Jak na nový rok, tak...!?

Jak na nový rok, tak...!?
Konečně, po více než čtyřech měsících komentování situace v tuzemských podílových fondech, vykázaly objekty naší přízně poprvé ve sloupci čistých prodejů plus. Ano, čtete správně, v prvním lednovém týdnu převýšily nákupy podílových listů odkupy. Uvidíme, zda se lidová pranostika "Jak na nový rok, tak po celý rok" v případě fondů vyplní.

Optimisticky zakončily fondy první lednový týden. Podle údajů Unie investičních společností spravovalo sedmdesát tuzemských fondů na konci prvního lednového týdne o devadesát sedm milionů korun více než na sklonku minulého roku. Předsevzetí "letos budu více spořit" nebylo zřejmě při novoročním přípitku ojedinělé.

V čele žebříčku přílivů vkladů jsou dva fondy peněžního trhu. Oba v závěru loňského roku vedly tabulky s opačným znaménkem – týdně z nich odplývaly desítky, někdy i stovky milionů korun. Sporoinvest SIS (OFSISSPO) spravuje o 38,6 milionů více, Fond peněžního trhu IKS (profil, názory) je větší o 36 milionů korun. Výsledek je zvláště potěšující pro fond IKS, který je čtyřnásobně menší než jeho konkurent z dílny SIS, násobně méně v minulosti poutal i pozornost nových investorů. Jedná-li se o náhodu, nebo IKS Komerční banky začíná sklízet plody za propracovanější systém distribuce, především za možnost koupit a prodat podílové listy po telefonu, je ale ještě předčasné.

S dvaadvaceti miliony nových vkladů na třetím místě zdatně sekunduje necelé dva měsíce starý Akciový fond ŽB-Trustu (profil, názory). Celkově má nyní pod správou osmdesát jedna milionů korun. To je vzhledem ke startu v polovině listopadu, kdy lidé peníze spíše utrácejí než spoří, velmi dobrý výsledek. Dovolím si předpovědět, že si fond bude podobné přírůstky spravovaného majetku připisovat i v příštích týdnech. Na rozdíl od ostatní bankovní konkurence (IKS KB, SIS, První investiční) nespoléhá jen na pobočky banky (Živnostenská banka jich ani moc nemá), ale prodává především prostřednictvím sítě finančních poradců.

Bramborovou medaili za čtvrté místo získal Eurotrend SIS (OFSISEUR). Jeho výsledek je překvapivý, neboť fond do konce prosince prodával bez poplatků. Nakoupit jeho podílové listy v současnosti znamená obětovat 3,5 procenta z investované částky na vstupní poplatek. U nedávno založených fondů IKS fond světových indexů a fond fondů, které poplatky za vstup zavedly dříve než SIS, následoval po zpoplatnění prudký propad prodejů. Pátým nejúspěšnějším fondem prvního lednového týdne byl Pioneer Trust (profil, názory) s 12 miliony korun. Na tento fond podprůměrný výsledek možná zavinil vedle pokračujícího poklesu výkonnosti i nástup Akciového ŽB-Trustu do distribučních sítí. Oba fondy jsou nyní prodávány i prostřednictvím sítě finančních poradců OVB, která až dosud měla lví podíl na úspěšném navyšování majetku pod správou Pioneer Trustu.

Žádný z méně úspěšných fondů, tedy z těch, jež investoři opouštěli, neztratil více než deset milionů korun. Nejvíce podílníci opouštěli ČSOB český dluhopisový (OFOBICD) (mínus 9,9 milionu korun), KIS Alpha Effect (OFKISALP) (mínus šest milionů), Sporotrend SIS (OFSISSPO), IKS Globální (profil, názory) a 2.OPF SIS (OFSIS2). Aktuální odkupy jsou oproti poslednímu prosincovému týdnu ani ne desetinové.

Teorii lednového efektu potvrdila ve fondech v prvním týdnu měsíce praxe. Pokles kurzu, často jen velmi mírný, vykázalo devatenáct ze sedmdesáti fondů. Jak z předchozího vyplývá, kurz většiny rostl. Přes sedm procent si připsal kurz fondu Newton Euro (profil, názory), více než dvě procenta PPF Smíšený (OFPPFSMI), dalších devět fondů zhodnotilo o více než procento. Nejhorší propad kurzu naopak stihl Patrii – Evropský akciový (OFPATEA) (mínus 3,16 procenta), Sporotrend SIS (OFSOSPPT) (mínus dvě procenta) a rodinu fondů investiční společnosti Akro (profil, názory). Eurotech (profil, názory) propadl o více než 2,5 procenta, Mezinárodní akciový (profil, názory) a Svět (profil, názory) o více než procento.

Vstup do nového roku se podílovým fondům povedl. Potěšující je, že mezi fondy s největším přílivem nových vkladů jsou rovnovážně zastoupeny konzervativní fondy peněžního trhu i poměrně agresivní fondy akciové. Nelze než přát, aby přítoky nových vkladů pokračovaly a nejlépe v podobně příznivé struktuře. Jak dlouho předsevzetí a kladná bilance vydrží, napoví již právě začínající týden.

Podívejte se se na podrobné výsledky fondů v minulém roce.

Myslíte, že určitou roli ve výsledcích prvního lednového týdne sehrála předsevzetí? Jedná se o nahodilou výchylku, nebo bude následovat změna trendu? Napište, co si o tom myslíte.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 1. 2001 10:07

V souladu s novelou zákona o účetnictví NEWTON Investment - investiční společnost od 1.1.2001 je při oceňování majetku v portfoliu spravovaných otevřených podílových fondů rozhodujícím dnem pro změnu stavu majetku datum uzavření obchodu. Tento postup při oceňování portfolií je dalším vstřícným krokem k investiční společnosti vůči investorům.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 1. 2001 14:46, TGP

Souhlas. Drobné přírůstky do akciových fondů nemůžou nikdy překonat rychlé odplývání peněz z fondů peněžního trhu, které bude ještě dlouho pokračovat. Navíc brzy přijde ofenzíva zahraničních fondů, které budou v prodeji určitě úspěšnější než české akciové fondy.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.