Stále radostně

Stále radostně
Zda poroste majetek ve správě tuzemských podílových fondů ve čtvrtém lednovém týdnu - jsme se ptali minule čtenářů v anketě. Padesát dva procent respondentů odpovědělo kladně – a mělo pravdu. Fondy jsou na tom zase o kousíček lépe. Ptáte se jak?

Psát hodnocení vývoje trhu podílových fondů je letos radost. Z Unie investičních společností totiž každý pátek večer přicházejí dobré zprávy. Bylo tomu tak i tentokrát. Šestašedesát českých podílových fondů spravuje o 127 milionů korun investic více než před týdnem. O přírůstek majetku se zasloužily především tradiční fondy Spořitelní investiční – Sporoinvest (OFSISSPI) (+93 milionů korun čistých prodejů) a Sporotrend (OFSISSPT) (+60,6 milionu korun čistých prodejů). Výraznější přírůstky zaznamenaly ještě Pioneer Trust (profil, názory) (+12,8 milionu korun) a fondy peněžního trhu IKS Komerční banky a ŽB-Trustu – IKS peněžní trh (profil, názory) a Sporokonto (profil, názory).

Odlivy vkladů postihly především fondy postkupónové. Investice za více než 23 milionů korun opustily IPB restituční (profil, názory). Reakce podílníků je zcela pochopitelná, v polovině ledna klesl výstupní poplatek ze čtyř na tři procenta. Ještě výraznější úprk z fondu nastane po 14. dubnu, protože za necelé tři měsíce přestane fond srážku uplatňovat úplně. Výjimkou potvrzující pravidlo kupónové historie u fondů s největšími odlivy majetku je Sporobond SIS (OFSISSPB). Jeho odkupy za 8,5 milionu byly druhé nejvyšší. Třetí až páté místo dle výše odkupů zaujaly IPB výnosový (profil, názory), IKS Globální (profil, názory) a IKS Plus balancovaný (profil, názory). Celkově vyšší odkupy než nákupy podílových listů zaznamenalo 28 evidovaných fondů. Většinou se jedná o odkupy několika málo podílníků, šesti a více místnou sumu vyplatilo jen jedenáct fondů.

Drama se nekonalo ani ve změně kurzů podílových listů. Velmi dobře se dařilo fondům fondů. O 2,63 procenta zhodnotil majetek připadající na podíl Globaltrend FF Spořitelní investiční (OFSISFF). Fond fondů První investiční (profil, názory) připsal 1,04 procenta, což stačilo na druhé místo v žebříčku nejvyššího týdenního zhodnocení majetku. Pro třetí ze zdejších fondů fondů – IKS - nebyl čtvrtý letošní týden dobrým, zakončil jej v červených číslech (týdenní pokles ČOJ/PL o –0,34 procenta). Třetí příčku obsadil český otevřený fond Credit Suisse (profil, názory), na další pozice se kvalifikovaly IKS dluhopisový (profil, názory) a akciový fond První investiční (profil, názory).

Nejvýraznějším týdenním oslabením kurzu je –2,72 procenta Evropského akciového fondu Patria (OFPATEA). Pokles o 1,55 procenta postihl též obligační fond AKRO (profil, názory), akciový fond YSE Newton (profil, názory) a IPB středoevropský (profil, názory). S mínusem zakončily všechny fondy skupiny Akro, paradoxně kromě agresivně zaměřeného Eurotechu (profil, názory).

Fakt, že fondy zřejmě vykročily do nového století správnou nohou, dokládá, že čtyři dosáhly vyššího než pětiprocentního meziměsíčního zhodnocení majetku připadajícího na podílový list. Jmenovitě jsou to PPF smíšený (OFPPFSMI), IPB akciový (profil, názory), Union vyvážený (profil, názory) a Credit Suisse český otevřený. Měsíční pokles vyšší než jedno procento naproti tomu vykázaly jen dva – Patria akciový a ČSOB světový akciový (profil, názory).

Jaké mají letos vyhlídky dluhopisy a do nich investující fondy? Dáváte přednost obligacím českým nebo zahraničním? Napište jaký je váš názor.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 2 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 31 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.