Stále radostně

Stále radostně
Zda poroste majetek ve správě tuzemských podílových fondů ve čtvrtém lednovém týdnu - jsme se ptali minule čtenářů v anketě. Padesát dva procent respondentů odpovědělo kladně – a mělo pravdu. Fondy jsou na tom zase o kousíček lépe. Ptáte se jak?

Psát hodnocení vývoje trhu podílových fondů je letos radost. Z Unie investičních společností totiž každý pátek večer přicházejí dobré zprávy. Bylo tomu tak i tentokrát. Šestašedesát českých podílových fondů spravuje o 127 milionů korun investic více než před týdnem. O přírůstek majetku se zasloužily především tradiční fondy Spořitelní investiční – Sporoinvest (OFSISSPI) (+93 milionů korun čistých prodejů) a Sporotrend (OFSISSPT) (+60,6 milionu korun čistých prodejů). Výraznější přírůstky zaznamenaly ještě Pioneer Trust (profil, názory) (+12,8 milionu korun) a fondy peněžního trhu IKS Komerční banky a ŽB-Trustu – IKS peněžní trh (profil, názory) a Sporokonto (profil, názory).

Odlivy vkladů postihly především fondy postkupónové. Investice za více než 23 milionů korun opustily IPB restituční (profil, názory). Reakce podílníků je zcela pochopitelná, v polovině ledna klesl výstupní poplatek ze čtyř na tři procenta. Ještě výraznější úprk z fondu nastane po 14. dubnu, protože za necelé tři měsíce přestane fond srážku uplatňovat úplně. Výjimkou potvrzující pravidlo kupónové historie u fondů s největšími odlivy majetku je Sporobond SIS (OFSISSPB). Jeho odkupy za 8,5 milionu byly druhé nejvyšší. Třetí až páté místo dle výše odkupů zaujaly IPB výnosový (profil, názory), IKS Globální (profil, názory) a IKS Plus balancovaný (profil, názory). Celkově vyšší odkupy než nákupy podílových listů zaznamenalo 28 evidovaných fondů. Většinou se jedná o odkupy několika málo podílníků, šesti a více místnou sumu vyplatilo jen jedenáct fondů.

Drama se nekonalo ani ve změně kurzů podílových listů. Velmi dobře se dařilo fondům fondů. O 2,63 procenta zhodnotil majetek připadající na podíl Globaltrend FF Spořitelní investiční (OFSISFF). Fond fondů První investiční (profil, názory) připsal 1,04 procenta, což stačilo na druhé místo v žebříčku nejvyššího týdenního zhodnocení majetku. Pro třetí ze zdejších fondů fondů – IKS - nebyl čtvrtý letošní týden dobrým, zakončil jej v červených číslech (týdenní pokles ČOJ/PL o –0,34 procenta). Třetí příčku obsadil český otevřený fond Credit Suisse (profil, názory), na další pozice se kvalifikovaly IKS dluhopisový (profil, názory) a akciový fond První investiční (profil, názory).

Nejvýraznějším týdenním oslabením kurzu je –2,72 procenta Evropského akciového fondu Patria (OFPATEA). Pokles o 1,55 procenta postihl též obligační fond AKRO (profil, názory), akciový fond YSE Newton (profil, názory) a IPB středoevropský (profil, názory). S mínusem zakončily všechny fondy skupiny Akro, paradoxně kromě agresivně zaměřeného Eurotechu (profil, názory).

Fakt, že fondy zřejmě vykročily do nového století správnou nohou, dokládá, že čtyři dosáhly vyššího než pětiprocentního meziměsíčního zhodnocení majetku připadajícího na podílový list. Jmenovitě jsou to PPF smíšený (OFPPFSMI), IPB akciový (profil, názory), Union vyvážený (profil, názory) a Credit Suisse český otevřený. Měsíční pokles vyšší než jedno procento naproti tomu vykázaly jen dva – Patria akciový a ČSOB světový akciový (profil, názory).

Jaké mají letos vyhlídky dluhopisy a do nich investující fondy? Dáváte přednost obligacím českým nebo zahraničním? Napište jaký je váš názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Zonky Rentiéra už vyzkoušelo skoro 18 tisíc lidí, investování řídí algoritmus

1. 12. 2022 | Radim Zelený

Zonky Rentiéra už vyzkoušelo skoro 18 tisíc lidí, investování řídí algoritmus

Uplynuly tři roky od spuštění služby Zonky Rentiér. Ta funguje na P2P principu – propojuje lidi, kteří chtějí zhodnotit peníze, a lidi, kteří si naopak potřebují půjčit. Během zmíněných... celý článek

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie

29. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle... celý článek

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.