Každý může spořit. I ten, kdo

Každý může spořit. I ten, kdo
Spořit může opravdu každý, nezávisí to na výši příjmu. Jde jen o to zvolit si priority, tvrdí Pavel Pršala.

V jednom z předchozích příspěvků jsme mluvili o každodenním odložení jedné koruny, což by za jeden předlistopadový rok znamenalo uspoření na lahev skotské whisky. Nebyl to pochopitelně univerzální návod - těžko budeme po koruně spořit na auto, jenom u nejlevnější Škody Fabie za 259.400 by nám to ode dneška trvalo 710 let a to ani neberu v úvahu inflaci. Každý také pochopitelně musí odhadnout své možnosti. Mám-li měsíční příjem patnáct tisíc, neměl bych snít o tom, že si koupím Jaguára. Byl to ale příklad toho, že "něco" uspořit může víceméně každý – buď zjistí, že částka, kterou si odkládá, mu vlastně při uspokojování svých potřeb skutečně nechybí, nebo se v něčem na nějakou dobu malinko uskromní. Spoření v pojetí tohoto příspěvku je i otázkou priorit a preferencí – kdo si rád užije dnes, protože bůhví jak bude zítra, ten si opravdu raději každý den koupí dobrý oběd, zatímco jeho kolega z práce sice celý rok obědvá standardně, ale v létě si z uspořených peněz může dovolit zajímavou cestu – třeba do Skotska.


Pavel Pršala
Investiční kapitálová společnost Komerční bankyChodíte v pracovních dnech na oběd nebo jíte bagetu? Myslíte, že má cenu přemýšlět o úsporách tímto způsobem? Napište svůj názor.

Zde najdete předchozí, tedy první, druhý , třetí a čtvrtý díl seriálu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 2. 2001 8:48, martinahu

Problém je, že spousta lidí si žije nad poměry, potom si stěžují, že na nic neušetří. Já to vidím v mém okolí. A na druhou stranu, kdo šetří a žije skromně je v očích ostatních blázen, který škudlí každou korunu. Např. náš Dominátor, když o něm napíšou, že hot dog koupí až před zábavním centrem, protože tam je levnější, tak ho mají za šetřílka, když si koupí sporťáka za pět melounů, tak ho mají za rozhazovačného boháče. Máme na sobě ve vztahu k penězům ještě pořád co zlepšovat. A nezávidět, když má někdo o něco více než my. (Myslím, že šetření má s tím hodně co do činění)

+35
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 2. 2001 9:42, TGP

Ta otázka je položena úplně špatně. Tady nejde o to, aby lidé (ne)spořili z důvodu rozmnožení svého bohatství (protože spořením se opravdu zbohatnou nedá), ale aby lidé NEZCHUDLI, což je při spoření celkem pravděpodobné!!!

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.