V jednom z předchozích příspěvků jsme mluvili o každodenním odložení jedné koruny, což by za jeden předlistopadový rok znamenalo uspoření na lahev skotské whisky. Nebyl to pochopitelně univerzální návod - těžko budeme po koruně spořit na auto, jenom u nejlevnější Škody Fabie za 259.400 by nám to ode dneška trvalo 710 let a to ani neberu v úvahu inflaci. Každý také pochopitelně musí odhadnout své možnosti. Mám-li měsíční příjem patnáct tisíc, neměl bych snít o tom, že si koupím Jaguára.
Byl to ale příklad toho, že "něco" uspořit může víceméně každý – buď zjistí, že částka, kterou si odkládá, mu vlastně při uspokojování svých potřeb skutečně nechybí, nebo se v něčem na nějakou dobu malinko uskromní.
Spoření v pojetí tohoto příspěvku je i otázkou priorit a preferencí – kdo si rád užije dnes, protože bůhví jak bude zítra, ten si opravdu raději každý den koupí dobrý oběd, zatímco jeho kolega z práce sice celý rok obědvá standardně, ale v létě si z uspořených peněz může dovolit zajímavou cestu – třeba do Skotska.
 Pavel Pršala Investiční kapitálová společnost Komerční banky |
Chodíte v pracovních dnech na oběd nebo jíte bagetu? Myslíte, že má cenu přemýšlět o úsporách tímto způsobem? Napište svůj názor.
Zde najdete předchozí, tedy první, druhý , třetí a čtvrtý díl seriálu.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
9. 2. 2001 8:48, martinahu
Problém je, že spousta lidí si žije nad poměry, potom si stěžují, že na nic neušetří. Já to vidím v mém okolí. A na druhou stranu, kdo šetří a žije skromně je v očích ostatních blázen, který škudlí každou korunu. Např. náš Dominátor, když o něm napíšou, že hot dog koupí až před zábavním centrem, protože tam je levnější, tak ho mají za šetřílka, když si koupí sporťáka za pět melounů, tak ho mají za rozhazovačného boháče. Máme na sobě ve vztahu k penězům ještě pořád co zlepšovat. A nezávidět, když má někdo o něco více než my. (Myslím, že šetření má s tím hodně co do činění)
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
9. 2. 2001 9:42, TGP
Ta otázka je položena úplně špatně. Tady nejde o to, aby lidé (ne)spořili z důvodu rozmnožení svého bohatství (protože spořením se opravdu zbohatnou nedá), ale aby lidé NEZCHUDLI, což je při spoření celkem pravděpodobné!!!
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.