Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?

Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?
Už dávno se internet nepoužívá jenom jako levnější alternativa papírové pošty nebo prostor pro komerční prezentaci firem, případně pro zábavu. Internetové obchody i v Česku rostou dynamičtěji – měřeno meziročním nárůstem tržeb -, než jejich kamenní příbuzní. I e-banking je spíš než převratnou novinkou nutností, která ve strategii žádné pořádné banky nesmí chybět. Když už se na webu nakupuje a dokonce i platí, proč by se nedalo po síti také podávat daňové přiznání?

Samozřejmě se dá a vůbec nevadí, že úprava umožňující elektronicky podepisovat dokumenty je zatím jen kuriózním pomníkem, kterak česká legislativa dokáže mít moderní zákony, jež ovšem nechávají státní správu naprosto chladnou.

I v tuzemsku již existují daňoví poradci, kteří se internetu nebrání. Jedním z nich je i společnost Zdeňka Wertheima, který před berním úřadem zastupuje téměř tisícovku firem. Jeho služeb nyní mohou využít i čtenáři Peněz.CZ – jak taková služba funguje a kolik stojí se dozvíte na speciální stránce.

Reportéři Peněz.CZ včera odpoledne oslovili namátkou dvě desítky lidí v pražských nákupních centrech, aby zjistili, co si Češi myslí o podávání daňového přiznání prostřednictvím internetu. Stejně jako by tomu bylo u většiny české populace, i respondenti naší ankety nejčastěji odpovídali: "Já si daňové přiznání nepodávám, protože jsem zaměstnanec."

Lidem, kteří s podáváním přiznání k dani z příjmů mají vlastní zkušenosti, se však možnost nahradit cestu na finanční úřad komunikací se svým internetovým prohlížečem většinou líbí. "Internet je perfektní, mám k němu kladný vztah," přiznal v pasáži nákupního centra Myslbek Jiří Dragoun, živnostník podnikající ve stavebnictví. Jeho přiznání pro něj sestavuje účetní. "Kdybych viděl, jak to funguje, nebránil bych se tomu," odpověděl na otázku, zda by mu vadilo, pokud by se jeho účetní rozhodla svěřit daně internetu.

Podobně odpověděl i architekt, který však nechtěl prozradit své jméno. I pro něho by byl internet přijatelným řešením. "Poprvé jsem se obrátil kvůli daňovému přiznání na poradce, abych měl větší jistotu, že je všechno v pořádku. Dneska už jeho služeb využívám hlavně proto, že tak ušetřím spoustu vlastního času," řekl architekt vybírající si oblek v shopping centru Černá růže. Kdyby neměl poradce, svěřil by se internetu, ptali jsme se. "A proč ne?" kontroval protiotázkou.

Všichni, kteří se nesvěřují do péče daňového poradce, ale potýkají se s formuláři berního úřadu sami, se shodují v jednom: "Je to spousta práce. Když jsem si sestavovala přiznání poprvé, zabralo mi to celý den," shrnula jakoby za ostatní editorka týdeníku Profit Lenka Nosková.

A názory oponentů? "Sestavit daňové přiznání je přece jednoduché, takže to zvládám sama," zasmála se v Černé růži Václava Krohová. Po chvíli se sice přiznala, že půldruhého roku pracuje jako finanční poradkyně. "Kdybych ale začínala dneska, klidně bych ten internet vyzkoušela," dodala. Naopak nikdy by své výkazy příjmů a výdajů síti nesvěřil Marek Michálko ze severočeské společnosti Emba. "Internet jinak využívám hodně. Ale v případě daní bych se bál, jestli je vůbec bezpečné poslat skoro anonymně někomu informace o svých příjmech a výdajích," vysvětlil. Michálkovou největší námitkou proti e-přiznávání daní ale bylo něco jiného: "Samotné sestavení přiznání je docela jednoduché. Jenomže často je spousta problémů s jednotlivými položkami a já si neumím představit, jak se o nich bavit s někým po internetu."

Finanční úřad od vás elektronické přiznání zatím ještě nepřevezme. Využít sítě k jeho zpracování a rovněž elektronicky – s dopomocí papírové pošty - pověřit daňového poradce k jeho podání můžete už dnes. Rozhodnout se ale musíte sami.

Svůj názor na možnost elektronického přiznávání daní můžete jednoduše rovnou napsat. Nebo přidat hlas do naší ankety.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-71
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.