Jak na nový rok, tak...!?

Jak na nový rok, tak...!?
Konečně, po více než čtyřech měsících komentování situace v tuzemských podílových fondech, vykázaly objekty naší přízně poprvé ve sloupci čistých prodejů plus. Ano, čtete správně, v prvním lednovém týdnu převýšily nákupy podílových listů odkupy. Uvidíme, zda se lidová pranostika "Jak na nový rok, tak po celý rok" v případě fondů vyplní.

Optimisticky zakončily fondy první lednový týden. Podle údajů Unie investičních společností spravovalo sedmdesát tuzemských fondů na konci prvního lednového týdne o devadesát sedm milionů korun více než na sklonku minulého roku. Předsevzetí "letos budu více spořit" nebylo zřejmě při novoročním přípitku ojedinělé.

V čele žebříčku přílivů vkladů jsou dva fondy peněžního trhu. Oba v závěru loňského roku vedly tabulky s opačným znaménkem – týdně z nich odplývaly desítky, někdy i stovky milionů korun. Sporoinvest SIS (OFSISSPO) spravuje o 38,6 milionů více, Fond peněžního trhu IKS (profil, názory) je větší o 36 milionů korun. Výsledek je zvláště potěšující pro fond IKS, který je čtyřnásobně menší než jeho konkurent z dílny SIS, násobně méně v minulosti poutal i pozornost nových investorů. Jedná-li se o náhodu, nebo IKS Komerční banky začíná sklízet plody za propracovanější systém distribuce, především za možnost koupit a prodat podílové listy po telefonu, je ale ještě předčasné.

S dvaadvaceti miliony nových vkladů na třetím místě zdatně sekunduje necelé dva měsíce starý Akciový fond ŽB-Trustu (profil, názory). Celkově má nyní pod správou osmdesát jedna milionů korun. To je vzhledem ke startu v polovině listopadu, kdy lidé peníze spíše utrácejí než spoří, velmi dobrý výsledek. Dovolím si předpovědět, že si fond bude podobné přírůstky spravovaného majetku připisovat i v příštích týdnech. Na rozdíl od ostatní bankovní konkurence (IKS KB, SIS, První investiční) nespoléhá jen na pobočky banky (Živnostenská banka jich ani moc nemá), ale prodává především prostřednictvím sítě finančních poradců.

Bramborovou medaili za čtvrté místo získal Eurotrend SIS (OFSISEUR). Jeho výsledek je překvapivý, neboť fond do konce prosince prodával bez poplatků. Nakoupit jeho podílové listy v současnosti znamená obětovat 3,5 procenta z investované částky na vstupní poplatek. U nedávno založených fondů IKS fond světových indexů a fond fondů, které poplatky za vstup zavedly dříve než SIS, následoval po zpoplatnění prudký propad prodejů. Pátým nejúspěšnějším fondem prvního lednového týdne byl Pioneer Trust (profil, názory) s 12 miliony korun. Na tento fond podprůměrný výsledek možná zavinil vedle pokračujícího poklesu výkonnosti i nástup Akciového ŽB-Trustu do distribučních sítí. Oba fondy jsou nyní prodávány i prostřednictvím sítě finančních poradců OVB, která až dosud měla lví podíl na úspěšném navyšování majetku pod správou Pioneer Trustu.

Žádný z méně úspěšných fondů, tedy z těch, jež investoři opouštěli, neztratil více než deset milionů korun. Nejvíce podílníci opouštěli ČSOB český dluhopisový (OFOBICD) (mínus 9,9 milionu korun), KIS Alpha Effect (OFKISALP) (mínus šest milionů), Sporotrend SIS (OFSISSPO), IKS Globální (profil, názory) a 2.OPF SIS (OFSIS2). Aktuální odkupy jsou oproti poslednímu prosincovému týdnu ani ne desetinové.

Teorii lednového efektu potvrdila ve fondech v prvním týdnu měsíce praxe. Pokles kurzu, často jen velmi mírný, vykázalo devatenáct ze sedmdesáti fondů. Jak z předchozího vyplývá, kurz většiny rostl. Přes sedm procent si připsal kurz fondu Newton Euro (profil, názory), více než dvě procenta PPF Smíšený (OFPPFSMI), dalších devět fondů zhodnotilo o více než procento. Nejhorší propad kurzu naopak stihl Patrii – Evropský akciový (OFPATEA) (mínus 3,16 procenta), Sporotrend SIS (OFSOSPPT) (mínus dvě procenta) a rodinu fondů investiční společnosti Akro (profil, názory). Eurotech (profil, názory) propadl o více než 2,5 procenta, Mezinárodní akciový (profil, názory) a Svět (profil, názory) o více než procento.

Vstup do nového roku se podílovým fondům povedl. Potěšující je, že mezi fondy s největším přílivem nových vkladů jsou rovnovážně zastoupeny konzervativní fondy peněžního trhu i poměrně agresivní fondy akciové. Nelze než přát, aby přítoky nových vkladů pokračovaly a nejlépe v podobně příznivé struktuře. Jak dlouho předsevzetí a kladná bilance vydrží, napoví již právě začínající týden.

Podívejte se se na podrobné výsledky fondů v minulém roce.

Myslíte, že určitou roli ve výsledcích prvního lednového týdne sehrála předsevzetí? Jedná se o nahodilou výchylku, nebo bude následovat změna trendu? Napište, co si o tom myslíte.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 1. 2001 10:07

V souladu s novelou zákona o účetnictví NEWTON Investment - investiční společnost od 1.1.2001 je při oceňování majetku v portfoliu spravovaných otevřených podílových fondů rozhodujícím dnem pro změnu stavu majetku datum uzavření obchodu. Tento postup při oceňování portfolií je dalším vstřícným krokem k investiční společnosti vůči investorům.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 1. 2001 14:46, TGP

Souhlas. Drobné přírůstky do akciových fondů nemůžou nikdy překonat rychlé odplývání peněz z fondů peněžního trhu, které bude ještě dlouho pokračovat. Navíc brzy přijde ofenzíva zahraničních fondů, které budou v prodeji určitě úspěšnější než české akciové fondy.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services