Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?

Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?
Už dávno se internet nepoužívá jenom jako levnější alternativa papírové pošty nebo prostor pro komerční prezentaci firem, případně pro zábavu. Internetové obchody i v Česku rostou dynamičtěji – měřeno meziročním nárůstem tržeb -, než jejich kamenní příbuzní. I e-banking je spíš než převratnou novinkou nutností, která ve strategii žádné pořádné banky nesmí chybět. Když už se na webu nakupuje a dokonce i platí, proč by se nedalo po síti také podávat daňové přiznání?

Samozřejmě se dá a vůbec nevadí, že úprava umožňující elektronicky podepisovat dokumenty je zatím jen kuriózním pomníkem, kterak česká legislativa dokáže mít moderní zákony, jež ovšem nechávají státní správu naprosto chladnou.

I v tuzemsku již existují daňoví poradci, kteří se internetu nebrání. Jedním z nich je i společnost Zdeňka Wertheima, který před berním úřadem zastupuje téměř tisícovku firem. Jeho služeb nyní mohou využít i čtenáři Peněz.CZ – jak taková služba funguje a kolik stojí se dozvíte na speciální stránce.

Reportéři Peněz.CZ včera odpoledne oslovili namátkou dvě desítky lidí v pražských nákupních centrech, aby zjistili, co si Češi myslí o podávání daňového přiznání prostřednictvím internetu. Stejně jako by tomu bylo u většiny české populace, i respondenti naší ankety nejčastěji odpovídali: "Já si daňové přiznání nepodávám, protože jsem zaměstnanec."

Lidem, kteří s podáváním přiznání k dani z příjmů mají vlastní zkušenosti, se však možnost nahradit cestu na finanční úřad komunikací se svým internetovým prohlížečem většinou líbí. "Internet je perfektní, mám k němu kladný vztah," přiznal v pasáži nákupního centra Myslbek Jiří Dragoun, živnostník podnikající ve stavebnictví. Jeho přiznání pro něj sestavuje účetní. "Kdybych viděl, jak to funguje, nebránil bych se tomu," odpověděl na otázku, zda by mu vadilo, pokud by se jeho účetní rozhodla svěřit daně internetu.

Podobně odpověděl i architekt, který však nechtěl prozradit své jméno. I pro něho by byl internet přijatelným řešením. "Poprvé jsem se obrátil kvůli daňovému přiznání na poradce, abych měl větší jistotu, že je všechno v pořádku. Dneska už jeho služeb využívám hlavně proto, že tak ušetřím spoustu vlastního času," řekl architekt vybírající si oblek v shopping centru Černá růže. Kdyby neměl poradce, svěřil by se internetu, ptali jsme se. "A proč ne?" kontroval protiotázkou.

Všichni, kteří se nesvěřují do péče daňového poradce, ale potýkají se s formuláři berního úřadu sami, se shodují v jednom: "Je to spousta práce. Když jsem si sestavovala přiznání poprvé, zabralo mi to celý den," shrnula jakoby za ostatní editorka týdeníku Profit Lenka Nosková.

A názory oponentů? "Sestavit daňové přiznání je přece jednoduché, takže to zvládám sama," zasmála se v Černé růži Václava Krohová. Po chvíli se sice přiznala, že půldruhého roku pracuje jako finanční poradkyně. "Kdybych ale začínala dneska, klidně bych ten internet vyzkoušela," dodala. Naopak nikdy by své výkazy příjmů a výdajů síti nesvěřil Marek Michálko ze severočeské společnosti Emba. "Internet jinak využívám hodně. Ale v případě daní bych se bál, jestli je vůbec bezpečné poslat skoro anonymně někomu informace o svých příjmech a výdajích," vysvětlil. Michálkovou největší námitkou proti e-přiznávání daní ale bylo něco jiného: "Samotné sestavení přiznání je docela jednoduché. Jenomže často je spousta problémů s jednotlivými položkami a já si neumím představit, jak se o nich bavit s někým po internetu."

Finanční úřad od vás elektronické přiznání zatím ještě nepřevezme. Využít sítě k jeho zpracování a rovněž elektronicky – s dopomocí papírové pošty - pověřit daňového poradce k jeho podání můžete už dnes. Rozhodnout se ale musíte sami.

Svůj názor na možnost elektronického přiznávání daní můžete jednoduše rovnou napsat. Nebo přidat hlas do naší ankety.

Líbil se vám článek?

-71
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.