tam je levnější, tak ho mají za šetřílka, když si koupí sporťáka za pět melounů, tak ho mají za rozhazovačného boháče. Máme na sobě ve vztahu k penězům ještě pořád co zlepšovat. A nezávidět, když má někdo o něco více než my. (Myslím, že šetření má s tím hodně co do činění)

+35
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 2. 2001 9:42, TGP

Ta otázka je položena úplně špatně. Tady nejde o to, aby lidé (ne)spořili z důvodu rozmnožení svého bohatství (protože spořením se opravdu zbohatnou nedá), ale aby lidé NEZCHUDLI, což je při spoření celkem pravděpodobné!!!

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Partners Financial Services