Jak na nový rok, tak...!?

Jak na nový rok, tak...!?
Konečně, po více než čtyřech měsících komentování situace v tuzemských podílových fondech, vykázaly objekty naší přízně poprvé ve sloupci čistých prodejů plus. Ano, čtete správně, v prvním lednovém týdnu převýšily nákupy podílových listů odkupy. Uvidíme, zda se lidová pranostika "Jak na nový rok, tak po celý rok" v případě fondů vyplní.

Optimisticky zakončily fondy první lednový týden. Podle údajů Unie investičních společností spravovalo sedmdesát tuzemských fondů na konci prvního lednového týdne o devadesát sedm milionů korun více než na sklonku minulého roku. Předsevzetí "letos budu více spořit" nebylo zřejmě při novoročním přípitku ojedinělé.

V čele žebříčku přílivů vkladů jsou dva fondy peněžního trhu. Oba v závěru loňského roku vedly tabulky s opačným znaménkem – týdně z nich odplývaly desítky, někdy i stovky milionů korun. Sporoinvest SIS (OFSISSPO) spravuje o 38,6 milionů více, Fond peněžního trhu IKS (profil, názory) je větší o 36 milionů korun. Výsledek je zvláště potěšující pro fond IKS, který je čtyřnásobně menší než jeho konkurent z dílny SIS, násobně méně v minulosti poutal i pozornost nových investorů. Jedná-li se o náhodu, nebo IKS Komerční banky začíná sklízet plody za propracovanější systém distribuce, především za možnost koupit a prodat podílové listy po telefonu, je ale ještě předčasné.

S dvaadvaceti miliony nových vkladů na třetím místě zdatně sekunduje necelé dva měsíce starý Akciový fond ŽB-Trustu (profil, názory). Celkově má nyní pod správou osmdesát jedna milionů korun. To je vzhledem ke startu v polovině listopadu, kdy lidé peníze spíše utrácejí než spoří, velmi dobrý výsledek. Dovolím si předpovědět, že si fond bude podobné přírůstky spravovaného majetku připisovat i v příštích týdnech. Na rozdíl od ostatní bankovní konkurence (IKS KB, SIS, První investiční) nespoléhá jen na pobočky banky (Živnostenská banka jich ani moc nemá), ale prodává především prostřednictvím sítě finančních poradců.

Bramborovou medaili za čtvrté místo získal Eurotrend SIS (OFSISEUR). Jeho výsledek je překvapivý, neboť fond do konce prosince prodával bez poplatků. Nakoupit jeho podílové listy v současnosti znamená obětovat 3,5 procenta z investované částky na vstupní poplatek. U nedávno založených fondů IKS fond světových indexů a fond fondů, které poplatky za vstup zavedly dříve než SIS, následoval po zpoplatnění prudký propad prodejů. Pátým nejúspěšnějším fondem prvního lednového týdne byl Pioneer Trust (profil, názory) s 12 miliony korun. Na tento fond podprůměrný výsledek možná zavinil vedle pokračujícího poklesu výkonnosti i nástup Akciového ŽB-Trustu do distribučních sítí. Oba fondy jsou nyní prodávány i prostřednictvím sítě finančních poradců OVB, která až dosud měla lví podíl na úspěšném navyšování majetku pod správou Pioneer Trustu.

Žádný z méně úspěšných fondů, tedy z těch, jež investoři opouštěli, neztratil více než deset milionů korun. Nejvíce podílníci opouštěli ČSOB český dluhopisový (OFOBICD) (mínus 9,9 milionu korun), KIS Alpha Effect (OFKISALP) (mínus šest milionů), Sporotrend SIS (OFSISSPO), IKS Globální (profil, názory) a 2.OPF SIS (OFSIS2). Aktuální odkupy jsou oproti poslednímu prosincovému týdnu ani ne desetinové.

Teorii lednového efektu potvrdila ve fondech v prvním týdnu měsíce praxe. Pokles kurzu, často jen velmi mírný, vykázalo devatenáct ze sedmdesáti fondů. Jak z předchozího vyplývá, kurz většiny rostl. Přes sedm procent si připsal kurz fondu Newton Euro (profil, názory), více než dvě procenta PPF Smíšený (OFPPFSMI), dalších devět fondů zhodnotilo o více než procento. Nejhorší propad kurzu naopak stihl Patrii – Evropský akciový (OFPATEA) (mínus 3,16 procenta), Sporotrend SIS (OFSOSPPT) (mínus dvě procenta) a rodinu fondů investiční společnosti Akro (profil, názory). Eurotech (profil, názory) propadl o více než 2,5 procenta, Mezinárodní akciový (profil, názory) a Svět (profil, názory) o více než procento.

Vstup do nového roku se podílovým fondům povedl. Potěšující je, že mezi fondy s největším přílivem nových vkladů jsou rovnovážně zastoupeny konzervativní fondy peněžního trhu i poměrně agresivní fondy akciové. Nelze než přát, aby přítoky nových vkladů pokračovaly a nejlépe v podobně příznivé struktuře. Jak dlouho předsevzetí a kladná bilance vydrží, napoví již právě začínající týden.

Podívejte se se na podrobné výsledky fondů v minulém roce.

Myslíte, že určitou roli ve výsledcích prvního lednového týdne sehrála předsevzetí? Jedná se o nahodilou výchylku, nebo bude následovat změna trendu? Napište, co si o tom myslíte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 1. 2001 10:07

V souladu s novelou zákona o účetnictví NEWTON Investment - investiční společnost od 1.1.2001 je při oceňování majetku v portfoliu spravovaných otevřených podílových fondů rozhodujícím dnem pro změnu stavu majetku datum uzavření obchodu. Tento postup při oceňování portfolií je dalším vstřícným krokem k investiční společnosti vůči investorům.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 1. 2001 14:46, TGP

Souhlas. Drobné přírůstky do akciových fondů nemůžou nikdy překonat rychlé odplývání peněz z fondů peněžního trhu, které bude ještě dlouho pokračovat. Navíc brzy přijde ofenzíva zahraničních fondů, které budou v prodeji určitě úspěšnější než české akciové fondy.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

29. 11. 2022 | Gabriel Pleska

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle... celý článek

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

14. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

Vedoucím nově vytvořeného oddělení Investice v Air Bank se stal sedmačtyřicetiletý Petr Žabža.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.