Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dallas po pražsku, díl 2

| rubrika: Analýza | 16. 1. 2001 | 8 komentářů
Dallas po pražsku, díl 2
Před měsícem a půl jsme jako první přinesli <a href="/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=137" target=_blank>informace o významných změnách</a> v personálním obsazení českých investičních společností. A zatímco se zdálo, že vše zase na chvíli utichne, pod pokličkou se připravovaly další změny.

Tou první a pro mnohé nečekanou je odchod Pavla Kráčmara (34 let, profil, životopis) z čela Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) po pouhých třech měsících. Je ovšem třeba říct, že nejde o odchod kvůli neúspěchu na konci zkušební doby, ale o ocenění jeho schopností. Pavel Kráčmar je totiž novým treasurerem celé České spořitelny a bude tak mít na starosti mnohonásobně více investičních prostředků než jaké mu mohla nabídnout Spořitelní investiční. Oddělení treasury bylo v České spořitelně poměrně slabé, takže Kráčmarův přestup je jedním z nejlepších kroků, které bylo možno udělat. Pokud totiž něco umí, je to vyčistit firmu a udělat v ní pořádek.

Do čela SIS podle tří nezávislých zdrojů přichází Petr Zapletal, bývalý ředitel a předseda představenstva investiční společnosti Credit Suisse Asset Management (jako předseda představenstva CSAM je stále zapsán v Obchodním rejstříku). Ta ještě loni spravovala pět podílových fondů, ovšem vzhledem k poměrně nízkému objemu majetku pod správou a revizi středoevropské strategie se loni v létě švýcarské ústředí rozhodlo fondy prodat Pioneeru (profil, názory). Zatímco Kráčmar se v SIS zaměřil především na krizové řízení vynucené odchodem několika klíčových zaměstnanců na jedné straně a potřebou firmu výrazně zeštíhlit na straně druhé, Petr Zapletal by měl klást mnohem větší důraz i na administrativní záležitosti a být ředitelem, který dává svým podřízeným dostatek prostoru k vlastní aktivitě.

Zpět na starou židli?

Druhou velkou změnou je včera oznámený přestup Romana Pospíšila, bývalého ředitele Investiční kapitálové společnosti Komerční banky (profil, názory) do společnosti Pioneer na post ředitele pro strategie. Podle dostupných informací si vybíral zhruba ze šesti nabídek (údajně včetně ŽB-Trustu a nově připravované investiční společnosti, kterou by zde ráda založila jedna švýcarská skupina), nabídka Pioneeru byla údajně nejatraktivnější. Podle tiskového mluvčího Pioneeru Miloslava Doubravy bude mít Pospíšil na starosti "strategické projekty včetně těch, kde společnost uvažuje o expanzi". Pro mnoho lidí budou jeho slova znamenat, že se Roman Pospíšil stává jedním z vyslanců skupiny Unicredito intenzivně se zajímající o Komerční banku. V IKS, ze které pro neshody s managementem KB odešel, se pomalu začíná žertovat o Pospíšilově rychlém návratu zpět na ředitelskou židli IKS.

Velké malé změny

Na poněkud nižší úrovni došlo k několika změnám také v První investiční (profil, názory). Top management se sice zatím nemění, ale k několika změnám došlo na úrovni portfolio manažerů. Milan Petrák přišel o správu akciového fondu (profil, názory) a stará se tak jen o fond fondů (profil, názory). IPB akciový fond převzal nově příchozí Tomáš Kyncl. Z firmy již nadobro odchází Michal Hazdra, který se staral o středoevropský fond (profil, názory) a další malé postkupónové fondy První investiční. U IPB výnosového (profil, názory) nahradil Petra Buriana další nováček Jiří Hrabal.

Náměstek Petr Beneš také v PIAS změnil dosavadní strukturu správy majetku a zavedl dvě nové funkce "überportfolio manažerů". Jeden z nich má na starosti nákup akcií, druhý pak sleduje nakupování dluhopisů do portfolií jednotlivých fondů.

Co si o těchto změnách myslíte? Kdo je podle vás další na řadě? Jak podle vás ovlivňuje změna vedení společnosti výsledky fondů? Vyjádřete se!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 1. 2001 14:32, TGP

Máte docela dobré zdroje...

Reagovat

 

+14
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 1. 2001 14:54

Vážený,
věříte, že nevím. A myslím, že i dotazy směřované mnohem výše v hierarchii naší divize (Pioneer Global Asset Management) by přinesly stejnou odpověď. Chtěl jsme říci, že v našich vztazích (uvnitř i ven) je více byznysu než vztahové politiky.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 16. 01. 2001 14:33)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

17. 1. 2001 | 8:26 | TGP

Nevím, jestli SIS právě potřebuje poklidného úředníka. Domnívám se, že se z té volby konkurence spíše raduje a že se rozhodně nedá od SIS čekat nějaká agresivnější strategie. více

16. 1. 2001 | 16:03

Pana Pospíšila si vážím a jeho získání je pro společnost Pioneer jistě přínosem. Přeji mu v nové roli mnoho úspěchů. V článku zmíněná informace o údajné nabídce ŽB-Trustu však není pravdivá. více

16. 1. 2001 | 14:56

Nemínil jsem odpovídat anonymně. Jedno špatné kliknutí.Jinak platí vše, co jsem řekl o Pioneer Global Asset Mngm. více

16. 1. 2001 | 14:54

Vážený, věříte, že nevím. A myslím, že i dotazy směřované mnohem výše v hierarchii naší divize (Pioneer Global Asset Management) by přinesly stejnou odpověď. Chtěl jsme říci, že v našich vztazích (uvnitř i ven) je...více

16. 1. 2001 | 14:33 | TGP

A kdo vás oficiálně zastupuje při jednání o koupi KB? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK