Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?

Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?
Už dávno se internet nepoužívá jenom jako levnější alternativa papírové pošty nebo prostor pro komerční prezentaci firem, případně pro zábavu. Internetové obchody i v Česku rostou dynamičtěji – měřeno meziročním nárůstem tržeb -, než jejich kamenní příbuzní. I e-banking je spíš než převratnou novinkou nutností, která ve strategii žádné pořádné banky nesmí chybět. Když už se na webu nakupuje a dokonce i platí, proč by se nedalo po síti také podávat daňové přiznání?

Samozřejmě se dá a vůbec nevadí, že úprava umožňující elektronicky podepisovat dokumenty je zatím jen kuriózním pomníkem, kterak česká legislativa dokáže mít moderní zákony, jež ovšem nechávají státní správu naprosto chladnou.

I v tuzemsku již existují daňoví poradci, kteří se internetu nebrání. Jedním z nich je i společnost Zdeňka Wertheima, který před berním úřadem zastupuje téměř tisícovku firem. Jeho služeb nyní mohou využít i čtenáři Peněz.CZ – jak taková služba funguje a kolik stojí se dozvíte na speciální stránce.

Reportéři Peněz.CZ včera odpoledne oslovili namátkou dvě desítky lidí v pražských nákupních centrech, aby zjistili, co si Češi myslí o podávání daňového přiznání prostřednictvím internetu. Stejně jako by tomu bylo u většiny české populace, i respondenti naší ankety nejčastěji odpovídali: "Já si daňové přiznání nepodávám, protože jsem zaměstnanec."

Lidem, kteří s podáváním přiznání k dani z příjmů mají vlastní zkušenosti, se však možnost nahradit cestu na finanční úřad komunikací se svým internetovým prohlížečem většinou líbí. "Internet je perfektní, mám k němu kladný vztah," přiznal v pasáži nákupního centra Myslbek Jiří Dragoun, živnostník podnikající ve stavebnictví. Jeho přiznání pro něj sestavuje účetní. "Kdybych viděl, jak to funguje, nebránil bych se tomu," odpověděl na otázku, zda by mu vadilo, pokud by se jeho účetní rozhodla svěřit daně internetu.

Podobně odpověděl i architekt, který však nechtěl prozradit své jméno. I pro něho by byl internet přijatelným řešením. "Poprvé jsem se obrátil kvůli daňovému přiznání na poradce, abych měl větší jistotu, že je všechno v pořádku. Dneska už jeho služeb využívám hlavně proto, že tak ušetřím spoustu vlastního času," řekl architekt vybírající si oblek v shopping centru Černá růže. Kdyby neměl poradce, svěřil by se internetu, ptali jsme se. "A proč ne?" kontroval protiotázkou.

Všichni, kteří se nesvěřují do péče daňového poradce, ale potýkají se s formuláři berního úřadu sami, se shodují v jednom: "Je to spousta práce. Když jsem si sestavovala přiznání poprvé, zabralo mi to celý den," shrnula jakoby za ostatní editorka týdeníku Profit Lenka Nosková.

A názory oponentů? "Sestavit daňové přiznání je přece jednoduché, takže to zvládám sama," zasmála se v Černé růži Václava Krohová. Po chvíli se sice přiznala, že půldruhého roku pracuje jako finanční poradkyně. "Kdybych ale začínala dneska, klidně bych ten internet vyzkoušela," dodala. Naopak nikdy by své výkazy příjmů a výdajů síti nesvěřil Marek Michálko ze severočeské společnosti Emba. "Internet jinak využívám hodně. Ale v případě daní bych se bál, jestli je vůbec bezpečné poslat skoro anonymně někomu informace o svých příjmech a výdajích," vysvětlil. Michálkovou největší námitkou proti e-přiznávání daní ale bylo něco jiného: "Samotné sestavení přiznání je docela jednoduché. Jenomže často je spousta problémů s jednotlivými položkami a já si neumím představit, jak se o nich bavit s někým po internetu."

Finanční úřad od vás elektronické přiznání zatím ještě nepřevezme. Využít sítě k jeho zpracování a rovněž elektronicky – s dopomocí papírové pošty - pověřit daňového poradce k jeho podání můžete už dnes. Rozhodnout se ale musíte sami.

Svůj názor na možnost elektronického přiznávání daní můžete jednoduše rovnou napsat. Nebo přidat hlas do naší ankety.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-71
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.