Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?

Půjdete na berňák pěšky, nebo po webu?
Už dávno se internet nepoužívá jenom jako levnější alternativa papírové pošty nebo prostor pro komerční prezentaci firem, případně pro zábavu. Internetové obchody i v Česku rostou dynamičtěji – měřeno meziročním nárůstem tržeb -, než jejich kamenní příbuzní. I e-banking je spíš než převratnou novinkou nutností, která ve strategii žádné pořádné banky nesmí chybět. Když už se na webu nakupuje a dokonce i platí, proč by se nedalo po síti také podávat daňové přiznání?

Samozřejmě se dá a vůbec nevadí, že úprava umožňující elektronicky podepisovat dokumenty je zatím jen kuriózním pomníkem, kterak česká legislativa dokáže mít moderní zákony, jež ovšem nechávají státní správu naprosto chladnou.

I v tuzemsku již existují daňoví poradci, kteří se internetu nebrání. Jedním z nich je i společnost Zdeňka Wertheima, který před berním úřadem zastupuje téměř tisícovku firem. Jeho služeb nyní mohou využít i čtenáři Peněz.CZ – jak taková služba funguje a kolik stojí se dozvíte na speciální stránce.

Reportéři Peněz.CZ včera odpoledne oslovili namátkou dvě desítky lidí v pražských nákupních centrech, aby zjistili, co si Češi myslí o podávání daňového přiznání prostřednictvím internetu. Stejně jako by tomu bylo u většiny české populace, i respondenti naší ankety nejčastěji odpovídali: "Já si daňové přiznání nepodávám, protože jsem zaměstnanec."

Lidem, kteří s podáváním přiznání k dani z příjmů mají vlastní zkušenosti, se však možnost nahradit cestu na finanční úřad komunikací se svým internetovým prohlížečem většinou líbí. "Internet je perfektní, mám k němu kladný vztah," přiznal v pasáži nákupního centra Myslbek Jiří Dragoun, živnostník podnikající ve stavebnictví. Jeho přiznání pro něj sestavuje účetní. "Kdybych viděl, jak to funguje, nebránil bych se tomu," odpověděl na otázku, zda by mu vadilo, pokud by se jeho účetní rozhodla svěřit daně internetu.

Podobně odpověděl i architekt, který však nechtěl prozradit své jméno. I pro něho by byl internet přijatelným řešením. "Poprvé jsem se obrátil kvůli daňovému přiznání na poradce, abych měl větší jistotu, že je všechno v pořádku. Dneska už jeho služeb využívám hlavně proto, že tak ušetřím spoustu vlastního času," řekl architekt vybírající si oblek v shopping centru Černá růže. Kdyby neměl poradce, svěřil by se internetu, ptali jsme se. "A proč ne?" kontroval protiotázkou.

Všichni, kteří se nesvěřují do péče daňového poradce, ale potýkají se s formuláři berního úřadu sami, se shodují v jednom: "Je to spousta práce. Když jsem si sestavovala přiznání poprvé, zabralo mi to celý den," shrnula jakoby za ostatní editorka týdeníku Profit Lenka Nosková.

A názory oponentů? "Sestavit daňové přiznání je přece jednoduché, takže to zvládám sama," zasmála se v Černé růži Václava Krohová. Po chvíli se sice přiznala, že půldruhého roku pracuje jako finanční poradkyně. "Kdybych ale začínala dneska, klidně bych ten internet vyzkoušela," dodala. Naopak nikdy by své výkazy příjmů a výdajů síti nesvěřil Marek Michálko ze severočeské společnosti Emba. "Internet jinak využívám hodně. Ale v případě daní bych se bál, jestli je vůbec bezpečné poslat skoro anonymně někomu informace o svých příjmech a výdajích," vysvětlil. Michálkovou největší námitkou proti e-přiznávání daní ale bylo něco jiného: "Samotné sestavení přiznání je docela jednoduché. Jenomže často je spousta problémů s jednotlivými položkami a já si neumím představit, jak se o nich bavit s někým po internetu."

Finanční úřad od vás elektronické přiznání zatím ještě nepřevezme. Využít sítě k jeho zpracování a rovněž elektronicky – s dopomocí papírové pošty - pověřit daňového poradce k jeho podání můžete už dnes. Rozhodnout se ale musíte sami.

Svůj názor na možnost elektronického přiznávání daní můžete jednoduše rovnou napsat. Nebo přidat hlas do naší ankety.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-71
Ano
Ne

Diskuze

24. 5. 2001 | 7:19

K tématu daně :
Zde je problematika dost široce diskutovaná a kupř. v MFD dobře analyzována. Stranou bohužel zůstávají formuláře "Přehled o příjmech a výdajích OSVČ" pro sociální pojištění a zdravotní pojištění (co pojišťovna,...
více

10. 3. 2001 | 8:08

Vzhledem k tomu ,že daňový program mi pomůže vyplnit kolonky formuláře o nichž mnohdy ani nevím co znamenají, Off line , t.j. v klidu , je pro mě velmi dobrá zpráva. Navíc data , která odeslal téměř automaticky byla zašifrovaná...více

21. 2. 2001 | 15:58 | FekarZ

Mrzí mne, pokud máte dojem, že jsem se snažil útočit na informatiky ze státní správy, že snad nic nedělají. Ten článek byl především o možnosti využít služby daňového poradce nabízené prostřednictvím internetu. Jediná...více

21. 2. 2001 | 15:53 | FekarZ

Dnes na článek reagoval pan Michal Faltýnek, ředitel odboru automatizace daňové soustavy a informačních technologií ministerstva financí ČR: Se zájmem jsem si přečetl Váš článek o možnosti používání internetu při podávání...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK